Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Poliklīnikās gaida tikai akūti saslimušos

Poliklīnikās gaida tikai akūti saslimušos
L. Atiķes doktorāta reģistratore Lāsma Grundmane: "Sargiet sevi un citus". (Foto: Ģirts Gertsons)
02.04.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ambulatorie pakalpojumi medicīnas iestādēs turpmāk būs pieejami ierobežoti. “Poliklīnika strādā ierastajā laikā, bet, lai tiktu pie speciālistiem, ģimenes ārstiem vai uz pārbaudēm, vispirms jāzvana uz reģistratūru vai savam ģimenes ārstam un jāievēro norādījumi,” par pārmaiņām stāsta Vecliepājas primārās aprūpes centra valdes locekle Vineta Neimane.

Izvērtē klātienes tikšanās nepieciešamību

Poliklīnikas pārstāve informē, ka šobrīd visi 16 ģimenes ārsti strādā, bet lielākoties attālināti. Viņi, telefoniski aprunājoties ar pacientu, izvērtē, vai var iztikt ar attālinātu vizīti, vai tomēr jātiekas klātienē. “Kaut ko var pārrunāt telefoniski, bet ir gadījumi, kad pacients jāredz un jāveic pārbaudes. Darbojas rentgens, vakcinācijas un analīžu kabinets, strādā dermatologs, arī otolaringologs, ginekologs un traumatologs,” skaidro V. Neimane.

Fizioterapeits gan pieņemot tikai bērnus, kuriem ir nepieciešamas īpašas procedūras. Dakteri pieņem pacientus, ja tas patiešām ir akūti. “Tās noteikti nav profilaktiskās pārbaudes, izņēmums ir grūtnieces, kurām jāatrādās paredzētajā laikā,” detalizē valdes locekle.

Darbību poliklīnikā koordinē reģistratūras darbinieces. “Piemēram, vakcinācija ir sadalīta pa dienas daļām – rīta pusē līdz pulksten 12 nāk pieaugušie, bet mazuļus ved no 12 līdz 14. Jāierēķina arī laiks, lai pēc katra pacienta varam uzkopt telpas un visu dezinficēt. Rentgena kabinets ik dienu strādā līdz pulksten 14,” stāsta V. Neimane.

Saīsina darba laiku

Arī Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centrs strādā līdzīgā režīmā. “Mums ir saīsināts darba laiks. Pirmdienās, trešdienās, ceturtdienās un piektdienās strādājam līdz pulksten 14, bet otrdienās no pulksten 13 – tās mums parasti ir bērnu pieņemšanas dienas, tāpēc ierobežojam pacientu plūsmu,” skaidro poliklīnikas valdes locekle Ilona Kodola. Viņa pastāsta, ka arī šeit pieņem pacientus tikai pēc iepriekšēja pieraksta un tikai akūtos gadījumos. “Ja cilvēkam nepieciešama vizīte pie ārsta, viņam jāzvana uz reģistratūru, darbiniece pieraksta sūdzības, sazvanās ar konkrēto speciālistu. Ārsts ar pacientu sazinās pats, jo tikai viņš ir tiesīgs izlemt, vai konkrētais gadījums ir akūts,” precizē I. Kodola.

Arī Jaunliepājas poliklīnikā turpina strādāt vakcinācijas kabinets un notiek plānotās grūtnieču apskates. “Poliklīnika nav pārpildīta, esam nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem un ievērojam drošību. Tāpat ir darbinieki, kas pārbauda cilvēku plūsmu gaiteņos. Jāsaka, ka cilvēki ir dažādi – ir, kas neievēro drošības pasākumus, tad esam spiesti aizrādīt. Pēdējās dienās gan cilvēki paliek arvien apzinīgāki, saprot un pieņem jauno situāciju,” secina valdes locekle.

Izkritušu plombu nelabos

“Mums darba laiks nemainās, ārsti strādā. Atšķirība ir tā, ka pārsvarā konsultācijas notiek telefoniski, bet akūtos gadījumos pacientus tāpat pieņemam,” par situāciju Piejūras slimnīcā stāsta Psihiatriskās klīnikas galvenā ārste Evija Siliņa. Izmaiņas skārušas bērnu aprūpi. “Plānveida bērnu vizītes esam pārcēluši uz laiku pēc karantīnas, bet arī šeit neatliekamos gadījumos pieņemam,” viņa skaidro. Arī stacionārā situācija nav mainījusies, “vienīgi vairāk šobrīd izvērtējam, vai stacionēt pacientu, vai tomēr tas nav tik akūti”. Daktere stāsta, ka dažreiz cilvēki ierodas bez pieteikšanās. “Ārā jau nedzenam, sniedzam pakalpojumus visiem, kam tas nepieciešams,” paskaidro E. Siliņa.

“Zobārstniecība pagaidām strādā līdz 14. aprīlim, pēc tam es neko nevaru garantēt,” atklāj Zobārstniecības poliklīnikas vadītāja Daina Cērpa. Poliklīnikā pieņem tikai pacientus ar akūtām problēmām, higiēnisti nestrādā, zobārsti arī plombas neliek. Pacientus pieņem gan pēc pieraksta, gan ar sāpēm. “Ja izkritušas plombas, būs jāpagaida,” skaidro D. Cērpa. Un atgādina, ka zobārsti ir pakļauti ļoti lielam riskam, tāpēc visiem pacientiem pirms speciālista apmeklējuma jāizpilda anketa, apstiprinot, ka nav bijis ārzemēs, nav kontaktējies ar Covid-19 slimnieku un pats nav saķēris koronavīrusu.

Nebūs, ko samaksāt

“Te katru stundu kaut kas mainās, varu atbildēt tikai par šodienu. Pagaidām strādājam īsāku darba laiku, bet visus pierakstus koordinē reģistratūra,” stāsta L. Atiķes doktorāta vadītāja, ģimenes ārste Laila Atiķe. Doktorātā tiekot veikti akūto gadījumu medicīniskie izmeklējumi, kā arī notiek grūtnieču pieņemšana. “Profilaktiskās apskates nenotiek. Vienīgie izņēmumi šajā ziņā ir tiem cilvēkiem, kuriem ir bīstami darba apstākļi. Šādas apskates veicam,” precizē ārste. Gadoties arī cilvēki, kuriem vajadzīga medicīniskā apskate, kas nepieciešama autoskolai, bet tos vairs doktorātā nepieņemšot.

“Godīgi sakot nezinu, cik ilgi mēs, šādi strādājot, izdzīvosim. Mums maksā tikai par reālām vizītēm. Es nevaru ar vienu neatliekamu kardiogrammu dienā samaksāt māsiņai par darba stundām, ko viņa pavada kabinetā, jo viņai ir jābūt te uz vietas visu dienu. Mums it kā ļauj pamainīt darba laiku, bet akūti saslimušie jāpieņem, tas nozīmē, ka var nebūt neviens pacients, bet cilvēkam darbā ir jābūt. No kā lai viņam samaksāju? Esam nolikti tādā pozīcijā, ka dīkstāvē aiziet nedrīkstam, bet nevaram arī nopelnīt naudu, jo nav pacientu,” par sava uzņēmuma nākotni uztraukusies ir L. Atiķe.

UZZIŅAI

Poliklīnikās šobrīd tiek sniegti šādi pakalpojumi:

  • ģimenes ārsta konsultācijas un palīdzība;
  • neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība (arī izmeklējumi un konsultācijas);
  • vakcinācija;
  • veselības aprūpes pakalpojumi grūtniecēm, onkoloģiskajiem un “zaļā koridora” pacientiem; HIV/AIDS pacientiem; tuberkulozes, psihiatriska profila un traumu seku pacientiem;
  • veselības aprūpes pakalpojumi mājās;
  •  pkalpojumi, lai nodrošinātu terapijas nepārtrauktību – ķīmijterapija, bioloģiskie medikamenti, orgānu aizstājējterapija, staru terapija, dienas stacionāra pakalpojumi hematoloģijā, metadona aizvietojošā terapija, kā arī palīdzība pacientiem, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionāri neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšanās.

Avots: Latvijas Republikas Veselības ministrija

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz