Otrdiena, 18. februāris Kintija, Kora

Pieņem ekspluatācijā restaurācijas darbus divos kultūras pieminekļos

Pieņem ekspluatācijā restaurācijas darbus divos kultūras pieminekļos
Foto: Aigars Štāls
10.07.2019 14:53

liepajniekiem.lv

Vairākos objektos ir pabeigti restaurācijas darbi, kas bija iespējami ar pašvaldības līdzfinansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanas programmas ietvaros. Būvvaldes komisija pieņēmusi ekspluatācijā fasādes restaurāciju Fr. Brīvzemnieka ielā 7 un verandas restaurāciju Kūrmājas prospektā 19.

Vietā, kur izveidots sabiedriskais centrs Juliannas pagalms, ir paveikta restorāna “Mo”, Fr. Brīvzemnieka iela 7, ēkas fasādes jeb brandmūra pret Tirdzniecības kanālu restaurācija.

Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls informē, ka vairāk nekā 200 kvadrātmetru lielā platībā notīrīts agrākā ražošanas ceha fasādes ķieģeļu mūra šuvojums, izkalti un pret labiem, atbilstošas krāsas un izmēra ķieģeļiem nomainīti bojātie un sadrupušie sarkanie ķieģeļi. Atjaunoti četri esošie logi brandmūra sienā un mūra augša nodrošināta pret lietus ūdens ietekmi – ar cinkota skārda uzliku.

Šie restaurācijas darbi īstenoti ar pašvaldības līdzfinansējumu. Pašvaldība 100 procentu apjomā finansēja arī būvuzraudzības izmaksas.

2017. gadā jau paveikta restorāna “Mo” ēkas fasādes restaurācijas pirmā kārta. Tās ietvaros, arī ar pašvaldības līdzfinansējumu, restaurēta ēkas siena un logi, kas piekļaujas Fr. Brīvzemnieka ielai. Pirms tam ar pašvaldības atbalstu veikta arī ēkas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte.

Tagadējā Juliannas pagalmā kādreiz atradās šūšanas fabrika “Sprīdītis”, vēl senāk – Johana Viktora Nīmaņa drukātava un citas nu jau aizmirstas mazās ražotnes. Pateicoties ēkas īpašnieku radošajai pieejai, īpašuma vēsturiskais izskats te saglabāts un veiksmīgi apvienots ar izmantošanas jaunajām funkcijām.

Verandas restaurācijas darbi Kūrmājas prospektā 19 sākās 2018. gada rudenī un šā gada martā/aprīlī pabeigta visas ēkas restaurācijas projekta pirmā kārta.

Tagad pret Kūrmājas prospektu ir vērsta sūnu zaļā tonī krāsota, ar koka dekoratīviem elementiem izdaiļota viegla konstrukcija, kas būvei piešķir individualitāti, raksturu, stilu.

Būvdarbu pirmās kārtas ietvaros pieaicinātie celtnieki, SIA “SK Jumts” namdari, veica verandas demontāžu un visu detaļu marķēšanu, tad pārmūrēja un izlīmeņoja pamatus, restaurēja esošās koka detaļas un izgatavoja trūkstošās – pēc pieejamiem vēsturiskajiem paraugiem.

Veranda uzstādīta atpakaļ sākotnējā vietā un veidolā, veikta koka detaļu gruntēšana un krāsošana, uzlikts cinkota skārda jumtiņš. Verandas izteiksmīgie dekori, kas no attāluma atgādina smalkas mežģīnes, veidoti koka siluetgriezuma tehnikā.

Kūrmājas prospektā vēl daudz darāmā, lai tā atgūtu agrāko daiļumu, kā to paredz SIA “Kokile” (arhitekte Laura Kozlovska) izstrādātais restaurācijas projekts.

Nākamais lielais darbs būs jumta remonts, tad – visu četru fasāžu restaurācija no pamatiem līdz skārda aizsargapmaļu un nolauzto vējadēļu uzstādīšanai, ietverot sienu pamatkonstrukciju, logu un durvju restaurāciju.

Trīs gadu laikā ēkas īpašnieki par saviem līdzekļiem ir spējuši paveikt kultūras pieminekļa tehnisko apsekošanu, ar pašvaldības līdzfinansējumu – arhitektoniski māksliniecisko izpēti un apjomīgā restaurācijas būvprojekta izstrādi un, pats svarīgākais, arī ar pašvaldības atbalstu, īstenot šā būvprojekta pirmo kārtu.

UZZIŅAI

F.Brīvzemnieka iela 7, 3.kārta – brandmūra restaurācija, autoruzraudzība

Pasūtītājs: SIA “LPX”

Būvprojekta izstrādātājs (autoruzraugs): SIA “MARK ARHITEKTI”, arhitekts Jānis Sauka

Restaurācijas darbu veicējs: SIA “FBZ”

Būvuzraudzības izmaksas: 903,18 eiro

Piešķirtais līdzfinansējums: 12 474,90 eiro

Ēkas fasādes un jumta restaurācija Kūrmājas prospektā 19, 1. kārta (verandas resataurācija), autoruzraudzība

Pasūtītājs: Ēkas īpašnieks

Būvprojekta izstrādātājs (autoruzraugs): SIA “Kokile”, arhitekte Laura Kozlovska

Restaurācijas darbu veicējs: SIA “SK Jumts”

Būvuzraudzības izmaksas: 1008,24 eiro

Pašvaldības piešķirtais līdzfinansējums: 15747,26 eiro

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli