Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Notiks pētnieces Rasas Šmites doktora disertācijas aizstāvēšana

Notiks pētnieces Rasas Šmites doktora disertācijas aizstāvēšana
07.02.2011 11:23

Atslēgvārdi

Liepājas Universitātes Mākslas Pētījumu laboratorija (MPLab) priecājas paziņot, ka 11. februārī plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes ”Hipokrāta auditorijā” notiks Liepājas Universitātes lektores un MPLab pētnieces Rasas Šmites doktora disertācijas “Kreatīvo tīklu kopienas” aizstāvēšana.

Socioloģijā tīkls kā metafora ir izmantots jau vairāk kā gadsimtu, apzīmējot attiecības starp sociālo sistēmu dalībniekiem. 20. gs. beigās līdz ar interneta ienākšanu, jēdziens tīkls ieguvis ne tikai jaunu nozīmi, bet arī jaunu veidolu – tīkli kļuvuši par komplicētām sociāli tehniskām sistēmām. Kompleksās attiecības, kas rodas šādā vidē, tiek dēvētas par sociāli tehniskajām formācijām; pie tādām pieder arī tīklu kopienas, kas bija šī darba pētījuma objekts.

Darba mērķis bija ne vien veikt empīrisku tīklu kopienu pētījumu, bet arī interpretēt noteiktas tendences saistībā ar sociāli tehniskajām pārmaiņām, kuru ietekmē šobrīd mainās sabiedrības sociālā struktūra. Lai izpētītu sociālās rīcības jēgu, jauno sociālo dinamiku un sociālās organizācijas formas, Rasa Šmite veikusi pētījumu par kreatīvajām tīklu kopienām – tā dēvējot tās pašorganizējošās formācijas, kas izveidojās interneta agrīnajā periodā (20. gs. 90. gadu otrajā pusē) un kuru dalībnieki bija galvenokārt radoši un sociāli aktīvi cilvēki (mākslinieki, teorētiķi, programmētāji, elektroniskie aktīvisti, uc.). Tika veikts salīdzinājums ar mūsdienu sociālajiem tīkliem – tā dēvējot mūsdienu web 2.0 sociālo mediju platformās bāzētos tīklus.

Darbā izstrādātais teorētiskais pamats un terminoloģija, kas aplūko jēdzienu tīkls interpretācijas, kā arī terminu tīkls un kopiena savstarpējās sakarības, kalpojis par pamatbāzi empīriskajam pētījumam. Par galveno pētījuma stratēģiju izvēlētas gadījumu studijas. Pētījumā izmantotas daudzveidīgas metodes – intervijas ar kopienu dibinātājiem, dalībniekiem un ekspertiem, tīklu kartēšana, dokumentu analīze, vēstkopu dinamikas analīze, uc. Kopumā aplūkoti 5 translokālo un 2 lokālo kreatīvo tīklu gadījumi: Nettime – vēstkopa tīkla kultūras kritiskajam diskursam, Faces – kiberfeministu kopiena, Syndicate – Eiropas mediju mākslas tīkls, 7-11 – tīkla mākslas projekts, Xchange – globālā interneta radio kopiena, Open un E-Lab – alternatīvās un digitālās kultūras lokālo kopienu tīklojumi Latvijā.

Pētījuma noslēgumā izdarīti secinājumi attiecībā uz tīklu kopienu sociālās rīcības jēgu un  ieguldījumu tīklu sabiedrības attīstībā, hipotētiski pierādot, ka tīklu kopienu pētījums var kalpot par references fenomenu, caur kuru izprast izmaiņas mūsdienu sabiedrības sociālajā struktūrā, kas norisinās sociāli tehniskās transformācijas ietekmē.

Promcijas darba vadītāja – asoc.prof. Ilva Skulte

Disertācija būs pieejama RSU un LiepU bibliotēkā, kā arī Mākslas Pētījumu laboratorijā.

Santa Mazika,
LiepU MPLab

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz