Svētdiena, 2. oktobris Skaidris, Ilma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Karš Ukrainā: 19. septembris

Ukraina turpina aizsargāt savu zemi pret agresori Krieviju.

Karš Ukrainā: 19. septembris
Foto: Scanpix
Foto: Scanpix
19.09.2022 00:00

LETA

Jaunākā informācija:

18:55 Kremlis pirmdien noliedzis, ka Krievijas karaspēks būtu vainojams masu slepkavībās Austrumukrainā, un apsūdzēja Kijivu melos.

Ukrainas armija šomēnes atguva kontroli pār Izjumu un citām pilsētām Ukrainas austrumos, izjaucot Krievijas karaspēka apgādes ķēdes un atklājot masu kapus.

Ukraiņu civiliedzīvotāji atbrīvotajās teritorijās ziņu aģentūrai AFP liecināja par Krievijas karaspēka nežēlību.

Kupjanskā, kas atrodas blakus frontes līnijai, Mihailo Čindejs AFP stāstīja, ka krievu karavīri viņu spīdzinājuši aizdomās par informācijas nodošanu Ukrainas armijai.

“Viens cilvēks turēja manu roku un otrs sita par roku ar metāl stieni. Viņi sita mani divas stundas gandrīz katru dienu. Vienā brīdī es zaudēju samaņu. Es zaudēju daudz asiņu. Viņa sita pa ceļiem, kājām un nierēm,” stāstīja vīrietis.

Kijiva pagājušajā nedēļā paziņoja, ka atbrīvotajā Izjumā ir atrasti masu apbedījumi ar vairāk nekā 400 līķiem. Vienā no šiem apbedījumiem atrasti Ukrainas karavīru līķi ar sasietām rokām aiz muguras.

Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka tie ir meli, un Krievijas atbalstīto kaujinieku bandas Austrumukrainā pavēstīja, ka Ukrainas armijas “soda uzbrukumā” Doneckā nogalināti vairāk nekā desmit cilvēku.

Tikmēr Ukrainas atomenerģijas aģentūra “Energoatom” ziņoja, ka Krievija naktī apšaudījusi Dienvidukrainas atomelektrostaciju, kas atrodas netālu no Južnoukrajinskas.

Aģentūra publiskoja fotogrāfiju, kurā redzama divus metrus dziļa bedre vietā, kur trāpījusi krievu raķete. Neviens AES darbinieks apšaudē nav cietis.

“Krievija apdraud visu pasauli. Mums tā jāaptur, pirms ir par vēlu,” šodien brīdināja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

16:28 Artilērijas apšaudē Krievijas kontrolētajā Doneckas pilsētā Ukrainas austrumos nogalināti vismaz 13 cilvēki, pirmdien ziņoja vietējie mediji.

Divi šāviņi trāpīja autobusa pieturai un tuvējam veikalam.

Ievainoto cilvēku skaits pagaidām nav zināms.

Maskavas ieceltie vietējie varasvīri vainoja Ukrainas armiju apšaudē, bet šos apgalvojumus nav bijis iespējams apstiprināt.

Kijiva regulāri noraida šādas apsūdzības un apsūdz Maskavu, ka tā apšauda teritorijas, ko pati kontrolē, lai saviem medijiem dotu vielu propagandai pret Ukrainu.

Krievijas atbalstīto kaujinieku bandas kontrolē Doneckas pilsētu kopš 2014.gada.

16:27 Krievijas atbalstītās kaujinieku bandas Ukrainas austrumos notiesājušas Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) darbinieku uz 13 gadiem cietumā par nodevību, pirmdien vēsta Krievijas ziņu aģentūras.

EDSO darbinieks Dmitrijs Šabanovs tika aizturēts aprīlī un apsūdzēts slepenas informācijas nodošanā ārvalstu izlūkdienestiem. Tika apgalvots, ka viņu 2016.gadā savervējis bijušais Ukrainas drošības dienesta darbinieks un ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) aģents Ukrainā.

Laikā no 2021.gada augusta līdz 2022.gada aprīlim Šabanovs vācis informāciju par militārās tehnikas un tā dēvētās Luganskas Tautas armijas kustību un nosūtījis šo informāciju CIP aģentam.

EDSO stingri nosodījusi apsūdzības, kas kaujinieku kontrolētajās teritorijās izvirzītas Šabanovam un vēl vienam EDSO darbiniekam Mihailam Petrovam.

EDSO misija, kas konflikta zonā izvietota kopš 2014.gada, pameta Krievijas atbalstīto kaujinieku kontrolētos Doneckas un Luhanskas apgabalus, kad Krievija februārī sāka pilna apjoma karu Ukrainā.

15:04 Pēdējās diennakts laikā vairāk nekā 30 Ukrainas apdzīvoto vietu infrastruktūra cietusi no Krievijas apšaudēm, teikts Ukrainas ģenerālštāba ziņojumā.

Ienaidnieks turpina koncentrēties uz mēģinājumiem pilnībā ieņemt Doneckas apgabalu, organizēt aizsardzību un noturēt okupētās teritorijas, kā arī traucēt aktīvās Ukrainas armijas darbības atsevišķos apgabalos, teikts ziņojumā.

Turpinās Ukrainas pozīciju apšaude gar konfrontācijas līniju, Krievijas karaspēks pārgrupē savas vienības atsevišķos virzienos, ieved rezerves un nepārtrauc veikt gaisa izlūkošanu, norāda Ukrainas ģenerālštābs.

Ziņojumā arī teikts, ka Krievijas karaspēks turpina apšaudīt dzīvojamos rajonus un civilo infrastruktūru, pārkāpjot starptautiskās humānās tiesības, kā arī karadarbības likumus un paražas. 

“Pēdējās diennakts laikā ienaidnieks veicis trīs raķešu un 22 gaisa triecienus, veicis vairāk nekā 90 uzbrukumus no reaktīvajām raķešu sistēmām mērķiem Ukrainas teritorijā. Kopš šīs dienas sākuma ienaidnieks ir veicis vēl trīs raķešu triecienus,” teikts ziņojumā.

12:33 Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz pirmdienas rītam sasnieguši 54 650 karavīru, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Diennakts laikā iznīcināti 170 iebrucēji.

Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma 24.februārī krievi zaudējuši 2212 tankus, 4720 bruņutransportierus, 1313 lielgabalus, 312 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 168 zenītartilērijas iekārtas, 251 lidmašīnu, 217 helikopterus, 920 bezpilota lidaparātus, 238 spārnotās raķetes, 3581 automobili un autocisternu, 15 kuģus un ātrlaivas un 125 specializētās tehnikas vienības.

Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.

10:11 Krievijas karaspēks ar raķetēm apšaudījis Zaporižjas infrastruktūras objektus, pirmdien pavēstīja Zaporižjas apgabala kara administrācijas vadītājs Oleksandrs Staruhs.

“Ienaidnieks veicis kārtējo triecienu apgabala centram. Šobrīd ir zināms par astoņām atlidojušajām raķetēm. Provizoriski, mērķis atkal bijis infrastruktūras objekti,” ziņapmaiņas platformā  “Telegram” pavēstīja apgabala vadītājs.

“Informācija par cietušajiem tiek precizēta,”  viņš piebilda.

09:08 Ukrainas pretuzbrukums Hersonas apgabalā progresē, svētdien jaunākajā vērtējumā par situāciju Ukrainas frontēs norādīja ASV Karas studiju institūts (ISW), vienlaikus skaidrojot, ka krievi cenšas ukraiņu pretuzbrukumu palēnināt, kā arī atkāpties uz labāk aizsargātām pozīcijām, nevis to apturēt vai atvairīt.

Ukraiņu nepārtrauktie triecieni Krievijas virszemes sakaru līnijām pār Dņepru Hersonas apgabala rietumos, pēc visa spriežot, atstāj lielu ietekmi uz krievu piegādēm labajam krastam.

Pēdējie ziņojumi liecina, ka Krievijas okupētajā Hersonā trūkst pārtikas un ūdens, turklāt Krievijas artilērijas uguns kļuvusi vājāka.

Dažos frontes sektoros nekvalitatīvās apakšvienības cietušas zaudējumus, kas ļāvis Ukrainas spēkiem pavirzīties uz priekšu.

Tuvāko nedēļu laikā Ukrainas karavīri, domājams, atgūs Hersonas apgabala rietumu lielāko daļu vai pat visus rietumus, ja izdosies pārraut Krievijas virszemes sakaru līnijas un pavirzīties uz priekšu.

Krievi centīsies atkāpties uz labāk aizsargātām pozīcijām kontrolētas atkāpšanās gaitā, lai izvairītos no haotiskas atkāpšanās, kas tas tika pieredzēta, Krievijas aizsardzībai ciešot krahu Harkivas apgabalā.

Ukrainas panākumi var būt lēni, ja Krievijas karaspēks darbosies saskaņoti, bet var arī būtiski paātrināties, norāda ISW.

Saistītie raksti

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz