Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mūspusē strādājošo trūkst, bet darbu atrast nav nemaz tik viegli

Latvijai būs plašāk jāatver durvis viesstrādniekiem! Uz to pēdējo gadu laikā bieži uzstājuši dažādu nozaru uzņēmēji, un nu par to spriež arī politiķi. Situācija ar darbaspēku šobrīd esot ļoti kritiska, dažviet pat katastrofāla, klāsta darba devēji. Vai tiešām arī mūspusē vairs nav cilvēku, kas var un grib strādāt?

Mūspusē strādājošo trūkst, bet darbu atrast nav nemaz tik viegli
Tik zems bezdarba līmenis, kāds tas ir šobrīd, vēsturiski nekad nav bijis. Tomēr vietējā darbaspēka resurss vēl nav izsmelts, uzskata daļa sabiedrības un arī darbā iekārtotāji. (Foto: Egons Zīverts)
Tik zems bezdarba līmenis, kāds tas ir šobrīd, vēsturiski nekad nav bijis. Tomēr vietējā darbaspēka resurss vēl nav izsmelts, uzskata daļa sabiedrības un arī darbā iekārtotāji. (Foto: Egons Zīverts)
18.10.2023 06:00

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

CV vairāki, atbildes tikai divas

“Liepājā ātri atrast darbu nav nemaz tik viegli,” saka 40 gadus vecais liepājnieks Jānis (vārds mainīts).

Viņš nav ne slaists, ne plencis; strādājis ražošanas jomā, pēdējā darba vieta bijusi kāda metālapstrādes rūpnīca.

Lai gan darba apjoms aizvien palielinājies, strādājošie papildus nav piesaistīti. Jānim klāt nākuši citi pienākumi, bet atalgojums īpaši nav mainījies, lai gan darba devējs iepriekš solījis to pakāpeniski paaugstināt.

Tomēr alga nav bijis galvenais iemesls, kāpēc viņš pavasarī uzteicis darbu.

“Teikšu tā – atalgojums nebija slikts. Es vienkārši izdegu, jo biju uzņēmies pārāk daudz,”

viņš saka.

Jaunu darbu viņš meklē jau vairākus mēnešus. Atsaucoties uz darba sludinājumiem, katru mēnesi potenciālajiem darba devējiem izsūtījis vismaz trīs CV.

Atbildēt sasparojušies tikai divi, pārējiem acīmredzot nav atradies laiks vai nav bijusi vēlme nosūtīt pat pieklājīgu atteikumu, atstājot cilvēku neziņā.

Jānis klāsta, ka meklē specifisku darbu, jo iepriekš strādājis par ražošanas iekārtu mehāniķi, taču tagad apsverot domu, ka, atsākot darba gaitas, varētu pildīt darbgaldu operatora pienākumus.

“Arī iepriekšējos darbos esmu sācis strādā, tā teikt, no apakšas,”

pamato vīrietis.

Viņš ir apguvis TIG metināšanu, kā arī kursos mācījies izmantot programmu AutoCAD (lietojumprogramma, kas paredzēta datorizētajai projektēšanai, kur ir iespējams rasēt gan 2D, gan 3D objektus). 

Nupat kāda Liepājas ražotne publicējusi TIG metinātāju vakanci, piedāvājot līdz 2000 eiro atalgojumu uz papīra jeb bruto. Iepriekš šajā uzņēmumā metinātāju atalgojums bijis zemāks, no kā secināms, ka darba algas tur pieaugušas.

Jāni šī vakance ieinteresējusi, lai gan tajā pašā laikā viņš saka, ka Skandināvijā un citviet Eiropā šādi speciālisti pelna ne mazāk par 3000 eiro uz rokas.

“Ņemot vērā to pieredzi, kas man ir, ārzemēs ir ļoti vilinoši piedāvājumi,” spriež liepājnieks, piebilstot, ka vismaz pagaidām pamest valsti viņa ģimene gan neplānojot.

Ar darbiniekiem nemētājas

Darbaspēka pieejamības problēma mūspusē tiešām ir akūta, jo bezdarba līmenis ir zems, pauž Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane.

10. oktobrī NVA Liepājas filiāles uzskaitē bija 1655 bezdarbnieki pilsētā un 764 Dienvidkurzemes novadā (kopā  2419).

“Vēsturiski nekad nav bijis tik mazs bezdarbnieku skaits Liepājā un novadā,”

atzīmē D. Baumane.

Viņa piebilst, ka šobrīd darba devēji ar darbiniekiem, tā teikt, nemētājas, jo gluži vienkārši to nevar atļauties.

No kopējā reģistrēto bezdarbnieku skaita aptuveni 15% jeb mazāk nekā 400 cilvēku ir ilgstošie bezdarbnieki, lielākoties cilvēki ar veselības problēmām un atkarībām.

Pārējie, aptuveni 2000, ir tas darbaspēks, kas it kā varētu strādāt, taču teju 70% no viņiem ir cilvēki vecumā 50+, skaidro NVA Liepājas filiāles vadītāja.

Diemžēl daļa darba devēju cilvēkus, kas vecāki par 50 gadiem, algo nelabprāt, jo uzskata, ka viņi nespēj savus pienākumus veikt ar tādu ātrumu un dinamiku, kāda mūsdienās svarīga daudzās nozarēs.

D. Baumane stāsta, ka šo jautājumu apspriedusi ar kādu uzņēmēju. Viņš, protams, nav teicis, ka konsekventi neņem darbiniekus vecuma grupā 50+, bet sacījis, ka šie cilvēki strādājot lēni.

“Taču ikviens cilvēks noveco! Ir jāsaprot, ka cilvēkiem ar lielu gadu starpību ātrums nav vienāds, lai gan reizēm viens otrs trīsdesmitgadīgais ir lēnāks nekā seniors. Vai tiešām ātrumam ir tik liela nozīme?

Varbūt cilvēks strādā mazliet lēnāk, taču precīzāk. Nekādu atbildi uz  savām iebildēm gan nesagaidīju,”

pauž D. Baumane.

Uz pirmspensijas vecuma speciālistiem skeptiski raugoties arī jaunie uzņēmēji, kuriem netīk, ka viņiem padomu dod vecie buki.

Pilsētā un novadā brīvo darbavietu skaits 10. oktobrī bija 573. Tāds skaits esot jau aptuveni gadu, pusotru. Pēc kovida pandēmijas brīvo darba vietu skaits sācis izteikti pieaugt. 

Mūspusē dinamika darba tirgū esot ļoti strauja. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem, šī gada astoņos mēnešos darbā iekārtojušies gandrīz 2000 cilvēku, kas iepriekš bija reģistrējušies NVA Liepājas filiālē. No tiem 30% jeb aptuveni 400 cilvēki ir vecumā 50+.

Mazākā skaitā, taču darbu izdodoties atrast arī cilvēkiem pirmspensijas vecumā jeb 59+. Astoņos mēnešos mūspusē darbu atraduši 170 šāda vecuma cilvēki.

Kaprači nāk un iet

Ekonomikas ministrija nākotnē prognozē mazkvalificēta darba veicēju pārpalikumu, taču šobrīd Liepājā un novadā trūkstot gan speciālistu, gan arī vienkāršo darbu darītāju – sētnieku, palīgstrādnieku u.c. 

Zemā atalgojuma dēļ jauni cilvēki, īpaši tie, kuri jau izveidojuši ģimeni, neraujoties aizpildīt šīs vakances, savukārt gados vecākiem šāds darbs, kas bieži vien ir fiziski smags, nav piemērots veselības dēļ. 

Šogad Liepājas kapsētu pārvalde vairākkārt publicējusi sludinājumu, aicinot darbā kapraci. Pārvaldes direktors Mairis Plūksna saka, ka grūti atrast cilvēku, kurš šo darbu gatavs veikt ilgstoši.

Kandidāti vakancei piesakās, taču pastrādā vien mēnesi, pusotru, citreiz no darba atsakās pat ātrāk, jo darbs ir fiziski smags un arī specifisks.

Darba sludinājumā minēts: akorda alga pēc padarītā darba apjoma, 700–1000 eiro (bruto). Varbūt problēma ir atalgojumā?

“Kā to ņem! Šis skaitās mazkvalificēts darbs, kur pretendentiem netiek prasīts augstskolas diploms.

Uzskatu, ka zemākās kvalifikācijas darbaspēkam šis atalgojums nav tik slikts. Tas ir pietiekami normāls, tā nav minimālā alga.”

Jautāts, vai viesstrādnieki varētu būt risinājums, M. Plūksna norāda: “Grūti teikt, bet, ja cilvēki brauc šeit ar mērķi strādāt, tad viņi nebūs tie, kas pēc pirmās algas pazudīs. Pie mums jau arī cilvēki ir dažādi, un es ceru, ka gan jau man izdosies atrast to pastāvīgo un īsto darbinieku. Katrā ziņā plašāka viesstrādnieku piesaiste kaut kādu konkurenci radītu mazkvalificētā darbaspēka vidū un man kā darba devējam noteikti būtu vieglāk.”

Reizēm svarīgāka attieksme, ne alga

“Vai viesstrādnieki ir izeja? Domāju, ka ne. Tas var būt tikai īstermiņa risinājums, piemēram, piesaistot viesstrādniekus vasaras sezonā ražas novākšanā vai izmantojot kāda objekta būvniecībā,” vērtē NVA Liepājas filiāles vadītāja.

Tas, cik daudz viesstrādnieku nodarbināti Liepājā, nav zināms. Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldei (PMLP) ir dati par izsniegtajām darba atļaujām Latvijā, taču atsevišķi par reģioniem informācija netiekot apkopota.

NVA gan var nosaukt profesijas, kurās Liepājas uzņēmēji šogad aicinājuši darbā viesstrādniekus. Līderos ir būvnieki, tad seko pavāri, cehu strādnieki, mākslīgo būvju (tilti, satiksmes pārvadi, tuneļi, caurtekas, ūdens novadīšanas ietaises utt.) palīgstrādnieki, salīdzinoši nelielā skaitā arī kravas automobiļu vadītāji, ceļu būves palīgstrādnieki, elektroiekārtu montieri, daži metinātāji, elektriķi.

Daļa sabiedrības, apspriežot uzņēmēju nostāju, ka Latvijai jāpiesaista vairāk viesstrādnieku, pauž, ka mums pašiem vēl ir neizmantoti darbaroku resursi, taču algas daudzviet ir tādas, kādas tās ir.

D. Baumane norāda, ka situācijas ir dažādas un taisnība mēdz būt abām pusēm. Ir cilvēki, kuri, strādājot maz, vēlas saņemt lielu algu, bet ir arī darbavietas, kuras zaudē strādājošos nevis atalgojuma, bet priekšniecības attieksmes dēļ.

“Attieksmes jautājums tiešām ir ļoti būtisks,”

pauž NVA Liepājas filiāles vadītāja.

Tāpat ne visi strādājošie spēj izturēt naktsmaiņas, kas mēdz būt pat 12 stundu garas. “Darba devējiem būtu jāpavērtē, vai tādas tiešām ir vajadzīgas,” viņa uzsver. 

Nepietiekami izmantots resurss darba tirgū ir arī cilvēki ar invaliditāti. Veselības dēļ invalīdi vēlas strādāt pusslodzes darbu, bet šādu piedāvājumu ir ļoti maz.

Darba devēji, piesakot NVA vakances, aizvien biežāk norāda, ka meklē plaša profila, nevis šauras jomas speciālistus. Līdz ar to cilvēkiem jābūt gataviem attīstīt zināšanas un prasmes visa mūža garumā.

Viena no NVA piedāvātajām programmām ir transportlīdzekļu un traktortehnikas vadītāju apmācība. D. Baumane vērtē, ka tā ir noderīga programma, jo tajā iesaistās arī sievietes, iegūstot gan C un pat CE kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, kas ļauj vadīt visus transportlīdzekļus ar piekabēm.

Tāpat sievietes ik pa laikam iekļaujoties metinātāju apmācību grupās. “Viss mainās un attīstās,” teic D. Baumane.

Darba kandidātam jāmāk “pārdot” sevi

Māris Silinieks, personāla atlases uzņēmuma “WorkingDay Latvia” mārketinga direktors

Ikdienā mums nākas saskarties ar to, ka darba devēji dažkārt neapzinās, ka arī darba tirgū pastāv jēdziens – konkurence.

Tas nozīmē, ka par savu darba devēja tēlu un reputāciju jārūpējas ne mazāk kā par sava produkta kvalitāti. Pretējā gadījumā var nākties ņemt darbā tādus speciālistus, kuriem atteica konkurenti, jo arī darbinieki vēlas strādāt pie labākā darba devēja.

Reiz man kāda labi pazīstama uzņēmuma personāla vadītāja atzinās:

“Jā, mēs varam atļauties maksāt mazākas algas, jo visi grib pie mums strādāt.”

Tomēr arī ļoti labu reputāciju iekarojušiem darba devējiem dažkārt nākas saskarties ar grūtībām atrast darbiniekus, ja tie ir darba tirgū ļoti pieprasīti speciālisti.

Tas parasti nozīmē, ka darbinieku vajadzēs pārvilināt no konkurējoša uzņēmuma, un tādā situācijā noteikti nelīdzēs darba sludinājums internetā.

Pieprasītākos speciālistus darba devēji sargā kā acuraugu – viņiem ir laba alga, ideāli darba apstākļi un saprotoša vadība.

Tādās reizēs ieteiktu uzreiz vērsties pie personāla atlases uzņēmuma, jo, diendienā strādājot ar simtiem un tūkstošiemdarba meklētāju, personāla atlases speciālistam ir uzkrātas prasmes, kā pareizi izvēlēties īsto un kā pareizi uzrunāt kandidātu.

Turklāt viņam ir “bieza piezīmju grāmatiņa” ar labu speciālistu tālruņa numuriem.

Ir atsevišķi IT&T jomas uzņēmumi, kas meklē darbiniekus visu laiku. Ja darba tirgū atrodas kāds piemērots, tas tiek pieņemts darbā, bet meklējumi turpinās.

IT&T joma ir viena no tām, kurai izglītības iestādes nespēj piegādāt speciālistus atbilstoši arvien lielākam pieprasījumam.

Tajā pašā laikā arī darba pretendenti ne vienmēr uzvedas tā, lai viņi būtu viegli sasniedzami darba devējiem. Dažkārt pat mērķtiecīgi slēpj savu identitāti sociālajos tīklos, lai “galvu mednieki” nevarētu viņus uzmeklēt.

Kāds augsta līmeņa programmētājs man reiz atzinās, ka viņam zvana un piedāvā darbu pat vairākas reizes dienā,

tāpēc zvanītājiem no  svešiem numuriem viņš vairs neatbildot.

Bet ja darba meklētājs vēlas sevi padarīt redzamu darba tirgū, tad noteikti būtu jāsāk ar rūpīgi izveidotu “Linkedin” profilu, vajadzētu arī piedomāt, kā tu izskaties citos sociālajos tīklos.

Darba meklējumos noteikti nevajadzētu paļauties uz kvantitāti, izsūtot lielu skaitu pieteikumu uz visām vakancēm pēc kārtas. Tā ir kļūda, ko bieži pieļauj darba meklētāji.

Piesakoties uz amata konkursu, CV un pieteikuma vēstulē jāuzsver tieši tās prasmes un pieredze, kas tiek prasītas attiecīgajā konkursā un nepieciešamas izraudzītajam amatam. Pavadvēstulē būtu jāpaskaidro sava motivācija – vēlme strādāt tieši attiecīgajā uzņēmumā.

Arī darba kandidātam jāmāk “pārdot” sevi, konkurējot ar citiem amata kandidātiem.

Lai saņemtu darba piedāvājumu, jāprot būt labākajam, bet ar paviršu attieksmi tas var neizdoties.

Runājot par šī brīža tendencēm darba tirgū, ir jūtamas izmaiņas lietās, ko mums iemācīja Covid-19 pandēmija. Uzņēmēji saprata, ka daudzas lietas var darīt attālināti. Var tikties ar klientiem, rīkot sapulces un pat darbiniekus var nodarbināt attālināti.

Pašlaik darba tirgus pēc visiem satricinājumiem, Covid-19, kara Ukrainā, enerģijas sadārdzinājuma, ir stabilizējies, un uzņēmējdarbībā ir jūtams piesardzīgs optimisms, uz ko norāda arī salīdzinoši lielais brīvo vakanču īpatsvars.

Uzziņai

Viestrādnieki Latvijā

Šogad no janvāra līdz septembrim viesstrādniekiem piešķirtas 13 989 darba atļaujas (DA), no tām vīriešiem – 12 747, sievietēm – 1242;

DA piešķirtas viesstrādniekiem no 87 valstīm 694 profesijās, 75 nozarēs.

10 topa nozares

Nozare   DA skaits% no DA kopskaita
1. Sauszemes transports un cauruļvadu transports   529538
2. Ēku būvniecība   1253 9
3. Darbaspēka meklēšana un nodrošināšana ar personālu 11298
4. Datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības9687
5. Specializētie būvdarbi    5764
6. Inženierbūvniecība       4924
7. Ēdināšanas pakalpojumi     4003
8. Gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas332 2
9. Pārtikas produktu ražošana    2722
10. Iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana  249 2

10 topa valstis

Valsts  DA skaits% no DA kopskaita
1. Uzbekistāna324623
2. Baltkrievija 286320
3. Ukraina2009 14
4. Indija2249
5. Tadžikistāna930 7
6. Krievija  690 5
7. Gruzija  3953
8. Kirgizstāna3533
9. Azerbaidžāna284  2
10. Kazahstāna249 2

10 topa profesijas

ProfesijaDA skaits% no DA kopskaita
1. Kravas automobiļa vadītājs 464633
2. Būvstrādnieks11828
3. Palīgstrādnieks9947
4. Vilcējautomobiļa vadītājs8226
5. Programmētājs3432
6. Pavārs3352
7. Ceha strādnieks274  2
8. Betonētājs   1711
9. Profesionāls sportists1501
10. Mākslīgo būvju palīgstrādnieks1331

Avots: PMLP

Drošības prasības un rekomendācijas darba meklētājiem

> Nekādā gadījumā neveiciet priekšapmaksu darba iekārtošanās aģentūrās.

> Gandrīz visi darba piedāvājumi par iekārtošanos darbā ārzemēs ir krāpšana.

> Ignorējiet piedāvājumus par preču tālākpārdošanu un izplatīšanu, piedāvājumus, saistītus ar peļņas iespējām internetā ar klikšķiem, kā arī ar iespējām rakstīt un sūtīt recenzijas.

> Pirms darba sākšanas noskaidrojiet, kāda ir darbinieku mainība uzņēmumā un kāds ir iemesls iepriekšējā darbinieka atlaišanai. Sazināties ar citiem uzņēmuma darbiniekiem.

> Darba pirmajos mēnešos pieprasiet izmaksāt ikdienas vai iknedēļas darba algu, īpaši tad, ja uzņēmums ir mazs.

> Nosūtot CV darba devējam, neuzrādiet lieku informāciju; neprecizējiet dzīvesvietu, pietiks, ja norādīsiet tikai pilsētu vai rajonu.

> Pēc vienošanās uz interviju ejiet tikai oficiālās vietās un darba laikā.

> Paziņojiet tuviniekiem, kur un ar ko jums jāsatiekas.

> Simpātiskas meitenes fotogrāfija palielina iespējas kļūt par vardarbības vai cilvēku tirdzniecības upuri.

>  Ja rodas šaubas, ignorējiet darba piedāvājumu vai tikšanos.

> Ziņojiet atbildīgām iestādēm par jebkuru darba devēja nekorektu darbību, kā arī par sludinājumu iesniedzējiem vai vēstulēm ar piedauzīgiem priekšlikumiem.

> Pamēģiniet organizēt savu individuālu darbu, piedāvājot cilvēkiem to, ko jūs vislabāk protat darīt.

> Atbildība, kompetence, centība un uzticamība tiks novērtētas jebkurā laikā.

Avots: ss.lv

Uzziņai

Pētījumu kompānija “Kantar” regulāri seko līdzi ar darbinieku noskaņojumu saistītiem jautājumiem un arī šogad veica pētījumu par darbinieku kopējo apmierinātību ar savu pašreizējo darbu.

Pētījuma rezultāti atklāj, ka:

>  gandrīz 3/4 (71%) darba ņēmēju kopumā ir apmierināti ar savu pašreizējo darbu, aptuveni katrs desmitais strādājošais (13%) ir pat ļoti apmierināts, bet 1/4 (25%) darbinieku ar savu pašreizējo darbu nav apmierināti;  

> strādājošos darbā pašlaik visvairāk notur darba vietas stabilitāte jeb drošums (38%); labas attiecības ar kolēģiem, labs iekšējais mikroklimats (29%), uzņēmuma atrašanās vieta (tuvu dzīvesvietai) – 28%, kam seko atbilstošs atalgojums (26%), elastīgs darba laiks (26%). Šos iemeslus nosaukuši vairāk nekā 1/4 darbinieku.

Vairāk nekā 1/5 darbinieku pašlaik darbā notur interesants darba saturs (patīk darbs, nozare) – 23%, kā arī grūtības atrast citu darbu, citu alternatīvu trūkums (22%).

> strādājošie no darba galvenokārt aizietu, meklējot lielāku atalgojumu (58%). Nākamie biežāk minētie darba maiņas iemesli ir personīgie apsvērumi (ģimenes stāvoklis, veselība, vecums u.c.) – 23%, labāki piedāvātie bonusi (20%), tos nosaucis katrs piektais darbinieks.

Tālāk seko paaugstināts stresa līmenis (18%), slikti darba apstākļi (17%) un neapmierinošas attiecības ar kolēģiem (slikts iekšējais mikroklimats) – 17%.

Avots: pētījumu kompānija “Kantar”

Es domāju tā: Kādai jābūt normālai algai?

Kristīne Plaude – friziere:

– Minimālā summa – 1000 eiro pēc nodokļu nomaksas. Mans vīrs jau daudzus gadus strādā un pelna ārzemēs. Aizbrauca lielās krīzes laikā. Es par to neesmu laimīga, jo ģimene nav kopā. Te nav tādu iespēju nodrošināt ģimeni. Šobrīd man nav pozitīva skata uz nākotni.

Sintija – ventspilniece:

– Vismaz astoņiem, deviņiem simtiem pēc nodokļu nomaksas. Ļoti ceru, ka minimālā alga augs. Kad tā sasniegs tūkstoti? Lai iztiktu, es tagad strādāju divos darbos. Visu laiku strādāju, brīvdienu man nav. Ja strādātu vienā vietā, tad ar nopelnīto noteikti nepietiktu. Tas nav normāli. Nezinu, cik ilgi pavilkšu divus darbus.

Kristīne Stroganova – pavāre:

– Divus tūkstošus uz rokas. Viss ir ļoti dārgs, paskatieties uz cenām veikalos. Kur nu vēl obligātie maksājumi. Nav gudri uz darbu iet tāpēc, ka es eju uz darbu, jo tas jādara. Daudzi uzņēmēji algu maksā aploksnēs, kas ļoti slikti. Zinu, ka ļoti daudzi aizbrauc no Latvijas, bet atgriežas retais.

Laimdota Kurše – pensionāre:

– Mazākais 800. Ja ir 1000, tad jau var dzīvot un nomaksāt komunālos maksājumus. Domāju, ka vēl daudzi brauks prom, lai dzīvotu, strādātu un pelnītu labāk. Mans dēls strādā Vācijā, meita, mazmeita arī svešumā. Skumji.

Inta Zommere – pensionāre:

– Vidējā summa varētu būt nedaudz virs tūkstoša. Pusotrs tūkstotis maciņā. Tad varētu dzīvot. Ja man nebūtu bērnu, kas palīdz, tad es nezinu, kā tagad pensijā iztiktu. Es jau būtu bedrē, jo nebūtu bijis naudas operācijai. Tāda situācija nav normāla. Jā, man pietiek maizei un sviestam, komunālajiem maksājumiem, bet, nedod dievs, ja jāslimo vai rodas kaut kādi pēkšņi rēķini.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz