Sestdiena, 2. marts Luīze, Laila, Lavīze
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Nedēļas politikas apskats: Vērtību izturības robeža

Sākoties Krievijas neizprovocētam iebrukumam Ukrainā, aizšķiļoties militārajām sadursmēm arī citviet, piemēram, konfliktiem Aizkaukāza dienvidu daļā un Tuvajos Austrumos, pasaule ir mainījusies. Apziņā, domās, sajūtās un rīcībā. Bet vienotība pret neģēlīgu agresiju ir gan vairojusies, gan mazinājusies vienlaikus.

Nedēļas politikas apskats: Vērtību izturības robeža
Pagājušajā nedēļā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs bija darba vizītē Ukrainā, kur Kijivā tikās arī ar šīs valsts prezidentu Volodimiru Zelenski. (Foto: Ilmārs Znotiņš/ Valsts prezidenta kanceleja)
Pagājušajā nedēļā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs bija darba vizītē Ukrainā, kur Kijivā tikās arī ar šīs valsts prezidentu Volodimiru Zelenski. (Foto: Ilmārs Znotiņš/ Valsts prezidenta kanceleja)
28.11.2023 00:30

liepajniekiem.lv

Liekas, ko gan vēl jaunu par Krievijas zemisko rīcību var pateikt? Bet cilvēka smadzenes ir tāds interesants orgāns. Ja pārāk daudz klausās, ko stāsta citi, bet nedomā līdzi pats, prāts notrulinās. Gluži tāpat kā atrofējas muskuļi, ja tos nekustina.

Nervu sistēmas centrālā daļa ir jādarbina pašam, jo tad tavā vietā to var darīt populisti, propagandisti un citi –isti. Tāpēc sev ik pa laikam ir jāatgādina tās vērtības, kuru dēļ esam gatavi stāvēt un krist.

Man patīk pavisam vienkāršs un saprotams NATO ģenerālsekretāra vietnieka izlūkošanas un drošības jautājumos Deivida Ketlera teiktais nesenajā “Rīgas konferencē”.

Viņš intervijā aģentūrai LETA sacīja tā: “Vērojot aizvien pieaugošo Krievijas imperiālismu, cilvēkiem visā pasaulē ir jāizskaidro, ka tas, ko dara Krievija, ir ļoti nepareizi, ka

ir ļoti nepareizi paziņot, ka tev pienākas kāda cita valsts, ka tev pienākas kādas citas personas brīvība un pašnoteikšanās tiesības.

Tieši tāpēc sabiedrotie šajā jautājumā ir ieņēmuši pašreizējo pozīciju un ir skaidri pateikuši, ka atbalstīs Ukrainu tik ilgi, cik vien būs nepieciešams.” Tieši tik elementāri.

Un arī nogurums (no kara) smadzenēm nenāk par labu. Tādēļ dažās valstīs no kara nogurušajiem prātiem uzglūn dīvainas lietas.

Piemēram, apgalvojums, ka karu uzkurina Rietumu ieroču piegādes Ukrainai… Kā, lūdzu, Orbān (Ungārijā), Fico (Slovākijā) un tagad arī Vilderss (Nīderlandē)!? Tātad, pēc jūsu domām, karu vairo valsts, kas cīnās pret iebrucējiem?

Tā ir klaji prokrieviska pozīcija, kas lej ūdeni uz Putina propagandas dzirnavām un indē to ļaužu prātus, kas nav raduši domāt. Diemžēl tādu uz pasaules ir daudz.

Pēc šīs “teorijas”, iebrucējiem ir jāļauj slepkavot un pakļaut.

Varbūt kādu savas teritorijas daļu šīs agresoram glaimojošās valstis ir ar mieru nodot Ukrainai apmaiņā pret Krievijas okupētajām? Tad, piemēram, no mazās Slovākijas nekas pāri nepaliktu…

Diezin vai šie kungi būtu ar to mierā. Tad – kāpēc viņi grib, lai Ukraina tā darītu? Tā ir divkosīga spēle, kurā nav vērtību, ir tikai mēļošana no kara nogurušā elektorāta ausīs.

Arī odiozais ASV eksprezidents Tramps, kas tieši pēc gada visnotaļ reāli varētu atgriezties augstajā amatā, turpina verbāli pērļot. Piemēram, plātoties, ka zinot, kā pārtraukt Krievijas iebrukumu Ukrainā 24 stundu laikā.

Loģiski, ka Ukrainas prezidents Zelenskis aicināja Trampu padalīties ar viņa Ukrainas miera plānu, ja aizokeāna eksprezidentam tāds ir. Pagaidām gan nav dzirdēts, ka ir padalījies.

Skaidrs, ka šādas runas ir vien populistiska “alternatīvā” retorika. Te vietā atcerēties, ka savulaik ASV prezidenta Trampa preses padomniece Konveja nodēvēja Baltā nama preses sekretāra Spaisera nepatiesos apgalvojumus par “alternatīviem faktiem”.

Izrādās, ka melus var saukt arī par “alternatīviem faktiem”. Bet tieši ar to visu laiku bez mitas nodarbojas Kremļa troļļi un propagandisti.

Par Trampu turpinot, aptaujas rāda, ka viņa pārsvars pār Baidenu palielinās. Godīgi sakot, ir bēdīgi, ka demokrāti nespēj pienācīgi aizstāt jau cienījamu rāmumu (81) sasniegušo 46. ASV prezidentu.

Britu žurnāls “The Economist” uzskata, ka Tramps ir 2024. gada pasaules lielākās briesmas. “Pasaules liktenis būs atkarīgs no dažiem desmitiem tūkstošu vēlētāju dažos štatos ASV 2024. gada vēlēšanās,” teikts publikācijā.

Nākamie četri Trampa gadi Baltajā namā būs “krietni postošāki” nekā viņa iepriekšējais termiņš, ikgadējā apskatā “Gaidāmā pasaule” prognozē žurnāls. Krievijas diktators Vladimirs Putins “varētu saņemt stimulu turpināt cīņu Ukrainā un mērķēt uz citām bijušajām padomju valstīm, tādām kā Moldova un Baltijas valstis”.

Lūk, viela pārdomām Trampa un viņam līdzīgo faniem. Manipulācija ar faktiem, meli, savu ambīciju uzdošana par rūpēm “visas tautas” vārdā… Tādu politiķu arī Latvijā netrūkst.

Savulaik “Reuters” žurnālistikas pētījumu institūts norādīja, ka pasaule nav melna vai balta, glīti sadalīta starp patiesību un nepatiesību, tomēr ir tāda lieta kā meli un apzināti nepatiesi apgalvojumi. Lai atklātu patiesību un informētu sabiedrību, žurnālistiem ir jāspēj ar to tikt galā, īpaši tad, ja ietekmīgi cilvēki melo savtīgos nolūkos.

Mūsdienās, kad par ieroci var kļūt arī prasmīgi lietots mākslīgais intelekts, aizvien sarežģītāk ir nošķirt patiesību no meliem.

Ja cilvēka smadzenes visu laiku ir pakļautas “skalošanai”, ja nogurums no kara galvā raisa “alternatīvas teorijas”, agresors jūtas aizvien spēcīgāks.

Pēc nepilniem trim mēnešiem karš Ukrainā būs ildzis divus gadus. Nav indikāciju, ka līdz tam asinsizliešana varētu beigties. Ukraiņi ir spēcīgi, taču spēks un izturība var izsīkt, ja atbalsts mazināsies.

Cik stipra ir katra cilvēka paša vērtību vai Eiropas vērtību izturības robeža? Kurā brīdī cilvēka alkas pēc brīvības, demokrātijas, neatkarības tiek salauztas un tiek pieņemti okupantu pazemojošie noteikumi, apzinoties, ka tādējādi iestāsies nosacīts miers un saglabāta paša dzīvība?

Tā būtu padošanās. Un tas būtu vēl briesmīgāk par Trampa nākšanu pie varas, jo nav jau gluži tā, ka ASV visu nosaka prezidents vienpersoniski. Tad Putins kļūtu par uzvarētāju un Krievijas fašistiskais režīms turpinātu realizēt savus plānus. Tajos Baltijas valstis ir jau ierakstītas kā nākamās.

Latvijā

Aizvadītās nedēļas nozīmīgākie notikumi

Kijivā tiekas Latvijas un Ukrainas prezidenti.

Aprit 10 gadi kopš Zolitūdes traģēdijas.

Kompensēs energoresursu izmaksas maznodrošinātiem iedzīvotājiem.

Aizvadītās nedēļas cilvēks uzmanības centrā

“Jaunās vienotības” Saeimas frakcija no savām rindām nolēmusi izslēgt deputātu Andreju Ceļapīteru.

Pasaulē

Aizvadītās nedēļas nozīmīgākie notikumi

“Hamās” un Izraēla maina ķīlniekus pret gūstekņiem.

Nīderlandē vēlēšanās uzvar galēji labējā Brīvības partija.

Ziemeļkoreja aptur militāro vienošanos ar Dienvidkoreju.

Aizvadītās nedēļas cilvēks uzmanības centrā

Pāvests Francisks atsevišķi ticies ar “Hamās” sagūstīto izraēliešu radiniekiem un Izraēlā ieslodzīto palestīniešu tuviniekiem.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz