Piektdiena, 29. maijs Raivis, Raivo, Maksis

Pandēmijas laikā atkritumu konteineri piepildās ātrāk 

Pandēmijas laikā atkritumu konteineri piepildās ātrāk 
Atkritumu apsaimniekotāji mudina namu pārvaldniekus aktīvāk reaģēt uz atkritumu apjoma izmaiņām – palielināt konteineru tilpumu vai izvest tos biežāk. (Foto: Egons Zīverts)
27.04.2020 06:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Ārkārtējās situācijas laikā cilvēki vairāk uzturas mājās, tādēļ privātajā sektorā palielinājies atkritumu daudzums, laikraksts “Kurzemes Vārds” noskaidroja sarunās ar atkritumu apsaimniekotājiem, kuri atsevišķiem klientiem atkritumu konteinerus jau šobrīd izved biežāk.

Pielāgojas situācijai

“Pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī jaunajiem apstākļiem kopumā spējām pielāgoties visai raiti. Vienlaikus nav ļāvusi atslābt arī nozares specifika, jo savlaicīga un nepārtraukta atkritumu izvešana un to tālāka apsaimniekošana ir viens no ļoti būtiskiem aspektiem gan sabiedrības veselības, gan vides saglabāšanas kontekstā. Esam operatīvi ieviesuši drošības pasākumus uzņēmumā, tādējādi maksimāli pasargājot mūsu darbiniekus no Covid-19 riskiem, līdz ar to arī šā brīža apstākļos spējam nodrošināt gan pilnvērtīgu atkritumu izvešanu mūsu klientiem, gan nodrošināt atkritumu tālāku apsaimniekošanu,” pastāsta uzņēmuma “Eko Kurzeme” izpilddirektors Andris Karlsons. Savukārt pilnsabiedrības “Vides pakalpojumi Liepājai” izpilddirektore Ramona Pitena skaidroja, ka galvenās izmaiņas uzņēmuma darbībā esot klientu centra slēgšana un pāreja uz attālinātu klientu apkalpošanu. Tāpat viņa piebilda, ka drošības pasākumus ievērojot arī atkritumu izvešanas automašīnu ekipāžas.

Pašreiz, kad ļoti daudzi iedzīvotāji atrodas pašizolācijā, uzņēmuma “Eko Kurzeme” darbinieki novērojuši, ka mājsaimniecībās radīto atkritumu apjoms palielinājies. Līdz ar to atkritumu izvešana gan no privātmāju, gan daudzdzīvokļu ēku adresēm notiekot pēc līdzšinējiem grafikiem un atbilstoši pieprasījumam pat biežāk. “Mēs pielāgojamies atšķirīgām situācijām, kas saistītas arī ar juridisko personu un pašvaldību iestāžu apkalpošanu. Slēgtas skolas, bērnudārzi, tāpat attālinātā režīmā darbojas klientu apkalpošanas centri un vairāki uzņēmumu biroji. Līdz ar to arī atkritumu izvešana tur nav nepieciešama tik bieži, nekā ierasts,” sacīja A. Karlsons.

Atkritumu apjoms privātajā sektorā nedaudz palielinājies arī uzņēmumam “Vides pakalpojumi Liepājai”. “Ja konteineru izvešanas biežumu un lielumu pie privātmājām efektīvi regulē paši īpašnieki, tad vēlētos, lai aktīvāk uz atkritumu apjoma izmaiņām reaģētu namu apsaimniekotāji – atsevišķās vietās nepietiekamā konteineru tilpuma dēļ pie tiem tiek novietoti atkritumu maisi, kam nepietiek vietas. Protams, mēs tos izvedam, taču izdevīgāk ir palielināt konteineru tilpumu vai izvest atkritumus biežāk. Arī mūsu uzņēmumam samazinājies atkritumu apjoms juridisko personu sektorā, tostarp no sabiedriskās ēdināšanas, izglītības, kultūras un sporta iestādēm. Var teikt, ka samazinājumu juridisko personu sektorā kompensē vairāk atkritumu pie daudzdzīvokļu mājām,” teica R. Pitena.

“Vides pakalpojumi Liepājai” Rucavas novadā esošajām daudzdzīvokļu mājām no 1. maija izvedīs vienreiz nedēļā, nevis kā līdz šim – divreiz mēnesī. “Galvenais iemesls, kādēļ tur samazināsies esošo konteineru tilpums un pieaugs atkritumu izvešanas biežums, ir pašvaldības saistošie noteikumi, kas paredz vasaras sezonā (no 1. maija līdz 30. septembrim) izvest atkritumus pie daudzdzīvokļu mājām vismaz reizi nedēļā. Jebkurā gadījumā uzņēmums pēc Rucavas Komunālās daļas pieprasījuma ir gatavs operatīvi reaģēt, ja radīsies nepieciešamība palielināt konteineru tilpumu,” teica R. Pitena.

Nodod bezkontakta ceļā

“Eko Kurzeme” tāpat kā “Vides pakalpojumi Liepājai” iedzīvotājiem joprojām piedāvā šķirotos atkritumus nodot atkritumu šķirošanas laukumos. “Lai pēc iespējas novērstu inficēšanās riskus un pasargātu kā klientu, tā mūsu darbinieku veselību, šobrīd laukumā Ezermalas ielā 11 tiek pieņemti sašķirotie atkritumi, kurus var nodot bezkontakta ceļā un bez maksas – plastmasas, papīra, metāla iepakojumu, stikla taru, metālu, koka iepakojumu un elektrotehniku,” teica A. Karlsons. Savukārt R. Pitena informēja: “Mēs nodrošinām bezmaksas dalīti vākto atkritumu laukumu darbību Liepājā, Kapsēdes ielā 3f, Rucavā, bijušās “Mehāniskās darbnīcas” teritorijā, un Vaiņodē, Vienības ielā 6. Atkritumu savākšanas laukumā novietoti konteineri papīram un kartonam, plastmasas iepakojumam, stiklam un metālam. Tāpat laukumā var atbrīvoties no savu laiku nokalpojušas sadzīves elektrotehnikas, baterijām un spuldzēm. Auto īpašnieki laukumā var nodot riepas, motoreļļas un eļļas filtrus. Sadzīves atkritumus laukumā nedrīkst nodot. Tāpat atkritumi netiek pieņemti no juridiskajām personām.”

Runājot par piesardzības pasākumiem, A. Karlsons stāsta, ka galvenās izmaiņas attiecoties tieši uz rūpnīcu un šķirošanas laukumu, kur darbs notiekot arī šobrīd. “Tiek strikti ievērota distancēšanās, kā arī noteiktas materiālu plūsmas izmaiņas, lai maksimāli izslēgtu inficēšanās riskus. Tāpat notiek telpu, iekārtu, automašīnu un apģērbu dezinfekcija, kā arī ieviesti dezinfekcijas un aizsarglīdzekļi darbinieku papildu drošībai.” Tāpat “Eko Kurzemes” un “Vides pakalpojumu Liepājai” izpilddirektori uzsvēra, ka piesardzības pasākumus jāievēro arī iedzīvotājiem – šķiroto atkritumu konteineros nekādā gadījumā nedrīkst izmest salvetes, dvieļus, kabatlakatus, plastikāta cimdus un sejas aizsargmaskas. Tāpat pēc atkritumu izmešanas rūpīgi jānomazgā rokas un nepieciešamības gadījumā arī jādezinficē.

“Atkritumu apsaimniekotāju novērojumi un veselības aprūpes sistēmas ekspertu atzinumi vairākās Eiropas valstīs liecina, ka Covid-19 izplatība ar sadzīves atkritumu starpniecību šobrīd nenotiek un atkritumi no inficētajām mājsaimniecībām nav bīstamāki par citiem sadzīves atkritumiem. Eiropas valstīs, tostarp Latvijā, sadzīves atkritumu izvešana turpinās ierastā režīmā, nodrošinot brigādēm papildu drošības un dezinfekcijas līdzekļus. Tomēr ir valstis, piemēram, Austrija, Čehija, Somija, Īrija un Spānija, kuras aicina karantīnā esošajiem un inficētajiem cilvēkiem atkritumus likt rūpīgi nosietos maisos vai pat divos maisos, kā to dara Lielbritānijā,” pastāsta R. Pitena.

Garākas darba stundas

Ierastā ikdiena mainījusies arī Liepājas reģionālajā apsaimniekošanas centrā SIA “Liepājas RAS”. Uzņēmuma valdes loceklis Normunds Niedols laikrakstam pastāstīja: “Atbilstoši krīzes situācijai esam sadalījušies divās maiņās, un būtībā jau šobrīd viena maiņa strādā attālināti, bet otra, ievērojot piesardzības pasākumus, turpina darbu sadzīves atkritumu poligonā “Ķīvītes”. Dalīto atkritumu savākšanas laukumā apjomi ir pieauguši, nedaudz arī nešķiroto. Iedzīvotāji izmanto brīvo laiku un atrašanos mājās, lai sakārtotu sev apkārt esošo vidi. Aprīlis jau tradicionāli ir spodrības mēnesis.” Ar pieaugušo darba apjomu uzņēmums tiekot galā – nepieciešamības gadījumā darbinieki strādājot ilgāk.

“Mūs ārkārtējā situācija būtiski neskar, taču zinu, ka atsevišķiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar šķiroto atkritumu realizāciju, radušās zināmas grūtības. Robežas ir ciet, un kaut kur arī pārstrāde ir apstājusies,” sacīja N. Niedols.

Pandēmijas laikā gan slēgts atkritumu poligonā “Ķīvītes” esošais Nenovērtēto lietu muzejs. “Ir cilvēki, kas arī šajā laikā ir interesējušies par iespēju apmeklēt šo vietu, taču drošība ir pirmajā vietā.”

“Kopā ar kolēģiem strādājam arī pie formālām un perspektīvām lietām un gaidām uz valsts plānu atkritumu apsaimniekošanā, kas iezīmēs pamatvirzienus no 2021. līdz 2027. gadam. Darbs attālināti sniedz jaunas iemaņas, kas var nākt par labu turpmāk. Izmantosim tās, lai kļūtu efektīvāki.”

23 komentāri

2020-04-27 06:44

liepājniece: Beidzot šis portāls uzrakstījis, kāda ir patiesā situācija, nevis veic raganu medības pēc "viena tante teica". Žēl tikai, ka tās tantes nesaprot un nepiekrīt ne lielākam konteineram, ne papildu izvešanai.

2020-04-27 07:08

opā: Ja šķirotu un GALVENAIS ar prātu mācētu tos gružus izmest. Piebāž maximas kuli un ar švunku iemet konteinerā . Kur un kā kaimiņš liks viņiem po.

2020-04-27 07:35

Hlors: Kaut reizi gada būtu dezificèjuši arī atkritumu konteinerus! Par dargu laikam sanāk ?

2020-04-27 07:39

Zekss: Konteineri tiešām piepildās ātrāk... apsaimniekotājiem tas jāņem verā un jāizved biežāk... droši ka daudzi iedzīvotāji nepiekristu samaksas dēļ

2020-04-27 07:48

guru: Kāpēc netiek samazināts atkritumu izvešanas tarifs iedzīvotājiem, degvielas cena samazinājusies par 30%, kurš ir viens no ,kas veido tarifu.

2020-04-27 08:01

To guru: priecājies ka nepalielina, kas mūsu musaros darās. Tantuki met savus atkritumus kur pagadās. Kāda šķirošana

2020-04-27 08:31

Jūras gaiss: Pilsētā būs pamatīga smaķele kad paliks siltāks

2020-04-27 08:31

.: Kur ir pandemija????????????????????????

2020-04-27 08:57

To kur ir: kur ir laikam skapī dzīvo :D

2020-04-27 09:00

un šis jums: liekas normāli: un mēs nodokļu maksātāji tos visus atmaksāsim-Vietnē publicētais pārskats liecina, ka 132 datori iegādāti no SIA "Atea" par 143 588,28 eiro ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Viena portatīvā datora cena ir 1087,79 eiro ar PVN.

2020-04-27 09:47

2: Es ceru ka tā Maxsima bankrotēs, lai eko veikali būtu vairāk.
Veikali nemaksā par savu atkritumu ražošanu.
Bērniem nav jādzīvo piedirstā vidē dēļ vecēkiem.

2020-04-27 09:50

We: Cilvēki šķiro labprāt, bet kur izmest nav jau pāris st pēc izvešanas. Pie klaipēdas 104 deviņstāvenes nolika 2 mazos dzeltenos konteinerus lielā vietā, tie tur pāris st pilni, jo domāti 2 mājām. Gružu biznesam šķirošana nav izdevīga, to var skaidri redzēt.
Un tās sētiņas pie mājām vajadzētu obligāti visur, nevis prasīt domei. Jo bomži uzturās tur, kur tiek klāt atkritumiem.

2020-04-27 11:38

Raitis Admidiņš: 1.jāsāk ar kaut ko vienu, vērtīgākais materiāls, ko izmet ir metāls, metālu jāiemācās likt vienā konteinerā buņdžas aizņem daudz vietas sadzīves konteinerā, privātfirma ar 50 metāla 250l konteineriem var strādāt neatkarīgi no līdzekļiem var apsaimniekot. 2.pārtikas atlikumi dzīvniekiem, kā PSRS laikā, tikai ar 21gds redzējumu

2020-04-27 13:24

Raitis Admidiņš: Par sētiņām Jānis gribēja uztaisīt sētiņu, pašvaldība uzlika 50 plus tiesas izdevumi kopā79euro, vajagot projektu, tad esmu izdomājis pa lielu kasti ar metāla ribām apakšā atved un uzliek, nav ne kādi stiprinājumi zemē, pirmo vedīšu uz Lēņu ielas sētu, jo te ir vējš, 30 gadus cilvēki strādā pa tukšo, lasa papīrus pa zaļo zonu.

2020-04-27 16:37

i: Mums ar tik divi zaļie konteineri pie mājas bet dzeltenā ne viena, besmadzeņi iebāž kādu kartona kasti viss končis pilns, pārs mājas tālāk jau itkā ir arī dzektenie kur varētu likt tos kartonus, bet slinki jau, un ja tagad vējš vētra visu izpūsutu, kāpēc konteinerim nau vāki kuru var aiztaisīt tā kai nevar atraut?, ir redzēts ka iedzīvotāji aizslēdz lielo vāku atstājot tikai nelielu šķirbu pa kuru ielikt attiecīgos gružus. Pašu konteineru lai vēji neaizpūš, ja nau kārtīga sēta vajadzētu piefiksēt pie kāda betona staba vai kārtīgas rores, mieta.

2020-04-27 17:55

Aleksss: Jā viss jau ir skaisti un labi. Sajā krīzes situācījā kad lielāko daļa sēž mājās. Jautājums ir tagat sekojošs, No kurienes vara tā sagruzot? Neaizmirstiet kā tā iekrātā nauda drīz beiksies. Un ko tad jūs ēdīsiet?
Es strādāju šajā jomā kā atkritumu savācējs... pa 4 gadiem tik dauz gruži nav bijuši. Jaunajā gadā ir pat mazāk dažu vietās.
Mums kā atkritu savācējien un vedējiem arī ir bailes no šī DRAŅĶA.
TAGAT PADOMĀJAM JA NEIZVESTU ATKRITUMS VISPĀR ŠAJĀ KRĪZES LAIKA. Mēs arī esam cilvēki un nevaram tā vienkarši dancāt pret cilvēka stabules vai iedomām.

2020-04-27 19:09

to We: Uz 9-stāveni 2 konteineri?! Mums uz 5-stāveni ir divi+dzeltenais un stiklam - katru dienu 2x dienā izved!

2020-04-27 19:36

Rupertss: Cilvēki ir riktīgi maitas, kas met savus gružus ne savos mājas konteineros, tur arī rodas pārpilnība.
LNA par to ir pilnīgi pie kājas, tāds lūk mums ir pilsētas apsaimniekotājs :(

2020-04-27 22:12

Raitis Admidiņš: Skolas ciet, bērnu dārzi arī, gružu daudzums pāriet uz privātīpašumu, risinājums-konteinerus apvienot lai pieejami arī Lna iedzīvotājiem rēķinus salikt kopā Lna plus pašvaldības iestādes.

2020-04-28 19:39

Likums:: Man ir viens ieteikums ...
Uz karantīnas laiku varētu atkritumu tvertnes, kas atrodas režģainos būrīšos turēt vārtus vaļā, nevis katru reizi slēgt vaļā un ciet, kā es varu zināt vai visi mani kaimiņi ir veseli, kas tur gar to rokturi nočamdījušies...
Lieks kontakts sanāk....

2020-04-28 19:43

Likums:: Neviens tos rokturus nekad mūžā nav mazgājis un nemazgās nu riktīgs slimību perēklis sanāk skatos visi ar pilnu roku taisa vaļā ciet to netīro driķeri un arī gružu izvedējiem ,kaut nedaudz atvieglotos darbs...

2020-04-29 16:41

100 eiro: Ko jūs te rakstiet ? Gruži jums pieaug ???? Tātad mūsu VID un Reirs izdarīs secinājumu, ka dzīvojam pārak labi ! No kurienes jums nauda, par ko veikalā iepirkties ?????? !!! LV tas nedrīkst būt. Ēst var tikai deputāti. Pārejie var pieteikties nograuzt zāli zaļajās pilsētas zonās. Tā būs jaunā 100 eiriķu programma.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz