Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Papildināts – “Liepājas metalurgam” 64 priekšlikumi nepilnību novēršanai

Papildināts – “Liepājas metalurgam” 64 priekšlikumi nepilnību novēršanai
14.02.2007 16:51

0

Atslēgvārdi

Kurzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas pārstāvji informēja, ka pērn uzņēmumos palielinājies dažādu pārkāpumu skaits – negadījumu darbavietās kļuvis vairāk, nav ievērota darba likumdošana utt. Virkne pārkāpumu atklāta arī Liepājas lielākajā uzņēmumā, akciju sabiedrībā “Liepājas metalurgs”, kur tikko noslēgusies kompleksā pārbaude. Kurzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas vadītājs Ilmārs Buks atgādināja, ka reģionālās iestādes pārraudzībā ir pieci Kurzemes rajoni – Saldus, Ventspils, Talsu, Kuldīgas un Liepājas.

“Pērn intensīvi strādājām, veicām pārbaudes, kā paredzēts plānā, neskatoties uz to, ka mums ļoti trūkst resursu, arī inspektoru,” sacīja I.Buks. Kopumā pagājušajā gadā Kurzemes reģionā pārbaudīti ap 2000 uzņēmumu, bet aptuveni 250 uzņēmumos pārbaudes veiktas atkārtoti, lai konstatētu, kā novērsti trūkumi. Pārbaužu laikā atklāti vairāk nekā 4000 dažādu pārkāpumu, 108 gadījumos piemēroti administratīvie sodi par 8500 latiem kopsummā.

VDI inspektori uzņēmumos pārbauda darba aizsardzību, bīstamo iekārtu ekspluatāciju, izskata sūdzības. I.Buks norādīja, ka pērn izskatītas 360 sūdzības, no kurām lielākā daļa bija par zemajām algām un arī par darba likumdošanas neievērošanu, mazāk – par darba aizsardzības jautājumiem. Pērn palielinājies vidējais piemērotā naudassoda apjoms. Ja 2005.gadā tas bija vidēji 40 latu, tad 2006.gadā – jau 80 latu.

Viena no nepatīkamākajām problēmām, pēc inspekcijas vadītāja atzinuma, ir tā, ka palielinās nelaimes gadījumu skaits uzņēmumos.

Galvenais valsts darba inspektors Aivars Jaunzems pastāstīja, ka statistika šajā ziņā nav iepriecinoša – ja 2005.gadā Kurzemes reģionā reģistrēti 199 nelaimes gadījumi, tad 2006.gadā bijuši 235 nelaimes gadījumi darbavietās (smagie attiecīgi 34 un 41, ar letālu iznākumu – 9 un 5). Lielāko daļu no šī skaita veido nelaimes gadījumi, kas notikuši Liepājā un rajonā – 124 (2005.gadā – 98). Skatoties pa nozarēm, Liepājā un rajonā visvairāk nelaimes gadījumu noticis būvniecības jomā, metālapstrādē, tad seko medicīna un sociālās aprūpes joma.

Zīmīgi, ka pēdējos gados palielinās nelaimes gadījumos cietušo skaits, kuri attiecīgajā darbavietā strādā mazāk par trīs gadiem. VDI inspektori to skaidro tā, ka attīstās ražošana, cilvēki arvien vairāk meklē labāk atalgotu darbu, maina darbavietas, apgūst jaunas profesijas, bet viņiem nav iemaņu, trūkst pieredzes, varbūt nav arī pietiekošu mācību. Tāpat nelaimes gadījumu skaits atkal palielinās cilvēkiem, kuri uzņēmumā strādā jau gadus 30, acīmredzot darbinieki paši un vadītāji uzskata, ka viņi visu tāpat labi pārzina un nerūpējas par apmācšanu, taču tā ir nepieciešama.

“Pēdējā laikā lielu diskusiju izraisa nepatīkamā tendence, ka cilvēki arvien biežāk mirst darbavietā, taču – nevis ciešot nelaimes gadījumā, bet no pārpūles,” piebilda I.Buks. Viņš pieļāva, ka šajā kategorijā, iespējams, ietilpst arī pēdējais nāves gadījums “Liepājas metalurgā”, kur darbiniekam palika slikti un viņš nomira darbavietā. “Diemžēl radinieki nepieprasīja ekspertīzi, uzskatot, ka cilvēkam kļuva slikti ar sirdi, jo viņam ar to bija problēmas jau iepriekš. Taču neviens man neiestāstīs, ka vīrietis 62 gadu vecumā var strādāt vairākas maiņas pēc kārtas bez atpūtas un justies kā jauneklis. Pilnīgi iespējams, ka arī te vainīga bija pārpūle,” uzskata inspekcijas vadītājs.

Tikko akciju sabiedrībā “Liepājas metalurgs” veikta kompleksā pārbaude, kurā konstatēta virkne pārkāpumu, arī neatbilstība darba likumdošanai. Piemēram, apstiprinājies, ka uzņēmumā ir problēmas ar stundu pārstrādi. Inspektori konstatēja, ka kāds liešanas ceha operators pērnā gada decembrī nostrādājis 352 stundas. “Tas nozīmē, ka cilvēks nostrādājis 200 virsstundas,” secina I.Buks. “Protams, viņam par to ir samaksāts, bet tas nav normāli. Te vainīgi ir gan paši strādājošie, kas grib vairāk nopelnīt, gan uzņēmuma administrācija, kas šo pārpūli pieļauj. Jo cilvēks, tik daudzas maiņas pēc kārtas strādājot, ārkārtīgi nogurst, pārpūlas, viņam zūd uzmanība, var notikt nelaimes gadījums vai neizturēt veselība.” Inspekcijas vadītājs sacīja, ka saprot arī uzņēmumu problēmas, ka trūkst darbinieku, ir liela kadru mainība, un jo īpaši tādam uzņēmumam kā “Liepājas metalurgs” nav viegli, jo tas strādā nepārtrauktajā režīmā, to nevar apstādināt brīvdienās un svētku dienās. Taču cilvēku pārslodze tomēr nav pieļaujama, uzskata I.Buks.

“Ceru, ka uzņēmums ņems vērā ieteikumus pēc mūsu sarunām un nepieļaus līdzīgus gadījumus,” sacīja inspekcijas vadītājs. Viņš piebilda, ka inspekcijai ir rīkojuma projekts ar 64 priekšlikumiem, ko iesniegt uzņēmumam “Liepājas metalurgs”, kur nepieciešami uzlabojumi. Vadītājs domā, ka, iespējams, tiks piemērots arī administratīvais sods, kas varētu būt 1000 latu, jo daļa pārkāpumu vērtējami kā nopietni. Piemēram, darbinieki strādā daudz virsstundu, nav skaidra atalgojuma mehānisma, darba līgumi formulēti neskaidri, nevar saprast, cik un par ko tiek maksāts. Nav izvērtēti darba riski enerģētikas cehā, nav novērtēta gāzes sprādzienbīstamība. Kuģu pārstrādes cehā konstatētas problēmas ar ķīmisko vielu uzglabāšanu. Acīmredzama problēma ir ar neatbilstošiem individuālajiem aizsargtērpiem. Te I.Buks norādīja, ka šāda problēma ir aktuāla visā Latvijā, jo uzņēmumi iegādājas spectērpus no ārzemju firmām, kur, iespējams, nav pietiekamas informācijas par specifiskajām vajadzībām. Ir arī fiksēts, ka darbinieki paši grēko darba drošības noteikumu ievērošanā un speciālo tērpu lietošanā, te gan kontrole un atbildība jāuzņemas uzņēmuma vadītājiem, uzskata VDI pārstāvji. Šogad “Liepājas metalurgam” jau ir uzlikts viens sods – 800 latu apmērā par nelaimes gadījumu pagājušā gada nogalē, kad strādājošais apdedzinājās ar karsto metālu. Arī šajā reizē sava vaina bija neatbilstošajam aizsargtērpam. VDI vadītājs izteica cerību, ka situācija uzņēmumā uzlabosies, jo vadītāji pauduši sapratni, un nu jau te izveidotas vēl divas štata vietas darba aizsardzības speciālistiem.

Kaut arī uzņēmumā “Liepājas metalurgs” trūkst strādājošo, nelegālos viesstrādniekus pārbaudītāji tur nav konstatējuši, tāpat kā visā Kurzemes reģionā, kur pērn apmeklēti 560 uzņēmumi, nelegālie visstrādnieki nav atrasti, pastāstīja vecākais valsts darba inspektors Agris Degtarevs. Toties pārbaužu laikā pieķerti 183 darbinieki, kas strādājuši bez darba līgumiem. Par to piemēroti 56 administratīvie sodi par 3420 latiem kopsummā. “Atzīstami, ka pēc VDI pārbaudes ar 137 no viņiem darba līgums pēc tam tika noslēgts,” norādīja A.Degtarevs. Liepājā šogad jau apmeklēti pieci uzņēmumi, kur konstatēti 10 bez līgumiem strādājoši cilvēki, Liepājas rajonā tādi atrasti septiņi. Visvairāk cilvēku bez darba līgumiem strādā būvniecības nozarē.

Sarmīte Pelcmane,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz