Piektdiena, 27. novembris Lauris, Norberts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Priecīgus Ziemassvētkus!

Priecīgus Ziemassvētkus!
22.12.2006 20:16

0

Atslēgvārdi

Kopš seniem baznīcas laikiem altāris ir bijis akmens krāvums, ap kuru pulcējās draudze. Lai nepūstu vējš, ap to aplika citus akmeņus. Bet bez tiem aukstajiem akmeņiem, kas pulcējas ap to, ir arī dzīvie akmeņi. Tā ir draudze, kas stāv ap altāri un sargā to. Tādu salīdzinājumu Svētās Annas baznīcas jaunā altārgalda iesvētīšanas svinīgā dievkalpojuma svētrunā izvēlējās draudzes mācītājs Jānis Bitāns. Arī jaunajā altārgaldā iestrādāts akmens bareljefs, uz kura izveidots lilijas zieds – draudzes simbols.

Jaunais altārgalds ir draudzes priekšnieka Jāņa Vilnīša dāvinājums dievnamam. To no ozolkoka izgatavoja Ogres Amatniecības vidusskolas meistari. Tā projekta autore – māksliniece Maija Avota.
Svinīgajā dievkalpojumā piedalījās Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, Grobiņas prāvesta iecirkņa prāvests Ainars Jaunskalže un mācītājs Hanss Jensons.


Liepājas Lutera baznīcas jaunās ērģeles jau uzstādītas. Vēl tikai tām jāiedod balss


Svētās Annas baznīcas altāra galdu iesvētīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags

Soli pirms Ziemassvētkiem

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Grobiņas iecirkņa prāvests Ainars Jaunskalže ir viens no tiem cilvēkiem, kuriem Adventes laiks piepildīts ar dziļu saturu. Viņš ir nomodā ne tikai par savu dvēseli, bet arī par visu, kas notiek viņa Rucavas draudzē un citās, kas ir viņa uzraudzībā. Arī par sabiedrībā notiekošo. 
Kas pēc viņa domām ir pats svarīgākais šajā brīdī, kad līdz Ziemassvētkiem tikai diena palikusi?
– Katrai Adventes svētdienai ir sava nozīme. Man ir svarīgi, ka Ceturtā Advente īpašā veidā piemin Jēzus māti jaunavu Mariju, kura caur eņģeli no Dieva saņēma aicinājumu kļūt par Pestītāja māti. Viņa tam atbildēja: “Redzi, esmu Kunga kalpone, lai man notiek pēc Tava vārda.” Jaunava Marija ir mums ticības priekšzīme un piemērs, ko mums atdarināt, kuras paraugam sekot. Viņa bija pirmā, kas satika Pestītāju. Mēs viņu uzskatām par pirmo Jaunās Derības cilvēku, kura pirmā piedzīvoja Jēzus atnākšanu. Savās miesās, – saka prāvests Ainars Jaunskalže.

Kā to seno notikumu sasaistīt ar šodienu?
– Mēs katrs no Dieva saņemam kādu aicinājumu, kādu uzdevumu. Jaunava Marija rāda, kā šo uzdevumu piepildīt. Arī mēs katrs sava aicinājuma priekšā atbildam: “Redzi, esmu Kunga kalpone vai Kunga kalps, esmu, Dievs, gatavs pildīt Tavu gribu.”
Marija arī bija zemes cilvēks, tāpat kā mēs visi. Arī viņai bija zemes vecāki – Joahims un Anna, kas viņu audzināja. Baznīcas tradīcijas uzskata, ka šī meitene no bērnu dienām audzināta templī. Varbūt tāpēc viņa bija gatavāka Dieva uzdevumu piepildīt. Jo Dievs katru aicina atbilstoši viņa spējām. Tāds uzdevums, kāds Marijai bija, mums nevienam nebūs. Dieva dēls tikai vienreiz nāca un pieņēma cilvēka veidu.

Kā Evaņģēliski luteriskā baznīca dzīvo Adventes laikā?
– Kā vienmēr, nopietni. Atšķirībā no laicīgās sabiedrības svētku prieku baznīcās un dievkalpojumos vēl neienesam. Lielu uzmanību pievēršam sirdsapziņas izmeklēšanai. Pārdomām, kāpēc mums ir nepieciešams Pestītājs. Mums Advente ir grēku nožēlas laiks. Jo centrā ir Jāņa Kristītāja vēsts – “Atgriezieties no grēka, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.” Adventes laikam skan arī cauri, kā apustulis Pāvels raksta vēstulē romiešiem – noliksim tumsības darbus, tērpsimies gaismas bruņās.
Tāpēc atturamies no lielām svinībām, priekiem, kam nododas laicīgā sabiedrība. Mums ir pat sāpīgi, ka pa radio skan Ziemassvētku dziesmas. Tās drīkstētu atskanēt tikai 24.decembra vakarā, kad pārejam no Adventes uz Ziemassvētkiem. Tagad tiek visu laiku skandināts, un svētku brīdī vairs nav tā vienreizīguma, ko dziesmām būtu jāsniedz. Paiet Ziemassvētki, radio šās dziesmas pārtrauc skanēt. Bet kristiešiem svētku laiks nav tikai dažas Ziemassvētku dienas. Mums tas ilgst līdz pat 6.janvārim, Zvaigznes dienai. Tad mēs gavilējam, priecājamies, bet laicīgā sabiedrībā tas vairs neizskan. Nomāc arī daudzās reklāmas, kuru mērķis ir kaut ko pārdot. Sabiedrība ārpus baznīcas Adventi vairāk uztver kā iepirkšanās laiku. Tai gatavošanās svētkiem nav saistīta tā, kā mums, ar grēku nožēlu un gavēšanu. Mums šajā laikā neiesaka rīkot arī kāzu svinības.

Kā aizvadīts Evaņģēliski luteriskās baznīcas gads?
– Oktobra Sinodē Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca lēma par jaunu diecēžu dibināšanu. Būs divas jaunas bīskapijas – Daugavpils un Liepājas. Jau nākamā gada jūnijā jābūt izvēlētam bīskapam arī Liepājā. Vēl pēc jaunā gada jāizvēlas arī tas, kura baznīca varētu kļūt katedrāle. Pašlaik runa ir par Svētās Trīsvienības un Svētās Annas baznīcām.

Ar  ko aizvadītais gads iezīmīgs jūsu, Grobiņas iecirknī?
– Lielākais darbs, kas paveikts, ir Svētās Annas baznīcas sakārtošana. Izremontētas telpas, restaurētas vēsturiskās kolonnas, uzstādīts jauns altāra galds un jau arī paša Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapa iesvētīts. Tur sāk atjaunot arī draudzes namu. 
Lielus darbus dara arī Liepājas Lutera draudze. Tur tagad uzstāda ērģeles, tas arī ir vienreizējs notikums šās draudzes dzīvē. Pie kārtīga instrumenta visus gadus tai nebija izdevies tikt. Kara laikā Vācijā ērģeles uzbūvēja Balkers, kurš ir arī Svētās Annas baznīcas būvētājs, bet līdz kara beigām nepaspēja atsūtīt, uznāca otrā fronte.
Ir arī nodibināts Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas atbalsta fonds. Draudzei vienai grūti tādu milzīgu darbu paveikt, tāpēc jāpiesaista gan vietējie, gan ārzemju ziedotāji.
Rajonā liels notikums bija Bātas un Vaiņodes baznīcas jaunā altāra iesvētīšana. Tajā pilnīgi pārbūvēts viss interjers. Tagad tā kļuvusi daudz greznāka. Tas bija Rīgas Amatniecības skolas diplomdarbs.
Arī manā, Rucavas baznīcā arī iesvētīts jauns altāra galds. Tas tapis, pateicoties vairāku cilvēku ziedojumiem. Sākta arī baznīcas ārpuses sakārtošana. Nīcas baznīcā veikts profilaktiskais remonts, un darbi sākti, lai Grobiņas baznīcā iekārtotu apkuri.
Idejas līmenī ir Gramzdas baznīcas atjaunošana. Baznīca tur milzīga, viena no lielākajām Kurzemē, draudze maza, bet tā varētu būt ļoti skaista baznīca.

Baznīca ir tikai ēka, ja tajā nav dzīva draudze. Kā klājas jūsu draudzēm?
– Ļoti priecājos par Liepājas draudzēm. Tās reāli aug. Izaugusi Liepājas Lutera draudze, arī Svētās Annas draudze, kurā tagad jau vairāk nekā 700 locekļu. Stabilizējas arī Svētās Trīsvienības draudze. Kuplāka kļūst Grobiņas draudze. Sliktāk klājas lauku draudzēm, iedzīvotāju tur paliek mazāk. Skaistā, vēsturiskā Krūtes baznīca, kas ir viens no senākajiem koka dievnamiem, tagad stāv vientuļa. Māju, kurās dzīvotu cilvēki, apkārt tai vairs nav. Baisīgi redzēt tādu tukšumu, kā tur. Lai lauku baznīcas neaizietu bojā, lielajām pilsētas draudzēm par tām jāuzņemas rūpes.
Draudzēs ir arī diezgan daudz jauniešu. Darbojas svētdienas skolas. Tas priecē. Arī tas, ka skolās ir kristīgā mācība.
Esam arī priecīgi, ka Grobiņas iecirknī nevar daudz sūdzēties par mācītāju trūkumu. Labi arī, ka katrs no viņiem izvēlas savu dievkalpojumu veidu un kārtību. Tas dažādo draudžu dzīvi.

Kāds būtu jūsu vēlējums mūsu lasītājiem?
– Svētīgi izmantot atlikušos Adventes mirkļus! Jo tikai tas, kas īsti izgājis cauri Adventes laikam, var arī īsti sagaidīt šos gaišos priecīgos svētkus – Ziemassvētkus. Bet Ziemassvētkos vēlu, lai tā gaisma, kas toreiz atspīdēja Betlēmē, iespīd katra cilvēka sirdī!

.


Ainars Jaunskalže: “Mēs katrs no Dieva saņemam kādu aicinājumu, kādu uzdevumu.”

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz