Pirmdiena, 6. aprīlis Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

Pedagogs Kārlis Dovgvillo: “Gadu skaits nav noteicošais, lai spētu ieinteresēt skolēnus”

Pedagogs Kārlis Dovgvillo: “Gadu skaits nav noteicošais, lai spētu ieinteresēt skolēnus”
Foto: No Kārļa Dovgvillo privātā arhīva
12.10.2019 07:12

liepajniekiem.lv

Lielisks, dzīvespriecīgs, iedvesmas avots – tā skolotāju Kārli Dovgvillo raksturojuši viņa audzēkņi, piesakot nominācijai “Foršākais skolotājs 2019”. Uzzinot, ka titulu arī ieguvis, neslēpa prieku un sajūsmu. Pēcāk viņš atzīst, ka sajūtas ir ļoti patīkamas, jo uz šo nomināciju kandidātus izvirza un vērtē paši skolēni. “Man tas dod pārliecību, ka esmu īstajā vietā un visu daru pareizi.”

Kārlis par pedagogu kopš 2014.gada strādā Oskara Kalpaka Liepājas 15.vidusskolā, māca sportu no 5. līdz 12.klasei, kā arī viņa pārziņā ir audzināmā 8.klase. Interesanti, ka K.Dovgvillo ir skolotājs tajā pašā mācību iestādē, ko savulaik absolvējis. “Mans sporta skolotājs devās pelnītā atpūtā un varēju viņu aizvietot. Daudz zināšanu esmu guvis no skolotāja Harija Jāņa Šulca. Tiešām – lielisks piemērs un iedvesmotājs.”

Vaicāts, kā tas ir, strādāt vietā, kur pats esi skolojiem, viņš atzīst: esot ļoti interesanti redzēt savu skolu pedagoga acīm.

“Lai gan skolotāju sastāvs ir pamainījies, tomēr ir patīkami apzināties, ka apkārt ir pirmie skolotāji. Zini pie kā labāk vērsties pēc padoma,” sapratis Kārlis.

Par skolotāju kļuvis, jo vēlējies dalīties savā pieredzē, iemācīt bērniem sociālās prasmes, vērtības. “Ir interesanti saprast, ka esi daļa no tiem, kuri palīdz skolēnam augt un attīstīties,” teic Kārlis, paskaidrojot, ka izvēlējies tieši sportu par savu mācību priekšmetu, jo gribot, lai skolēni gūst prieku kustoties, iemācās sadarboties komandā un saprot aktīvās atpūtas nozīmi ikdienas dzīvē. “Būt par skolotāju nav viegli, tas ir ļoti atbildīgs darbs, bet noteikti tā ir iespēja pašam sevi visu laiku pilnveidot un atrast piemērotākās pieejas mācību procesam,” atzīst pedagogs.

Kārlim ir tikai 26 gadi. Jautāts, vai viegli būt gados jaunam pedagogam skolā, viņš atbild, ka gadu skaits nav noteicošais, lai spētu ieinteresēt skolēnus.

“Manuprāt, svarīgākais ir sadzirdēt, saprast skolēnus. Iegūt uzticību, ieinteresēt un pārliecināt, ka skolotājs ir tas cilvēks, kurš vēlas palīdzēt, iemācīt un pie kura var vērsties pēc padoma.”

Lai arī K.Dovgvillo vecuma ziņā ir jauns, audzēkņi nošķir un ievēro robežu skolotājs-skolēns. Ikdienā lieto formu “Jūs”, tādējādi izrādot cieņu, un tas esot forši, saka Kārlis, un smaidot bilst, ka esot daži, kuri gribot sadraudzēties, bet – nesekmīgi.

Cieņu pret cilvēkiem, kā arī darbu un dabu ir vērtības, ko saviem audzēkņiem K.Dovgvillo vēlas iemācīt. “Lai spēj novērtēt otra cilvēka darbu, māk pateikt paldies,” norāda pedagogs. Sporta stundās esot patīkami redzēt, ka skolēni sadarbojas, lai sasniegtu kopīgu rezultātu, iegūtās iemaņas un prasmes pielieto dzīvē.

To, ka skolēni izvairītos no sporta stundām, Kārlis neesot novērojis.

“Mūsu skolā bērni labprāt nāk uz sporta stundām, apmeklē fakultatīvās nodarbības, rīko starpklašu turnīrus, dodas pārgājienos un starpbrīžos aktīvi atpūšas skolas sporta zālē,”

uzskaita pedagogs, un atzīst, ka skolēni ir ļoti prasīgi. “Bet tas palīdz,” mundri saka Kārlis, “jo uz stundu ir jādodas ar vairākām idejām. Ja būsi sagatavojies, skolēni vienmēr spēs to novērtēt un aktīvi iesaistīsies. Kā jau teicu, skolēnus ir jāprot sadzirdēt, nedrīkst ignorēt viņu ieteikumus vai vēlmes, tad arī var atrast kopēju valodu. Ir jāmāk vienoties, lai tiktu izpildīts stundas mērķis un būtu prieks par padarīto.”

Skolēnu sasniegumi un pieminētā vēlme iesaistīties Kārli arī iedvesmo pedagoga darbā. Taču papildus iedvesma vai motivācija, ejot uz darbu, neesot jāmeklē, jo skolotājiem nekad neesot vienādu darba dienu. “Līdz ar to ikdiena ir patiešām interesanta,” viņš sapratis. Brīvajā laikā Kārlis apmeklējot dažādus kultūras un sporta sarīkojumus. “Patīk teātris, eju uz koncertiem, kino. Atbalstu Liepājas sporta komandas. Novērtēju arī vakarus, kad atliek laika lasīšanai,” pedagogs atklāj, kur rod enerģiju ikdienas darbam.

Taču fiziskās aktivitātes ir ne tikai skolā un mācību procesā. Internetā rodama informācija, ka Kārlis piedalās dažādās sporta sacensībās. Vai ar savu piemēru cenšaties būt paraugs saviem audzēkņiem, rādot kustību prieku un iemācot atpūsties aktīvi? “Jā, tā ir taisnība, ka aktīvi piedalos dažādos sporta pasākumos. Dodu priekšroku futbola spēlēšanai, bet citreiz sevi izaicinu, piedaloties šķēršļu skrējienos. Taču to daru ne tikai, lai rādītu piemēru skolēniem, bet arī, lai pats kvalitatīvi atpūstos draugu un komandas biedru sabiedrībā,” pastāsta liepājnieks.

Skolēnu teiktais par skolotāju Kārli Dovgvillo:

– Viennozīmīgi sportisks, jo kā īstam liepājniekam lielais vējš netraucē braukt ar velosipēdu, neatlaidīgs, arī jautrs un viegli pierunājams uz dažādām muļķībām.

– Skolotājs Kārlis uzmundrina un iedrošina, kad liekas, ka nesanāks.

– Kārlim vismaz reizi gadā izdodas kādu netīšām ieslēgt sporta ģērbtuvē uz mācību stundu un ielikt neattausnoti kavētu stundu.

– Ar lielāko prieku Kārlis katru gadu strādā vasaras nometnēs, nodrošinot dalībnieku un savu kolēģu fizisko labsajūtu, piedāvājot dažādas jautras sportiskās aktivitātes.

– Savas zināšanas Kārlis sniedz ne tikai skolas, bet arī pilsētas skolēnu mērogā.

Avots: no pieteikuma Liepājas Izglītības pārvaldei nominācijai “Foršākais skolotājs”

Foto galerija

2 komentāri

2019-10-12 13:55

Super: Tiešām super skolotājs Kārlis

2019-10-13 19:53

Bērns: Izklausās jauks skolotājs

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli