Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

PVD gadatirgos nepārbaudīs keramikas trauku nekaitīgumu

PVD gadatirgos nepārbaudīs keramikas trauku nekaitīgumu
Foto: Publicitātes
07.08.2013 12:25

LETA

Atslēgvārdi

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) neplāno sūtīt inspektorus uz amatnieku gadatirgiem pārbaudīt keramikas trauku ražotāju izstrādājumus, tomēr, ja trauks paredzēts pārtikas gatavošanai veikalos vai sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, tam ir jāatbilst normatīvajos aktos noteiktajām nekaitīguma prasībām, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.

“PVD nekontrolē individuālus darījumus, ja keramikas izstrādājums tiek pārdots privātpersonai. Tas nozīmē, ka uz amatnieku gadatirgiem vai darbnīcām PVD nav plānojis doties un nedosies, taču arī šādā gadījumā izstrādājumam ir jāatbilst normatīvo aktu prasībām,” sacīja Meistere.

PVD keramikas traukus, kas paredzēti saskarei ar pārtiku, kontrolē gan sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, gan citos pārtikas aprites uzņēmumos, kuros tos izmanto ēdiena gatavošanai vai pasniegšanai, gan tirdzniecības vietās, piemēram, veikalos. Tāpat PVD kontrolē ražotājus, ja tie ražo traukus, kas paredzēti pārtikas aprites un tirdzniecības uzņēmumiem, kā tas bija gadījumā ar Liepājas ēdināšanas uzņēmumos noformētajiem protokoliem par māla trauku izmantošanu ēdiena “Liepājas menciņi” gatavošanā.

“Uzņēmumiem, kuri ražo vai piegādā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem keramikas traukus, jāņem vērā, ka tiem jāatbilst noteiktām nekaitīguma prasībām. Proti, svina un kadmija daudzums keramikas traukos nedrīkst pārsniegt pieļaujamo, pretējā gadījumā tiek apdraudēta cilvēku veselība, jo var rasties izmaiņas pārtikas produktu sastāvā,” norādīja Meistere.

Viņa arī sacīja, ka atbilstības deklarāciju ir jāuzrāda keramikas trauku ražotājam vai pārdevējam, pirms tam veicot izstrādājuma laboratoriskos izmeklējumus, nosakot svina un kadmija klātbūtni.

“Atbilstības deklarācijai jābūt katram trauku veidam, piemēram, šķīvim, podiņam, krūzei, bet ne katrai produkcijas partijai. Jauni laboratoriskie izmeklējumi jāveic un deklarācija jāatjauno tikai gadījumā, ja notiek izmaiņas trauku ražošanas tehnoloģijā,” skaidroja PVD pārstāve.

Šogad PVD plāno laboratoriski izmeklēt 42 plastmasas izstrādājumu un 11 keramikas izstrādājumu paraugus. Līdz šim izmeklētie paraugi atbilst prasībām, norādīja Meistere.

“Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka problēmas ir gan ar plastmasas, gan keramikas izstrādājumiem. Piemēram, pagājušajā gadā trijos plastmasas izstrādājumos – melamīna makaronu karotēs, pannas lāpstiņās un ēdienu sadales dēlīšos tika atklāta palielināta formaldehīda daudzums. Gadījumos, kad paraugi izrādījušies neatbilstoši, trauki ir atsaukti no tirdzniecības,” norādīja PVD pārstāve.

Kā ziņots, šajā tūrisma sezonā PVD veicis pārbaudes vairākos Liepājas ēdināšanas uzņēmumos, noformējot protokolus par māla traukiem, kuros pasniegts tradicionālais ēdiens “Liepājas menciņi”. Auksti kūpināta menca sacepta ar kartupeļiem, sīpoliem, dillēm un saldo krējumu tiek pasniegta īpašos māla podiņos, kurus nelielā skaitā izgatavo Saldus novada amatniece Iveta Besere. Liepājas Reģiona tūrisma informācijas biroja vadītāja Ieva Hmieļevska iepriekš sacīja, ka PVD rīcība var apdraudēt keramiķu darbu.

“Absurds ir tajā, ka amatniecei, kas izgatavo māla trauciņus nelielā skaitā, ir izziņa vai sertifikāts par glazūru, bet ar to nepietiekot – PVD skaidrojuši, ka katrai trauciņu partijai jāiziet analīze laboratorijā, bet amatnieki taču neražo traukus rūpnieciskās partijās! Šai kundzei viena partija var būt tikai ap desmit trauciņu, bet tāpēc vēl četri jāsūta uz laboratoriju, kādas nav ne Latvijā, ne Lietuvā,” pauda Hmieļevska.

“Komunikācijā ar PVD pārstāvjiem uzzinājām, ka līdzīgas pārbaudes PVD iecerējis veikt arī amatnieku tirdziņos visā Latvijā, kas nozīmē, ka drīzumā tradicionālās keramikas amatniekiem būs jāpārtrauc darboties,” pauda LiepājasReģiona tūrisma informācijas biroja vadītāja.

“Problēma ir tajā, ka ierēdņi Latvijā pienācīgi neiepazīstas vai atšķirīgi iztulko normatīvus, kuros gan ir paredzēts, ka atbilstošo prasību kontrolē ir jāievēro samērīguma princips, un “Liepājas menciņu” gadījums liecina, ka PVD ir problēmas ar samērīguma izpratni,” uzskata Hmieļevska.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz