Piektdiena, 3. aprīlis Daira, Dairis, Daiva

Niedres pļauj likuma ietvaros

Niedres pļauj likuma ietvaros
Foto: Ruslans Šuļga
18.05.2019 07:09

liepajniekiem.lv

Vēsma Lēvalde sociālajos tīklos pauž: ”Tā ir muļķība vai nelietība, ja niedres izpļauj gulbju ligzdošanas laikā, kad ligzda paliek kā uz skatuves, pakļauta visām briesmām?”

Pēc viņas teiktā šāda situācija veidojas Pērkones kanālā. ”Ejot pārgājienā, redzējām Pērkones kanālā izpļautas niedres un gulbja ligzda palikusi plika kā pirksts,” viņa portālam pastāstīja.

Apsekojot liepājnieces norādīto Pērkones kanāla posmu, pārliecinājāmies, ka tur ligzdo divi gulbju pāri – viens uz pussaliņas tuvāk Liepājas dienvidu robežai, bet otrs uz saliņas.

Tiesa, abas ligzdošanas vietas no autoceļa A9 šobrīd labi redzamas. Bet ne tādēļ, ka tur nupat būtu pļautas niedres. Tās pļautas agrāk, bet jaunās nu tikai sāk augt. Kad niedres saaugs, ligzdas vairs nebūs redzamas.

Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde, jautāta, vai šopavasar Liepājas ezerā ir pļautas niedres, skaidroja: ”Lai novērstu ugunsbīstamību, šogad niedres pavasarī tika pļautas tikai Pērkones kanāla piegulošajā daļā pie Klaipēdas ielas. Darbi tika veikti, ievērojot ornitoloģisko liegumu, kas ir spēkā no 15.aprīļa līdz 30.jūnijam.”

Niedru pļaušanu Liepājas ezerā veic biedrība ”Liepājas ezeri”, kas ir Liepājas ezera apsaimniekotājs.

Nākamā niedru pļaušana plānota rudens pusē. ”Lai izpļautu laivu ceļu un piekrastes daļu pie Ezerkrasta pļavām un Pērkones kanāla ieteces ezerā, Liepājas ezerā niedres plānots pļaut saskaņā ar dabas aizsardzības plānu, tas ir, pēc 1.augusta,” tā D.Freidenfelde.

Liepājas ezers ir dabas liegums ne vien Liepājas pilsētas teritorijā, bet arī Grobiņas un Nīcas novados. Šis liegums izveidots 1977.gadā, lai aizsargātu Liepājas ezeru, kas ir viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem mezotrofajiem ezeriem ar iesāļiem ūdeņiem raksturīgām augu sugām.

Sākotnēji teritorija tika veidota kā ornitoloģiskais liegums ligzdojošo un caurceļojošo putnu aizsardzībai. Liepājas ezerā ligzdo 27, ziemo 10 un migrācijas laikā barojas 50 īpaši aizsargājamas putnu sugas.

Ezerā konstatēti divi Eiropas Savienības aizsargājamie biotopi — ”Ezeri ar mietturaļģu augāju” un ”Eitrofi ezeri ar iegrimušo ūdensaugu un peldaugu augāju”, kā arī ap 40 retas un aizsargājamas augu sugas. Ezera austrumu krastā ir vērtīgi pļavu biotopi, no kuriem lielākā nozīme ir molīniju pļavām un jūrmalas pļavu fragmentiem ar iesāļiem jūrmalas biotopiem raksturīgām augu sugām.

Teritorija iekļauta starptautiskajā putniem nozīmīgo vietu sarakstā. Liepājas ezers ir Natura 2000 teritorija. Tur aug, piemēram, jūras najāda, kas aizņem lielas platības, pretī Zirgu salai un tā saucamajam Golodova dambim konstatēta Latvijā ļoti reti sastopama jūras ūdensgundega, kā arī  ezerā sastopamas mieturaļģu audzes.

Ornitologi atbalsta niedru pļaušanu Liepājas ezerā. Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) sabiedrisko attiecību koordinators, žurnāla ”Putni dabā” galvenais redaktors Agnis Bušs jau iepriekš pauda: ”No putnu viedokļa niedru pļaušana kopumā Liepājas ezerā ir vērtējama pozitīvi.  

__________________ 

Iesaki tēmu vai ziņo par notiekošo arī Tu! To var izdarīt ikviens portāla lasītājs, izmantojot sākumlapā esošo formu “Piedalies satura veidošanā!”. Turpat iespējams iesūtīt arī dažādus fotostāstus, piemēram, no kāda pilsētā notikuša pasākuma.

Foto galerija

11 komentāri

2019-05-18 07:24

Liegumi ir vajadzīgi lielāku naudu piesaistei: Papē niedru pļaujas sezona ieguvei beidzās šogad uz 1. maijā. Bet drīkst pļaut līdz 14.martam. Dabas pārvaldei vajag naudu un niedru biznesmeņi sarunājot nomaļākās vietās var darīt kā grib. Inspektori piever acis un neko neredz jo roka rokuu mazgā. Liepājas ezerā liegums bet kam tas interesē naudas lietas aktuālākas. Liegumi ir uzpapīra un noteiktie aizlieguma laiki. Bet dzīvē darbojas citi likumi kas dabas darbiniekiem ļauj uzspļaut likumiem. Nauda svarīgāka.

2019-05-18 07:31

pļaujam, plēšam,gāžam... nav laika !!!: Kaut kāds murgs, kas notiek !!! Man radās interese- no kurienes Agnim Bušam zināms putnu viedoklis !! Vispār negribas domāt par šitām aplamībām , bet laikam ir jāpadomā !!

2019-05-18 08:03

Čiko: Kur ir Pērkones kanāls un kur šoseja A9.......nu jāsaka tad dikti izpļāvuši.....ne tikai niedres....

2019-05-18 08:14

Jaunliepāja: Jūs esat redzējuši ka deg niedres? Izvēlieties prioritāti : vai nu pļaušana ,vai nu ugunsgrēks [nedod dievs]! Tad nekas nepaliks pāri!

2019-05-18 08:32

vienalga kura Liepāja: Jūs esat redzējuši,kā niedru pļaušanas laikā npļauj gulbim kaklu ? Neesat, pie šitās niedru pļaušanas politikas un putnu domu lasīšanas ekspertu domāšanas jūs to pieredzēsiet ! Kas attiecas uz ugunsdrošību niedres var ļoti labi appļaut arī citā laikā, bet tagad iet vaļā bizness, nerēķinoties ne ar ko !!!

2019-05-18 09:06

.: Lai tik pļauj

2019-05-18 11:36

Muris: Cīnīsimies lai nepļauj ezeru un pēc 10 gadiem būs labs kūdras purvs putnu aizstāvu biznesam. Idioti ļaujiet dzīvot ezeram un nepārvērtiet to par purvu dēļ putniem kuri ir pārāk savairojušies un nodara lielāku postu ne kā labumu. Niedres ie jāpļauj pēc iespējas vairāk in vēlams ar visām debilām puķītēm ezerā

2019-05-18 18:57

Jaunliepāja: 100 punkti Murim! Labāk lai gulbim nopļauj kaklu nekā sadeg cilvēki ar visu iedzīvi! Un vispār,gulbis pēc savas dabas ir baigais maita. Tiek iznīcināti visi mazie putni! Nevajag pārvērst Liepājas ezeru par purvu. Tas jau daļēji ir izdarīts ar visiem liegumiem utt. Lēnā garā ,prātīgi ,nesasteidzot ir jāmainā atieksme pret ezeru. Tā tas nevar turpināties. Vieniem viss,citiem nekas! Birokrātiem [lasi zaļajiem] problēmā, jāsāk domāt! Kā pāglābt ezeru no pārpurvošanās un saglābāt dzīvo radību? Tas nav nekās pārcilvēcisks. Vajag tikai pieiet dzīvei reāli,nevis bļaut par nabaga gulbi kas pārcēlies uz cilvēku dzīves areālu! Ko tas nozīmē? To ka dabiskā vidē to ir par daudz! Var jau vēl rakstit ,bet nu kaut kā tā!

2019-05-18 19:12

Nolaidība: kādreiz Liepājas ezers bija brīnišķīgs, varēja peldēties, ūdens bija tīrs, zem kājām smilts. Tagad ezers veidojas un pārtop par purvu, visur dūņas, dumbrājs. Viss aizaudzis, nekopts. Īsts miteklis odiem un citiem insektiem. Un tas viss pilsētā! Idiotisms!

2019-05-18 22:13

Jaunliepāja: Jā, to sauc par dabas oāzi, zaļo izpratnē! Man vispār tāds jautājums: Kas ir zaļie, ko ši suga pārstāv , un kā vārdā runā un uzstāda visiem savu ,,ES''? Ir aizdomas, ka ,,plānā galdiņa urbēji''pierāda cik viņi svarīgi,jo ar citu nav ko pierādīt!

2019-05-19 21:42

makšķernieks: Pilnīgi piekrītu ezera apsaimniekošanai. Jāpļauj. jātīra un jāpadziļina. Putniņi atradīs vietas kur droši ligzdot. Iztēlotie - iedomātie dabas draugi stingri pārspīlē, pilsētas tuvumā purvs un aizaudzis ezers nederēs, ezers ir mūsu bagātība, kas jāuztur pieejams cilvēkiem, lai peldētos atpūstos un priecātos par dabu. Nevajag pārspīlēt ar putnu saudzēšanu, pārmērības var arī kaitēt.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli