Otrdiena, 4. augusts Romāns, Romualds, Romualda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par seksualitāti ar bērniem jārunā ģimenē

Par seksualitāti ar bērniem jārunā ģimenē
Foto: Ligita Kupčus-Apēna
07.09.2019 07:03

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Intīmie jautājumi un tēmas, kas skart ķermeni, seksualitāti lielai daļai mūsdienu vecāku liek justies neērti. Un brīdī, kad bērns sāk par to interesēties, uzdot jautājumus, pamatīgi samulsina. “Māmiņu kluba” Vecāku skolas lektore un ārste Katrīna Puriņā-Liberte pārliecināta: “Tā tam nebūtu jābūt. Jo ģimene būtu pirmā vieta, kur bērnam uz uzdotajiem jautājumiem būtu jāsaņem atbildes, lai veidotos veselīga izpratne par seksualitāti, par ķermeni.” Šāda saruna ar bērnu ir prognozējama, tāpēc tai var sagatavoties.

Sarunas nav traumējošas

“Kad mēs bijām mazi, lielai daļai no mūsu vecāku intīmās veselības jautājumi bija tabu tēma un reti kurš runāja ar bērniem par dzimumaudzināšanas jautājumiem, līdz ar to, arī mums nav visu nepieciešamo prasmju, lai šo informāciju veselīgi un bērna vecumam atbilstoši nodotu tālāk saviem bērniem,” K.Puriņa-Liberte skaidro, kāpēc mūsdienās vecāki nereti baidās ar savām atvasēm runāt par delikātiem jautājumiem. 

“Pārsvarā skolā bija viena, divas veselības mācības stundas, kurās runāja par ķermeni un tā fizioloģiju. Taču neviens neiedziļinājās, piemēram, veselīgu seksuālo attiecību veidošanā.” 

Savukārt mammas, omammas par to maz runāja, bieži vien uzskatot, ka par intīmam tēmām bērnam zināt nevajag.” Atskatoties vēsturē, žurnāla “Zīlītes” numurs par dzimumdzīvi vai Jāņa Zālīša grāmata “Mīlestības vārdā” bija skandalozi projekti uz padomju laika fona,” atminas mediķe.

“Taču šobrīd informācijas telpa ir ļoti atvērta, lai varētu iegūt jaunas zināšanas, uzzinātu, kāda ir prakse ārzemēs, kā ar bērniem tiek runāts par seksuālām un ķermeniskām audzināšanas tēmām,” pārliecināta K.Puriņa-Liberte, un kliedē pieaugušo bažas, ka šādas sarunas vai informācija varētu veicināt bērnos seksuālas dziņas vai radīt kārdinājumu pāragri izmēģināt pieaugušo lietas. 

“Ir pierādīts, ka bērnam izglītojoši, vecumam atbilstoši un patiesi stāstīt par  pārmaiņām savām ķermenī, par attiecībām, dzimumattiecībām – nav traumējoši.

 Protams, izglītošana ir jāveic atbilstoši katram vecumposmam individuāli, pēc bērna uztveres un psiholoģiskās attīstības,” uzsver speciāliste.

Mēs, cilvēki, esam seksuālas būtnes. “Tas ir mūsu instinktos, un seksuālā enerģija ir tā, kas virza mūs un ļauj mums veidot attiecības ar partneri. Tas ir kas tāds, kas mūs virza, lai mēs varētu tālāk radīt jaunas paaudzes un rūpēties par tām. Tas, ka esam seksuālas būtnes, nav nekas slikts, jautājums kā mēs izmantojam šo enerģiju. Un vecākiem ir jāsaprot, ja bērnam iekšēji rodas interese par savu seksualitāti – tas ir normāli.” 

“Statistikas dati rādi, ka visbiežāk neatbilstošā vecuma posmā seksuālo dzīvi uzsāk tieši tie bērni, kuri nav izglītoti par seksuālo audzināšanu.

Jo izglītotāks ir bērns, jo vairāk viņš spēj uzņemties atbildību par lēmumiem, kas skar viņa ķermeni. Pāragrā dzimumdzīve un nepilngadīgo grūtniecība ir sekas tam, ka bērni un jaunieši nav izglītoti,

viņi cenšas iepazīt nezināmo, pārkāpt robežas un kaut kādā veidā eksperimentēt,” zina teikt “Māmiņu skolas” lektore.

Kā stāstīt par to, kas, piemēram, ir sekss? “Sekss ir kas tāds, kas notiek starp diviem pieaugušiem cilvēkiem, kuri mīl viens otru. Tas ir romantisku attiecību akts pieaugušo cilvēku dzīvē,” atbildi piedāvā K.Puriņa-Liberte. “Un tas nav domāts bērniem. Bērni attiecības dibina savādāk. Bet, ja tomēr jaunietis uzsāk dzimumdzīvi, jāskaidro, –vienmēr ir jārēķinās ar sekām, kas ir sākot no seksuāli transmisīvām slimībām līdz nevēlamai grūtniecībai.”

Vecākiem iepriekš jāpagatavojas

Vaicāta, vai vecākam ir jāgaida, kad bērns sāks uzdot sev interesējošos jautājumu, K.Puriņa-Liberte teic, ka tomēr ir jābūt gatavam pašam izrādīt iniciatīvu. Jo agrāk, vai vēlāk tas tāpat notiks. 

“Es mudinātu vecākus pirmos uzsākt sarunu. Kāpēc? Jo jums ir dota tā lieliskā privilēģija būt pašiem pirmajiem, kas bērnam sniedz priekšstatu par to, kā izprast savu ķermeni, seksuālās attiecības un mīlestību starp diviem cilvēkiem.

Tas mums, vecākiem, ir ļoti jānovērtē. Ja bērns pirmo priekšstatu, par seksuālām attiecībām iegūs, piemēram, porno saitēs, tad visi pārējie – jaunie – priekšstati būs sekundāri.” 

Mediķe arī atgādina, ka patiesībā bērna seksuālā attīstība sākas jau agrīnā vecumā, tāpēc par šiem jautājumiem jādomā arī mazu bērnu vecākiem, kam varbūt tas nešķiet aktuāli. Kā es piedzimu un no kurienes esmu – tas var kļūt aktuāli trīsarpus līdz piecu gadu vecumā. 

“Uzsākt sarunas, piemēram, par to, kā bērniņš tiek mammas vēderā, var kaut vai ieraugot grūtnieci uz ielas vai arī, ja māmiņa gaida brālīti vai māsiņu. Pirms tam gan padomājiet, kā ar bērnu runāt. Jo katram vecumam ir sava specifika, ko stāstīt. Nevajag arī iedot pārāk daudz sarežģītu faktu un informācijas.”

“Man nekad nav bijis tā, ka tagad ar meitām apsēžamies pie galda un runājam par savu ķermeni vai seksu. Vislabāk, ja tas notiek dabiskā ikdienas ritējumā,” pieredzē dalās K.Puriņa-Liberte.

“Esmu uzsākusi sarunu, piemēram, braucot pie auto stūres. Runājušas par dabas skatiem aiz loga un nonākušas līdz attiecībām ar puišiem. Gribu teikt, ka ikdienišķajās situācijās ir labi apstākļi, kad sākt runāt par delikātiem jautājumiem. Bērns arī tā iegūst drošību nekautrēties no sevis.

Svarīgi ir radīt vidi, kurā bērnam nav problēmu uzdot jautājumus par to, kāpēc mammai ir lielas krūtis un tētim nav, vai kādēļ tētim ir dzimumloceklis, bet mammai nav.

Šie jautājumi bērniem interesē un vecākiem par drošu vidi, ka bērns šos jautājumus var uzdot, ir jārūpējas.”

Nekādā gadījumā nedrīkst bērnu kaunināt par jautājumiem, kurus viņš uzdod. Citādi viņš sāks domāt, ka kāda viņa ķermeņa daļa ir slikta un nepiedienīga, tāpēc par to nevar runāt.

“Pati brīžiem esmu apmulsusi par jautājumiem, ko meitas man ir uzdevušas. Bet tad arī godīgi pasaku, ka man ir jāpadomā un varēšu atbildēt pēc brīža, vai arī tomēr uzreiz cenšamies kopīgi rast atbildes.” Taču atgrūst un kaunināt bērnu šajā brīdī būtu absolūti nepareizi. “Viņš noslēgsies un jautājumus vairs neuzdos. Atbildes meklēs citur. Vadot lekcijas skolās, pie manis nāk meitenes un puiši ar jautājumiem, kurus viņi nemūžam neuzdotu savai mammai vai tētim. Jo viņiem ir kauns, bail no nosodījuma.”

Saukt lietas īstajos vārdos

“Protams, mēs šobrīd dzīvojam dažādās ģimenēs, taču domāju, ka sākumā par savu ķermeni, attiecībām vai seksualitāti mātēm ar meitām runāt būtu vieglāk, un attiecīgi tēviem ar dēliem,” novērojusi K.Puriņa-Liberte, un aicina vecākus rūpīgi attiekties pret informāciju, ko dot bērnam. 

Ja māc bažas, vai spēšu bez mulsuma stāstīt par seksualitāti un ar to saistītus jautājumus, mediķe piedāvā patrenēties un uzrīkot tādu kā testu ar sev tuvu cilvēku- partneri vai draudzeni un parunāt savā starpā. “Tā arī uzzināsiet, cik vispār jūtaties komfortabli runāt par delikātām tēmām.” 

Viņa pieļauj, – var būt tā, ka ir kaut kāda aizture, ko radījusi pagātnē piedzīvota traumatiska pieredze, varbūt seksuāla vai fiziska vardarbība.

“Vecākiem ir jāsāk ar sevi. Vai es spēju sakontaktēt ar savām domām par savu, sava partnera ķermeni. Ja nē, tad, protams, būs grūti par to runāt ar bērnu, šādos gadījumos palīdzētu konsultācija pie psihologa.”

K.Puriņa-Liberte aicina vecākus nestāstīt pasakas par to, kā rodas bērni. “Ir tomēr jārada pareizie priekšstati par to, kā tas notiek.” 

Viņa arī norāda, – ir svarīgi mācīt korektus un pieņemamus ķermeņa intīmo vietu nosaukumus. “Zinu, ka ģimenēs ir dažādi nosaukumi – krāniņš, vāverīte utt. Tos bieži lieto, bet bērnam noteikti vajadzētu zināt arī īstos sava ķermeņa vietu nosaukumus. Manuprāt, tas ir jautājums par cieņu pret savu ķermeni. Pieļauju, ka jaunus nosaukumus vispārzināmām vietām esam piešķīruši tāpēc, ka paši kautrējamies šos vārdus izrunāt. Aicinu vecākus desmit reizes pie spoguļa nosaukt šos vārdus, līdz tas nāk viegli un vienkārši.” 

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz