Pirmdiena, 24. februāris Diāna, Dina, Dins

Publiskās vietās kūpina uz nebēdu, ar savu netikumu saniknojot nesmēķētājus

Publiskās vietās kūpina uz nebēdu, ar savu netikumu saniknojot nesmēķētājus
Foto: liepajniekiem.lv
18.11.2019 07:12

liepajniekiem.lv

Lai iekļūtu lielveikalā, ir jāiziet cauri cigarešu dūmu mākonim – liepajniekiem.lv jau atkārtoti savu sašutumu pauž kāda lasītāja, aktualizējot nerimstošo strīdu starp smēķētājiem un nesmēķētājiem. Pašvaldības policijā norāda, ka, salīdzinot ar situāciju pirms dažiem gadiem, pīpmaņi kļuvuši disciplinētāki un cenšas ievērot citu tiesības uz svaigu gaisu.

Iznāk rindiņā uzpīpēt

“Esmu ļoti nikna par to, ka, lai ieietu jebkurā lielveikalā ar zīdaini ratiņos, ir jāiziet cauri lielam cigarešu dūmu mākonim, jo visi pīpē pie durvīm, – tur ir gružkaste, kur to nodzēst. Un visiem ir ļoti ērti. Tas notiek nesodīti,” piedzīvotajā emocionāli dalās kāda māmiņa. Viņa norāda arī uz jau zināmo situāciju pie Liepājas Reģionālās slimnīcas:

“Laikam soliņi pie Reģionālās slimnīcas ir domāti, lai slimnieki iznāktu kopā rindiņā uzpīpēt.

Visiem ir jācieš, jo Pašvaldības policijas aizrādījumi ir minimāli.”

Diemžēl lasītājas aprakstītā situācija Liepājā nav nekas jauns. Par spīti tam, ka likumā noteikts arvien vairāk aizliegumu, kas ierobežo smēķēšanu. Jau iepriekš, pētot situāciju, redakcija secinājusi, ka vislielākais pārbaudījums nesmēķētājus Liepājā sagaida pie sporta, kultūras un pat ārstniecības iestāžu durvīm, kur bieži vien nākas lauzties cauri pīpētāju pūļiem un dūmu mutuļiem. Un norādītie 10 metri no ieejas neko daudz nelīdz – dūmi gaisā izplatās, “nerespektējot” noteikto robežu.

Arī uz liepajniekiem.lv aptauju feisbukā, kurā jautājām, vai jums traucē smēķētāji iestāžu vai veikalu tuvumā, vairums – 60 procenti no 208 respondentiem – atbildējuši apstiprinoši.

Aizrādījumus ignorē

Centieni ierobežot smēķētāju patvaļu pie Liepājas Reģionālās slimnīcas durvīm notiekot jau gadiem. “Tā ir cīņa ar vējdzirnavām,” situāciju raksturo iestādes sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase. Lai arī pīpmaņus “gaiņā” gan slimnīcas darbinieki, gan Pašvaldības policija, no tā nekas īpaši nemainās.

“Arī es pati esmu viņiem aizrādījusi. Ir, kas nokautrējas un aiziet tālāk no slimnīcas ēkas, bet arī tādi, kuri rupji izrunājas pretī,” pieredzējusi I.Grase.

Viņa stipri šaubās, vai speciālas smēķētavas ierīkošana pie slimnīcas, situāciju atrisinātu. “Es nedomāju, ka pīpmaņi tur ies un smēķēs. Viņi ir, ja tā var teikt, nepaklausīgi. Tāpat stāvēs un smēķēs pie durvīm, jo tas būs tuvāk. Mums saka, lai neliekam tur gružkastes. Bet, ja mēs neliksim, tad izsmēķi mētāsies pa zemi. Viņi smēķēs neatkarīgi no tā, vai tur ir vai nav gružkaste, kur savu izsmēķi izsviest,” spriež I.Grase.

Šobrīd pie slimnīcas ierīkotās novērošanas kameras un uzliktās norādes par smēķēšanas aizliegumu pīpmaņi ignorē. Tas neattur cilvēkus no nelāgā ieraduma uzsmēķēt, novērojusi I.Grase. “Kamēr sabiedrībā nebūs izveidojusies apziņa, ka publiskā vietā mana rīcība, kas šajā gadījumā ir smēķēšana, kaitē un dara otram sliktu, ka man būtu jārūpējas par to, lai es netraucētu otram, tikmēr nekas mainīsies un tā tas arī būs.”

Sūdzību nav

Tirdzniecības centra “XL Sala” pārstāvis Agris Kārkliņš portālam liepajniekiem.lv sacīja, ka līdz šim apmeklētāju sūdzības par pīpmaņiem pie centra ieeju durvīm neesot uzklausījis. “Neesmu ne pats saskāries, ne arī no info darbiniekiem par to dzirdējis. Jo, ja ir problēmas, par to parasti uzreiz cilvēki ziņo info centrā. Viņi tad zvana man un risinām,” sacīja A.Kārkliņš.

“Varbūt īpaši nevienam negribas stāvēt pie centra un pīpēt, pārāk zīmīgi,” viņš spiež, un bilst, ka tirdzniecības centrā ir dzīvā apsardze un videonovērošana. Ja kāds tiktu ieraudzīts smēķējam pārāk tuvu, tiktu lūgts paiet tālāk, jo “vispār aizliegt smēķēt arī nevar”. A.Kārkliņš pieļauj, –

var gadīties situācija, ka varbūt kādā reizē ir patrāpījies apmeklētājs, kurš, nākot uz “XL Salu”, pirms ieiešanas vēl izpūš pēdējos ievilktos dūmus.

“Bet tas varbūt ir kāds konkrēts individuāls gadījums. Bet tāda sistemātiska smēķēšana pie centra nenotiek,” sacīja A.Kārkliņš.

Arī tirdzniecības nama “Kurzeme” Mārketinga vadītāja Alīna Skangale sacīja, ka sūdzības par smēķētājiem līdz šim neesot saņēmuši. Tirdzniecības namam “Kurzeme” esot līgums ar apsardzes uzņēmumu, kas nodrošina kārtību un kārtības noteikumu ievērošanu tirdzniecības centrā un īpašumā esošajā pieguļošajā teritorijā.

A.Skangale pastāstīja, ka apsardzes dienesta atbildības pārziņā ir informēt un norādīt, ka smēķēšanai ir paredzēta speciāla vieta tirdzniecības centra pagalma teritorijā. “Par sodīšanu smēķēšanai neatļautās vietās ir atbildīga Liepājas Pašvaldības policija, ar ko ikdienā sadarbojamies attiecībā uz kārtības jautājumiem centrā un teritorijā.”

Gadā ap 150 protokolu

Ar neapzinīgajiem smēķētājiem Liepājā cīnās pilsētas Pašvaldības policija. Par smēķēšanu neatļautās vietās 2019.gadā no 1.janvāra līdz 7.novembrim ir saņemti 45 izsaukumi, pastāstīja LPPP Analītiskās nodaļas priekšnieks Kaspars Vārpiņš.

Visbiežāk tiekot ziņots par smēķēšanu uz balkoniem, kur tas traucē kaimiņus, un kāpņu telpās, kā arī par nepilngadīgajiem smēķētājiem. Savukārt, likumsargiem patrulējot, smēķētāji, kas slepus uzvilkuši dūmus neatļautās vietās, ievēroti, piemēram, parkos, skvēros, vasaras sezonā – pludmalē.

Ir vietas, kuras tiek uzraudzītas regulāri, piemēram, Liepājas Reģionālā slimnīca, koncertzāle “Lielais dzintars”, Liepājas Olimpiskais centrs. Tāpat situācija pie skolām, uzmanot nepilngadīgos pīpmaņus.

Atsaucoties uz māmiņas teikto par smēķētājiem pie lielveikaliem, K.Vārpiņš liepajniekiem.lv sacīja, ka

izsaukumi uz tirdzniecības centriem vai veikaliem tiekot saņemti ļoti reti. Biežāk esot par sabiedriskā transporta pieturvietu nojumēm.

Taču, ja ir pārkāpums, K.Vārpiņš aicina uzreiz par to ziņot gan tirdzniecības centru vai veikalu darbiniekiem, gan arī zvanīt Pašvaldības policijas dežurantam pa tālruni 63420269. “Ja policists redz, ka cilvēks smēķē neatļautā vietā, tad pīpēšanas fakts ir konstatēts un vainīgo var sodīt. Sarežģītāk pierādīt pārkāpumu, ja par kādu smēķētāju sūdzas cilvēki, bet policijas darbinieks pats nav redzējis pārkāpumu,” skaidro K.Vārpiņš.

Pērn policijas pieķerto neapzinīgo pīpmaņu bijis 149, kam noformēti protokoli. Salīdzinot, piemēram, ar situāciju 2014. un 2015.gadā, šķiet, ka pīpmaņi kļuvuši disciplinētāki, jo to gadu statistika rāda, ka noformēti teju 1000 protokolu gadā. “Tieši tā arī ir,” apstiprina K.Vārpiņš.

“Cilvēki ir kļuvuši disciplinētāki. Atšķirība ir ievērojama. Jo bieži vien vairāk cenšamies strādāt profilaktiski.

Ja, piemēram, cilvēkam tiek aizrādīts par smēķēšanu parkā un viņš uzreiz nodzēš cigareti un atvainojas, tad pietiek tikai arī ar mutvārdu aizrādījumu. Pēdējos gados Pašvaldības policija cenšas arvien vairāk orientēties tieši uz profilaktisku darbu, nevis uzreiz sodīšanu.”

Uzziņai

Ar likumu aizliegts smēķēt:
– bērna un grūtnieces klātbūtnē;
– izglītības iestāžu, izglītības iestāžu dienesta viesnīcu un audzināšanas iestāžu telpās un šo iestāžu lietošanā esošajās teritorijās;
– ārstniecības iestāžu, sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju, ieslodzījuma vietu telpās un vietās, kurās tiek ievietotas un uzturas aizturētās personas, kā arī šo iestāžu teritorijās, izņemot vietas, kas speciāli ierādītas smēķēšanai. Ieslodzījuma vietu telpās un vietās, kurās tiek ievietotas un uzturas aizturētās personas, gadījumos, kad nav iespējams nodrošināt iespēju apcietinātajam smēķēt vietā, kas speciāli ierādīta smēķēšanai, ir atļauts smēķēt telpā, kas speciāli ierādīta smēķēšanai;
– tuvāk par 10 metriem no ieejām ēkās vai būvēs (arī uz ārējām kāpnēm un lieveņiem), kur izvietotas valsts pārvaldes iestādes un kapitālsabiedrības, kurās vairāk nekā 50 procenti kapitāla daļu (akciju) pieder publiskai personai. Šajās vietās izliek informatīvus uzrakstus vai simbolus par smēķēšanas aizliegumu;
– sabiedriskā transporta pieturvietu nojumēs un uz peroniem;
– daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās;
– uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām, ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to pamatoti iebilst;
– darbavietās darba un koplietošanas telpās, izņemot telpu, kas speciāli ierādīta smēķēšanai;
– publiskās ēkās, būvēs un publiskās telpās. Šis aizliegums neattiecas uz publiskās ēkās esošajiem dzīvokļiem;
– sabiedrisko transportlīdzekļu, taksometru un tādu kuģu, kuri kā pakalpojumu īsteno pasažieru pārvadājumus, salonos, kabīnēs un kajītēs. Tālsatiksmes vilcienos un kuģos, kuri kā pakalpojumu īsteno pasažieru pārvadājumus, var būt atsevišķi vagoni vai kajītes, kas paredzēti smēķētājiem;
– valsts vai pašvaldību iestāžu īpašumā vai turējumā esošos transportlīdzekļos;
– sporta un citu publisku pasākumu laikā stadionos un citās norobežotās teritorijās, izņemot vietas, kas speciāli ierādītas smēķēšanai;
– bērnu atpūtas un rotaļu laukumos;
– parkos, skvēros un peldvietās, izņemot vietas, kas speciāli ierādītas smēķēšanai;
– kafejnīcās, restorānos un citās sabiedriskās ēdināšanas vietās, izņemot vasaras (āra) kafejnīcas, kurās atļauts smēķēt tikai vietās, kas speciāli ierādītas smēķēšanai;
– jebkurā citā šajā pantā neminētā publiskā vietā citas personas klātbūtnē, ja šī persona pret to iebilst.

Avots: Liepājas pilsētas Pašvaldības policija

Fakti

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka, ka par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpšanu uzliek naudas sodu līdz 15 eiro, savukārt, par smēķēšanu, ja to izdarījis nepilngadīgais, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 15 eiro.

Par smēķēšanu neatļautās vietās Liepājā noformēti protokoli
2018.gadā – 149 administratīvā pārkāpuma protokoli.
2019.gadā (no janvāra līdz septembrim (ieskaitot)) – 75 administratīvā pārkāpuma protokoli.

Par smēķēšanu, ja to izdarījis nepilngadīgais, Liepājā
2018.gadā – 283 administratīvā pārkāpuma protokoli
2019.gadā (no janvāra līdz septembrim (ieskaitot)) – 143 administratīvā pārkāpuma protokoli

*Atsevišķi konkrētu pārkāpumu izdarīšanas vietu uzskaite netiek veikta.

Avots: Liepājas pilsētas Pašvaldības policija

28 komentāri

2019-11-18 10:06

šausmas:(: Tad nu tā!!! Valsts policija dara tieši to pašu,izejot ara no saviem korpusiem stāv leja pie ieejas durvim un smēķē,kur ir norādes ka smēķēt ir aizliegts,paši ir likuma nepaklausīgi,bet māca pāŗējos kā ievērot likumus kauns butu bijis.Bet kas atiecas uz šo rakstu pilnīgi piekritu tas ir apsurds pie reģ slimnīcas,tur uzturēties normāliem cilvēkiem nav iespējams ,viss nospļaudīts netīrs pie soliņiem ar gruškastēm,fui un to sauc par slimnīcu,kur var saķērt nez kādas slimibas,kur nospļadits un nokrēpots vienkārši, pretīgi,un kā parasti nesmēķētājiem ir no bariņa smēķētājiem jācieš,tāpec ari policija neko nedara,jo paši nav likuma paklausīgi....

2019-11-18 10:15

Bb: Un tirgū jāliek gāzmaska jo pie katras tirgošanas būdas kūpina

2019-11-18 10:32

Leituviete: Būdiņas gan darbotos. Sākumā tik smēķētajiem būtu jāpierod.Lietuvā citādaki smēķētāji, kā Latvijā, ja tur pīpmaņi iet speciālajās būdiņās pīpēt, bet te neies?

2019-11-18 10:36

šausmas:(: Pilnigi piekritu- Bb- tirgo pārtiku ar cigareti zobos pretigi vienkārši.....

2019-11-18 10:59

migla: Smēķēju aptuveni 25 gadus! Nekad to nedaru publiski kur kādam traucētu, paeju nostāk un uzpīpēju! Tā ir elementāra pieklājība!

2019-11-18 11:20

tiem: Kam traucē (galīgi saniknotiem), lai izsniedz bezmaksas gāzmaskas! Viņi jau no simts metru attāluma jau purpina zem deguna. Patiesībā jau, taisnība būtu, ka būtu jābūt atsevišķi norādītai smēķētāju vietai, bet nevajadzētu nesmēķētājiem tanīs vietās uzturēties, lai nebūtu lieki jāburkšķ, un iecietīgiem vienam pret otru no abām pusēm.

2019-11-18 12:22

antons: Ka tik no pīpmaņiem nenoraujies !!!

2019-11-18 12:24

Sievietes: Pirms mēneša piedzīvotais pie slimnīcas:es pie garderobes saņēmu mēteli, lai skrietu uz autobusu , bet pa priekšu lēnā solī iet divas sievietes resniem vēderiem-- pa autobusa logu redzu , ka abas grūtnieces uz sola velk dūmu ! ! ! Nesenā pagātnē tādas uzskatīja par palaistuvēm , bet šodien?Stumj bērnu ratiņos pīpē ! ! !

2019-11-18 12:25

:): Viņi ievēro tieši to kas ir rakstīts uz brīdinājuma zīmes

2019-11-18 12:29

Seska desa: Patiesībā slimnīcas kumāriem prasītos to cigareti zobos nodzēst ar ugunsdzēsamo aparatu. Kā var kuritavu uztaisīt, tur, kur viss lielakā cilveku plūsma?

2019-11-18 13:55

Slimnīcpietur: Tas ir gan fakts-pie slimnīcas gaidīt busu ir ļoti nepatīkami. Tur smēķē gan slimnieki,gan autobusa gaidītāji,un it nemaz nesatraucas,ka kādam ir pretīgi ,bet-nav jau kur likties.. :(

2019-11-18 14:05

Trīne: Kurā gadsimtā dzīvojam? Kāpēc pie slimnīcas nevar ierīkot stiklotu smēķētavu? Visā pasaulē tādas ir. Vai kāds nav bijis tālāk par robežu?!

2019-11-18 18:24

Zimes: Zīmes ir rakstīts ka nedrīkst smēķēt 10 metrus no ieejas, tātad pie durvīm drīkst.

2019-11-18 18:49

pīpājošie smirdoņas: Bieži smēķē uz ALEJAS IELAS pie mākslas skolas. Kopļi jānofilmē un jāiesniedz policijai! Bet pie slimnīcas pīpē nepārtraukti! Domāju, ka PP strādā nejēgas un vārguļi, kuri nespēj nokārtot fizisko pārbaudījumu! Jo viņi baidās aizturēt pīpmaņus un suņu dirsinātājus. Vienkāršāk taču ir pa fikso logā ielikt soda kvīti par pulkstenīša neievietošanu, vai sodīt vecās tantiņas par zāles nenopļaušanu!

2019-11-18 19:07

dūmcietis: Mani vairāk satrauc fakts,ka izejot no mājas uzreiz iekļustu izplūdes gāzu mākonī.Tas ir trakāk, nekā te dažai labai visu dienu no muguras sekotu trīs pīpmaņi un virsū pūstu cigarešu dūmu mākoņus!

2019-11-18 20:24

fakts: Pie L.reģ. slimnīcas pīpēšana ir katastrofa, visiem vienalga, gan pašas slimnīcas pārvaldītājiem, gan pašvaldības policijai.

2019-11-18 20:32

Ha: Man arii ir nacies ieelpot cigareshu duumus , piemeram, izejot no veikala un ejot uz savu 3.0 diizeli :( shausmas, piipetaji ir sabojaajushi visu zemeslodi

2019-11-18 20:46

Drin drin: Tai sievietei 12:24 man sieva pirms, visu grūtniecības un tagad smēķē nekāda vaina.

2019-11-18 20:58

Elementāri vienkārši: Viss atkarīgs no tā, kad kas ir nokāpis no koka. Ir pašsaprotami, kur kulturāls cilvēks smēķēs. Tāpat, kā Nesmēķētāja varas apziņa sākt diktēt ar likumu apstiprinātus nosacījumu. Nepatīk dūmi--nestāvi man blakām..ej projām, nevis man ko norādīt. atklāti sacīšu--paceļot kāda tiesības augstāk par cita, tiek pazemots šis cits. Un tā ir Netaisnība

2019-11-18 21:05

No smēķētāja: Vikipēdijas lapa
Jump to navigationJump to search

Divi cilvēki, aizdedzinot viens otram cigaretes (Nīderlande, 1932. gads)
Smēķēšana ir aktivitāte, kurā kāda substance (visbiežāk tabaka vai marihuāna) tiek sadedzināta un degšanas procesā radušies dūmi tiek ieelpoti...
Tātad--rokās esoša cigarete nav definējama kā smēķēšana un šos 10 m es nesīšu čināriku uz gružu kasti pie durvīm BEZ problēmām

2019-11-18 21:23

Abiab: Bērniņi, kas dzimst LRS iet caur tām pašām durvīm. Kad viņi brauc mājās, pirmais ko viņi saņem, izejot ārā, nevis svaigu gaisu, bet kārtīgu mākoni nikotīna.
Nu var taču pavākt savu pakaļu tālāk no durvīm...

2019-11-18 22:10

Drinim: Tas ir ļoti slikti,ka grūtniecībā smēķēja.Jebkas,ko māte dzer un pīpā pa taisno nonāk bērniņam.Cik tad neraksta,ka dzērušai mātei piedzimst bērns ar promilēm,tāpat nikotīns ietekmē.Nevajag naivi cerēt,ka nekas slikts nenotiks.Tas viss var atspoguļoties vēl nākamās paaudzēs.

2019-11-18 22:18

Piekrītu: Arī smēķēju, bet nekad nedaru to pie durvīm vai centra vidū kur apgrozas cilvēki. Paej malā un viss, ne tev traucē, ne tu citiem.

2019-11-18 23:05

Klucis: Ja tas ir pipecs riktīgs liepajas slimnīcas galvenajam par neapdomīgu situāciju pie galvenās ieejas , tas ir smieklīgi un necienīgi pret apmeklētājiem. Cilvēkiem ir jābrien cauri nospļautai ietvei , jāizelpo dūmu mākonis un vēl piedevām bērns jāizrauj cauri šim visam . Fuuuuu liepajas slimnīcas vadībai fuuuuu !!!! Un tos pīpmanus lai stum prom no aceem lai neredz

2019-11-19 05:07

:): Kas jum smēķētājiem ir devis tādas tiesības bojāt citu cilvēku veselību

2019-11-19 22:20

iespējams,ka jāpīpē: ja jau man nepīpētajam ir vēzis,priekš kam man ievērot veselīgo dzīves.... ,,veselīgo,, laikam tagad jāliek pēdiņās....veidu.....

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli