Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Parunāties ar sirdī tuvajiem aizgājējiem. Svētdien norisinājās Mirušo piemiņas diena

Vakar bija Mirušo piemiņas diena. Liepājas kapsētas visas dienas garumā apmeklēja ļoti daudz ļaužu. Ejas bija pilnas gājēju. Pie kapu kopiņām noliktas un aizdegtas sveces.

Parunāties ar sirdī tuvajiem aizgājējiem. Svētdien norisinājās Mirušo piemiņas diena
Satumstot aizvien pamanāmāk izgaismojās svecīšu liesmiņas – kā atgādinājums tam, ka mirušie tuvie un mīļie joprojām ir mūsu sirdīs. (Foto: Egons Zīverts)
23.11.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Centrālkapos pie visām ieejām kapsētā cita pie citas bija saliktas automašīnas, tā ka grūti atrast vietu, kur novietot braucamo. Daudzi uz kapsētu gāja, nesot skujas un sveces, bet vairums piederīgo atdusas vietas jau sakopuši un ieziemojuši agrāk. Uzrunāju trīs sievietes. “Atnācām, lai ir miers aizgājējiem, lai miers mums,” sacīja māsas Lita Kaļiņina un Laura Siksna un viņu mamma Vita Siksna.  L. Kaļiņina: “Te guļ mammas tētis un mamma. Oma mums bija gandrīz kā otra mamma. Esot šeit, var asaru nobirdināt, jo kapi ir tā vieta, kur var atļauties paraudāt.” Uz jautājumu, ko Mirušo piemiņas diena dod mums, dzīvajiem, sievietes atbildēja, ka tā laikam ir iespēja klusībā parunāties ar sirdī tuvajiem aizgājējiem. Var atgriezties atmiņās, atcerēties kopā pavadīto laiku, pateikties, ka viņi mūsu dzīvēs bijuši. Pateikties par visu labo, ko šie cilvēki devuši, mācījuši.

Ginta Tarakanova svecītes bija nolikusi un jau aizdedzinājusi: “Te guļ mana vecmāmiņa, vecvecmāmiņa un mammas māsa. Mamma ir dzīva, bet krietnos gados un pati nevar atnākt, tad nu pasveicināju aizgājējas no viņas. Mirušo piemiņas diena ir ļoti laba tradīcija. Cilvēki atnāk, sakopj tuvinieku atdusas vietas, atceras viņus un citus mirušos radus. Skat, cik daudz ļaužu! Kopiņas tiek sagatavotas ziemas periodam.” Sieviete stāstīja, ka silto ziemu dēļ kapus vairs nenosedz ar skujām. Nogrābjot, uzliekot dekorus no dabiskiem materiāliem un sveces. Mājās došoties ar gandarījuma sajūtu, jo tuvinieki ir pieminēti un viņu kapiņi sakopti.

Gabaliņu tālāk satieku liepājniekus Astrīdu un Tālivaldi Vēsmiņus. Atnākuši apciemot Astrīdas brāli un māsu, nogrābt skujas. T. Vēsmiņa dzimta apglabāta Tosmares kapos. Turp aizbraukuši un atdusas vietas sakopuši pirms pāris dienām. “Kā man ir stāstīts, Tosmares kapus savulaik ierīkojis mans vectēvs, kurš pirms daudziem gadiem esot bijis Grobiņas vecākais,” atcerējās T. Vēsmiņš. “Otrs vectēvs, mammas tēvs, savukārt esot ierīkojis kapus Šķēdē un pat uzcēlis tur baznīcu. Pieminēt savus aizgājušos tuviniekus ir svarīgi, bet vēl svarīgāk zināt, kurp ejam mēs, dzīvie. Vai izvēlamies pasauli ar Dievu vai bez.” Pie vienas no kapa vietām stāvēja un runājās tēvs ar dēlu. Uldis Skujiņš: “Atnesām, nolikām, aizdedzinājām sveces, lai skaisti. Tradīcijas ir jāievēro. Te guļ manas mammas vecāki.” Dēlam Stefanam pastāstījis par saviem vecvecākiem, dzimtas saknēm. Līdz pat vēlam vakaram pilsētas kapsētās ļaudis staigāja, sarunājās, dalījās atmiņās

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz