Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pērn pieaudzis seksuālu noziegumu un krāpšanu skaits

Neviena pagājušajā gadā Kurzemē pastrādātā slepkavība un izvarošana nav “tumša”, šie smagie noziegumi ir atklāti, un to veicēji izolēti no sabiedrības. To preses konferencē, analizējot pērno gadu, pastāsta Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldes vadība.

Pērn pieaudzis seksuālu noziegumu un krāpšanu skaits
Liela daļa noziegumu no fiziskas zagšanas, atņemšanas pāriet uz interneta vidi, kur ir daudz vieglāk apkrāpt cilvēkus. Noziedzniekiem vairs nevajag iet pa naktīm zagt un laupīt, atzīst policijā. (Foto: pexels.com)
Liela daļa noziegumu no fiziskas zagšanas, atņemšanas pāriet uz interneta vidi, kur ir daudz vieglāk apkrāpt cilvēkus. Noziedzniekiem vairs nevajag iet pa naktīm zagt un laupīt, atzīst policijā. (Foto: pexels.com)
22.03.2024 05:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Kopējais reģistrēto notikumu skaits pērn salīdzinājumā ar 2022. gadu ir palielinājies. 

Smagie procesi – “gaiši”

Pērn februārī Kurzemes reģionā likumsargi sāka strādāt reformētā struktūrā. Apvienojot piecus iecirkņus, izveidoja divus – Ziemeļkurzemes un Dienvidkurzemes.

“Liela daļa kolēģu mainīja amatus, pienākumus un darba specifiku, nācās apgūt jaunas prasmes. Samērā veiksmīgi ar šo jautājumu pagājušajā gadā esam tikuši galā,” uzskata Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Indulis Blīgzna.

Pārmaiņu gadā Kriminālpolicijas izmeklēšanas nodaļās palika mazāk darbinieku, jo bija izvērtēts, cik izmeklētāju nepieciešami katrā iecirknī.

“Tika noteikts izmeklētāju skaits katrā teritorijā, izvērtējot iepriekšējo noziedzīgo nodarījumu skaitu un teritorijas lielumu, iedzīvotāju skaitu.

Ņemot vērā, ka Kurzemē samazinājās izmeklētāju skaits, veikums kopumā nepasliktinājās,”

atzīmē I. Blīgzna.

Kopējais notikumu skaits Kurzemē 2022. gadā bija 31 577, bet 2023. gadā – 33 521.

Tie visi nav noziegumi vai likumpārkāpumi, bet reģistrētās informācijas masa, kas nonāk policijā, – riska informācijas, cilvēku zvani, informācija vienotajā 112 platformā, skaidro reģiona policijas vadība.

No visu notikumu skaita uzsākti 24 tūkstoši kriminālprocesu, pauž Kurzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Rimants Kārkliņš.

Tā parasti arī ir, jo vienā kriminālprocesā var izmeklēt vairākus nodarījumus, piemēram, daudzskaitlīgas veikalu zādzības.

“Policija veic pirmstiesas izmeklēšanu, un mūsu uzdevums ir savākt visus lietiskos pierādījumus līdz tam brīdim, kad varam nodot lietu prokuratūrai vajāšanai,”

skaidro R. Kārkliņš.

No visiem vajāšanā nodotajiem 75 procenti ir “vieglākie procesi”, kuru izmeklēšana ir īsāka, – sīkās zādzības, veikalu zādzības, maza apjoma krāpšanas.

Vajāšanā nodoti sevišķi smagie noziegumi – 7%, smagie – 11%.

Smagāko noziegumu izmeklēšanā ļoti ilgu laiku aizņem dažādas ekspertīzes. “Jāsavāc ļoti daudz pierādījumu, liecību, daudzi kriminālprocesuālie materiāli, lai procesu nodotu vajāšanai.

Veikala zādzību var nodot trijās dienās,” atzīmē R. Kārkliņš.

Policija cenšas atklāt pēc iespējas vairāk tos noziegumus, kur nodarīti sevišķi smagi miesas bojājumi vai iestājusies nāve.

“Lielākā daļa ir “gaiši procesi”, kur ir aizdomās turamās personas,” pauž Kriminālpolicijas biroja vadītājs. I. Blīgzna piebilst, ka nav neviena, kas izdarījis slepkavību, slēptos vai staigātu apkārt un radītu bīstamību cilvēkiem.

Sabiedrība ir slima

Seksuāla uzmākšanās un personas privātuma pārkāpumi pašlaik ir sabiedrības degpunktā. Izvarošanu skaita pieauguma nav, stāsta R. Kārkliņš.

“Diemžēl ir gadījumi, kur cietušie paši nestāsta visu taisnību,” viņš atklāj. “Taču, lai sabiedrībai mierīgs prāts – visas pārbaudāmās personas ir zināmas,

nav tā, ka kāds varmāka staigā pa pilsētu vai reģionu un apdraud sievietes.”

Skumjāks ir fakts, ka seksuālā vardarbība ar katru gadu pieaug. “Zem katra procesa ir vairākas epizodes, kad seksuāli izmantoti bērni. Diemžēl šie noziegumi ir latenti, notiek ģimenēs.

Lielākā daļa šo noziegumu veicēju ir tēvs, brālis, radinieks, tuvi cilvēki, un viņi reti iznāk publiskā vidē. Ir organizācijas, kas veic pārrunas, ziņo mums par šiem notikumiem,” stāsta R. Kārkliņš.

Arī visos šajos neģēlīgajos noziegumos policijai ir zināmas vainīgās personas, atliek tikai pierādīt viņu nodarījumus.

Starp cietušajiem ir mazi bērni, kuri nevar pastāstīt, kas noticis, nesaprot, ko pieaugušais ar viņu darījis. Ar viņiem strādā psihologi, bērni atrodas krīžu centros.

“Šie notikumi ir smagi, izmeklētājiem ar to visu jāsadzīvo un jātiek tam pāri. Tas nav tikai pliks cipariņš,”

uzsver Kriminālpolicijas biroja priekšnieks.

“Sabiedrība mums ir slima, nevar to pateikt citādi. Strādājot ar šiem procesiem – tās ir šausmas…”

I. Blīgzna saka paldies sabiedrībai, mediķiem, sociālajiem pedagogiem, kuri vērš uzmanību uz pazīmēm, ka mazgadīgs vai nepilngadīgs bērns ir cietis.

Īpaši interneta vidē pieaug seksuālu nodarījumu skaits. Varmākas uzrunā bērnus, prasa atsūtīt bildītes, nofilmēt kaut ko.

“Jāsāk ar to, ka vecākiem ir jārunā ar bērniem par viltus draugiem, varbūt jāierobežo piekļuve internetam,” spriež I. Blīgzna.

Nolēmumu par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanā pērn vērojams neliels samazinājums. Personas, kurām tiesa noteikusi pagaidu ierobežojumus netuvoties, nesazināties, uzvedušās apzinīgāk.

Aizsargājamie cilvēki tikuši mazāk apdraudēti, tā ir pozitīva tendence, uzsver I. Blīgzna.

Lielu uzmanību policija pievērsusi situācijām, kad kāds no bijušajiem kopdzīves partneriem ar kriminālām darbībām traucē otram dzīvot. Šādu gadījumu skaits pieaudzis vairāk par pusi pret 2022. gadu.

Viens puika – astoņas laupīšanas

Mazāk paliek zādzību ar iekļūšanu, neliels pieaugums ir laupīšanām. Reģiona policijas vadība neslēpj, ka statistiku cēlis viens vienīgs nepilngadīgs jaunietis, kurš Liepājā veica laupīšanu sēriju – astoņas.

Puika ir vecumā, kad vēl neiestājas kriminālatbildība, tāpēc pusaudzim nekādi likumi nepastāvēja.

“Lai cik paradoksāli tas izklausās, tā tiešām bija liela problēma. Paldies visiem dienestiem un pašvaldībai, ka kopīgi radām saprātīgu risinājumu, kur šim bērnam būt un turpināt augt, lai agrā vecumā jau nebūtu ar sodāmībām un nenonāktu ieslodzījumā.

Pērn vasarā viņš bija ļoti aktīvs, darīja pāri saviem vienaudžiem.

Liekas nevainīgi, ka otram bērnam atņēma eiro, bet tie kvalificējas kā sevišķi smagi noziegumi un tādi arī ir,” norāda I. Blīgzna.

Liels pieaugums ir veikalu zādzībām un sīkajām krāpšanām.

“Katrs process paņem laiku, taču arī ar šīm lietām ir jāstrādā, jo ir cietušais un vajadzīgs risinājums, lai vainīgais tiktu sodīts. Nevar pateikt, ka izmeklēsim tikai slepkavības vai smagākas lietas,” saka pārvaldes priekšnieks.

Cilvēku pārliekas uzticēšanās dēļ krāpšanu skaits pieaudzis apmēram par simtu. R. Kārkliņš to sauc par šī gadsimta sērgu.

Ik dienu policijā reģistrē notikumus, kad zvanītāji uzdevušies par policijas, bankas darbiniekiem un apvārdojuši cilvēkus. Ja viņiem kontā nav naudas, tad krāpnieki upuru vietā ņem kredītus. Cilvēki neticot pat saviem radiniekiem, ka krituši krāpnieku nagos.

Kriminālpolicijas birojs ir atsavinājis skaidrā naudā gandrīz 200 tūkstošus eiro, arestētas mašīnas, mantas gandrīz tikpat lielā vērtībā. Vēl daudz jāstrādā, lai noskaidrotu cietušos, kam atdot izkrāpto naudu.

Sīkās krāpšanas noziedznieki bieži veic ar šantāžas palīdzību. “Kāds ir nosūtījis kailbildi, un tad viņam prasa naudu, lai foto neparādītu darbā, ģimenes locekļiem.

Tā nav izspiešana, kā 90. gados, kad piedraudēja ar vardarbību un tad kaut ko ieguva,”

stāsta R. Kārkliņš.

Kopš pastiprināti notiek Krievijas un Baltkrievijas robežu uzraudzība, nelikumīgas akcīzes preces Latvijā ienāk stipri mazāk. Likumsargus arī priecē arvien mazāka nelikumīgu ieroču aprite.

Diemžēl tik labi nav ar narkotiskajām vielām. R. Kārkliņš stāsta, ka policijas uzmanība pievērsta tirgotājiem, cenšoties izsekot, kā bīstamās vielas pie mums nonāk.

Ziemeļkurzemē bija konstatēta mirstība no narkotiku pārdozēšanas, bet pēc kādas noziedzīgas grupas aizturēšanas mirstība mazinājās.

Sintētiskās narkotikas ir ļoti spēcīgas, izplatītāji tās dalot pa 0,01 grama devām, taču, pēc policijas teiktā, tirgotāji vēlas nopelnīt, tāpēc aktīvo vielu sajauc ar citām un lietotāji iegādājas atšķirīgas devas. Un tad notiek tā, ka lietotājs iedur, bet nekāda efekta nav. Iedur vēlreiz un ir jau pārdozējis līdz nāvei.

Kurzemē apritē ir parādījies kokaīns, kas liecinot, ka cilvēki kļūst naudīgāki.

Pastrādātie noziegumi bieži ir izdzīvošanas jautājums

Intervija ar biedrības “OPEN Radošais centrs” vadītāju Ediju Klaiši.

Cik droša ir dzīves vide Liepājā un apkaimē?

– Nevar teikt, ka šausmīga. Jebkuros laikos ir bijuši noziegumi un arī nepilngadīgie likumpārkāpēji. Dzīvojam sociālo tīklu un interneta laikā, kad to daudz vieglāk pamanīt.

Kas uztrauc mani – nelegālais tirgus aizliegtajām lietām, arī elektroniskajām pīpējamām iekārtām, kur bieži kā dīleri tiek izmantoti nepilngadīgie.

Jau šobrīd starp viņiem notiek attiecību kārtošana, teritoriju sadale.

Skaidrs, ka pēc 2025. gada 1. janvāra, kad stāsies spēkā šo elektronisko ierīču aizliegums, nelegālais tirgus kļūs vēl plašāks, tātad tiks iesaistīti vēl vairāk nepilngadīgo.

Esmu par to runājis gan ar Tieslietu ministriju, gan iekšlietu ministru.

Vēl problēma – šobrīd nav nevienas vietas, kur ievietot nepilngadīgos par smagiem noziegumiem.

Pēc slepkavības Jūrmalā nepilngadīgais, kurš to pastrādāja, bija uz brīvām kājām, jo policija nevarēja viņu paturēt apcietinājumā. Informācija par to attiecīgi jauniešu vidū izplatījās zibens ātrumā.

Visatļautība un nesodāmības sajūta tikai vairojas, un tas gan ir biedējoši. Kad cilvēki šokā iepleš acis un saka: “Ak dievs, viņiem bija nazis!”, – ticiet man, nazis ir mazākais, kas viņiem ir.

– Šie bērni nāk no savām mājām, bet policija runā par vardarbības pieaugumu ģimenēs. Tātad daudziem pat mājas nav droša vide?

– Kad jaunietis nerod piederību mājās, tad meklē to ārpusē. Ir tikai divas vietas, kur viņš to atradīs.

Viena ir, abstrakti sakot, zīmēšanas pulciņš, otra – noziedzīgs grupējums. Diemžēl tajos uzņem bez īpašām prasībām.

Uzskatu par divkosību un liekulību, kad cilvēki pēc tam saka šiem jauniešiem, ka viņi izvēlējušies nepareizu piederību.

Kur viņi visi bija, kad jaunietis meklēja piederību?

Nelabvēlīgajās ģimenēs, kur tiek lietots alkohols utt., neesmu bieži saskāries ar vardarbību. Vairāk ir vienaldzība, kas ar bērniem notiek.

Prātam neaptverama nežēlība un emocionāla un fiziska vardarbība notiek tā sauktajās pareizajās ģimenēs. Ļoti daudziem jauniešiem būtu vajadzīga psihologa, psihoterapeita palīdzība, bet viņi to nesaņem, jo vecāki ir radījuši tēlu par pareizo ģimeni un, ja pusaudzim atļaus vērsties pēc palīdzības, tas var labo tēlu apdraudēt.

Diemžēl šiem jauniešiem varam palīdzēt tikai no 18 gadu vecuma, jo tad viņi aizmūk no savām “pareizajām” ģimenēm.

Ko mums visiem kopā ar to iesākt?

– Pie mums ir jaunieši, kas pabijuši ieslodzījuma vietās, viņi apzinās, ko ir izdarījuši, un grib sākt jaunu dzīvi.

Kad izstāsta savu noziegumu priekšvēsturi, vienmēr nācies atzīt, ka viņu vietā es būtu rīkojies tieši tāpat. Pastrādātie noziegumi bieži ir izdzīvošanas jautājums.

Neattaisnoju, ka jaunieši gāž podus, bet jāsaprot, ka viens uz ielas izdzīvot nevar.

Ja neiesi kopā ar baru, kļūsi par izstumto, bet izstumtie ar laiku kļūst par tiem, kas pārgriež vēnas, sarijas ripas vai izlec pa logu.

Lai to saprastu, iesaku pieaugušajiem uzburt ainu, ka tu sēdi viens pats parkā. Nav neviena, kam piezvanīt, pie kā aiziet, un nekad nebūs. Pieaugušie to izturētu dažas dienas un ieliktos cilpā.

Ko sabiedrība var darīt – nebūt nosodoša. Uzskatu, ka ir bezjēdzīgi uzbāzties ar palīdzību, jo viņus var vēl vairāk atgrūst. Taču neatteikt, ja jaunietis lūdz palīdzību.

Uzziņai

VP Kurzemes reģiona pārvalde

571 štata vieta.

Strādā 476 cilvēki.

Ir 95 vakances jeb apmēram 16% nepieciešamā darbinieku skaita.

Mācību iespējas – Valsts policijas koledža vai trīs mēnešu apmācības cikls (vajadzīga vismaz 1. līmeņa augstākā izglītība atbilstošā jomā), kurā apgūst izmeklējošā vai reaģējošā policista profesiju.

Kurzemē reģistrētie noziedzīgie nodarījumiUzsāktie kriminālprocesi
2018. g. 3919 3335
2019. g. 3820 3309
2020. g. 3530 3177
2021. g. 3183 2703
2022. g. 3154 2732
2023. g. 3293 2748
Atklātās slepkavības 
2022. g. 6
2023. g.10
Seksuāla rakstura noziegumi  20222023
Izvarošanas2020
Seksuāla vardarbība2637
Seksuāla rakstura darbības ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu98
Pavešana netiklībā28
Pamudināšana iesaistīties seksuālās darbībās210
Pornogrāfiska priekšnesuma demonstrēšanas, intīma rakstura izklaides ierobežošanas un pornogrāfiska rakstura materiāla aprites noteikumu pārkāpšana1117
Mantiskie noziegumi      2022 2023
Zādzības 327  290
Laupīšanas1518
Krāpšanas  209 310
Datorkrāpšanas 714

Avots: VP

Es domāju tā: Vai pilsētā jūtaties droši?

Marta Reiha – studente:

– Esmu no Kuldīgas un tur jūtos tiešām droši. Arī Liepājā, šķiet, viss kārtībā. Redzu, ka pa ielām brauc policijas automašīnas. Rīgā gan drošības sajūtas vismazāk. Stingri turu somu, lai kaut kas nenotiek. Cilvēkam pašam jābūt uzmanīgam un nevajag pārkāpt bīstamas robežas.

Ziedonis Skaldis – strādā:

– Šķiet, ka jā. Savā ikdienā vienkārši neredzu kaut kādus dramatiskus kriminālus izgājienus. Bet esmu redzējis huligānus, kas kaut kur ālējas. Mani vairāk satrauc tas, ka ir cilvēki, laikam jaunieši, kas apķēpā māju sienas, demolē pieturas. Tas kaitina sabiedrību. Vai kāds no tiem ir noķerts? Kādi sodi viņiem uzlikti, un vai tie arī samaksāti?

Gunis – liepājnieks:

– Kāda tur drošība? Pirms pāris gadiem autobusu pieturā citu cilvēku priekšā pie manis pienāca, pagrūda, iespēra pa kāju un prasīja naudu. Apkārtējie izlikās neredzam. Ļoti slikti, ka mūsu laikos visi zina savas tiesības, bet ignorē pienākumus. Vai skolās bērniem māca un atgādina par pienākumiem vai tikai runā par tiesībām? 

Paula Juhņeviča – māmiņa:

– No vienas puses, jūtos droši, no otras, – kļūst neomulīgi, kad presē parādās ziņas par cilvēkiem, kas izlaisti no cietuma. Domāju, ka iedzīvotāji vienkārši nezina reālo situāciju Liepājā, jo policija par visu nestāsta. Sabiedrība zina tik, cik jāzina, jeb to, ko mums atvēl zināt. Speciāli kriminālziņas nemeklēju.

Ilva Pavlova – durbeniece:

– Kad atbraucu uz Liepāju, jūtos droši, jo staigāju tikai pa centru. Dzīvoju te pirms vairākiem gadiem un arī tad nejutos apdraudēta. “Laumas” rajonā bija mierīgi. Kājām gāju pāri Karostas tiltam un tad gan dzirdēju runas, ka Karosta ir krimināls rajons. Šķiet, ka tas tā uzpūsti, jo daļai sabiedrības patīk briesmas un patīk no kaut kā baidīties.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz