Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pirka vienu māju, maksā par divām. Kredītņēmēji dzīvo neziņā

Eiropas Centrālā banka (ECB) augusta sākumā atkal cēla procentu likmes (Euribor). Jau devīto reizi gadā! Tas nozīmē, ka daļai kredītņēmēju aizdevums nupat sadārdzinājies vēl vairāk. Kā cilvēki, kuri ņēmuši kredītu, piemēram, nekustamā īpašuma vai auto iegādei, tiek galā ar ikmēneša maksājumiem bankai? To skaidrojām, uzklausot gan pieredzes stāstus, gan banku pārstāvju pausto.

Pirka vienu māju, maksā par divām. Kredītņēmēji dzīvo neziņā
Euribor likmju ļoti straujā kāpuma dēļ bankas dāsni smeļ procentu ieņēmumus, tikmēr kredītņēmēju maksātspēja mazinās. (Foto: pixabay.com)
Euribor likmju ļoti straujā kāpuma dēļ bankas dāsni smeļ procentu ieņēmumus, tikmēr kredītņēmēju maksātspēja mazinās. (Foto: pixabay.com)
18.08.2023 06:05

Liena Rimkus, Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

Neskaitu, tikai maksāju

Liepājniekam Jānim kredītu jūgs nav svešs, vīrietis kredītā paņēmis automašīnu, remontējis māju un uzlicis arī saules baterijas. ”Visu centāmies darīt tā, lai ekonomētu naudu. No ekonomijas gan beigās čuš vien sanāca.

Jauno automobili paņēmām pagājušajā gadā. Kredītmaksājums bija 312 eiro, mainījās euribors, mēneša maksājums uzlēca līdz 350 eiro, kā minimums 40 eiro klāt. Šobrīd maksājums jau ir sasniedzis 372 eiro,” klāsta vīrietis.

Jānis gan atzīst, ka pārāk sūdzēties nevar, jo strādājot par tālbraucēju šoferi vācu kompānijā, kur nopelnot pienācīgi, arī sieva strādājot labi algotu darbu, bērni izauguši, un galus kopā savilkt pagaidām varot, tomēr pastāsta par vēl kādu viņam neizprotamu lietu.

”Tikko kā uzlikām saules paneļus mājai, ar valsts atbalstu. Bijām tik priecīgi – rēķins pa nullēm, nekas klāt nav jāmaksā! Tomēr viss nebija tik vienkārši, mums pieprasīja uzlikt jaudīgāku drošinātāju.

Mums bija 20 ampēri, bet vajadzēja uzlikt 32 ampērus. Uzlikām, bija jāmaksā 13 eiro mēnesī. Cēlās euribori, un bija jāmaksā 44 eiro mēnesī, tagad jau 50 eiro. Elektroenerģijas patēriņš mums ir nulle, nezinu, kas ir tas, par ko mums jāmaksā vairāk un vairāk.

Rupji rēķinot, ja es maksāšu četrus piecus gadus pa 50 eiro, būšu atmaksājis to daļu, ko valsts mums it kā iedeva atbalstam.

Kāpēc tad īsti liek saules baterijas? Pirmkārt, lai būtu lētāk, otrkārt, lai ar to pelnītu naudu. Šobrīd mums ir 5000 kW uzkrājums, tie nav dzēsušies. Kur tie paliks, es nezinu,” vīrietis ir neizpratnē.

”Mājas remontam ņemtais kredīts arī palielinājies, bet, godīgi sakot, es vairs pat neskaitu, tikai maksāju. Nav jau variantu! Vienam kredītam maksājums ir 97 eiro un procenti – 80 eiro, to kredītu būšu atmaksājis dubulti. “Swedbankā” jūtos kā zelta klients. Nezinu, cik tālu tas viss ies un kā pārējie kredītņēmēji to risinās.

Ģimenē ir cilvēki, kas plāno atteikties no nesen iegādāta auto, lai nosegtu dzīvokļa kredītu. Pats pagaidām vēl neesmu domājis atteikties no mašīnas, kā nekā veco auto 5000 eiro vērtībā atdevu kā pirmo iemaksu. Ja atteiktos no šīs, nāktos zaudēt arī to.

Galējā situācijā iztirgotu visu, kas man ir, un brauktu dzīvot uz Vāciju, tādu variantu arī neizslēdzu.

Valsts vienkārši piespiež cilvēkus kaut kā izdzīvot, ja ne gluži zagt, tad braukt prom no valsts. Kamēr valdības vai valsts nostāja nemainīsies, pieļauju, ka šāds pieaugums varētu sekot arī turpmāk. Saprastu, ja mums būtu lielas algas, sociālās iemaksas, garantijas, – tad būtu cita runa. Ārzemju investoriem, kuriem šīs bankas pieder, par latviešiem ir vienalga, bet vismaz mūsu valdība varētu vienaldzīgi uz to nenoskatīties,” pārdomās dalās liepājnieks.

Viena māja pa divu cenu

Laima ar ģimeni, kurā aug divi skolas vecuma bērni, ilgu laiku meklēja plašāku dzīvesvietu, līdz abi ar vīru nolēma iegādāties māju. Izvērtējot kopējos ienākumus un iespējas segt kredītu, pagājušā gada vasarā viņi iegādājās jaunceltni Liepājas tuvumā.

Kredīta maksājums tobrīd bija 590 eiro. ”Rēķinājāmies, ka 600 eiro pret kopējo budžetu ir summa, ko varēsim ilgtermiņā maksāt, jo papildus ir vēl citi tēriņi un saistības. Stāsta bēdīgā daļa ir tā, ka ik pēc trim mēnešiem kredītmaksājuma summa pieauga par 50 līdz 80 eiro. Šobrīd maksājam 940 eiro. Ja pirmajā mēnesī euribors bija 1,75%, tad šobrīd tas ir uzkāpis līdz 5,34%,” atklāj Laima.

Viņa atzīst, ka ilgi par šo visu neesot spējusi runāt bez kamola kaklā, tomēr piekrīt dalīties pieredzē.

Lai kaut kā izdzīvotu šo laiku, ģimene izmanto bankas piedāvātās kredītbrīvdienas. ”Māja ir jāapsaimnieko, granulas jāpērk, nāk rudens, ziema. Ņemot bankas brīvdienas, procenti jāmaksā tāpat, un tie veido summas lielāko daļu. Mums tie ir 700 eiro. Tad jūs varat parēķināt, cik liela ir tīrā kredītmaksājuma summa.”

Sieviete atzīst, ka ir nedaudz apvainojušies arī uz pašu banku. Kad slēguši hipotekārā kredīta līgumu, bankas darbiniece minējusi, ka Euribor griesti būšot līdz 900 eiro. ”Tie tiešām bija viņas vārdi. Tagad, kad summa ir izaugusi līdz šādam apmēram, devāmies uz banku runāt, kā tad īsti ir.

Saņēmām atbildi, ka nevienam šādu griestu nav, jo euribors var celties vēl un vēl.

Kur tad mēs liksimies? Es nezinu. Iepriekšējo dzīvokli pārdevām, lai būtu pirmā iemaksa.”

Kredīts, ko Laimas ģimene mājas iegādei ņēma, bija 170 tūkstoši eiro, atmaksa ar procentiem – 250 tūkstoši eiro, taču šobrīd, ņemot vērā Euribor kāpumu, tie jau ir 400 tūkstoši eiro. ”Mēs būtu varējuši nopirkt divas mājas,” sieviete ar rūgtumu balsī saka.

Kredīta maksājums neesot vienīgais, kas nāk mājai līdzi. ”Vēl ir mājas apdrošināšana, apsardze, kredītņēmēja dzīvības apdrošināšana, komunālie maksājumi. Ievācoties mājā, te bija plikas sienas, tāpat ņēmām nelielu kredītu mājas iekārtošanai, dārza labiekārtošanas lietām un citiem sīkumiem, šobrīd domājam par kredītu apvienošanu vai samazināšanu.

Abi bērni vēl ir skolēni, arī viņiem ir savas vajadzības. Ķepurojamies, kā varam, meklējam papildu darba iespējas, prasām draugiem, vai viņiem nav zināms kāds darbiņš. Ja visi striķi trūks, risinājums būs ārzemes – Vācija, Anglija, Norvēģija, Zviedrija. Bet ko citu lai dara? Variantu jau nav.

Jā, ir reizes, kad salūztam, izraudamies, novērtējam, ka esam viens otram blakus šajā visā, tad cīnāmies tālāk. Dzīvojam te tikai gadu, bet mums šī nav vienkārši ēka, tā ir mūsu vieta, mūsu mājas. Ļoti, ļoti ceram, ka mūs kāds sadzirdēs,” stāsta Laima.

Bankas klientu grūtības nejūt

Kredīta maksājuma pieaugums ir tieši saistīts ar klientu kredīta apmēru, kā arī termiņu – jo kredīta summa lielāka un termiņš garāks, jo ietekme pamanāmāka, skaidro “Swedbank”.

“Kopumā redzam, ka vidēji kredīta maksājums pieaudzis par nedaudz vairāk kā 50 eiro mēnesī, kas pielīdzināms elektrības izmaksu pieaugumam pēc “Sadales tīklu” tarifu pārskatīšanas.

Turklāt jāņem vērā, ka pēdējā gada laikā kopš Euribor likmes kāpuma, iedzīvotāju ienākumi arī strauji palielinājušies, ko apliecina klientu uzkrājumu apjoma stabilitāte. Tas izskaidro arī faktu, kādēļ kavētāju īpatsvars ir nevis pieaudzis, bet pat samazinājies,” klāsta AS “Swedbank” komunikācijas jomas vadītāja Lāsma Dzelme.

Tikmēr “SEB banka” norāda, ka tai nav statistikas par kredītu maksājumu pieaugumu, jo šos maksājumus veido divas daļas – pamatsummas un procentu maksājumi. “Turklāt juridiskās personas izmanto dažādus kredītu pakalpojumus un biežāk nekā privātpersonas izvēlas Euribor likmes ar dažādiem termiņiem, tas ir, sākot no trīs mēnešu Euribor un beidzot ar piecgadīgu likmi.

Līdz ar to ir klienti, kuriem vispār kredītu procentu maksājumi nav mainījušies, jo viņi izvēlējušies ilgtermiņa likmes.

Turklāt kredītu procentu likmes maiņas datumi katram klientam ir individuāli. Piemēram gan var minēt, ka trīs mēnešu Euribor likme augusta sākumā, salīdzinot ar pērnā gada augustu, augusi par aptuveni 3,5%, kas nozīmē, ka, piemēram, 100 tūkstošu eiro kredīta procentu maksājums gadā pieaudzis par 3500 eiro jeb nepilniem 200 eiro mēnesī.

Arī privātpersonu segmentā katrs gadījums ir individuāls, jo katram klientam būs atšķirīgs atmaksātās aizdevuma pamatsummas apmērs, atlikušais kredīta periods, kā arī citi faktori, piemēram, klients būs pieņēmis lēmumu mainīt pievienoto likmi uz sešu mēnešu vai trīs mēnešu Euribor likmi, kuras vērtība ir zemāka. Turklāt katrā gadījumā atšķirsies arī brīdis, kad stāsies spēkā jaunā Euribor likme un palielināsies procentu maksājums.

Visbiežāk kredīta līgumos par ”atskaites punktu” tiek izvēlēta diena, kurā kredīts tiek izsniegts, un bāzes procentu likme tiek mainīta atbilstoši izvēlētajam Euribor likmes termiņam – katrus trīs, sešus vai 12 mēnešus. Visi šie faktori ietekmē ikmēneša maksājumu,” stāsta “SEB bankas” uzņēmumu komunikācijas vadītāja Elīna Neimane.

Ne AS “Swedbank”, ne “SEB banka” pašreiz nejūtot, ka uzņēmumiem un privātpersonām būtu grūtības segt kredīta maksājumus, un

pieteikumu par saistību pārstrukturēšanu faktiski neesot.

E. Neimane: “Tajā pašā laikā ir diezgan liels pieprasījums pārskatīt bāzes (Euribor) likmes un nofiksēt tās uz ilgāku vai īsāku periodu (skatoties pēc katra klienta individuālās situācijas). Šādai pieteikumu plūsmai arī esam radījuši centralizētu risinājumu, kas nodrošina ātru bankas atbildi, izvērtējot katru pieteikumu individuāli.”

Daļa izvēlas nogaidīt

“Redzam, ka vairāku faktoru ietekmē tirgus aktivitāte sabremzējusies, tajā pašā laikā interese par mājokļa iegādi vai maiņu joprojām ir stabila, joprojām nemainīgas prioritātes – klienti labprāt izvēlas mazāku platību īpašumus, pievērš ļoti lielu vērību energoefektivitātes jautājumiem.

Uzņēmumu segmentā finansētais apmērs pieaug, taču redzam, ka likmes un būvniecības izmaksu sadārdzinājums ir ļoti sabremzējis daudzdzīvokļu māju renovācijas programmu un uzņēmumu vēlmi investēt ilgtermiņa projektos.

Vājā Skandināvijas un tagad jau arī Eiropas ekonomikas izaugsme arī liek uzņēmējiem būt piesardzīgiem un strauji nepaplašināt ražošanu. Aktivitāte ir liela līzinga un apgrozāmo līdzekļu finansējumā. Vidējie finanšu dati rāda, ka

uzņēmumi varētu aizņemties vairāk, un arī mēs esam gatavi aizdot vairāk ilgtspējīgiem projektiem,”

pauž “SEB bankas” pārstāve E. Neimane.

Savukārt ”Swedbank” pārstāve L. Dzelme skaidro: “Neziņa par Euribor turpmāko pieauguma tendenci un tā maksimālo robežu rada iedzīvotājos bažas par potenciālo maksājumu nākotnē, tādēļ aptuveni ceturtā daļa klientu pēc konsultācijas izvēlas nogaidīt ar darījuma slēgšanu un pavērot Euribor izmaiņas nākotnē.”

Arī sarunās ar uzņēmējiem šī banka redzot nelielu piesardzību, domājot par nākotnes plāniem un jaunām investīcijām.

“Pieņemam, ka, tiklīdz Euribor likmes kāpums apstāsies un ECB sniegs skaidru ziņu par tā necelšanu tuvākajā nākotnē, sagaidāma iedzīvotāju un uzņēmēju pārliecības atgriešanās un kreditēšanas apjomu pieaugums,” norāda L. Dzelme.

Banku apetīte jāmazina

Linda Matisone, Saeimas deputāte

Šobrīd bankas pelna ļoti daudz, un tām nav nekādas motivācijas kaut ko mainīt, lai pasargātu kredītņēmējus.

Saeimas nodokļu politikas darba grupā, kurā es darbojos, aktualizēts jautājums par banku virspeļņas nodokli, kas ir viens no instrumentiem, kā varētu šo banku apetīti mēģināt mazināt. Vēl svarīgi, lai bankas censtos sabalansēt savas un klientu intereses.

Viens no risinājumiem kredītņēmēju aizsardzībai būtu, ja bankas pārskatītu un nāktu pretī sabiedrībai, samazinot pievienoto procentu likmi, ko nosaka aizdevējs.

Procentu likmju pieaugumu īpaši izjūt tie, kas kredītu ņēmuši iepriekš.

Banka, izsniedzot kredītu, izvērtējusi un ņēmusi vērā klientu tā brīža ienākumus, bet tagad kredītņēmējiem automātiski pēc katra procentu likmes perioda, trim vai sešiem mēnešiem, maksātspēja samazinās.

No banku puses neesmu manījusi kādas indikācijas, ka tās klientiem gribētu nākt pretī, palīdzot risināt viņu izmaksu kāpumu. Taču politiskajā dienaskārtībā ir jautājums par to, ka bankām jāpaskatās, cik grūti klientiem ir ar kredītu un līzingu maksājumu segšanu.

Euribor likmes nemitīgā celšana būtībā grūž cilvēkus arvien lielākā parādu slogā. Pēdējā informācija liecina, ka Eiropas Centrālā banka atkal plāno paaugstināt Euribor likmes.

Šobrīd šķiet, ka ar mērķi slāpēt inflāciju liela daļu sabiedrības vienkārši tiks iedzīta nabadzībā.

Ja mēs šoreiz cilvēkiem nenāksim pretī un atkal domāsim tikai par bankām, kā tas bija 2009. gada krīzē, tad baidos, ka varam piedzīvot jaunu emigrācijas vilni.

Cilvēki būs vīlušies un vienkārši dosies prom no valsts, nespēdami apmaksāt kredītus.

Uzziņai

> Euribor – procentu likme, par kādu bankas Eiropā aizņemas naudu savā starpā. Šī likme ir vienota visā Eiropā. Atšķirīgs ir uzcenojums, kādu katra konkrētā banka tam nosaka.

> Euribor likme atstāj tiešu ietekmi uz ikmēneša kredītmaksājumu. Aizdevuma izmaksas procentu likmi iedala divās daļās, viena ir nemainīga, otra – mainīga. Nemainīgo procentu likmi nosaka aizdevējs, mainīgā jeb Euribor likme ir Eiropas Naudas tirgus institūta pārvaldīta likme, ko nevar ietekmēt ne aizņēmējs, ne aizdevējs.

> Lai cīnītos pret arvien pieaugošajām cenām, ECB pagājušā gada vasarā pirmoreiz 11 gadu laikā paaugstināja bāzes procentu likmes par 0,5%. Šogad likmes kāpušas vairākkārt, jaunās stājās spēkā augusta sākumā, pieaugot par 0,25%. Galvenā bāzes procentlikme paaugstināta līdz 4,25%.

Avots: aizdevums.lv

Uzziņai

> Latvijas monetārās finanšu iestādes, galvenokārt bankas, šogad pirmajos sešos mēnešos strādāja ar 335,9 miljonu eiro peļņu, kas ir par 2,6 reizēm vairāk nekā 2022. gada attiecīgajā periodā.

> AS “Swedbank” peļņa Latvijā šogad pirmajā pusgadā bija 131 miljons eiro, kas ir par 84 miljoniem eiro vairāk nekā 2022. gada attiecīgajā periodā.

> SEB grupa šogad pirmajā pusgadā Latvijā guvusi peļņu 82,4 miljonu eiro apmērā. 2022. gada pirmajā pusgadā “SEB bankas” grupas peļņa Latvijā bija 45,3 miljoni eiro, bet pašas bankas peļņa bija 53,6 miljoni eiro.

> AS “Luminor Bank” pirmajā pusgadā nopelnījusi 113,4 miljonus eiro, kas ir 2,6 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, liecina bankas publiskotais finanšu pārskats.

Avots: Ziņu aģentūra LETA

​Es domāju tā: ​Vai esat ņēmis kredītu bankā?

Dzintra Līdaka – pensionāre:

​– Nē, nekad dzīvē. Cenšos iztikt ar to, kas man ir. Kā varu, tā dzīvoju. Šobrīd varbūt aizdomātos par kredīta ņemšanu tikai tad, ja es sadūšotos braukt ceļojumā apkārt pasaulei. Bet joks tāds, ka nezinu, vai no tā savā vecumā atgriezīšos!

Vija Štekerte – strādā:

– Aizņēmos no bankas, lai iegādātos automašīnu. Jā, procenti jāmaksā, bet šobrīd dzīvē nekas nav vienkārši. Arī bankām jādzīvo. Vēl daļa kredīta jāatmaksā. Tas gan tā ir, ka viegli kredītu paņemt, bet grūti atdot. Ļoti jāskaita līdzi, vai vispār varēsi atļauties aizņemties, un jārēķinās, ka jāatdod būs vairāk. Jāatdod būs obligāti, nekur nemuksi.

Krists Balodis – koka izstrādājumu dizaineris:

– Jā, protams. Kad ņēmu, diezin vai visu apdomāju. Sen viss atmaksāts. Kredītu vajag ņemt tad, ja tev ir konkrēts, labs plāns. Laba palīdzība no malas, tikai nevajag ņemt tērēšanai, bet ieguldīšanai. Ja man tagad būtu vajadzība, ņemtu. Procenti mani nemaz nebaida. Galvenais, lai ir skaidrs plāns, kur naudu likt.

Voldemārs Herbsts – pensionārs:

– Nu jau pirms daudziem gadiem mazliet aizņēmos, lai virtuvē uztaisītu remontu. Uz to pierunāja meita. Bankai atdevu par ceturtdaļu vairāk, nekā tā iedeva. Tiem, kas ņem kredītus, ļoti vajadzētu stingri ar galvu padomāt. Kā var kaut ko aizņemties, ja vari neatdot? Daudzi tik ķer un ņem, nedomājot, ka pašiem būs jāmaksā.

Klinta Barbaka – mamma un studente:

– Jā, reiz paņēmu patēriņa kredītu, lai aizbrauktu ceļojumā. Atdevu viegli. Šobrīd, ja aizņemtos, tad lai ieguldītu lietā, kas nesīs augļus, un vērtība augs. Ja tagad aizņemas, tad ieguldījumam jābūt tiešām vērtīgam. Ieteiktu ņemt studiju kredītu, jo šis ir labs laiks studijām labā augstskolā. Izglītības cena tikai aug.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz