Sestdiena, 29. februāris

O. Kalpaka ielā atkal put. Iespējams, glābiņš būs jauni noteikumi

O. Kalpaka ielā atkal put. Iespējams, glābiņš būs jauni noteikumi
Putekļu kārta uz automašīnām blīva un cieta, pat švīku ievilkt tajā nevar. "Kur mums vērsties, kur zvanīt?" vaicā iedzīvotāji. (Foto: Egons Zīverts)
24.01.2020 07:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Zemi un automašīnas pie dzīvojamās mājas O. Kalpaka ielā 107 ceturtdienas rītā sedz bieza putekļu kārta. “Nu jau vējš mazliet aizpūtis, taču iepriekš cilvēki atstāja pēdas kā sniegā. Paskatieties, zāle nav zaļa, bet pelēka,” “Kurzemes Vārdam” rāda mājas iedzīvotāja Aleksandra Budaka. Putējis no ostas puses 20. un 21. janvārī. Iespējams, drīzumā problēmu risinās ne tik daudz sodi, cik jauna kraušanas izvērtēšanas sistēma.

Viss pelēks

Nedēļas sākumā notikušais fiksēts Liepājas Reģionālās vides pārvaldē. Tās direktors Ruslans Pečulis pastāsta, ka iestāde saņēmusi sūdzību, fakti ir pārbaudīti, un vakar ierosināta administratīvā lieta. “Visticamāk, tas ir uzņēmums “Liepaja Bulk Terminal”, kas pamatā nodarbojas ar graudu kraušanu. Skaidrosim, pieprasīsim kravu reģistrācijas žurnālu,” viņš norāda.

A. Budaka šai namā dzīvojot četrdesmit gadus. Neciešamā putēšana sākusies pirms gadiem četriem pieciem. “Esam rakstījuši vēstules, vākuši parakstus, bet tam nav nekāda rezultāta,” saka pensionāre. Sarunai pievienojas kaimiņš Leons Valukonis: “Mazus bērnus nevar izvest laukā, pašiem nav ko elpot. Mēs te nomirsim drīz! Zvanījām vides dienestam. Var teikt, cik gribi, neņem galvā. Tad lai osta mums nomazgā tās netīrās mašīnas! Kur pensionāriem naudu ņemt, lai katru dienu mazgātu! Šos putekļus vispār var dabūt nost tikai ar “Fairy”, bieza, taukaina kārta.”

Pirms divpadsmit gadiem veikta ēkas renovācija, taču nu jau labi jāieskatās, lai nojaustu, ka fasāde krāsota sarkana un citrondzeltena. “Priekš kam to darījām, ja tagad viss ir pelēks? Lietus līst, uz fasādes veidojas putekļu nosēdumi,” stāsta A. Budaka. Visi, kas vien varot, no šīs mājas pārceļoties citur. “Vēl trīs gadus mums jāizmaksā mājas renovācija, bet jau vajag par jaunu to taisīt,” piebilst L. Valukonis.

Pensionāri redz, ka Brīvostas ielā sākusies trokšņu sienas būvniecība, stabi jau ierakti. “Ko tā siena līdzēs, tikai trīs metrus augsta? Cik augsta ir piecstāvu māja?” skeptisks ir L. Valukonis. “Mašīnas brauc, ne dienu, ne nakti nav miera.” Iedzīvotāji novērojuši, ka naktīs kraušana esot intensīvāka un virs ostas stāvot putekļu mākoņi. “Laikam tad nebaidās,” viņi spriež.

Jauni noteikumi katrai piestātnei

R. Pečulis informē, ka šogad šī ir jau otrā ostas uzņēmumam ierosinātā administratīvā lieta. “Pirmā ir uzņēmumam “Mols L”, kurš arī pieputinājis – krāvuši stipra vēja laikā, pārkāpjot ostas noteikumus. Mums ar viņiem ir strīds, jo “Mols L” bija pieprasījis izziņu Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centram un paņēmis diennakts vidējo rādītāju. Mēs prasījām datus pa stundām, un vēja ātrums bija pārsniegts. Pieprasījām papildu paskaidrojumus,” viņš pastāsta.

Direktors atzīst, ka sodi par šādiem pārkāpumiem neesot adekvāti. “Labāk redzētu naudas sodu procentos no mēneša apgrozījuma, nevis simboliskos pāris tūkstošus eiro. Par to šobrīd spriež Valsts vides dienests (VVD) – vajadzētu rosināt izmaiņas, kurām būtu jāietekmē uzņēmēji,” vērtē R. Pečulis.

Liepājas SEZ pārvaldes Drošības, aizsardzības un vides daļas vadītājs Kaspars Poņemeckis stāsta, ka par putēšanas kontroli sāktas sarunas ar VVD. Viņš saka, ka tā nevarētu būt, ka uzņēmēji naktīs rīkojas brīvāk, jo VVD kontrole notiek 24 stundas diennaktī: “Inspektori brauc arī naktī un var apturēt darbību.” Taču svarīgākais – iecerēts izstrādāt jaunus noteikumus, kuros noteicošais nebūs vēja stiprums. “Sistēma jāpārveido mūsdienīgāka, jāņem vērā dažādi raksturlielumi. Svarīgs ir gan mitrums, gan vēja virziens. Ja ir lietains laiks un atbilstošs virziens, varbūt var kraut pie stiprāka vēja. Vai otrādi – ja pūš uz iedzīvotāju mājām, tad pārtraukt kraut jau pie mazāka vēja stipruma. Jāsāk skatīties, kā cilvēkiem labāk, nevis, ja uz papīra rakstīts 10 metri, krauj vēl pie 9,9 metriem sekundē.”

Iecerētajos jaunajos noteikumos paredzēts nevis vienkārši noteikt robežlielumus visai ostai, bet atsevišķi izvērtēt katru piestātni. “Ir atšķirība, kur piestātne atrodas un uz kuru pusi tur atrodas dzīvojamais rajons. Jāņem vērā arī kraušanas tehnoloģija, vai tā ir pusslēgta, slēgta vai atklāta. Mēriekārtas, ko izmantojam, uz to jau ir modelētas – mērīt kritisko putēšanu,” stāsta K. Poņemeckis. Jaunās sistēmas ieviešana būšot “ļoti aktīvs darbs VVD kopā ar termināliem, mēs esam tikai novērotāji pa vidu”.

Aleksandra Budaka un Leons Valukonis no O. Kalpaka ielas 107. nama noguruši sūdzēties par putēšanu, taču pensionāriem nav iespēju pārcelties, kā darot jaunie. “Mūs no šejienes tikai uz kapiem aiznesīs,” saka Leons.

24 komentāri

2020-01-24 08:27

Laicīgi: no tās vietas pārcēlos, bizness svarīgāks par cilvēka veselību. Tā viņiem viss vienalga

2020-01-24 08:29

Antons Avgānis: Cilvēki, tie jau tikai diedziņi, tur vēl vesels lērums piestātnes apkārt sabūvētas, tā kā drīz jums ne tikai zāle būs pelēka, bet visa turpmākā dzīve.

2020-01-24 08:53

Cik var: Neapskaužami. Ostai arī jāstrādā, bet ostas naudasmaisi jau nu varētu ievērot noteikumus un vējus, tāpat jau viņu šaurais loks ir vienīgais, kam no ostas tiek kāds labums. Pārējiem tikai putekļi un mūžīgi slēgtā pārbrauktuve. Labi vien ir, ka ostu apgrozījums iet mazumā.

2020-01-24 08:53

Puteklis: Velnciemā kā jau pufaikciemā.

2020-01-24 09:04

Smieklīgi.: Ko jūs visi cepjās. Man liekās, ka galvenais piesārņojumu avots ir liepājnieki. Jo, noteikti liepājnieki ēd katru dienu zirņu zupu un daudz bezd. Lūk vainīgais ir noķerts. Minētas firmas nav vainīgas. Man pārsteidz cik bezzobains ir vvd un ļoti šaubos vai kas mainisies. Nu tagad sasparojušies un rāda pakazuhu darbības imitāciju. Nu smieklīgi skatīties. Smieklīgi laslīt vvd strāda 24 h dienakti. Kad vvd pa nakti ir pēdējo reizi izbraukuši uz notikuma vietu. Nu nevajag pīlītes pļūtīt. Muļķīši noteikti visam tic ko raksta.

2020-01-24 09:57

Makaveli: To puteklis:
Teica krancis, no pažobeles...

2020-01-24 10:12

Skumīgi: Kompitentās iestādes 30 gadus nepievērš uzmanību šai piesārņošai darbībai ko veica ostas uzņemumi. Un tagad būs risinājums. Esot izdomāts. Skumīgi. Atkal čakarē iedzīvotājus. Ieteikums. Tad rakstat konkrēti kad un pa posmiem. Atkaliedzīvotaju čakarēšana plaukst pilnāapmērā. Pabļaus bišķi iedos banānu unbūs mierskādu laiku. Pēc tam gan jau piemirsīs. Pašvaldību vēlēšanas, amatpersonu maiņa un atkal labdien. Sākam visu no jauna. Liepājas cirks ar klauniem un aktieriem ir pārpilnu pilns.

2020-01-24 10:37

Bez tabu: Bez tabu vajag izsaukt.

2020-01-24 10:37

107: Pilnīgs blefs osta kur apgrozās miljoni putināsies un tur neviens nepalīdzēs ostu kontrolējušiem dienestiem ir sava cena.

2020-01-24 10:55

tikai pacietibu: vel kads gads vai 2 un krievija partrauks tranzitu caur latveju un parvilinas ari BY kravas uz savam ostam. vai amerikani uzliks sankcijas....

2020-01-24 11:16

Diželis: Priecājās ka tie nav ogļu putekļi, drīz arī tie nāks no ziemeļu puses kad karostas kanālā uzbūvēs to ogļu termināli.

2020-01-24 11:29

Maxima: Par visu ir padomāts un samaksāts 😀😀😀

2020-01-24 14:31

Kantainais: rekomendēju mainīt likumu referenduma ceļā ,ka tamlīdzīgu ekoloģisku un citu notikumu iespaidā ,obligāti pārnest vadību (Domi _ ,tieslietu namu ,prokuratūru ,policiju un .c ,kuru pārziņā ir pienākumi nepieļaut šādas lietas ,bet nolaidīgas un krimināli bezatbildīgas rīcības ilgstošu seku iespaidā ,pārnest visus šos __"'orgānus"" savu darbību ""varonīgai "" veikšanai tieši uz šo rajonu ,kuru iedzīvotāji ļoti ilgstoši tiek paķļauti apzinātai paaugstinātai veselības briesmām.jebkurā gadījumā šādas lietas nepastāvētu,ja nebūtu procenti ,daļas ,nauda ,pakalpojumi ,amati u.t.t atbildīgām personām pilsētas vadībā vai LV saeimā ,valdībā/ Izrietot no tā ,ka ir cilvēki ,grupējumi ,kuri SAVAS intereses (vadībā --amatpersonas)stāda augstāk par sabiedrības interesēm--tie jāiekļauj valsts nodevēju kategorijā.Lai vai kā ,taču TĀDS punkts likumdošanā IR.

2020-01-24 14:39

Kantainais: Tā rajona iedzīvotājiem--iesniedziet prasību tiesā pret Pilsētas Domi--par visu kas notiek vai nenotiek pilsētā atbildīga ir TIKAI DOME.
Domes atbilde :;ko ta mēs ,mēs jau neko ..ir tikai ģļēva izvairīšanās
no atbildības .

2020-01-24 15:00

KAPLAKS: Ta klapē ciet, ja nevar novērst putēšanu. Tie korķi uz pārbrauktuvi arī līdz vemšanai

2020-01-25 03:13

Juhans: Skaidrs, ka krāvēji savu biznesu kaut kādu klepojošu tantiņu dēļ neapturēs, jo nauda nesmird. Vienīgā izeja ir steigšus nopirkt dzīvokli, vai vēl labāk privātmāju, labā rajonā, kur nekas neput, piemēram Ezermalā vai Jūrmalas parka tuvumā. Un problēma atrisināta!

2020-01-25 16:25

Strūdele: Metalurga vairs nav, Laumas tās vēsturiskajā lielumā arī nav, nav Mašīnbūves rūpnīcas, Eļļas rūpniecības, Cukurfabrikas un jā tikai vēl. Zudis desmitiem tūkstošu darbavietu. Vēl Osta velk dzīvību, bet iznīcinātājiem tā kā skabarga acī. Ātrāk neliksies mierā, pirms arī tā nebūs slēgta. Un tad būs labāk? Uzcels cietumu un visi liepājnieki varēs strādāt par cietumsargiem. Tad O. Kalpaka ielas iedzīvotāji būs apmierināti.

2020-01-25 17:03

Kalpaks: Kalpaka 103 - elle ne dzīve . Meklēju citu dzīvokli !

2020-01-25 17:10

Kalpaks: Gaidu to laimīgo dienu , kad no tā rajona varēšu pazust , kaut vai uz Grobiņu .

2020-01-26 14:07

107 nama iedzīvotais.: Tam lielājam angāram kur izkrauj un pārkrauj graudus vajag ielikt veramās durvis ,un problēma bus atrisināta.

2020-01-27 12:08

o: Noteikti, ka iedzīvotāji būs "iznīcinātāji". Lūdzu, bez pārspīlējumiem. Ja gribam, lai nav kā Laosā, tad kārtībai jābūt. Lai nodarbotos ar biznesu, jāciena arī līdzcilvēki. Ostas pilsētas ir arī Nīderlandē un Vācijā, tur visi prot smuki sadzīvot. Mūsējiem naudas maisiem tik ļauj varu, pa ceļam daudzus apindēs un ies tālāk. Lai ''zaļie'' labāk nodarbojas ar šādiem jautājumiem, nevis ar pseidozaļumu.

2020-01-28 15:13

Vilnītis: Kas maksās par mašīnas sabojāto krāsu ? Naudas vergi !

2020-02-08 13:28

Korleone: Dome no ostas barojās , un Vilnītis uz naudu ir kārs , dēļ kapeikas miesigai mātei rīkli pārkodis .

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli