Svētdiena, 27. septembris Ilgonis, Ādolfs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pastkastīšu galerija Ābeļu ielas republikā

Pastkastīšu galerija Ābeļu ielas republikā
Liepājas teātra aktrise Anda Albuže svētkiem bija sacepusi sātīgas pankūkas. (Foto: Ģirts Gertsons)
05.09.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Pagājušo sestdien, 29. augustā, Ābeļu ielā Liepājā notika neierasti svētki. Dārzos ieslēpto privātmāju iemītnieki beidzot iepazina arī tālākus kaimiņus. Nu mazā Ābeļu iela Velnciemā kļuvusi par brīvdabas mākslas galeriju – to grezno pašu iedzīvotāju atjaunotās un noformētās pastkastītes.

Ballīte pie pankūkām

Pastkastīšu apgleznošanā Ābeļu ielas iedzīvotājus iesaistījusi “Bilžu biroja” direktore Tija Auziņa. Piedaloties akcijā “ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!”, viņi kļuvuši par mūzikas un mākslas festivāla “Bildes” neklātienes dalībniekiem. Ābeļu ielā tematiski atbilstoši pastkastītes noformētas ar ābolu, ābeļziedu un ābeļu motīviem un ar šo augli saistītiem sižetiem. 

Runājoties ar mūziķi Guntaru Breču, T. Auziņa ieminējusies, ka būtu skaisti Ābeļu ielā apgleznot pastkastītes ar ābeļu motīviem. Guntars pateicis, ka dzīvojot tieši Ābeļu ielā, ko “Bilžu” mamma nemaz neesot zinājusi. Tā arī viss sācies. “Nekas nav nejauši,” teica Tija.

Pat negantās, ilgās lietusgāzes nespēja atturēt Ābeļu ielas iedzīvotājus no pašu sarīkotajiem svētkiem pie ceturtā nama. Zem nojumes galds lūza no ābolu plātsmaižu, pankūku un citu gardumu bagātības, kā uz burvja mājienu arvien kāds papildināja kafijas un tējas termosu saturu. Priecīgu noskaņu ar dziesmām radīja Edgars Silacērps un G. Brečs.

“Skaitlis ir fantastisks – 30 māju iedzīvotāji kļuvuši par Latvijas senākā festivāla dalībniekiem,” Ābeļu ielas iemītniekus uzrunāja T. Auziņa. “Man šķiet, nekur nav tādas ielas, kur dzīvotu tik daudz mākslinieku. Tie esat jūs! Es teikšu, ka te ir viena kārtīga Ābeļu ielas republika un tā te arī turpmāk vajadzētu turēties!” Viņa ierosināja ābeļziedu laikā pie katras mājas pacelt Ābeļu ielas karogu, bet rudenī, cerams, labākos laika apstākļos, atkal sarīkot kārtīgu ballīti pie ābolu pankūkām un nolaist karogu. 

Pirmie Latvijā

Paši iedzīvotāji atzina, ka līdz šim pārsvarā pazinuši tikai tuvākos kaimiņus savā ielas galā. Nu, pateicoties mākslas akcijai, visi uzzinājuši, ka šeit dzīvo metinātājs, policisti, audējas, skolotājas, IT speciālisti, grāmatveži un daudzas krietnas mājsaimnieces, pat hokejists Bruno Zabis. 

Ābeļu ielā 1 dzīvo Ārija Lapiņa, kurai nesen bija 88 gadu dzimšanas diena. Viņas pastkastītes mākslas darbu varētu saukt “Dāvana”, jo to veidoja viņas krustmeita Linda Kirhnere. Daudziem bija pārsteigums kundzes atklātais, ka senos laikos viņa šurp braukusi ciemos uz Ēģiptes ielu, taču pati jau apmetusies Partizāņu ielā. “Taču tagad man patīk Ābeļu iela. Esmu priecīga, ka mūsu ielā dzīvo tik daudz cilvēku. Dzīvoju te 60 gadus, bet tik daudz ļaužu redzu pirmo reizi,” teica sirmā kundze. 

Audēja Sandra Brūna ir ļoti aktīva Ābeļu ielas iedzīvotāja un rosīgi pielikusi savu roku arī pastkastīšu galerijas atklāšanas svētkos. “Šito musināšanu, šo lielo iespēju, kas mums dota vienīgajiem Latvijā, mēs esam pirmie! Ja šo projektu redzēs citi, tas aizies, un nebrīnīsimies, ja citā pilsētā vai pagastā parādīsies iela ar apgleznotām pastkastītēm,” viņa priecājās par rezultātu.

Adele Jonauskaite esot šīs ielas zvaniņš, tā Tijai teikuši kaimiņi, viņa daudziem esot palīdzējusi. Viņai tapis pats pirmais darbs – izaicinājums pārējiem. “Es visu to joku un prieku ņēmu pa nopietnam,” “Kurzemes Vārdam” teica Adeles kundze. Gāju pie daudziem un mudināju, cits nemaz nevēris vārtus vaļā. Tomēr cītīgi centās cilvēki.”  Viņa dzīvo Ābeļu ielā no 1986. gada, te esot mierīgi, kaimiņi labi. 

Kūrorts mīļā ielā

G. Brečs iepazīstinājis T. Auziņu ar mākslinieci Zigrīdu Atāli. “Viņa kopā ar mani izstaigāja šīs mājas. Arī viņa noticēja, tāpēc rezultāts ir tāds,” teica Tija. Savukārt Z. Atāle ierosināja, ka T. Auziņa varētu būt Ābeļu ielas krustmāte, Rīgā dzīvojošais stiprais plecs. “Es te esmu izaugusi, šī man ir mīļa iela, visi pazīstami. Šeit vienmēr ir paticis, un atbēgu šurp no Rīgas pēc deviņiem gadiem. Te ir brīnišķīgi, teritorijas pamazām iekopj, katram ir kāds zaļums. Nav vairs metalurga un dzelzceļa, kas mums kūpināja. Atceros, ka dārzā visas ogas bija ar melnu ķiti. Tas viss ir beidzies, šeit ir kūrorts,” pastāstīja Zigrīda.

Ābeļu ielā ir mājas Andai un Aivaram Albužiem. “Bez Aivara rokām, mašīnas un palīdzības, kā arī jaukās Andas šeit daudz kas nemaz nebūtu noticis,” viņus slavēja Tija. Anda atklāja savu gardo un sātīgo ābolu pankūku recepti. 320 grami skābā krējuma, tikpat daudz miltu, 100 gramu sviesta, 8–10 olas, divas ēdamkarotes cukura, nedaudz kanēļa un 10–12 āboli, kurus sarīvē. Taukvielas domātas, lai dotu atsvaru ābolu skābumam, un cukuru nevajag daudz. Varot nelikt nemaz, bet bērt virsū, sajauktu ar kanēli. A. Albuže šeit dzīvo no 70. gadu sākuma. Cilvēki kopš tā laika nomainījušies, izņemot dažus,” viņa atklāja.

Septiņus gadus Ābeļu ielā par pastnieci strādā Regīna Grīnvalde. Pārsvarā liekot pastkastītēs “Kurzemes Vārdu”, esot arī vairāki žurnāli. Skaistās pastkastītes esot jauks pārsteigums. “Iepriekš tās nebija tik labā stāvoklī. Tagad ir priecīgāk strādāt,” teica pastniece.

Foto galerija

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz