Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Neklusē par vardarbību! Satraucas par ģimenes konfliktu skaita palielināšanos

Neklusē par vardarbību! Satraucas par ģimenes konfliktu skaita palielināšanos
Ilustratīvs (Foto: pixabay.com)
02.04.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī cilvēki daudz laika pavada mājās un nereti vairāk nekā parasti lieto alkoholu, apstiprina Liepājas Pašvaldības policijas pārstāvis Kaspars Vārpiņš. Viņš norāda, ka policistu ikdiena ir arī dažādu ģimenes konfliktu risināšana, kas izpaužas gan kā asāka vārdu pārmaiņa, gan roku palaišana.

Iepriekš Latvijas Pašvaldību savienības rīkotajā videokonferencē finanšu ministrs Jānis Reirs, atsaucoties uz Labklājības ministrijas informāciju, norādīja, ka ārkārtējās situācijas laikā pieaugusi vardarbība ģimenēs, tāpēc skaidrojām, kāda ir situācija tieši Liepājā. Jo vairāk tāpēc, ka Covid-19 smagāk skartajās valstīs apkopotā informācija liecina, ka neskaidrā nākotne un sociālā izolācija tiešām rada saspringtu atmosfēru mājās un attiecībās ar partneri. Tiem, kuri jau iepriekš piedzīvojuši vardarbību ģimenē, šī situācija, paliekot mājās, rada jaunus riskus. Vardarbība ir cikliska, tā noteikti atkārtosies un ar laiku sekas kļūst smagākas.

“Ja runājam konkrēti par konfliktiem, strīdiem ģimenēs, tad izsaukumu skaits pēdējā laikā nav pieaudzis, tas ir neliels. Kopš marta vidus esam saņēmuši piecus izsaukumus. Turklāt visos šajos gadījumos nevar teikt, ka notikusi vardarbība. Lielākoties konflikti tiek atrisināti tūlīt pēc policijas ierašanās, proti, ar cilvēkiem veic pārrunas, un beigu beigās viņiem vienam pret otru pretenziju nav,” norādīja K. Vārpiņš un piebilda, ka pēdējo nedēļu laikā pieaudzis izsaukumu skaits, kuros likumsargiem esot jānomierina trokšņotāji jeb naktsmiera traucētāji. Gan ģimenes konfliktos, gan naktsmiera traucēšanā galvenais cēlonis ir alkohols. Un K. Vārpiņš rezumē, ka kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas būtiskas izmaiņas policistu ikdienā neesot.

Arī Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas nav pieaudzis izsaukumu skaits. “Ja no 16. līdz 29. februārim ģimenēs konfliktsituācijas policisti risināja 18 reizes, tad martā – 16. Galvenokārt, policijas darbiniekiem ierodoties notikuma vietā, konflikts jau būtībā atrisinājies, un neviens iesniegumu arī nav vēlējies rakstīt,” teica Valsts policijas pārstāve Madara Šeršņova.

Organizācijas “Centrs “Marta”” Liepājas filiāles vadītājs Juris Dilba savukārt sacīja: “Nevaru teikt, ka izsludinātajā ārkārtējā situācijā ir būtiski palielinājies klientu skaits. Darbs ar vardarbībā cietušajiem rit ierastajā kārtībā, vien tas, ka saziņa un konsultācijas notiek attālināti – vai nu pa tālruni, vai sarakstoties e-pastā.”

Dilba atgādināja: ja ģimenē notiek vardarbība pret pieaugušo vai pret bērnu, vispirms noteikti jāizsauc policija. Pēc tam var zvanīt uz “Centra “Marta”” Liepājas filiāli pa tālruni 29195442 vai rakstīt uz adresi [email protected]. Cietušajiem tiek sniegtas konsultācijas un atbalsts, un nepieciešamības gadījumā speciālists var palīdzēt sagatavot pieteikumu tiesai par pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Policija var pieņemt lēmumu par tūlītēju varmākas nošķiršanu. Pat ja mājoklis pieder agresoram, viņu var nošķirt uz laiku līdz 8 dienām. Tiesā tagad ir iespējams vērsties attālināti un sūtīt savu pieteikumu pa pastu. Pagaidu aizsardzības pret vardarbību pieteikumus parasti izskata diennakts laikā un bez iesaistīto personu klātbūtnes. Padomus, kā aizpildīt pieteikumu, var atrast arī mājaslapā www.marta.lv.

Speciālisti iesaka arī iemācīt bērniem izsaukt palīdzību. “Izstrādājiet scenāriju, kur zvanīt konflikta situācijā (112, kāds paziņa vai radinieks). Vienojieties par slepenu signālu (kādu ikdienišķu frāzi, piemēram, “kaķis ķer peli”), kuru, konflikta laikā dodot, bērns varēs saprast, ka tagad ir īstais brīdis saukt pēc palīdzības. Ja par vardarbību nevienam neesat stāstījuši, šis ir īstais laiks, lai izstāstītu savai uzticības personai un izrunātu palīdzības iespējas krīzes situācijā. Glabājiet visus dokumentus vienā vietā, lai tos ir viegli paņemt līdzi. Ja kaut kādi dokumenti nav pieejami, neuztraucieties – kopijas var pieprasīt valsts iestādēs. Ja iespējams, mēģiniet atlikt naudu un glabāt to slepenā vietā,” skan daži no padomiem, kas iedrošina neciest no varmākas, bet sabiedrībai atgādinām – ja novērojat vardarbību, neklusējiet par to!

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz