Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

No pieturas līdz pieturai – maršruti, soliņi un tūristu mēlesmežģi

No pieturas līdz pieturai – maršruti, soliņi un tūristu mēlesmežģi
Foto: Egons Zīverts
21.04.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Liepājā ir pavisam 256 sabiedriskā transporta pieturvietas, kas lielākoties atrodas blakus krustojumiem un nosauktas kā šķērsielas. Reizēm nosaukums norāda uz kāda svarīga objekta, piemēram, skolas, muzeja, iestādes, slimnīcas utt., tuvumu. Pirms apmēram mēneša pieturai Kuršu ielā pēc kādas pilsētnieces ierosinājuma piešķirts vēsturiskais nosaukums “Siena tirgus”, un tā ir pirmā reize, kad pašvaldības Transporta un infrastruktūras komisija mainījusi pieturas nosaukumu. Tas pamudināja skaidrot, cik nozīmīgi ir pieturu nosaukumi citiem liepājniekiem un kas par pieturām Liepājā rūpējas?

Vēsture jāsargā pašiem

“Esmu saņēmusi oficiālu vēstuli no pašvaldības, ka tā atbalstījusi manu priekšlikumu Liepājas sabiedriskā transporta pieturvietas nosaukumu “Kuršu iela” aizstāt ar vēsturisko – “Siena tirgus”. Par to esmu lepna, jo, manuprāt, mums vajag saglabāt savas pilsētas vēsturiskās vērtības arī šādā veidā. Paaudzēm mainoties, drīz vien cilvēki nezinās, kur kāda vēsturiska vieta atradusies. Turklāt Siena tirgus apkārtnē bija veselas četras autobusu pieturvietas ar nosaukumu “Kuršu iela”. Tas taču arī cilvēkiem jauc galvu,” pastāsta “Gada liepājniece 2017” Ilze Vainovska, kura sauc sevi ne tikai par savas pilsētas, bet arī sava mikrorajona patrioti.

Lai noskaidrotu, vai pilsētnieki un arī paši sabiedriskā transporta vadītāji zina, kur atrodas Siena tirgus, veicām nelielu aptauju pilsētas ielās. Rezultāti bija pārsteidzoši un lielā mērā apstiprināja I. Vainovskas teikto – lielai daļai pat nebija nojausmas, kur īsti atrodas šī vēsturiskā vieta. Vairumā gadījumu ļaudis, kuri tika uzrunāti turpat Siena tirgus apkaimē, nevarēja pateikt skaidru atbildi. Daļa zināja, ka tāda vieta ir, bet nemācēja pateikt, kur tā atrodas. Daži cilvēki norādīja Pētertirgus virzienā, bet citi vienkārši paraustīja plecus. Precīzi atbildēt spēja vien gados vecāki cilvēki, daži pēc mana jautājuma, kur atrodas Siena tirgus, izbrīnīti paraudzījās uz mani un teica: “Tu taču tagad stāvi uz šīs vēsturiskās vietas bruģa.”

Tūristiem nosaukumi nav svarīgi

Ja lielākā daļa pilsētnieku, kuri sabiedrisko transportu izmanto regulāri, pieturu nosaukumiem īpašu uzmanību nepievērš, jo tāpat zina, kurā vietā autobusā vai tramvajā jāiekāpj un jāizkāpj, tad Liepājas viesiem norādes uz pieturzīmēm ir pat ļoti svarīgas. Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja vadītāja Inta Šoriņa “Kurzemes Vārdam” pastāsta, ka kopumā mūsu pilsētu ik gadu apciemojot ap 20 000 tūristu. “Kaut arī Liepāja ir maza, tūristi labprāt izmanto sabiedrisko transportu, lai apceļotu pilsētu. Dažkārt ir tā, ka pie mums birojā biļetes tiek burtiski izķertas – pērk gan dienas biļetes, gan tā saucamās desmitpakas. Ja runājam par pieturvietu nosaukumiem, kas kaut kādā veidā varētu sarežģīt nokļūšanu vēlamajā vietā, tad tur es nesaskatu nekādu problēmu, jo liela daļa ceļotāju ir bijuši neskaitāmās valstīs un rēķinās ar to, ka katrā pilsētā ir savs sabiedriskā transporta tīkls un sava kārtība,” skaidro I. Šoriņa, piebilstot, ka tūristi ļoti respektējot vietējo kultūru un viņiem pat esot interesanti censties šīs pieturvietas izrunāt. 

Aģentūras “Liepājas Sabiedriskais transports” direktors Uldis Zupa uzskata, ka nosaukuma “Kuršu iela” nomaiņa uz “Siena tirgu” ir pareiza, jo tā ir ne tikai vēsturiska vieta, bet šajā apkaimē bija četras pieturas ar vienādu nosaukumu. Šāda iniciatīva no Ilzes Vainovskas puses ir apsveicama, un arī es pats bija par šādu lēmumu, jo, manuprāt, būtu jāsaglabā vēsturiskie nosaukumi, kas kaut nedaudz, bet tomēr izglīto liepājniekus. Pilsētā ir vismaz vēl viena pietura, kurai arī vajadzētu mainīt nosaukumu – Cukura ielā pie uzņēmuma “CTB” ir pietura “Nākotnes iela”, kaut būtībā šī iela atrodas diezgan tālu. Tā kā apkārt nekā cita nav, izvēlēts šis nosaukums. Varbūt arī par šīs pieturvietas nosaukumu kāds cilvēks ir gatavs nākt ar savu iniciatīvu, protams, to atbilstoši argumentējot. Ja tas kādam ir pa spēkam, laipni lūdzam! Vienīgi šajā gadījumā, manuprāt, nebūtu pareizi, ja mēs pieturvietai dotu nosaukumu par godu kādam privātam uzņēmumam. Pēc skolu reformas būs jāmaina arī tramvaja pieturvietas nosaukums “12. vidusskola”, taču šajā gadījumā tā nebūs problēma, un, visticamāk, nosaukums būs “Jūrmalas iela”, jo otrā virzienā jau mazliet tālāk šāds pieturvietas nosaukums ir.

Jā, esmu dzirdējis, ka daudzus cilvēkus interesē, kad Liepājas sabiedriskā transporta pieturvietās varētu parādīties elektroniskie tablo, kas skaidri vēstītu, pēc cik minūtēm būs klāt gaidītais autobuss. Mēs noteikti plānojam šādu ieceri realizēt, taču vispirms jāievieš elektronisko norēķinu sistēma. Cenšamies iet soli pa solim, bet ceru, ka 2021. gadā lielākajās pieturās šādi tablo, kas ļoti precīzi ziņotu, cik ilgi vēl transports jāgaida, varētu tikt uzstādīti.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 16. aprīļa numurā.

#kvards-20190416-04#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz