Otrdiena, 4. augusts Romāns, Romualds, Romualda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pēdējā ceļā bez ziediem un tuviniekiem

Pēdējā ceļā bez ziediem un tuviniekiem
Foto: Egons Zīverts
10.06.2016 07:09

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Bēres ir tā reize, kad varam savam mirušajam tuviniekam, draugam, paziņai vai kādam citam ar ziediem un klātbūtni nodot pēdējos sveicienus. Taču ir nelaiķi, kas mūžības ceļā dodas vieni, bez neviena zieda un sirsnīga atvadu vārda.

Ņinai Pavlovai asaras birst kā pupas. Pagājušā gada 1. decembrī kā cilvēks bez piederīgajiem apglabāts viņas bijušais vīrs Aleksandrs. Lai gan ģimene jau sen šķirta un vīrietis, nespēdams tikt ar dzīvi galā, mitinājās sociālā dzīvojamā mājā Flotes ielā 14, abi šad un tad tikās, jo bija kopīga meita. “Viņš tomēr bija manas dzīves nozīmīga daļa,” – tā Ņina saka par bijušo vīru.

Viņa ar savu Aleksandru kopā nodzīvojusi desmit gadu un izšķīrusies vīra alkoholisma dēļ. Pēc abu šķiršanās dzīve Aleksandram tās pašas dzeršanas dēļ gājusi tikai uz leju. Bijušas arī sievietes, kam tā lieta patikusi tikpat ļoti kā viņam, līdz pēdīgi viņš nonācis sociālā mājā. Turpinājis, protams, dzert, taču laiku pa laikam atnācis ciemos pie Ņinas. “Es viņam biju noteikusi – piedzēries pie manis nenāc!” Un Aleksandrs paklausījis. Ņina viņam iedevusi paēst, parunājušies, un viņš devies prom. Taču pēdējos mēnešus bija pazudis. Ilgi nebija nācis. Abu meita, kas kopā ar ģimeni dzīvo Zviedrijā, arī ik pa laikam jautājusi mammai, vai tētis nav devis kādu ziņu, bažījusies, vai ar viņu nav noticis kas slikts.

Ņinai pašai arī prāts bijis nemierīgs, līdz vienudien viņa pilsētā satikusi kādu abu paziņu. Pajautājusi, kur viņš pazudis, un saņēmusi kā sitienu pa pieri. Kā? Vai tad viņa nezinot, ka Aleksandrs jau 23. novembrī nomiris un apglabāts Dienvidu kapsētā. Ņinai tas bijis šoks.

Tad viņa atcerējusies kādu gadījumu. Pirms kāda laika pie viņas kaimiņienes, kuras bijušais vīrs arī dzīvojis sociālā mājā, atnākuši kungi no Liepājas Kapsētu pārvaldes un meklējuši vīrieša piederīgos. “Toreiz tie cilvēki teica, ka bijusī sieva neskaitās radiniece, bet bērni gan, un tad es nodomāju – ja nu gadījumā ar Aleksandru kaut kas notiktu, mums taču par to paziņotu,” sacīja Ņina. Kad uzzinājusi, ka Aleksandrs miris, aizgājusi pie sociālās dzīvojamās mājas vadītājas pajautāt, kāpēc neviens nav informēts, bet tur viņai pateikts, ka darbiniekiem nav bijis ne viņas, ne meitas telefona numura – Aleksandrs dokumentos neko neesot norādījis.

Sociālās dzīvojamās mājas vadītāja Santa Vecbaštika nenoliedz – jā, ir gadījumi, kad šeit mītošos cilvēkus nākas apglabāt bez tuvinieku klātbūtnes. Sociālais darbinieks noskaidro klientu tuviniekus, kam paziņot, ja ar cilvēku kaut kas notiek, taču katram cilvēkam ir brīva izvēle norādīt vai nenorādīt kāda tuvinieka koordinātas. “Aleksandrs tādas nebija uzrādījis, un viņa bijusī sieva Ņina ne reizes arī nebija redzēta mūsu mājā, tāpat arī par meitu neviens nezināja. Latvijas Iedzīvotāju reģistrā neatradām citus radiniekus, tāpēc mums nebija, kam paziņot,” situāciju skaidro S. Vecbaštika.

Viņa gan atklāja, ka dažkārt, ja arī reģistrā mirušajam nav atrasts neviens radinieks, itin bieži sociālās mājas darbinieki, zinot iedzīvotāju gaitas, paši sameklē kādus nelaiķa bijušos draugus, kaimiņus, citreiz pat kādu pazīstamu cilvēku tirgū un uzaicina pavadīt aizgājēju pēdējā gaitā. Cilvēki nāk arī.

Bet nav reti gadījumi, ka dzīvs šis cilvēks nevienam tuviniekam nav vajadzīgs, taču, kad nomirst, izceļas skandāls: kāpēc nepaziņojāt? “Ja cilvēkiem rūp savs tuvinieks, pat ja viņš ir nodzēries un pagrimis, es tomēr lūdzu – atnāciet laiku pa laikam pie viņa vai vismaz pie mājas darbiniekiem un painteresējieties, kā viņam klājas,” viņa aicināja. Par sociālās mājas to mirušo iemītnieku apbedīšanu, kuriem nav radinieku, ir mutiska vienošanās ar apbedīšanas firmu “Rainar”.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 10.jūnija numurā.

#kvards-20160610-04#

19 komentāri

2016-06-10 08:59

Esence: Tāda nu reiz ir tā kārtība un nebūt ne peļama.Nav ko tagad pelt,jo ja būtu izbijušais kungs intresējis-būtu sen jau intresējusies kā klājas.
Aizgājējs ir cilvēcīgi apbedīts un kundzei ir kur ziedus nolikt!

2016-06-10 10:21

Everita: Bet vīrietim taču ir meita! Vai tā arī dzer? Kāpēc viņa neņēma tēvu pie sevis un nemēģināja ārstēt no atkarības? Cik šausmīgi, ka vecāki kļūst bērniem nevajadzīgi un dzīves gaitas beidz sociālā mājā vai veco ļaužu pansionātā.

2016-06-10 10:33

Nevar palīdzēt: Ne vienmēr bērni saviem vecākiem var palīdzēt, jo vecākam mīļāka ir grādīgās dziras pudele, nevis atvase. Ne moralizēšana, ne kādi citi pasākumi nelīdz, jo pats dzērājs negrib. Un varbūt šajā konkrētā gadījumā viņš pat negribēja atcerēties, ka viņam ir meita, t.i. ienīda viņu. Cilvēki visi nav vienādi, ir tādi, kuri pelnījuši tikt aizmirsti pat pēc nāves.

2016-06-10 10:40

£: Taa ir Latvijas normaala paraadiiba, mans mazdeels ariidzan, jau piemekleejis ragavinas,ar ko savu teevu uz mezu vest !

2016-06-10 10:41

liekās mierā!: ES ! DZĒRU UN ! DZERŠU ! Vai kādam tas neliekas pazīstami ?

2016-06-10 10:44

to nevar palidzet: neviss tevs ienida metu ,bet vnk neveeleejas apgruutinaat un tas ir saprotams....VISPAAR TE NAV SAPROTAMA TAA PAARSPIILEETAA KAPU KULTUURA...DZIIVES LAIKAA VECIE CILVEEKI NEVIENAM NAV VAJADZIIGI (ja nav iipasumu ko atstaat) UN TAD KAD NOMIRST RIIKO KAPOS TEAATRI...LAI GAN TAM KURS IR NOMIRIS VISS VIENALGA ...UN TEAATRIS TIKAI PRIEKS PALICEEJIEM

2016-06-10 11:01

dumā: Sievietei vajadzēja godīgi pateikt žurnālistei, ka nekāda meita šim cilvēkam nav bijusi, tā ir tikai pameita, kura neuzrādās nekādās datu bāzēs.Vajag interesēties par cilvēku, kamēr viņš ir dzīvs.

2016-06-10 11:05

to Everitai: Atjēdzies, nevienam bērnam nav pienākums vilkt un ārstēt savus večus dzērājus. Tas jau nav iespējams, ja alkoholiķis pats nevēlas tas nav iespējams, bērniem nav vajadzīgas šādas nelaimes uz saviem pleciem.

2016-06-10 11:05

Latvijas normaala paraadiiba: Tā strādā mūsu sociālie dienesti, galvenais laikā algu saņemt un pēc iespējams lielāku.

2016-06-10 11:09

Latvijas normālai parādībai,: nu stāsti cilvēk,cik tad lielu to algu viņi saņem?Un kur viņiem skriet meklēt piederīgos,ja datu bāzē šamie neuzrādās un soc.mājas darbinieki nevienu radu nereiz nav redzējuši?

2016-06-10 11:10

Ja tā godīgi: tad - šobrīd ir skaidrs, kur atdusas bijušais vīrs un meitas tēvs. Meita dzīvo Zviedrijā - lūdzu, uztaisi tēvam kārtīgu kapu kopiņu. Neredzu problēmu. Saprotu raksta būtību, ka tā, iespējams, ir nesakārtotība datu bāžu informācijā, nav pilnīga. Iespējams daudzi attāli radinieki tā arī neuzzina, kas noticis ar cilvēku dēļ šādām niansēm. Bet, ja neesi interesējies dzīvam esot, tad..

2016-06-10 11:18

anonīms: Man vienīgai pamanījās, kā Aleksandrs raksta laikā pārtapis par Vladimiru..

2016-06-10 11:21

Kurbads: Neredzu ko tur iespringt. Cilvēks kulturāli apbedīts un ja nenorādīja radiniekus, nevienam tie nav jāmeklē. Bet vai tos kas nav nodzērušies un soc māju iemītnieki, vai tos ar tikpat cilvēcīgi apglabā? Tad jau izskatās ka labāk ja esi vientuļš, dzīves nogalē labāk nolaisties, lai sabiedrība tevi pieskata.

2016-06-10 11:27

etiķis: Ņina Pavlova interesējās par savu bijušo vīru Aleksandru, bet S.Vecbaštika stāsta par kādu Vladimiru,- kāds tur sakars?

2016-06-10 11:37

@: Nesaprotu kāpēc bijusī sieva,zinādama kur viņas bijušais vīrs dzīvo,ne reizi, līdz pat š.g.jūnija mēnesim,neaizgāja painteresēties kas ar viņu ir noticis,ja tik ilgi pie viņas nebija rādījies?!Vajadzētu paskatīties vai šī kapu kopiņa būs sakopta arī turpmāk?

2016-06-10 11:43

op: krematoriju vajag tiem kam nav radinieku...

2016-06-10 11:54

Esence: Op!
Cik zināms-tad tāds plāns arī ir.
@!
Šeit kundzei nostrādājis sašutums,ka uzzinājusi no paziņas,nevis ka tas kungs būtu vajadzīgs(iespējams,ja dzērājs un soc.mājas iemītnieks uz ielas ar līkumu garām ietu).
P.s.
Jebkurš bezpajumtnieks vai cilvēks no kura atsakās piederīgie tiek apglabāts ar cieņu-jā,bez mūzikas un pavadītāja(kuru pasūta piederīgie),bet apģērbts,tīrs un ar seģenīti pārsegts.

2016-06-10 12:52

nelaikim: nelaikim nevajag beeres un muuziku to VISU VAJAG DZIIVAJIEM SIRDSAPZINAS APKLUSINAASANAI

2016-06-11 09:32

tante: Ņinai vajadzēja šovu , kurā pati sevi pazemoja. Ak vai,ak vai cik visi slikti es tā jūtīgā.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz