Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Nākamgad jaunie gružu operatori piedāvās šķirot bioloģiskos atkritumus

Iespējams, citi gružu izvešanas operatori, kurus izvēlēsies iepirkumā, lielāks atkritumu apsaimniekošanas reģions un brūnie konteineri bioloģiski noārdāmajiem virtuves un dārza atkritumiem – tādus jaunumus vides jomā mums nesīs 2024. gads.

Nākamgad jaunie gružu operatori piedāvās šķirot bioloģiskos atkritumus
Ar bioloģijas pārstrādes rezultātā iegūto elektroenerģiju pilnībā nodrošinās Liepājas RAS poligona darbību un vēl būs, ko pārdot brīvajā tirgū. Pašu ražotā siltumenerģija apsildīs visas telpas, nomnieks ar to žāvēs malku, kā arī siltums atgriezīsies rūpnīcā komposta kaltēšanai. (Foto: Egons Zīverts)
Ar bioloģijas pārstrādes rezultātā iegūto elektroenerģiju pilnībā nodrošinās Liepājas RAS poligona darbību un vēl būs, ko pārdot brīvajā tirgū. Pašu ražotā siltumenerģija apsildīs visas telpas, nomnieks ar to žāvēs malku, kā arī siltums atgriezīsies rūpnīcā komposta kaltēšanai. (Foto: Egons Zīverts)
20.10.2023 06:16

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Tiesa, 1. janvāra rītā nekādas pārmaiņas vēl nemanīsim, taču katram iedzīvotājam jārēķinās ar to, ka šķirošana ir un paliek vienīgais veids, kā nemaksāt par gružiem aizvien dārgāk.

Jauns iepirkums uz septiņiem gadiem

Oktobra beigās plānots izsludināt iepirkumu Dienvidkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā – Liepājā, Dienvidkurzemes, Kuldīgas un Saldus novadā.

Tas notiks divās atsevišķās lotēs, kā Liepājā tika darīts jau 2016. gadā, rezultātā slēgs līgumu uz septiņiem gadiem ar diviem operatoriem.

Viens no tiem strādās reģiona ziemeļu daļā, otrs – dienvidos, nosacītajai robežai ejot pa Tirdzniecības kanālu un A9 šoseju, pastāsta Liepājas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens.

“Runa nav tikai par konkurences veicinātu maksu par kubikmetru vai tonnu. Liepāja to darīja un arī tagad darīs, lai novērstu risku, kad pie nesaskaņām ar operatoru monopolistu tas var aiziet un paliks tukša vieta. Otra labā lieta – abi operatori nevar strādāt pilnīgi vienādi.

Tad pašvaldība tam, kurš strādā nedaudz sliktāk, var norādīt, ka otrs taču ir paveicis labāk.

Tas viņus stimulē visu laiku līdzināties uz augšu. Kopējā kvalitāte uzlabojas, un riski mazinās,” ieguvumus skaidro M. Tīdens.

Reģionā ir četras pašvaldības, un vienojošais posms ir atkritumu apsaimniekošanas reģionālais centrs Liepājas RAS. Katrā lotē gružu tarifs būs vienāds visu pašvaldību teritorijās.

Lielās pilsētās un lauku apvidos ar izkliedētu apdzīvotību operatoram izmaksas, protams, atšķirsies. Taču poligons ir viens, norāda izpilddirektora vietnieks: “No Grobiņas aizvest turp atkritumus ir daži kilometri, no Rucavas – pāri 50 kilometriem.

Tomēr tas nebūtu labi, ja Grobiņā cilvēki maksātu trīsreiz mazāk nekā Rucavā, jo tad zūd reģiona jēga.

Esam vienojušies, ka visi maksājam vienādi.”

Tās reģiona teritorijas, kurām vēl spēkā atsevišķs līgums ar kādu operatoru, piemēram, bijušais Nīcas novads, jaunajam līgumam pievienosies vēlāk, bet ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi ir pārējiem.

Jaunajā iepirkumā nāk klāt jaunas prasības, un būtiskākā sadaļa ir bioloģisko atkritumu šķirošana, ko valstī plānots uzsākt no nākamā gada.

Jāsaprot, ka nešķirotie sadzīves gruži automātiski kļūst dārgāki, lai motivētu šķirot, atgādina M. Tīdens.

To valsts stimulē ar dabas resursu nodokļa paaugstināšanu ik gadu par nešķirotiem un poligonā, kalnā apglabātiem gružiem, jo uzņemtās saistības nosaka, ka 2035. gadā nebūs atļauts apglabāt vairāk kā 10 procentus atkritumu, citādi Latvija maksās sodu.

Intereses nav, bažas ir

Mūspusē ar 1. janvāri bioloģiju šķirot noteikti nesāks. “Esošie operatori līguma pēdējos mēnešos nevar sapirkt jaunas automašīnas un konteinerus. Tā nav mūsu vaina, jo

pavisam nesen tikai apstiprināja atkritumu apsaimniekošanas reģiona robežas un līdz tam nevarēja ne iet uz priekšu ar reģiona plānu, ne arī izsludināt jauno iepirkumu,”

atzīmē M. Tīdens.

Viņš pieļauj, ka jaunie operatori varētu sākt strādāt ne agrāk par nākamā gada maiju.

Liepājā paredzēts, ka operatoriem obligāti jāpiedāvā brūnais konteiners pie daudzdzīvokļu mājām. Taču dzīvokļu īpašnieku kopībai tas nav obligāti jāņem.

Nevienu nevar piespiest šķirot, atgādina M. Tīdens.

“Ja cilvēki grib maksāt šausmīgi dārgi, tad var nešķirot,”

viņš saka.

Dienvidrietumu rajonā daudzās mājās mazi konteineri ievietoti “būcenīšos” blakus ieejai, un gružu mašīna pēc tiem brauc katru dienu.

Nesalīdzināmi labāks risinājums ir atkritumu sētiņas, kur var salikt lielākus konteinerus. Šobrīd pašvaldības atbalsts to ierīkošanai ir 800 eiro.

Iespējams, tas jāpārskata un atbalsta summa jāceļ, jo izmaksas ir stipri augušas, uzskata M. Tīdens.

Daudzās mājās joprojām lieto antisanitāros atkritumu stāvvadus. Kāpēc pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem nevarētu tos aizliegt? “Nedrīkst – privātīpašums. Mājā iekšā var dzīvot tā, kā patīk. Rīga mēģināja aizliegt, bet domes lēmumu apstrīdēja.

Vienīgi maksas pieaugums var piespiest rīkoties,”

stāsta izpilddirektora vietnieks.

SIA “Liepājas namu apsaimniekotājs” (LNA) pārvaldīšanā esošo māju kopības neizrādot interesi par bioloģisko atkritumu šķirošanu. “Ja būs nepieciešamība, LNA nodrošinās bioloģisko atkritumu šķirošanu. Jau tagad, izbūvējot atkritumu novietnes, tam tiek paredzēta vieta,” informē LNA pārstāve Ita Cērmane.

Latvijā nav normatīvu kopienas kompostēšanai, tāpēc daudzdzīvokļu mājās tā nav atļauta, norāda Liepājas RAS vides inženiere Liene Jākobsone.

Bioloģijas atšķirošanu šeit ieviest būs vissarežģītāk, jo ieguvumu neredz uzreiz, tas nāks ilgā laikā un maziem solīšiem. “Privātmājā pats sašķiro un pats arī redzi katru gružu veida apjomu, kā arī pats esi atbildīgs par kvalitāti,” viņa stāsta.

Pieredze komposta veidošanā pilsētā ir biedrībai “Radi vidi pats”, kura jau trīs vasaras to dara Kopienas dārzā.

Biedrībā norāda, ka pilsētvidei vislabāk piemērots ir vegānais komposts, kurā neliek nekādus piena un gaļas, zivju produktu pārpalikumus, jo tie pievilina grauzējus.

Liepājnieces Agneses ģimene pirms gada iesaistījās Latvijas atkritumu saimniecības asociācijas mājkompostēšanas projektā, kurā 50 privātmājām atbalstīja komposta kastes iegādi.

Visus nošķirotos virtuves un dārza bioatkritumus un komposta apjomu Agneses saime uzskaita. “Nedrīkst likt kaulus un tamlīdzīgus ēdiena atkritumus, vairāk miziņas un lapiņas. No apakšas ik pa laikam izvelk ārā un lieto kā kompostu,” viņa pastāsta.

Ar šo sistēmu viņa ir ļoti apmierināta, jo

nododamo sadzīves gružu apjoms esot krietni sarucis, un šaubās, vai mājsaimniecībai būtu nepieciešams brūnais konteiners.

“Pat mazais konteiners, kuru turam virtuvē un mizas sametam, visu laiku ir jāskalo, jo sāk smakot, ja kaut kas iepūst. Nevaru iedomāties, kas notiek ar lielajiem konteineriem, ja vasaras karstumā tie piegāzti ar pārtikas atkritumiem,” spriež Agnese.

Pārstrādāt liek, dobē bērt liedz

Gada nogalē poligonā “Ķīvītes” darbu sāks bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīca.

Būvfirmas “Velve” darbi tuvojas noslēgumam, un šeit jau redzams laukums, kur atvedīs bioloģiskos atkritumus, nojume, kur tos pāršķiros, desmit tuneļi, kur tos fermentēs, un divi biogāzes torņi.

Vai ir pamats satraukties par nelabu smaku no jaunās rūpnīcas? “Sāksim strādāt un praktiski redzēsim,” atbild L. Jākobsone.

“Veiktie teorētiskie pētījumi un ekspertu izvērtējumi saka, ka nekas netiks pārsniegts. Bioloģisko atkritumu daudzums, ko ieved poligonā, nepieaugs. Rūpnīcā nepieņems sevišķi smakojošus gaļas vai piena pārstrādes ražošanas atkritumus, bet tos pašus sadzīves un dārza atkritumus, kas rodas ikdienā. Tuneļiem ir izbūvēti biofiltri smaku emisiju samazināšanai. Īslaicīga smaka iespējama brīdī, kad tuneli atver.”

Teorētiski ir jābūt labākam rezultātam, jo

atkritumu kalns ir atklāta vieta, bet rūpnīca – slēgta kontrolēta vide,

piebilst ražošanas tehniskais speciālists Pēteris Dogvillo.

Bioloģiskos atkritumus pieņems divās kategorijās. Viena būs tīri – bez maisiņiem, bez kapu svecēm –, tikai bioloģiski noārdāmi atkritumi. Otra grupa būs ar piemaisījumiem, maksa par to būs augstāka, jo jāiegulda papildu resursi, lai veiktu priekšapstrādi – atplēstu un novāktu maisiņus.

Atkritumus izbērs novietnē un ar frontālo iekrāvēju ievedīs tunelī. Tur nonāks arī šķirošanas rūpnīcā “Skudras” no sadzīves atkritumiem nošķirotā bioloģija.

Jau patlaban šo frakciju tur nošķiro un pārstrādā energošūnā. Tuneli nedēļas laikā piepilda par 2/3, aizver hermētiskos vārtus un sāk piepildīt nākamo.

Atkritumus tunelī apstrādā divus mēnešus. Vispirms mitrina un skalo, izskalojot visu bioloģisko materiālu. Šķidrumu pa renēm novirza uz torņiem, kur baktēriju darbības rezultātā notiek biogāzes rūgšanas process. Ūdens cirkulācija no tuneļiem uz torņiem notiks slēgtā ciklā, to nelies ne klāt, ne nost. Skalošanai seko atkritumu žāvēšana, to dara ar koģenerācijas ceļā iegūto siltumu. Masa kļūst birstoša, tunelī rodas līdzīgs produkts kā mājās komposta kastē.

Komposta pēcapstrādē to atbrīvos no iespējamiem piejaukumiem – plēves gabaliņiem, papīriņiem.

Iegūto kompostu saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem var iedalīt divās klasēs. Pirmā klase ir augstvērtīgs komposts, kuru varētu pārdot komersantiem, kas to var izmantot tilpju aizbēršanai.

Ja nav neviena pircēja, tad to izmanto kalnā kā pārsegšanas materiālu. “Tas ir sliktākais, ko darīt ar labu produktu.

Tas būtu vērtīgs mēslojums apzaļumošanā, kapu augsnes ielabotājs,”

uzsver L. Jākobsone.

Taču pašlaik to nepieļauj normatīvie akti, kuru grozīšana diemžēl nav tikusi līdzi bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas un pārstrādes ieviešanai.

Puķu dobēm un zālieniem šo kompostu varētu iepirkt pašvaldības, taču pašlaik nav regulējuma, kas to noteiktu par obligātu. “Esam strupceļā. Tā kā šādas iekārtas Latvijā būs piecas, ceram, ka komposta realizēšanas problēma būs visas valsts problēma. Citādi trūkst loģikas tērēt naudu dārgām tehnoloģijām un būvēt rūpnīcu, ja pārstrādes produkts nonāks atkritumu kalnā, kur to varēja aizvest uzreiz,” viņa pauž.

Kā atkritumu pārklājuma materiāls tiks izmantots otrās kategorijas komposts, kurš ir ar piemaisījumiem un citam nekam neder.

Mēs galīgi neesam gatavi šķirot

Nora Sudmale, vides zinātņu maģistre, ekotehnoloģiju pētniece

Rīga un Pierīga visu šo gadu ir izmēģinājuma poligons bioloģisko atkritumu šķirošanā, jo Getliņos jau darbojas kompostēšanas iekārta.

Pienācis brīdis, kad saskaņā ar klimata mērķiem visiem tā jāievieš, taču man šķiet, ka mēs galīgi neesam tam gatavi. Visa Rīgā iegūtā pieredze tur arī palikusi, nav pārrunāta ar sabiedrību, kurā joprojām nav izpratnes, kādi ir individuālie ieguvumi un kādēļ tas ir jādara.

Ir tikai abstrakti priekšstati, ka slīkstam atkritumos un Eiropa liek mums tos šķirot.

Rīgā ir mājas, kuras atteicās no brūnajiem konteineriem, atsakās arī no iepakojuma šķirošanas, paliek pie viena sadzīves atkritumu konteinera un turpina maksāt pilnu maksu.

Doma tāda: nekas jau mums nav mainījies izvešanas cenā. Bet nemainās līdz tam brīdim, kad cilvēki sāk atbilstoši mest atkritumus katrā konteinerā.

Tas viss attiecas arī uz mums. Liepājā it kā ir daudz privātmāju ar dārziem, kur kompostē, tāpat ir liels reģions ar lauku teritoriju, tomēr “Ķīvītēs” kopā ar sadzīves gružiem ienāk tie 40% bioloģisko atkritumu.

Milzīgs apjoms, kuru varētu nošķirot un pārstrādāt, taču cilvēkos joprojām ir apziņa, ka

“tas uz mums neattiecas, tā nav tik liela problēma”.

Norobežošanās rodas tāpēc, ka nav informācijas un izpratnes par reālo situāciju. Cilvēks balso ar savu maciņu. Ja viņam parāda aprēķinus un veiksmīgos piemērus, tad rodas arī motivācija.

Tāpat neredzu virzību un risinājumu informācijas pieejamībā. Ir publicētas preses relīzes un infografiki, mājaslapās viss it kā parādīts. Taču, ja es meklēju, kā man jau tagad pie mājas nolikt brūno konteineru, tādas informācijas nav ne “Eco Baltia vide”, ne Liepājas vietnēs.

Nav sajūtas, ka mēs jau esam uz starta līnijas un tūlīt varēsim skriet.

Neviens nav aizliedzis to darīt jau šobrīd. Neizmantota iespēja Liepājā ir vienota informācija uz atkritumu sētiņām. Tas jau būtu solis tuvāk cilvēkam viņa ikdienas gaitās, lai arī nav universāls risinājums.

Tāpat bez adekvāta finansējuma mūsdienās neko daudz neizdarīs ne pašvaldība, ne NVO, ja nenāk līdzi valsts līdzekļi.

Pat man kā ļoti motivētam cilvēkam šobrīd šķirot ir pārāk nogurdinoši mūsdienu dzīves ritmā. Esmu dzīvoklī mēģinājusi ieviest mazo komposta kasti, saldēt un vest uz laukiem, krāt un nest uz Kopienas dārzu, bet, ja tās ir tik daudz enerģijas prasošas darbības un nav jūtams nekāds atbalsts no ārpuses, motivācija kādā brīdī tiešām beidzas.

Uzziņai

Bioloģisko atkritumu šķirošana

Nešķirotu sadzīves atkritumu sastāvā poligonā “Ķīvītes”” aptuveni 40% ir pārtikas un dārza atkritumi.

Ar 2024. gadu maksa par pareizi sašķirotu bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu būs 60% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu maksas.

Pārtikas produktu vai ēdiena gatavošanas pārpalikumu, augu un dārza atlikumu ievietošanai atkritumu operatoram varēs pieprasīt brūno konteineru.

Privātmāju īpašnieki bioloģiskos atkritumus var arī kompostēt savā dārzā.

Avots: Liepājas RAS

Es domāju tā: Vai esat gatavs šķirot bioloģiskos atkritumus?

Kristīne Reine – strādā:

– Jā, noteikti. Esmu dzīvojusi Vācijā un Itālijā, un tur bioloģisko atkritumu šķirošana man jau bija kļuvusi par ierastu, pašsaprotamu lietu. Atgriežoties Latvijā, gluži automātiski gribējās turpināt to darīt, bet nebija iespēju. Zinu, ka Itālijā ir vietas, kur ģimenēm izdala speciālus maisiņus no papīra, kuros savāc bioloģiskos atkritumus, un tos pilnus saliek speciālajos konteineros. Tā ir norma. Bioloģiskos atkritumus šķiro arī Anglijā, un var uzlikt sodu, ja to dara nepareizi.

Paula Rusmane – ainavu arhitekte:

Noteikti, jo pasaulē, dabā tagad notiek ne tās labākās pārmaiņas. Cilvēkiem ir jārīkojas. Zinu, ka Eiropas attīstītajās valstīs bioloģisko atkritumu šķirošana jau tagad ir norma, kuru visi ievēro. Dzīvojot Vācijā, redzēju un pati šķiroju atkritumus, arī bioloģiskos. Pieradu, un tas neradīja nekādas problēmas. Varbūt tikai sākumā šķita neparasti, bet tad – kā norma.

Aldona Nomeiko – pensionāre:

– Protams, lai gan man maz gružu, jo dzīvoju viena. Tagad visi gruži nonāk vienā vietā. Nezinu, vai tas ir labi. Ja bioloģiskie būs atsevišķi, iespējams, tie labāk pārstrādāsies. Agrāk pie mājas manai ģimenei bija komposta bedre, un no tās ņēmām labu papildinājumu dārza zemei.

Kristaps Kalnītis – strādā:

– Ja godīgi, tad nē, lai arī atkritumus šķiroju. Ir neziņa, kur mājās atvēlēt vietu bioloģiskajiem atkritumiem, kur tos glabāt, vai nesmirdēs utt. Varētu būt zināma ķēpa. Tagad mājās mazs bērns – kā tas būs. Privātmājās šis process varētu būt vieglāks nekā daudzdzīvokļu namos. Manuprāt, vispirms jātiek galā ar tagadējo šķirošanu, jo ļoti daudzi to joprojām ignorē vai nesaprot, nemāk.

Anniņa Treimane – pensijā:

– Doma nav slikta, bet nesaprotu, kāpēc bioloģiskos atkritumus nedrīkstēs vākt plastmasas maisiņos. Tos nedrīkstēs kopā izmest ar bioloģiskajiem. Kur tad tos likšu? Man pašai gružu maz, bet, kā viss notiks, redzēs tikai tad, kad būs jāsāk šķirot. Cilvēki ir vienaldzīgi, nešķiro, viss vienalga, jo zina, ka par to nekas nebūs. Ja ir kontrole un kāds, kas seko un soda, tad ātri iemācās, kā jādara.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz