Pirmdiena, 6. maijs Didzis, Gaidis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Venecuēlā notiek referendums par Gajānas teritorijas aneksiju

Neskatoties uz Starptautiskās tiesas lēmumu, Venecuēlā šodien notiek referendums par Esekibo reģionu, uz kuru pretendē gan Karakasa, gan Gajāna.

Venecuēlā notiek referendums par Gajānas teritorijas aneksiju
Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro (Foto: Pedro Rances Mattey/ AFP/ File)
03.12.2023 09:47

LETA

Atslēgvārdi

Tikmēr reģionālā lielvara Brazīlija, kas robežojas gan ar Venecuēlu, gan Gajānu, paziņojusi, ka tā pastiprinājusi savu militāro klātbūtni pie robežas ar strīdus teritoriju.

Hāgā bāzētā Starptautiskā tiesa (ICJ) piektdien uzdeva Venecuēlai atturēties no jebkurām darbībām, kuras varētu mainīt pašreizējo “status quo” Esekibo reģionā, kurš vairāk nekā 100 gadus atradies Gajānas valdījumā.

Lēmums tika pieņemts, pamatojoties uz Džordžtaunas prasību apturēt svētdien paredzēto referendumu, lai gan pati tautas nobalsošana lēmumā nav pieminēta.

Venecuēla tiesas lēmumu pasludinājusi par savu uzvaru, un autoritārais prezidents Nikolass Maduro paziņojis, ka Gajāna un ASV naftas kompānija “ExxonMobil”, kas nesen Esekibo reģionā uzgājusi lielas naftas iegulas, cietusi “vēsturisku sakāvi”.

“Svētdien mums būs referendums,” kampaņas noslēguma mītiņā paziņoja Maduro, aicinot venecuēliešus uz visiem pieciem biļetenos esošajiem jautājumiem atbildēt ar “jā”.

Arī Gajānas prezidents Irfāns Ali spriedumu novērtējis atzinīgi, apgalvojot, ka tas aizliedzis Venecuēlai anektēt Gajānas teritoriju.

Viņš piebilda, ka Džordžtauna iestājas par miermīlīgu un tiesisku domstarpību risināšanu, un pauda pārliecību, ka galīgajā ICJ spriedumā šajā jautājumā tiks atzīts, ka Esekibo tiesiski ir Gajānas teritorija.

Venecuēla jau desmitgadēm uztur pretenzijas uz Esekibo reģionu, kas sastāda vairāk nekā divas trešdaļas no Gajānas teritorijas un kur mīt 125 000 no 800 000 lielā valsts pilsoņu kopskaita.

Kādreizējā Lielbritānijas un Nīderlandes kolonija Gajāna uzstāj, ka robežu ar Venecuēlu noteikusi arbitrāžas komisija vēl 1899. gadā.

Taču Venecuēla apgalvo, ka dabisko robežu veidojot Esekibo upe, kas atrodas strīdus teritorijas austrumos, un ka šī robeža tikusi atzīta arī vēsturiski.

Teritoriālās domstarpības saasinājušās kopš 2015. gada, kad “ExxonMobil” uzgāja Esekibo reģionā naftas iegulas.

Karakasa referendumu izsludināja pēc tam, kad Džordžtauna augustā sāka naftas lauku izsolīšanu.

Svētdien paredzētajā referendumā venecuēliešiem būs jāatbild uz jautājumu, vai Venecuēlai jānoraida 1899. gada arbitrāžas komisijas lēmums, kā arī uz to, vai šis jautājums ir ICJ jurisdikcijā.

Venecuēliešiem jāatbild arī uz jautājumu vai pašreizējiem Gajānas pilsoņiem, kas nākotnē kļūs par jaunā Gajānas Esekibo štata iedzīvotājiem, piešķirama Venecuēlas pilsonība.

Gajāna norāda, ka Karakasas rīkotais referendums ir eksistenciāls apdraudējums tās pastāvēšanai, jo tas Venecuēlai paver ceļu kaimiņvalsts teritorijas vienpusējai un nelikumīgai sagrābšanai.

Nelielajā Gajānas teritorijā esošās naftas rezerves attiecībā pret tās iedzīvotāju skaitu ir lielākās pasaulē, lai gan absolūti lielākās zināmās naftas iegulas ir kaimiņos esošajā Venecuēlā, kuras ekonomika kreisi autoritārā režīma ilgstošās valdīšanas un starptautisko sankciju rezultātā atrodas uz sabrukuma robežas.

Tikmēr Gajāna vēl novembrī paziņoja par jaunu naftas iegulu atrašanu Esekibo reģionā. Saskaņā ar aplēsēm šīs iegulas varētu saturēt vismaz desmit miljardus barelu naftas, tas ir vairāk nekā Kuveitas vai Apvienoto Arābu Emirātu rezerves.

Gajānu pārstāvošais advokāts Pols Reihlers norādījis, ka Venecuēla jau uzsākusi militāro sagatavošanos, lai īstenotu referenduma rezultātus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz