Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Svētdiena, 8. decembris

Vārdadiena: Gunis, Gunārs, Vladimirs

Paldies, dakter Jaunzem!  (3)

Atslēgvārdi gunārs jaunzems | ārsts

Bērnu ārsts Gunārs Jaunzems gan bijušajiem kolēģiem, gan mazo pacientu vecākiem dziļi atmiņā paliks ar savu cilvēcību.
Foto: Egons Zīverts

Šī nedēļa sākās ar skumju vēsti – pirmdien pēc smagas slimības Mūžībā aizgāja daudziem jo daudziem liepājniekiem labi pazīstamais dakteris, bijušais Liepājas Bērnu slimnīcas galvenais ārsts Gunārs Jaunzems, kura dzīve pēdējos 13 gadus noritēja Rīgā.

Vēl šovasar, kad nejauši tikāmies, dakteris sūtīja siltus sveicienu visiem paziņām, sakot, ka viņa dzīvē viss ir vislabākajā kārtībā. "Tāds viņš bija, arī mums, tuviniekiem, ilgi neko neteica. Tētis bija ļoti stiprs cilvēks. Viņš ar savām problēmām nevienu neapgrūtināja," sacīja viņa meita Elīna, kas gājusi tēva pēdās un izmācījusies par ārsti. Dēls Juris izvēlējies uzņēmējdarbību.

No Auces nākušais Gunārs Jaunzems Liepājā aizvadīja lielu daļu sava mūža – 37 gadus. Vēl studējot, viņš iepazinās ar topošo aktrisi Ainu, un abi pārcēlās uz Liepāju. Šeit dakteris Jaunzems  sāka strādāt par pataloganatomu, bet jau pēc trīs gadiem viņš kļuva par bērnu ārstu. Tad sekoja Infekcijas nodaļas vadītāja amats, kuru viņš veica 15 gadus, līdz nomainīja pret Bērnu slimnīcas galvenā ārsta vietu. No šī amata G. Jaunzems atteicās, kad slimnīcu likvidēja, izveidojot Bērnu nodaļu Liepājas Reģionālajā slimnīcā.

Tad dakteris kopā ar kolēģi Artu Pavlovu slimnīcas administrācijas ēkā iekārtoja savu privātpraksi. Deviņdesmito gadu beigās, kad sāka veidot pirmās privātprakses, darbs nebija viegls, bet plāni bijuši lieli. "Dakteris Jaunzems bija mans dzīves skolotājs, viņam bija pieredze vadošā darbā, un es no viņa daudz mācījos," tagad saka A. Pavlova.

Kolēģi, kas strādājuši kopā ar dakteri Jaunzemu, saka, ka viņa lielākā vērtība bija cilvēcība. Vineta Kalna atceras: "Viņš prata kolektīvu saliedēt kā ģimeni, dienas laikā satikās praktiski ar visiem darbiniekiem, bija atvērts un godīgs pret ikvienu. Arī prasīgs."

Liepājas Reģionālās slimnīcas Bērnu nodaļas virsārste Guna Heidemane atceras: "Viņš jaunajiem ārstiem lika darīt un ļāva darīt, bet vienlaikus bija sajūta, ka viņš ir mūsu drošā aizmugure."

Ļoti smagi dakteris pārdzīvoja sievas, pazīstamās Liepājas teātra aktrises Ainas Jaunzemes slimību. Pēc dzīvesbiedres nāves 2002. gadā viņš ierāvās sevī, lai gan turpināja darbu. Sadarbojoties ar ASV ārstu labdarības organizāciju "Healing the Children", dakteris Jaunzems palīdzēja slimiem bērniem nokļūt Amerikā un atveseļoties no tādām slimībām, ko nevarēja izārstēt Latvijā. Vienu reizi šīs organizācijas ārsti operēja arī Liepājā. "Man šķiet, ka Liepājā viņš jutās vientuļš," domā meita. Dakteris nopirka zemi netālu no Rīgas, uzbūvēja māju un sāka veidot dzīvi no jauna. Tuvinieki priecājās, kad viņš satika ļoti labu draugu un mīlošu cilvēku ginekoloģi Astrīdu Tirāni, kas vēlāk kļuva par viņa dzīvesbiedri. Abi kopā daudz ceļoja.

Rīgā dakteris Jaunzems turpināja praktizēt, uz konsultācijām pie viņa nereti brauca arī liepājnieki. Viņš telefoniski konsultējis mazo slimnieku vecākus arī tad, kad uz darbu vairs nespējis aiziet.

Tā kā liela daļa dzīves Gunāram Jaunzemam ir saistīta ar mūsu pilsētu un šeit, Centrālkapos, apglabāta viņa sieva, ģimene lēmusi, ka arī daktera pēdējā atdusas vieta būs Liepājā. Tuvinieki informē, ka atvadīšanās no daktera Jaunzema notiks sestdien, 6. februārī, pulksten 12 Rīgas krematorija lielajā zālē, bet martā (datumu precizēs vēlāk) Liepājā notiks piemiņas dievkalpojums. Urnu ar Gunāra Jaunzema pelniem guldīs līdzās viņa Ainas atdusas vietai Centrālkapos.

  • Komentāri (3)
  • 0

Pievieno komentāru

Šo rakstu drīkst komentēt tikai reģistrēti lietotāji Reģistrējies šeit Atgādināt paroli

Sabiedrība

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!