Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pēta Zemes dabisko pavadoni – Mēnesi

Pēta Zemes dabisko pavadoni – Mēnesi
10.01.2009 07:08

Atslēgvārdi

Piektdienas vakarā, no pulksten 18 līdz 20, pie Liepājas 1.ģimnāzijas, astronomijas mīļotājiem un vienkārši zinātkārajiem tika dota iespēja ar jaudīga teleskopa palīdzību pētīt Zemes dabisko pavadoni – Mēnesi. Par laimi sanākušajiem, naksnīgās debesis bija skaidras un spīdekli varēja aplūkot visā tā krāšņumā, turklāt nedēļas nogalē tas būs redzams pilns. Šāds publisks pasākums norisinājās vienlaicīgi septiņās Latvijas vietās, tādējādi atklājot Starptautiskā Astronomijas gada aktivitātes.

Šogad aprit tieši 400 gadi, kopš zinātnieks Galileo Galilejs pirmo reizi pavērsa teleskopu pret debesīm, iezīmējot jaunu posmu cilvēces izpratnē par Saules sistēmu un Visumu. Nākamais publiskais debess demonstrējums Liepājā notiks 2.februārī.

Gan Liepājas 1.ģimnāzijas fizikas skolotājs Austris Krauja, gan Liepājas 6.vidusskolas fizikas skolotājs Arnis Tapiņš atzina, ka interesentu skaits ir pietiekams. “Priecājamies, ka atnākuši ir gan lieli, gan mazi,” portālam sacīja A.Krauja. “Šis vakars ir īpašs arī tāpēc, ka mums pirmo reizi izdevās praktiski pielietot Eiropas Savienības piešķirto jauno teleskopu. Visādi pirms tam ar kolēģi bijām izmēģinājušies, bet vienmēr kaut kas patraucēja un laika apstākļi nebija labvēlīgi. Šonakt tas redzams gluži kā izstādē izlikta glezna.”

Kā pastāstīja A.Krauja, jauno teleskopu var lietot divējādi: ar vadāmo pulti pagriezt un vērot virszemes objektus, bet izmantojot piedāvātās datorizētās funkcijas – debess juma objektus – zvaigznes, planētas, pavadoņus utt. Šajā pasākumā interesenti Mēnesi varēja aplūkot 50 reižu palielinājumā, kaut gan ar šī teleskopa palīdzību to varētu pat līdz 240 reizēm.

Pasākumā ļoti aktīvi līdzdarbojās arī paši 1.ģimnāzijas skolēni, un tā vienlīdz vērtējama kā laba mācību stunda, jo skolas laikā šis jaunais teleskops iepriekš bija izmantots maz.

2009.gads par Starptautisko Astronomijas gadu pasludināts pēc UNESCO iniciatīvas. Visa gada garumā notiks dažādi pasākumi par astronomijas un Visuma izpētes jautājumiem, lai ikvienu tuvāk iepazīstinātu ar šo seno zinātnes nozari mūsdienu skatījumā. Turklāt šogad debesīs norisināsies daži patiesi aizraujoši procesi: 22.jūlijā būs ilgākais pilnais Saules aptumsums, kāds piedzīvots 21. gadsimtā, novembra vidū ir sagaidāms spēcīgs Leonīda meteorītu lietus, bet oktobra vidū ziemeļu puslodē Jupiters būs novērojams vakara krēslā, un tā būs lieliska iespēja apskatīt šo milzīgo planētu un tās mēnešus pat ar nelielu amatieru teleskopu.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz