Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Puse pieaugušo dzīves: brīvprātīgais darbs dod ticību saviem spēkiem

Dažādās valodās runājoši jaunieši, kas aizrautīgi iesaistās vietējā dzīvē, ne vienmēr ir tūristi. Daudzus uz Latviju atvedis brīvprātīgais darbs, un tāpat mūsu jaunieši dodas pastrādāt ārzemēs. Kas mudina meklēt iespējas un mesties uz galvas iekšā nezināmajā, ko iegūst paši un ko sabiedrība, stāsta paši jaunieši un brīvprātīgā darba organizatori.

Puse pieaugušo dzīves: brīvprātīgais darbs dod ticību saviem spēkiem
Brīvprātīgā darba darītāji no Gruzijas un Latvijas kopā ar saimniekiem dara ikdienas lauku darbus. Jaunieši sakāpuši traktora piekabē, lai dotos uz mežu pēc malkas. (Foto: no Asmatas Kontselidžes personīgā arhīva)
Brīvprātīgā darba darītāji no Gruzijas un Latvijas kopā ar saimniekiem dara ikdienas lauku darbus. Jaunieši sakāpuši traktora piekabē, lai dotos uz mežu pēc malkas. (Foto: no Asmatas Kontselidžes personīgā arhīva)
22.01.2023 06:00

Agnese Grīnberga, Linda Kilevica, Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Drīkst būt izvēlīgs

Liepājnieks Niklāvs Zahars, pabeidzis Draudzīgā aicinājuma 5. vidusskolu, nolēma paņemt brīvu gadu.

Viņš deviņus mēnešus trešajā lielākajā Slovēnijas pilsētā Kranjā strādāja centrā, kuru bērni apmeklē pēc skolas, jo puisim bija darba pieredze bērnu nometnēs.

Tā kā pērnruden Niklāvs devās uz Nīderlandi studēt komunikācijas zinības, brīvprātīgā darbs bijis ļoti labs veids, kā pierast pie dzīves prom no mājām.

“Esi neatkarīgs, iemācies dzīvot starp citiem cilvēkiem, iziet no savas komforta zonas – tā ir kā puse no pieaugušo dzīves,” viņš atzīst.

Brīvprātīgā darbu varot atrast ļoti dažādās jomās, sākot ar pasākumu organizēšanu un beidzot ar fermu laukos, taču vajag meklēt projektu, kas pašam interesē, iesaka N. Zahars.

Viņš devās uz Slovēniju ar organizācijas “European Solidarity Corps” (ESC) starpniecību. “Uztaisīju savu profilu ESC datu bāzē, viņi atsūtīja projekta pieteikumu, pēc tam bija intervijas,” viņš pastāsta.

Niklāvam uz centru citā pilsētā bija jābrauc 20 minūtes. Pienākumi – pavadīt laiku ar bērniem, palīdzēt viņiem izpildīt mājasdarbus, organizējis arī rokdarbu un zīmēšanas darbnīcas.

Daudzi nemācēja runāt angliski, toties ar lielu entuziasmu palīdzēja latvietim apgūt savu valodu. “Liels izaicinājums ir iemācīties jaunu valodu, bet, ja tiec ar to galā, tad vari izdarīt jebko,” atzīst Niklāvs. “Pēc tam savā valstī nekas vairs nav tik izaicinoši.”

Viņš uzskata, ka šāda brīvprātīgā darba pieredze noteikti vēlāk jāiekļauj savā CV, jo darba devējs, visticamāk, novērtēšot jaunieša spējas.

Iespējas galvenokārt ir atkarīgas tikai no katra paša. Niklāvs Zahars uzsver: “Man pietika laika iepazīt zemi un tās kultūru. Ja nebūsi atvērts, neko neiepazīsi. Vajag vairāk teikt “jā”, nekā “nē”.” Foto: no N. Zahara personīgā arhīva

Uzņemošā organizācija apmaksāja ēdināšanas un transportu izdevumus ceļam uz darbavietu, kā arī maksāja kabatas naudu. Lai saņemtu naudu par darbdienu, bija jānostrādā četras stundas.

Niklāvs atzīst, ka līdzekļu pieticis visam, un iesaka brīvo gadu maksimāli izmantot ceļošanai. “Slovēnijā biju divu stundu attālumā no vairākām citām valstīm,” pastāsta jaunietis.

Tiem, kuri vēl tikai apdomā brīvprātīgā gaitas ārzemēs, viņš iesaka aprunāties ar kādu, kurš jau tur bijis. Tāpat jāizsver, kas pašam der un kas ne.

“Var dzīvot viens vai ar citiem kopā, tālu no lielas pilsētas vai centrā. Nav jābaidās būt izvēlīgam, jo šai vietā dzīvosi veselu gadu,” saka N. Zahars.

Arī Egils Rekmanis, kurš pirms dažiem gadiem pabija brīvprātīgajā darbā Horvātijā, par plusu min iespēju iepazīt citas kultūras un sastrādāties ar citu tautību cilvēkiem, kas ļoti noder mūsdienās, dzīvojot multikulturālā sabiedrībā.

“Brīvprātīgo darbu var darīt ļoti specifiskās vietās. Es strādāju mazā permakultūras ciematā ar 60 cilvēkiem, un noteikti par šo vietu nekad neuzzinātu, ja nebūtu programmas “Erasmus +”. Varēju daudz iemācīties par permakultūru un dzīvi laukos Horvātijā,” viņš pastāsta.

Lielākais ieguvums, kas noder joprojām, esot personīgā izaugsme. “Vajag iziet no savas komforta zonas, lai aizbrauktu uz citu valsti un sastrādātos ar francūžiem, portugāļiem itāļiem. Kļuvu pašpārliecinātāks, daudz ko mācījos no viņiem, bet arī es varēju viņiem iemācīt jaunas lietas, jo pieredzes ir dažādas,” norāda Egils.

Skolā to neiemāca

Staņislavs Babins ir īstermiņa brīvprātīga darba projektu vadītājs biedrībā “Radi vidi pats”.

Daudzi par brīvprātīgo darbu interesējoties paši. “Ir pat daži, kuri visu saplānojuši trīs gadus uz priekšu, taču tādu ir maz,” nosaka S. Babins. Tomēr daļa jauniešu vispār neko nezinot par šīm iespējām vai arī necenšas tās izmantot.

“Uzskata, ka tas nav domāts viņiem, jo vienai daļai tas asociējas ar strādāšanu par velti.

Patiesībā brīvprātīgajiem tiek nodrošināta dzīvošana, ēdināšana, transports un piešķirta neliela naudiņa ikdienas vajadzībām,” paskaidro projektu vadītājs.

Jauniegūtā pieredze un ieguldītais laiks nekad neesot veltīgi. “Brīvprātīgais darbs ir iespēja darīt to, kam tu tici un kam redzi jēgu. Visu nosaka motivācija. Tu ieguldi savu enerģiju, zināšanas, prasmes, laiku, un tas nozīmē sevis pārbaudīšanu un pieredzes gūšanu,” saka S. Babins.

Viss jaunais, protams, sagādā zināmas grūtības. “Tas nav viegls brauciens. Ir daudz izaicinājumu, kuru dēļ emociju gamma ir plaša, taču grūtībām seko augsta pacēluma sajūta un prieks par paveikto.

Brīvprātīgais darbs liek pa īstam iepazīt sevi un saprast, ko katrs vēlas sevī uzlabot,” norāda S. Babins.

Ieguvumus jaunieši lielākoties novērtē pēc ilgāka laika. “Tie, kurus satieku pēc vairākiem gadiem, man ir teikuši paldies par uzrunāšanu. Daudzi tādējādi sapratuši, ko grib studēt, kādu darbu strādāt un pēc kādiem principiem dzīvot,” stāsta S. Babins.

Viņš arī norāda, ka tā var iegūt zināšanas un prasmes, kuras nemāca skolā. “Jaunieši šeit mācās sadarboties komandā, uzstādīt mērķus, sasniegt rezultātus, pielāgoties, turklāt ārzemju brīvprātīgie iepazīst arī kultūru atšķirības.”

“Iepriekšējo reizi ārzemju brīvprātīgie Aizputē bija 2020. gadā,” saka Dienvidkurzemes novada jaunatnes darbiniece, “Ideju mājas” vadītāja Ance Tīmane. “Mūsu gadījumā brīvprātīgo darbu nedaudz apturēja pieredze ar kovida sākšanos, un šobrīd ir mazliet bail, vai spēsim viņus nodrošināt ar darbu, ja atkal atsāksies kādi ierobežojumi,” viņa norāda.

Projekts brīvprātīgo uzņemšanai esot apstiprināts, taču problēmu radot viņu izmitināšana. “Ņemot vērā ierobežotās dzīvokļu īres iespējas Aizputē, kā arī dzīves sadārdzinājumu, ir ļoti grūti atrast dzīvesvietu brīvprātīgajiem, jo finansējums ir tik, cik piešķirts,” viņa saka.

Tagad varu izdzīvot jebkur

Gruzīnietes Asmata Kontselidže un Nini Kurašvili piedalījās biedrības “Radi vidi pats” īstenotā projektā “Fruits&Campfires 2022” atvērtajā lauku saimniecībā “Zadiņi” Smiltenes novadā.

Meitenes kopā ar vēl dažiem gruzīniem un latviešu brīvprātīgajiem strādāja dārzā un siltumnīcā, gatavoja ēst, apkopa dzīvniekus, būvēja tiem mājas un rīkoja dažādas aktivitātes.

Asmata 2019. gadā kā brīvprātīgā divus mēnešus aizvadījusi Somijā. “Nekad neatsakos no iespējas gūt jaunu pieredzi, un brīvprātīgajam darbam vienmēr līdzi nāk daudz kas pozitīvs –

es varu iepazīt jaunas valstis, to kultūru un cilvēkus, varu iemācīties iepriekš nezināmas lietas. Tas viss man noderēs nākotnē,” stāsta meitene.

Brīvprātīgo darbu “Zadiņos” Asmata nav izvēlējusies nejauši. “Es studēju bioloģiju un savu maģistra darbu rakstīšu par ekoloģijas tēmu. Turklāt vienmēr esmu gribējusi padzīvot laukos, jo ikdienā man tādas iespējas nav,” jauniete pastāsta.

Brīvprātīgās darbs viņai devis pārliecību par saviem spēkiem. “Tagad es zinu, ka spēju tikt galā ar izaicinājumiem. Turu atvērtu prātu, jo svarīgākais ir mana personīgā attīstība. Es mācos justies ērti dažādās vidēs. Gruzīnu kultūra ir ļoti specifiska, tā stipri atšķiras no latviešu kultūras, tāpēc man ir ļoti interesanti vērot atšķirīgo un mācīties to pieņemt,” viņa norāda.

Nini savukārt šī ir pirmā pieredze brīvprātīgās darbā. Pilsētniecei dzīve laukos ir jaunums. “Es nekad iepriekš nebiju mazgājusies aukstā dušā, bet šeit tāda mazgāšanās ir regulāra,” par jauno pieredzi stāsta meitene.

Viņa brīvprātīgajam darbam pieteikusies, jo ikdienas dzīve sākusi šķist garlaicīga.

“Brīvprātīgais darbs ārzemēs nozīmē atrašanos prom no ģimenes un savējiem, ir jāiemācās ar visu tikt galā patstāvīgi. Ja tu neuzņemsies risku, tad nekad neattīstīsies kā personība,” apgalvo Nini.

Vēl viens svarīgs aspekts, ko akcentē gan Nini, gan Asmata, ir prasme paskatīties uz lietām no vairākām perspektīvām. “Tu redzi kultūras, tradīciju atšķirības, un tas palīdz kļūt tolerantākai. Cilvēki šeit saprot, ka ir tikai mazas daļiņas no visas lielās pasaules, un man tas palīdz justies brīvākai,” saka Nini.

Veicot brīvprātīgo darbu, jaunieši nonāk pie sev svarīgām atziņām. “Es jebkur tagad mācētu izdzīvot viena. Pirms šī projekta domāju, ka nespēju dzīvot mazā ciematā, izmantot āra tualeti, ka nespēju parūpēties par dzīvniekiem, strādāt dārzā vai uzbūvēt kaut ko. Šeit es sapratu, ka tad, ja gribu un vajag, varu izdarīt ļoti daudz,” rezumē Nini.

Iemācās saprast lietas

Andris Kāposts, biedrības “Attīstības platforma YOU+” vadītājs

Pēc “Brīvprātīgā darba likuma” jaunietis par brīvprātīgā darba veicēju oficiāli var kļūt no 13 gadu vecuma – tad tiek slēgts trīspusējs līgums starp organizāciju, pašu jaunieti un viņa vecākiem, ja jaunietis vēl nav pilngadīgs.

Līgums visām iesaistītajām pusēm garantē drošību, ja nu gadījumā kaut kas notiek. Taču tīri praktiski to var darīt arī agrāk, jo brīvprātīgais darbs jau sākas tādā pavisam ikdienišķā līmenī, piemēram, kaimiņam sanesot malku vai nošķūrējot sniegu no celiņa.

Ieguvums jaunietim, arī 13 un 14 gadus vecam, pirmkārt, ir praktiskā pieredze, viņš potenciālajam nākotnes darba devējam kļūst interesantāks, ja prot lietas, ir redzējis, kā tās darbojas praksē.

Otrkārt, tas ir lietderīgi pavadīts laiks, turklāt mēs cenšamies rīkoties tā, lai brīvprātīgie tiktu kaut simboliski, tomēr atalgoti. Treškārt, viņi var satikt citus cilvēkus. Ja ir bariņš brīvprātīgo, kas satiekas vienā vietā un kas pirms tam ir izlēmuši iet un darīt, viņus vieno kopīgas vērtības.

Būt par brīvprātīgo – jā, izklausās forši, bet ir jāņem vērā noteikumi un tas, ka tā ir atbildība. Tas ir gluži tāpat, kā jebkuru darbu darot. Kad gatavojam konkrētus jauniešus konkrētam pasākumam, stāstām viņiem, ka jādara viss, lai problēmas risinātu, nevis tās radītu.

Loģiski, ka sākumā brīvprātīgajam jaunietim uzdos veikt kādus ļoti vienkāršus tehniskus darbus, piemēram, sanest un salikt krēslus, satīrīt telpas. Iesaistoties regulāri, pamazām var tikt uz augšu. Var būt, ka uztic reģistrācijas pienākumus, jauniešus novērtē un pēc pasākuma pat uzmeklē, algo un pieņem darbā. Veicinām izpratni par to, ka nekad nevar zināt, kurš uz tevi skatās un vērtē.

Runas izplatās ātri: lūk, šie labi darīja, šie atkal nekvalitatīvi. Tādēļ mums ir stingra kontrole, lai jauniešus kā uzticamus darba veicējus aicinātu iesaistīties nākamajos pasākumos.

Mēs arī cenšamies sadarboties ar uzņēmējiem, lai viņi jauniešu gūto pieredzi atzītu. Daudzus varbūt neinteresē šis ieraksts, bet ar laiku reālā darbā parādās, ka jaunietis saprot lietas – viņš neiet un nemaldās, bet prot reaģēt krīzes situācijās.

Ja runājam par brīvprātīgā darba pieredzi ārzemēs, tad mēs jauniešiem palīdzam sagatavoties šim solim, kopīgi izvērtējam, kādēļ pieņemt vai nepieņemt šādu lēmumu.

Cenšamies atrunāt no brīvprātīgā darba ārzemēs, ja jaunietis to grib izmantot kā bēgšanu no neatrisinātām problēmām, piemēram, sliktām attiecībām ģimenē, nesaprašanās skolā. Tas nerisina problēmas, ar tām jātiek galā tepat.

Kad jauniešus gatavojam darbam ārvalstīs, skaidrojam, ka nav viegli ilgu laiku būt citur. Kad brīvprātīgais dodas uz ārzemēm, viņš dodas ar vēl konkrētāku mērķi – kaut ko izpētīt un saprast.

Manā pieredzē ir bijuši jaunieši tūliņ pēc vidusskolas, kuri nekad nav dzīvojuši vieni, viņiem šī beidzot ir iespēja pieaugt. Citreiz jauni cilvēki ar ērtu un nodrošinātu dzīvi izvēlas brīvprātīgo darbu, atsakoties no ierastās ikdienas, kas varbūt tobrīd ir nedaudz apnikusi, lai gūtu jaunus iespaidus, Ārvalstīs absolventi bieži izmanto brīvprātīgo darbu, lai paņemtu pārtraukumu mācībās.

Pie mums šāds solis vēl izraisa baiļu sajūtu, īpaši jauniešu vecākos.

Es domāju tā: Kurā valstī gribētu strādāt?

Ieva Jēce – mācās un strādā:

– Neesmu domājusi braukt uz kādu citu valsti strādātu. Es studēšu. Arī par brīvprātīgo darbu neesmu domājusi. Tagad tikai čiloju pa dzīvi un izmantoju iespējas, ko tā dod. Pirms kāda laika redzēju televīzijas raidījumu par brīvprātīgo darbu. Šķita interesanti, bet pašlaik par to nedomāju.

Elīna Sērmola – mācās:

 Neesmu par to domājusi. Arī brīvprātīgais darbs šobrīd nav mana aktualitāte. Dzirdējusi par to esmu no vecākiem, kaut ko lasīju internetā. Varbūt kādreiz to arī izmēģināšu, lai iegūtu jaunu pieredzi. Pieļauju, ka uz kādu laiku varētu pat aizbraukt uz citu valsti kā brīvprātīgā.

Luīze Svilpe – studente:

– Domāju, ka varētu strādāt kādā citā valstī, bet man nav vienas konkrētas valsts, uz kuru gribētu doties. Esmu arī domājusi, ka varētu strādāt kā brīvprātīgā, bet reāli to neesmu darījusi. Manuprāt, tā būtu lieliska iespēja, lai izrautos no rutīnas, redzētu citu kultūru. Ja brauktu, tad uz Dienvideiropu, kur silti.

Kitija Dumpe – māmiņa:

– Man bija apņemšanās braukt strādāt uz citu valsti, jo neapmierināja atalgojums, taču to neizdarīju. Es zinu, ko nozīmē būt brīvprātīgajai, jo, mācoties skolā, palīdzēju dažos sporta pasākumos. Tas bija forši – palīdzēt un vienlaikus izdarīt kaut ko labu. Laba pieredze, kā saprasties ar cilvēkiem.

Nils Pukalo – students:

– Esmu domājis, ka varētu braukt uz Nīderlandi strādāt. Neesmu tur bijis, bet man vienkārši tā zeme patīk. Esmu darījis brīvprātīgo darbu – kopām, tīrījām mežu. Kāds man no tā bija ieguvums? Tīrāka sirdsapziņa.

This image has an empty alt attribute; its file name is 3830-62a1cb81ed0aa.jpg

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild SIA “Kurzemes Vārds”.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz