Ceturtdiena, 28. janvāris Spodris, Kārlis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Nodokļi samaksāti, bet slimības nauda nepienākas. Liepājniece nonākusi sarežģītā situācijā

Normatīvo aktu nezināšanas dēļ sarežģītā situācijā nonākusi liepājniece Valentīna Brauna, kura kā pašnodarbinātā strādā par sētnieci. Viņa godprātīgi samaksājusi nodokļus, taču slimības pabalstu saņemt nevar.

Nodokļi samaksāti, bet slimības nauda nepienākas. Liepājniece nonākusi sarežģītā situācijā
Foto: pixabay.com
24.11.2020 06:00

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

Nepilnus 65 gadus vecā Valentīna stāsta, ka pēdējo mēnešu laikā pārcietusi divas operācijas, līdz ar to nav varējusi strādāt pusi augusta, visu septembri un sešas dienas oktobrī.

“Sarunāju, ka manas slimošanas laikā sētnieces pienākumus veiks kāda meitene, citādi es zaudētu darbu. Pēc izveseļošanās devos uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA), lai nokārtotu dokumentus slimības pabalsta saņemšanai, taču joprojām neesmu saņēmusi ne centa,” pauž kundze.

Sākotnēji VSAA dokumenti pieņemti un teikts, ka viss ir kārtībā, taču drīz no šīs iestādes sekojis zvans.

“Man teica, ka slimības pabalsts nepienākas, jo par pēdējiem sešiem mēnešiem neesmu samaksājusi nodokļus. Teikšu godīgi, slimības dēļ par tiem tiešām aizmirsu. Biju piemirsusi arī, ka man jānomaina pase, tāpēc biju spiesta maksāt naudas sodu. Aizņēmos naudu no meitas un steidzu nodokļa parādu nomaksāt.”

Parāds segts pilnībā, nodokļi samaksāti arī par to laika posmu, kad Valentīnai bija darba nespējas lapa. “Taču pēc tam man atkal piezvanīja no VSAA un pateica: “Naudu jūs nesaņemsies, jo esat samaksājusi nodokli arī par septembri. Tas nozīmē, ka septembrī esat strādājusi.” Taču man ir ārsta izrakstīta slimības lapa, kas apliecina, ka septembrī ne dienu neesmu strādājusi,” neizpratni pauž sieviete. Tālāk viņa devusies meklēt skaidrību Valsts ieņēmumu dienestā (VID), taču komunikācija bijusi neveiksmīga.

Kāpēc radusies šāda situācija un kā to iespējams atrisināt, jautājām VID.

“No augstāk minētā izriet, ka aprakstītajā situācijā pašnodarbinātajai personai Valentīnai Braunai vajadzēja noslēgt darba līgumu ar meiteni, pēc līguma noslēgšanas reģistrēties VID kā darba devējam, iesniegt ziņas VID pirms darba uzsākšanas par darbinieka reģistrēšanu, kā arī iesniegt darba devēja ziņojumu, norādot meitenes atalgojumu, aprēķināto valsts sociālās apdrošināšanas nodokli un algas nodokli, un pēc tam to samaksāt valsts budžetā,” skaidro VID pārstāve Evita Teice-Mamaja.

V. Brauna atzīst, ka darba līgumu ar meiteni nav slēgusi, taču uzskata, ka viss ir likumīgi. “Es no savas kabatas samaksāju par viņu nodokļus. Ja meitene būtu strādājusi, bet nodokļi netiktu maksāti, tad tas jau būtu cits jautājums. Taču nodokļi ir samaksāti!” pauž kundze.

Tagad viņai, lai situāciju atrisinātu, vēlreiz būs jādodas uz Valsts ieņēmumu dienestu. VID var vērsties, arī rakstot Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), taču kundze atzīst, ka viņai, lai to darītu, trūkst datorprasmju. 

34 komentāri

2020-11-24 08:14

Loading: Šī ir situācija, kurā visiem šiem dienestiem būtu jāpalīdz risināt situācija. Taču.... Kā jau Latvijā neviena atbalstoša dienesta, visi tikai sodoši dienesti.

2020-11-24 08:39

Tem: Tieši tā, tāda neieinteresētība ir tikai Latvijā. Kā var cilvēku nostādīt tādā situācijā?! Vēl par nelegālu nodarbinātību beigās uzliks sodu. LATVIJA IR KRĀPŠANA! Lūdzu ņemiet piemēru no vecajās ES valstīm un nekavējoši izmaksājiet pabalstu tiem, kuriem tas patiešām ir nepieciešams!

2020-11-24 08:46

sētnieks: Ja strādā, tad strādā.
Ja slimo, tad slimo.

2020-11-24 08:53

lauris: ZAGLU VARAS BIROKRATIJA IR PARAZITISKS ORGAANS. TAPAT KA POLICIJA, KAS NEVIS PALIDZ CILVEKIEM, BET LAI SODIITU CILVEKUS...JO PARAZIITI UN LIEKEZI DZIIVO UZ CILVEEKU REEKINA, KAA JAU ZAGLU VARAS PAKALPINI

2020-11-24 08:57

Ttf: Aizmirst samaksāt nodokļus par pēdējiem sešiem mēnešiem...nekur ES arī nemaksā slimības lapas,ja nav maksāti nodokļi.Liekas,ka cilvēki nereti lidinās mākoņos..

2020-11-24 09:43

Pētnieks: Pag, darbs ir izdarīts, alga ir saņemta, bet tagad par to pašu periodu grib vēl saņemt slimības naudu? Bišķi interesanti kādā veidā šeit ir valsts vainīga?

2020-11-24 09:48

sētnieks: Piekrīt Pētniekam!

2020-11-24 10:08

to -ttf: Pamuļķi izlasi rakstu. Nodokļi ir samaksāti. Bet iestāde VID nav priekš iedzīvotājiem, tā ir priekš VID darbiniekiem un priekš 100 resnām cūkām, lai visi var sev pielikt algas. Nevienu palīdzību, atbalstu tur nesaņemsi, tikai soda naudas, drausmīga attieksme, augstprātīga, nekompetenta. Bet tā kā mēs esam dīvānpurkšķu tauta, tad nežēlojamies. Smaidam un sprāgstam nost.

2020-11-24 10:17

Lepnajai: Augšā sēž sētnieki un pētnieki, bet apakšā visi pārējie, kuriem jāmaksā nodokļi, lai augšējie ēstu sviestmaizi ar kaviāru

2020-11-24 10:29

kaviārs: Kapēc cilvēks pats sev problēmas radīja, pieņemot darbā kādu citu un gūstot ienākumus laikā, kad ārsts izsniedz lapu?

2020-11-24 10:36

braucējs: Mirklīti!

Pašnodarbināta persona vēlas gan slimības lapas naudu, gan darba samaksu par nelegāli nodarbinātu personu??? Un vaino valsti???

2020-11-24 10:53

arnis: Tas jau sen zinams ka no VID puses nav pretimnaksanas lai labak parok talak ssva kantori kukulnemejus gan jau uzradisies par vienu aukstu personu jau izmekle
Pasai galvenai vecenei ari rajiens

2020-11-24 10:58

...: Ha ha... gribēja valsti apkrāpt un tos kuri viņai algu maksā... nja, neizdevās. Un nu raud pa pasauli. Nu pēc likuma te viss pareizi - tas nekas ka cita rāvās vinas vietā, līgums ta ar viņu. Un slimības nauda nepienākas. Un viss. Vid nav vainīgs ja cilvēkam mahinācijas nesanāca

2020-11-24 11:21

eu: > braucējs. Kāda nelegālā nodarbinātīna, ja nodokļi ir samaksāti?

2020-11-24 11:23

Andrīc Bandīc: Nu bet šitādi gadijumi ir tūkstošiem. Par to ir jārunā visu laiku, nevis tikai 1 raksts pa 2 gadiem.
Par ko Valentīna balsoja?

2020-11-24 12:16

braucējs: to eu

Darba līgums ar otru cilvēku noslēgts? Nē!

Līdz ar to ko redz VID - cilvēks ir saņēmis atalgojumu un maksājis nodokļus (kurus nevar samaksāt par cilvēku bez darba līguma).

Līdz ar to VID redz, ka cilvēks ir uz slimības lapas, par darbu ir saņēmis samaksu un nomaksājis nodokļus.

Vai nu nepienākas slimības lapas apmaksa, jo tajā laikā ir veikts darbs vai arī pienākās, bet jāuzņemas atbildība par nodarbināšanu bez darba līguma.

2020-11-24 12:56

Venija: Nu kautko jau šī kundze pareizi nav izdarījusi . Protams ,žēl , ka tā . Laikam jau nezināšana. Vajadzēja jau laikus konsultēties , kā pareizi rīkoties šajā situācijā.

2020-11-24 13:41

lauris: TAGAD KAUNA LIETA STRAADAAT ZEM ZAGLU VARAS....PAR POLICIJU-TAUTAS IENAIDNIEKIEM UN NODEVEJIEM UN ZAGLU VARAS PAKALPINIEM NERUNASIM VISPAR....

2020-11-24 13:47

Cibiņa: nu tā ir tā problēma ar pašnodarbinātajiem - pēc likuma viņi maksā nodokļus (ja maksā pilno VSOIA) un tad pienākas B slimības lapa. Realitātē to saņemt izdodas retajam. Protams, ka nevar slimības lapu maksāt, ja cilvēks slimības laikā saņēmis atalgojumu - un nav svarīgi, vai viņš to paturēja vai atdeva citam. Tad, ja viņa to savu vietnieci darbā pieņemtu - it kā jā, viņai ienākumi mīnus izdevumi būtu mīnusos - bet nu tie mīnusi bija tik lieli... Risinājums būtu bijis, ja tā meitene, kas viņas vietā strādā, arī būtu pašnodarbinātā, un piestādītu viņai rēķinu. Tad viss būtu ok.
Bet principā - visu izsaka vārdi: "citādi es zaudētu darbu". Patiesībā - pēc darba rakstura, piesaistes vietai un izpildes laikam, viņai bija jābūt darba līgumam ar summēto darba laiku, visus nodokļus par viņu bija jāmaksā darba devējam. Bet realitātē namu apsaimniekotāji slēdz līgumus ar pašnodarbinātiem, lai ietaupītu uz nodokļiem.

2020-11-24 14:02

Lip77: Varbūt tā pašnodarbināto sistēma nemaz tik laba nav. Pašnodarbinātam jābūt juristam, grāmatvedim, lietvedim vienā personā. Ja strādātu kādā firmā, kas sniedz uzkopšanas pakalpojumus, tad līgumus slēgtu firmas vadītājs, grāmatvede kārtotu maksājumus (algu un nodokļus), un lietvede sakārtotu dokumentus. Bet pati sētniece tikai strādātu, un varētu arī saņemt pabalstu slimības gadījumā.

2020-11-24 14:22

Loshara.: lauris - caps lock izslēdz, vai palīgskolā to nemācīja, un garumzīmju lietošanu arī?

2020-11-24 16:40

solon: Totāls absurds! Kārtējais pierādījums tam, ka valsti pārvalde totāli bezatbildīgi liekēži - parazīti! Cilvēks samaksā nodokli par mēnesi, kura laikā slimoja un tas ir pamats atteikumam! Murgs kkāds! Valstij būtu jāpriecājas, ka tai mēnesī nav tikai izdevumi pabalsta izskatā bet ir arī ienākumi, bet nē - parazīti tik maļ savu un ar galvu nedomā!

2020-11-24 16:52

Agatte: Cik sètnieks pelna mènesì?Domàju uzzinot daudzi bùtu šoká.

2020-11-24 17:22

op: gajputni sodien lido uz dienvidiem ,bus aukstums.

2020-11-24 17:43

Tem: Pirmkārt normālā valstī ir iekārtots tā, ka personas ir informētas par rīcību dažādās situācijās un valsts pienākums ir tās iedzīvotājus informēt. Vai jūs, mīļie pilsoņi, saprotat to, ka mums latvijā ir vislielākais ierēdņu skaits pasaulē uz vienu iedzīvotāju?! Mums ir par 400% vairāk ierēdņu uz vienu iedzīvotāju, kā nākamajai valstij sarakstā. Un vai saprotat to, ka šādā situācijā būtu jābūt tā ka ierēdņi mums asistē visos vajadzīgajos momentos? Taču tā vietā viņi dzer kafiju, pļāpā par dzīvi un nezina savus darba pienākumus. Un mēs visi kā lohi par to maksājam! Mēs maksājam nodokļus par to, lai būtu tantes, kuras varētu mums pateikt - es par to neko nezinu, bet šeit ir jūsu pārkāpums un sods.

2020-11-24 17:54

...: Idiotiem - No cietušās vārda strādāja kāda meitene, un saņema par to algu un maksāja nodokļus, tajā pašā laikā cietušā pieprasa par to pašu periodu piešķirt viņai slimības naudu, kaut vai tajā laikā zem viņas identitātes strādāja cits cilvēks, līdz ar to tu nevari saņemt slimības naudu, ja tu strādāji.
Viss te ir normāli, vienkārši cilvēks ir muļķīgs un nedomā ar galvu, un visu viņai VSAA pareizi paskaidroja, ja viņa gribeja, lai cits cilvēks dara viņas darbu, tad vajadzēja nokārtot līgumu, kur viņa kļūst par darba devēju un pieņem citu cilvēku uz noteiktu laika posmu veikt sētnieka darbus un tad arī vid neko nevarētu pateikt.

2020-11-24 19:51

arī interesanti..: strādājošam cilvēkam būs jāalgo vēl finansists,lai varētu savu algu sakārtot.lai vispār dabūtu pensiju....???!

2020-11-24 20:28

tem2: TEM nomet lūdzu linku uz to statistiku par ierēdņu koncentrāciju

2020-11-24 20:33

tem2: labi nevajag. atradu:
Attiecībā pret kopējo iedzīvotāju skaitu Latvijā (1 958 800) valsts pārvaldē ir nodarbināti 3% iedzīvotāju, bet centrālajās valsts pārvaldes iestādēs – 0,2%. Rēķinot pret kopējo nodarbināto skaitu Latvijā, valsts budžeta iestādēs strādā 6,60%. Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, izmantojot vienotu metodoloģiju, Latvijas radītājs valdības tieši ietekmētajā nodarbināto skaitā ir zem ES vidējā. Vidēji ES dalībvalstīs valsts pārvaldē nodarbināto skaits pret kopējo nodarbināto skaitu sasniedz 6,90%. Vismazākā valsts pārvalde ir Somijā (4,35%), Dānijā (5,26%), Lietuvā (6,13%), Zviedrijā (6,47%). Igaunijā procentuāli valsts pārvaldē nodarbināti aptuveni tikpat, cik Latvijā – 6,62 procenti strādājošo iedzīvotāju.

2020-11-24 22:27

stulbums: Šī valsts ir slima ar birokrātiju un VIDā vispār strādā nelaipni cilvēki.

2020-11-24 22:30

:: :
LATVIJA - NEIZDEVUSIES VALSTS !
LATVIJA - NEIZDEVUSIES VALSTS !
LATVIJA - NEIZDEVUSIES VALSTS !

2020-11-25 08:35

braucējs: Ironiskākais, ka ir pieejamas bezmaksas konsultācijas, bet cilvēki izdomā darīt pa savam un aplaužas. Un tad atliek tikai vainot valsti.

2020-11-25 12:42

Dzīves skola: Nu tantuks pats īstenībā vainīgs, izgudroja pats savu likumu politiku ! Iemaksaja nodokļus uz sava vārda, tātad arī it kā pēc fakta no savas algas! Tātad ja saņem algu, slimības naudas nav. Nu nevar viens cilvēks strādāt un saņemt algu un cits uz sava vārda maksžt par viņu nodokļus.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz