Svētdiena, 29. marts Agija, Aldonis

Radīt vidi pašiem. Aktīviste Laura Grundmane pievērš uzmanību globālām problēmām

Radīt vidi pašiem. Aktīviste Laura Grundmane pievērš uzmanību globālām problēmām
Foto: no personīgā arhīva
23.11.2019 07:00

Reģionālo laikrakstu pielikums "Novadi zaļo"

Kurzemē nav daudz nevalstisko organizāciju, kuru darbība vērsta tieši uz vides aizsardzību. Taču Liepājā jau gandrīz 15 gadus aktīvi darbojas biedrība “Radi vidi pats”, kuras nosaukums ietver ideju – ar praktisku rīcību pievērst uzmanību globālām problēmām. Laura Grundmane ir viena no enerģiskākajām biedrības aktīvistēm.

Komanda rodas pati no sevis

Laura par biedrību uzzinājusi 2007.gadā, kad tika īstenots projekts “Cilvēks nav vientuļa sala”. Biedrības mērķi precīzi sakrita ar jaunietes idejām, kā dzīvot veselīgi un videi labvēlīgi, uzmundrinot vienaudžus, kas dīkdienībā neaizdomājas tālāk par savām sadzīves vajadzībām.

“Man tas bija spējš uzrāviens – īstais, kas vajadzīgs,” viņa saka.

Tobrīd “Radi vidi pats” darbojās ap desmit jauniešu, šobrīd pastāvīgi strādā ap 20, bet atkarībā no tēmas vismaz pussimts domubiedru pulcējas dažādos pasākumos.

Kopumā būtu grūti saskaitīt, cik cilvēku piedalījušies daudzajos projektos un neformālajās darbnīcās. Daži aizbraukuši, daži atgriezušies, ik pa laikam biedrībā līdzdarbojušies brīvprātīgie no ārvalstīm (Beļģijas, Gruzijas, Nīderlandes, Spānijas, Francijas, Portugāles, Serbijas, Grieķijas, Itālijas, Ungārijas, Igaunijas).

Arī šobrīd ir trīs puiši no Slovākijas, Itālijas un Rumānijas. Kurzemnieki ne tikai uzņem domubiedrus no ārvalstīm, bet sūta arī savējos apmaiņas programmās, tādējādi bagātinot starpkultūru pieredzi.

“Mums nav noteikta vecuma mērķauditorijas,” stāsta Laura. “Tā ir ļoti plaša – no skolēniem līdz senioriem. Tēmas saistošas visiem. Interesanti gan jaunietim, gan mammai ar maziem bērniem, gan vecākiem cilvēkiem. Protams, aktīvākie, kā parasti, ir vecumā no 18. Mūsu biedrības iezīme, ka organizējamies paši. Nav tāda viena bakstītāja, kas liek darīt to vai citu. Arī jaunpienācēji uzreiz saprot, ka tās idejas, ko gribas bīdīt, pirmkārt, svarīgas katram pašam. Vides lietās tām jābūt cilvēka sirdī un prātā, tad arī viss īstenojas. Un komanda rodas pati no sevis.”

Pērkot zaudējam laiku un naudu

Stāstot par nevalstisko organizāciju, Laura lielākoties saka: mēs, mūsu, mums. Tas ir vēl viens “Radi vidi pats” nerakstīts uzdevums – veidot kopienas sajūtu, lai ikviens justos kā ģimenes loceklis. Jaunus biedrus organizācija īpaši nemeklē, viņi uzrodas paši. Ir cilvēkam laba ideja, bet pietrūkst zināšanu un prasmju, kā to īstenot. Atliek atnākt uz kopienu, izstāstīt šo ideju, un viss notiek.

Viens no šobrīd svarīgākajiem projektiem ir “Dzīve bez atkritumiem”. Tā ir darbnīca, kurā katrs pats var, piemēram, uztaisīt ekoloģisku zobu pastu, dezodorantu, ziepes un citas sadzīves lietas, netērējot lielus resursus un nepiesārņojot dabu. Var pagatavot maisiņu no veciem aizkariem, uztamborēt paklāju no novalkātiem T krekliem, auskarus no alus pudeļu korķiem.

Ir izveidots arī bezmaksas apmaiņas punkts. Var atnest to, ko vairs nevajag, un paņem mantu, kuras pietrūkst, bet citam tā kļuvusi lieka. Tur ir drēbes, grāmatas, trauki.

“Tā veicinām ideoloģiju, ka pasaulē saražots daudz lietu, kam var būt ilgāks mūžs, nekā sākumā šķiet, tās nav jāmet ārā,” norāda Laura.

“Dzīvojam pārticībā, pērkam modes lietas, daudzas izsviežam ārā, pat nelietotas, un radām atkritumu kalnus. Tas nav godīgi pret mazāk attīstīto valstu iedzīvotājiem, kuri dzīvo trūkumā. Apmaiņas punkts ir alternatīva, kas daudz neprasa, lai, darot vienkāršu lokālu darbību, pievērstos globālu problēmu risināšanai. Pieredzi pārņēmām no Vācijas, kur tādi apmaiņas punkti ir jau sen. Cilvēki saprot, ka nevajag tik ļoti tērēt resursus. Aicinām sabiedrību atvērt acis, saprast, ka, pērkot arvien jaunas lietas, nekļūstam ne laimīgāki, ne veselāki. Vienīgi pazaudējam laiku un naudu, ko varētu ieguldīt vērtīgāk.”

Jo ērmīgāks, jo labāks

Nu jau ilgtermiņa aktivitāte biedrībā ir velosipēds, turklāt jo ērmīgāks, jo labāks. Organizācijai ir sava darbnīca “Radi velo pats”, ir brīvprātīgais, kas palīdz salabot ērmriteni vai parastu velosipēdu. Darbnīcā tiek īstenotas vēl citas iniciatīvas.

“Ritenis ir ļoti piemērots pārvietošanās līdzeklis Liepājā, arī jebkurā citā pilsētā,” norāda Laura Grundmane.

“Iesaistāmies pilsētvides attīstībā, sekojam līdzi, kas notiek pašvaldībā. Esam protestējuši, piemēram, pret bīstamo atkritumu pārstrādes rūpniecības attīstīšanu Liepājā. Vācām parakstus vietnē manabalss.lv, sadarbojāmies ar medijiem.

Manuprāt, sabiedrības līdzdalība nozīmīgu tautsaimniecisku lēmumu pieņemšanā ir ļoti svarīga. Neviens taču negrib dzīvot piesārņotā vidē,” skaidro aktīviste.

Vai nevalstiskās organizācijas tiek uzklausītas, un vai tās var kaut ko mainīt? “Vides aktīvistiem ir daudz tēmu,” atbild Laura. “Saprotam, ka tās visas nav uzreiz atrisināmas. Taču nevajag baidīties. Tas ir aplams stereotips, ka, mazais aktīvisms neko nevar mainīt. Pat viens cilvēks var daudz izdarīt. Mūsu organizācija nav tikai pašdarbnieku pulciņš. Tie ir cilvēki, kuriem rūp vide, mūsu vidū ir arī speciālisti ar starptautisku pieredzi.

Sabiedrība vides problēmas tā īsti vēl neizprot. Nedomā par resursiem, no kurienes kas nāk un kur pēc tam paliek. Mēs nevaram vainot cilvēku, kurš izvēlas produktu neekoloģiskā iesaiņojumā, jo tā ir lētāk. Nevaram likt tīrīt vannas istabu ar sodu vai citronūdeni, ja var ieiet veikalā un par dažiem eiro nopirkt ķīmisku līdzekli. Varam vienīgi izglītot, piedāvāt alternatīvas mazām lietām, ko katrs pats var darīt apkārtējās vides un mūsu visu veselības labā. Sabiedrības domāšana lēnām, bet tomēr mainās.”

PIELIKUMS “NOVADI ZAĻO” TAPIS AR LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDA FINANSIĀLU ATBALSTU.

21 komentāri

2019-11-23 08:09

nu nu: "velosipēds, turklāt jo ērmīgāks, jo labāks" ........
Vai tad nebūtu jābūt "jo ērtāks, jo labāks"?
Viņai reāli ar galvu nav kārtībā.

2019-11-23 09:08

Jou: Pašiem sava Grēta - tas taču ir lieliski!

2019-11-23 09:55

tiem: Kaut kāds sviests! Sakārtojiet vispirms paši sevi un ap sevi, paši savu vidi, un tad gan būs ticami rezultāti. Bet ar to iekšējo stulbumu ir kā ir, tas dažiem nav iespējams.

2019-11-23 10:15

Mudzis: Globālisti, kas visu laiku skandē - sāc ar sevi, sāc ar sevi... Tad BEIDZOT sāciet! Ar Baltijas jūru...

2019-11-23 10:31

jā: uzšūt maisiņu no veciem aizkariem, uztamborēt paklāju no novalkātiem T krekliem, auskarus no alus pudeļu korķiem. -Ja meičai patīk staigāt kā bomzenei, lai to dara, bet lai uz savu muļķību realizēšanu neaicina normālus cilvēkus! Brīnums, kā neaicina pa gružkastēm ložņāt , jo tur taču arī var visādus labumus atrast, no kā var auskarus pagatavot un balles kleitas uzšūt! Citu izmestās mantas noteikti jāsavāc un jāstiepj uz mājām, jo var kādu mēs lu pagatavot? Lauriņ, Piejūras slimnīcu drīz aizvērs, ko tad tu darīsi?
Arī par velosipēdu piekrītu pirmajam komentētājam - tam jābūt pēciespējas ērtākām, nevis tizlākam!

2019-11-23 13:15

Cunami: Nedod dievs kāds pamācīs lumpeņus dzīvot tīrāk, tā jau ir lumpeņa pamattiesība - piecūkot visu sev apkārt

2019-11-23 15:32

Man Nav Vienalga: Protams galvenais ir izdzīvot pelēkajam liepajniekam līdz nākošām pašvaldības vēlēšanām un dzivot pāri saviem finanšu līdzekļiem un mēst ārā ēdienu atkritumos. Joprojam turpināsim sēdēt savās viensētās un ES pabalstu politiku. Galvenais nolikt otra cilvēka viedokli un turpināt degradēt vidi. Pienāks diena kad Liepājas pludmale būs izskaloti tūkstošiem plastmasa maisiņu un sniega vietā kritīs uz zemes sazaluši plastmasa mikrogabaliņi , kas ietekmēs un pāaugstinās lielāku saslimšanas risku onkoloģisko slimībām. Ja valdībā esošajiem "kangariem" ir vienaldzīga veselības aprūpe sistēmas finansiālais atbalsts mediķu atalgojumā lai Latvijas iedzīvotājiem sniegtu kvalitatīvus pakalpojumus. Tad nav brīnums ka kopumā palielinās iedzīvotāju mirstība. Tas viss ir vienoti. Daži indivīdu virtuāli atļaujās necienīt otra cilvēka viedokli un ieteikumu " kā labāk dzīvot un attiekties pret cietiem un dabu". Vienaldzība :(

2019-11-23 16:14

o: lai naudas maisi sāk ar sevi un beidz tik daudz alkatīgi ražot.

2019-11-23 18:38

Zuze: Laura, tu esi vislabākā! Vienmēr atradīsies kāds, kuram ir viedoklis par visu, diemžēl anonīms..

2019-11-23 20:44

patērētāji: pērk to,ko ražo.......,kas ķersies pirmkārt pie tiem?NEVIENS!

2019-11-23 20:57

>zuze: zuze, bet tu tak pati esi anomnīma! Es esmu Mārtiņš Bērziņš, Miervalža un Dzidras dēls. Neesmu anonīmis. Meičas teiktais ir stulbuma un šaurpierības auzgstākā izpausme. Kurā gadsimtā mēs dzīvojam?
Ēdienu nevajag mest atkritumos. No dezas var nokasīt pelējumu un ar to pacienāt draugus! Un tad brīnīties, no kurienes rodas vēzis.
Ja nopietni, visas vecās mantas ir jāizmet. Un nekavējoties. Un pričom tur mediķu atalgojums? Ne kapeiku papildus viņi nav pelnījuši!
Es saskatu, ka meiča aicina cilvēkus būt par vācējiem. Jo visu taču var izmantot, ja nevar, gan jau, ka kaut kur noderēs.
Reiz nogāju taj'pagrabā. Tur smird kā ellē. Nenormāli, gandrīz savēmos. Domāju, ka tur blusas, blaktis, tarakāni ir pa pilnam. Sajutu totālu antisanitāriju.
Manuprāt slims ir viedoklis, ko meiča grib popularizēt. Jāiet viņai ārstēties. Pavisam nopietni, un steidzami!

2019-11-23 22:35

bobis: Laurai tiešām vispirms jāsāk ar sevi - jānogriež garie mati, kuri prasa regulāru kopšanu un šampūnu lietošanu, nedrīkst iet dušā katru dienu, kur nu vēl mazgāties ar smaržīgām dušas želejām vai lietot tualetes papīru e.c.

2019-11-23 22:59

Malacis!: Lauriņ, lai Tev un Taviem domu biedriem veicas un izdodas iecerētais! Ir vajadzīgs spēks un drosme stāties pretim patērētāju sabiedrības viedoklim, jo globālais sauklis ''pērciet saražotos plastmasas u.c. mēslus!'' ir gajiens pretim iznīcībai - kā cilvēku, tā planētas, un bēda ir tajā, ka 2/3 ļaužu šai pasaulē to nevēlas saprast, jo dzīvo ar pusdomu - ''manam mūžam jau pietiks..." Bet kā ar jūsu bērnu bērniem, vai inteliģents cilvēks nedomā plašāk un tālāk? Lai mums visiem saprāts un mēra sajūta!

2019-11-24 00:35

Jons Plunts: Visiem īpaši neaptēstajiem:
RUNA NAV PAR TO, KA JĀSAMAZINA ATKRITUMU DAUDZUMS ! PROTAMS, KA JĀSAMAZINA. JAUTĀJUMS IR PAR TO, KĀ CILVĒKS VAR AICINĀT CITUS BŪVĒT UN LIETOT ĒRMĪGUS, NEDROŠUS, NEĒRTUS, NEATBILSTOŠUS TEHNISKAJĀM PRASĪBĀM VELOSIPĒDUS, KURI VAR IZJUKT JEBKURĀ BRĪDĪ UN KURIEM VISS SAMETINĀTS AR PUŅĶIEM, BREMZES STRĀDĀ UZ DIEVVĀRDIEM, TĀ APDRAUDOT VISUS SATIKSMES DALĪBNIEKUS, IESKAITOT PAŠU BRAUCĒJU!
Nemaz nerunājot, ko tāds 'ērmīgs' tizlritenis nodara paša braucēja veselībai... Bet šie "zaļie" ērmriteņu būvētāji taču ir gudrāki par visiem mediķiem un konstruktoru birojiem kopā ņemot. Uz priekšu, bet neiesaistiet citus savās ne īpaši veselīgajās nodarbēs!

2019-11-24 10:21

Mudzis: Pieredzēju dzīvē KĀDA plastmasas iepakojuma čupa palika pēc vegāna gatavotām vakariņām. Man gan pēc tam mēģināja iestāstīt, ka vegānismam nav nekāds sakars ar zero waste... Aļo, tauta, par ko ir kašķis...

2019-11-24 15:57

vai šī persona: ir saspiedusies vai nokritusi no ērmīgā ričuka?Kā var no t-krekliem uztamborēt paklāju.Var sašūt kopā nevis uztamborēt,un pēc kā tas izskatīsies paklājs no novalkātiem t-krekliem.Gribētos redzēt kā pie viņas izskatās mājās.Ja viņai ir bērni tiem nam skolas somas bet no aizskariem uzšūtas mugursomas.Tas būtu ņirdzīgi.

2019-11-24 20:52

Mudzis: Sagriez t-kreklu vai jebkuru citu apģērba gabalu aptuveni 1 cm platās strēmelēs, satin kamolā un tamborē, aud, utml. uz nebēdu! No kaprona zeķēm vispār sanāk tādi paklāji, ko nevar novalkāt, bet priekšnamos ideāli!

2019-11-24 21:22

vasara100: Vecs ir vecs. Viss vecais ir jāizmet. To pateiks ikviens normāls psihologs. Paskatieties filmas par vācējiem. Vēmiens nāk!

2019-11-26 09:46

ag: Ak dies, palasot šos komentārus, kāda šaurpierība un tumsonība, tipiskā patērētāju sabiedrība! Cilvēks cenšas, dara kaut ko, māca dzīvot dabai draudzīgāk, samazinot tos pašus atkritumus. Bet te sienas katram vārdam klāt. Šie paši komentu rakstītāji ir arī tie, kas atstāj pēc sevis piegružotu piknika vietu un met atkritumus mežā, kas izlidina savu kafijas trauciņu pa logu ārā, braucot ar auto. Kaut varāk tādu cilvēku kā Laura un tad varbūt pasaule mainīsies uz labo pusi.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli