Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Neesam viegli izsitami no līdzsvara”

“Neesam viegli izsitami no līdzsvara”
Foto: Egons Zīverts
05.09.2017 07:09

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Jautājumu, kā mainās un kā mainīsies mūsu radu un draugu dzīve un pašu britu dzīve Apvienotajā Karalistē pēc “Brexit” balsojuma, “Kurzemes Vārds” uzdeva Lielbritānijas vēstniekam Latvijā Kītam Šenonam, kurš kopā ar vairākiem citiem vēstniecības darbiniekiem pagājušajā nedēļā apmeklēja Liepāju.

Šeit viesi satikās gan ar pilsētas galvu Uldi Sesku, gan ar citiem pašvaldības pārstāvjiem, vēstnieks uzrunāja arī apmēram 900 skolotājus izglītības iespēju forumā un devās uz tikšanos uzņēmumā “UPB”. Š. Kītam, kurš Latvijā akreditēts šā gada 6. jūnijā, šī bija pirmā oficiālā vizīte ārpus Rīgas, taču viņš jau plāno Liepājā atgriezties.

Kādi ir galvenie jautājumi, ar ko tagad, Lielbritānijai izstājoties no Eiropas Savienības, ir jārēķinās uzņēmējiem sadarbībā ar jūsu valsti?

– Nevaram būt pilnīgi noteikti savā atbildē šobrīd, jo vēl notiek sarunas ar ES. Bet varu paskaidrot britu valdības pozīciju. Mēs vēlētos iespējami gludu pāreju, izstājoties no ES. Un tas attiecas gan uz formālajām attiecībām starp abām valstīm, gan arī individuāli uz iedzīvotājiem un uzņēmumiem. To, kā izskatīsies turpmākās attiecības starp ES un Lielbritāniju, noteiks sarunu rezultāts. Tas prasīs piekrišanu gan no visu ES valstu puses, gan no Lielbritānijas puses. Bet valdības mērķis ir nodrošināt, lai izstāšanās būtu līdzena un bez šķēršļiem un traucējumiem gan ekonomiskās sadarbības jomā, gan cilvēku personisko kontaktu jomā. Arī lai tas neatstāj ietekmi uz tūrismu.

Bet britu valdība ir apņēmusies izpildīt vēlētāju gribu, kas tika pausta referendumā par izstāšanos no Eiropas Savienības. Mūsu attiecības ar ES mainīsies. Mēs vairs neiemaksāsim ES budžetā tā, kā mēs to darījām līdz šim. Taču es domāju, ka cilvēciskajos kontaktos būs minimāla atšķirība salīdzinājumā ar to, kā tas ir bijis līdz šim. Jūs redzēsiet, ka mēs šeit būsim vairāk pamanāmi. Pašlaik mūsu politiskā sadarbība ar ES valstīm vairāk notiek caur Briseli. Kad izstāsimies no ES, tas vairs tā nebūs. Tas nozīmē, ka mums būs vairāk divpusēju attiecību starp valstīm, vairāk darba vēstniecībai šeit Latvijā.

Bet mūsu attiecības ar Latviju nav tikai caur ES, mums ir diezgan stipra sadarbība arī aizsardzības jautājumos NATO ietvaros. Ir ļoti aktīvi kontakti cilvēku starpā, ļoti daudz lidojumu starp Latviju un Lielbritāniju. Redzējām pēdējo tūrisma statistiku – salīdzinājumā ar pagājušo gadu tūristu skaits no Lielbritānijas uz Latviju ir pieaudzis par 20 procentiem. Mums ir sadarbība izglītības un kultūras jomā, tostarp ar Britu padomes starpniecību. “Brexit” iespaidam uz šīm jomām vajadzētu būt minimālam, jo mūsu sadarbība ir daudz plašāka. Es nevaru paredzēt nākotni, bet domāju, ka ikdienas cilvēki no “Brexit” jutīs ļoti minimālu ietekmi.

Bet kā “Brexit” jau tagad ietekmē latviešus, austrumeiropiešus, kas dzīvo Lielbritānijā? Šoziem “LNT” ziņoja, ka vairākus latviešus no Lielbritānijas draud izraidīt. Klīst arī runas, ka iebraucēji tik viegli vairs nevarēs Lielbritānijā saņemt pabalstus. Ar ko jārēķinās Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā, un tiem, kuri vēl tikai gribētu pārcelties uz jūsu valsti mācīties, strādāt, dzīvot?

– Pirmkārt, tie latvieši, kuri jau ir Lielbritānijā, turp devušies ar zināmiem nosacījumiem, kādi bija, valstij atrodoties ES. Mūsu valdība to respektē. Tie cilvēki, kuri jau šobrīd dzīvo Lielbritānijā, sajutīs minimālu “Brexit” ietekmi. Tas ir svarīgi Lielbritānijas valdībai, jo mēs arī domājam par mūsu pilsoņiem, kas dzīvo citās ES valstīs, un par viņu tiesībām. Tātad mēs savu piedāvājumu no Lielbritānijas puses esam izteikuši, un tas nozīmē ļoti minimālas pārmaiņas cilvēkiem, kas jau dzīvo Lielbritānijā.

Bet mēs nevaram paredzēt, kāds būs statuss un tiesības cilvēkiem, kuri dosies uz Lielbritāniju kaut kad nākotnē. Tas būs jāizdiskutē sarunās starp Lielbritāniju un Eiropas Komisiju. Pašlaik arī nevaram pateikt noteiktu datumu, no kura tad ļaudīm, kuri dosies uz Lielbritāniju, būs izmaiņas viņu tiesībās. Par to vajadzēs vienoties Lielbritānijai un Eiropas Savienībai. Bet neviena, ne Lielbritānijas, ne ES, interesēs nav kaut kādi nozīmīgi traucējumi vai pārrāvumi.

Dažas procedūras var mainīties, bet nevaram iedomāties, ka ikdienas dzīvē būs kaut kādas pārmaiņas. Es nevaru spekulēt ar minējumiem, kādi nākotnē būs noteikumi saistībā ar darbu vai mācībām Lielbritānijā. Tas noteikti būs sarunu rezultāts. Šie ir jautājumi, kurus vēlamies izdiskutēt pēc iespējas ātrāk, jo es saprotu, ka tas rada nedrošību un šaubas cilvēkiem. Bet esam procesa vidū, un tas ir sarežģīts. Lai to atrisinātu, būs vajadzīgi kompromisi no abām pusēm.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 5.septembra numurā.

#kvards-20170905-09#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz