Pirmdiena, 25. janvāris Sigurds, Zigurds, Sigvards
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Reģionālās reformas pretinieki pie Saeimas saplūst ar mediķu piketa dalībniekiem

Reģionālās reformas pretinieki pie Saeimas saplūst ar mediķu piketa dalībniekiem
07.11.2019 09:58

LETA

Ar administratīvi teritoriālo reformu neapmierinātie, kuri sākotnēji pulcējās pie Bastejkalna, vēlāk devās gājienā uz Saeimu, pie kuras saplūda kopā ar mediķu piketa dalībniekiem, veidojot vairāku tūkstošu ļaužu kuplu protestētāju masu, novēroja aģentūra LETA.

Kā novēroja LETA, ap pulksten 9.30 pie parlamenta ēkas bija pulcējušies vismaz 2000 cilvēku, bet aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka saskaņā ar policijas aplēsēm abas akcijas kopumā varētu būt pulcējušas ap 5000 cilvēku.

Sākotnēji ar protestu pie Saeimas dominēja mediķi, kuri savu akciju sāka agrāk, bet pēc tam viņi pamazām izklīda, ļaujot savu vietu ieņemt ar reģionālo reformu neapmierinātajiem.

Protestētāji no Alsungas novada arī padomājuši par otra piketa dalībniekiem – viņi mediķiem atveduši maizes klaipu un zeķes, “lai būtu spēks cīnīties,” novēroja LETA.

Mediķi pie Saeimas skandē “Latvijai būt!”. Tāpat no klātesošajiem izskanēja saukļi “Atlaist Saeimu!” un tika saukts ārā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Tikmēr teritoriālās reformas protesta akcijas dalībnieces – “Suitu sievas” – apdziedāja Saeimu.

Kā novēroja LETA, uz protestēt pret iecerēto reģionālo reformu pie parlamenta ieradušies dažādu paaudžu pārstāvji no no Rūjienas, Alojas, Salacgrīvas, Kandavas, Alsungas, Baltinavas un citiem novadiem.

Piemēram, no Latvijas mazākā – Baltinavas – novada ieradušies 14 cilvēki, no Rūjienas novada atbraukuši aptuveni 60 piketētāji, bet no Kandavas – ap 80. Starp piketētājiem ir arī pašvaldību darbinieki un uzņēmēji.

Reformas pretinieku plakātos norādīts, ka reformas rezultātā iztukšosies lauki, tiek skandēts “Dzimtenei būt!” un citi saukļi, kā arī spēlētas dūdas.

Starp protestētājiem ir arī Rūjienas novada domes priekšsēdētājs Guntis Gladkins (Vidzemes partija), Alojas novada domes priekšsēdētājs Valdis Bārda (LZS) un Alsungas novada domes priekšsēdētāja Daiga Kalniņa.

Kā ziņots, reģionālās reformas pretinieku protesta akcijas mērķis ir paust neapmierinātību ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iecerēto un valdībā jau atbalstīto administratīvi administratīvi teritoriālo reformu, aģentūru LETA informēja Latvijas Zaļās partijas pārstāve Līga Bulmeistere.

Protesta akcija notiek vienā dienā ar veselības aprūpes jomas darbinieku piketu, kurā viņi iestājas pret mediķu atalgojuma palielināšanu mazāk apmērā nekā iepriekš solīts.

Kā ziņots, VARAM izstrādātais likumprojekts paredz reģionālās reformas modeli ar 39 pašvaldībām pašreizējo 119 pašvaldību vietā.

Nepanākot vienošanos par atalgojuma garantiju izpildi, mediķi plāno turpināt protestēt un visā Latvijā rīkos akciju “Nolaid karogu, iededz sveci!”, no 8.novembra līdz 13.novembrim lielākajām slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm un citiem aizdedzot sveces, kā arī pusmastā nolaižot valsts karogu, aģentūru LETA informēja Latvijas Ārstu biedrības un Latvijas Jauno ārstu asociācijas pārstāvji.

Jaunajā akcijā vienosies Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, kā arī to atbalsta visas veselības aprūpes profesionālās organizācijas un ārstniecības iestādes.

“Politiķiem ir jādzird sabiedrība ne tikai priekšvēlēšanu laikā, bet jo īpaši tad, kad viņi jau ir ievēlēti Saeimā vai kļuvuši par ministriem.

Jo tauta deputātus ir ievēlējusi, lai viņi rūpētos par visas valsts prioritātēm un cilvēku interesēm. Tā ir liela atbildība, kas prasa pienācīgu attieksmi un drosmīgu rīcību,” uzsvēra Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Savukārt Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis akcentēja, ka nozarē samilzušās problēmas un to atbildīga risināšana varētu kalpot par pagrieziena punktu Latvijas politikā un partiju politiskajā kultūrā.

“Neatkarīgajā Latvijā ir izaugusi jauna paaudze, kas vairs nav gatava samierināties ar “kā var nesolīt” politiku,

tāpēc mēs neesam gatavi kompromisiem un turpināsim iestāties par visu mūsu tiesībām saņemt kvalitatīvu veselības aprūpi,” norādīja mediķis.

Arī Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris žurnālistiem apliecināja, ka šodienas politiķu un mediķu pārstāvju tikšanās laikā Saeimā neizdevās panākt vienošanos par likumā noteikto mediķu atalgojuma pieauguma garantiju izpildi, tāpēc mediķu cīņu turpināsies.

Keris pateicās Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK) par sarunu procesa nodrošināšanu, taču reizē uzsvēra, ka nepiekrīt Mūrniecei, ka būtu jāatvainojas par konkrētību mediķu atalgojuma paaugstināšanā, kas noteikta likumā.

LVSADA vadītājs skaidroja, ka agrāk pieņemtais atalgojuma pieauguma apjoms vērtējams kā politiski profesionāls, tālredzīgs solis, kas radīja cerības par atbilstošu atalgojumu nozarei. 

“Nekādā gadījumā nepieļausim, ka notiek mēģinājumi atgriezties pie vecās, nekonkrētās aizplīvorotās politikas, kurā veselības aprūpe tiek badināta,” pauda Keris.

Vaicāta, vai būtu iespējams atrast vēl papildu summu mediķu atalgojuma pieaugumam pašlaik iezīmētajiem 60 miljoniem eiro, Mūrniece aģentūrai LETA atbildēja, ka pagaidām valdība un partijas strādā, lai nodrošinātu šo 60 eiro miljonu piešķiršanu. 

Kā ziņots, Mūrniece savā un Saeimas vārdā šodien atvainojās par parlamenta iepriekš veikto nepārdomāto balsojumu mediķu atalgojuma pieauguma tempam, kas neatbilst ekonomikas iespējām.

To politiķe pauda pēc šodienas tikšanās ar mediķu pārstāvjiem. Mūrniece norādīja, ka balsojums notika tad, kad bija daudz optimistiskākas prognozes par iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu. 

Saeimas priekšsēdētāja akcentēja, ka jautājums par finansējuma pieaugumu medicīnai paliek gan Saeimas, gan valdības prioritāte un ka tiekot darīts “viss iespējamais”, lai veselības aprūpes jomai pārdalītu līdzekļus no citām nozarēm.

Protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem, ceturtdienas rītā pie Saeimas pulcējās prāvs pulks medicīnas darbinieku, kuri gan uzklausīja kolēģu uzrunas, gan izkliedza dažādus saukļus, atskaņoja sirēnas un svilpa, novēroja aģentūra LETA.

Veselības aprūpes jomas darbinieki pauž neapmierinātību, ka 2020.gadā mediķu atalgojuma pieaugumam sākotnēji tika solīti 120 miljoni eiro, kas ļautu palielināt algas par 20%, bet līdz šim valdība tam iezīmējusi ap 60 miljonus eiro. Tāpat mediķi iebilst tam, ka 2022.gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti vien 3,3% no prognozētā iekšzemes kopprodukta, skaidrojušas mediķus pārstāvošās organizācijas. Salīdzinājumam – atbilstoši Veselības ministrijas sniegtajai informācijai, valsts budžeta izdevumi veselības aprūpes nozares finansējumam 2019.gadā ir 3,9% no IKP. Vidēji Eiropas Savienībā (ES) valsts veselības aprūpei atvēl 7% no IKP, bet Lietuvā un Igaunijā – vairāk par 5% no IKP.

Foto galerija

39 komentāri

2019-11-07 10:11

Sāls: Kotlešu masa ir nejau cilvēku.Masas vietā derētu ,kāds cits vārds.Piemeram pūlis.

2019-11-07 10:21

Dakters Bērziņš: Pareizi kolēģi. Es ar savu 3000 ārsta aldziņu izdzīvot nevaru. Gribu vismaz 5000. Ceru ka deputāti pievienosies un prasīs arī sev lielākas algas.

2019-11-07 10:22

revolucionārs: Man ar nauda trukst, nevaru to un nevaru šo, davai ,kādam derētu atņemt koē !

2019-11-07 10:43

Hm: Cirks aizbrauca, bet aktieri palika .

2019-11-07 10:50

Leons: Ea saprotu medicīnas darbiniekus - viņi dara smagu un atbildīgu darbu. Un ir pelnījuši to ko tie populisti no KPV un JKP sasolīja, taču neprot izpildīt.
Bet to, ka uz viņu protestu mēģina parazitēt arī mikronovadu ķeizariņi gan nosodu. Nožēlojama rīcība no viņu puses.

2019-11-07 11:14

Tas Leons.: Ko viņi ir pelnījusi??? Ar mietu pa muguru. Naudu grib ,bet kad jādara darbs tad gan nav tik čakli

2019-11-07 11:25

masina: Ārsti jau būtu kaunējošies bļaut, noēdušies un izbaukājušies pa pasauli ,gan paši un ar saviem ģimenes locekļiem. Jā pilnīgi piekrītu, ka māsiņām un sanitāriem vajag algu cienīgu un atbilstošu darbam, kuri dara smagāko darbu. Lai ārsti strādā nevis skatās dos aploksni vai nē kauns viņiem,kuri tā dara.

2019-11-07 12:01

solo: Atbalstu novadu reformu! Protestē uzblīdušo pašvaldības aparātu darboņi! Liepājā drīzumā jau šķiet, katra 3 ēka būs kkāda pašvaldības iestāde. Lietderīgi būtu pārbaudīt, vai protestētājs ir paņēmis bezalgas atvaļinājumu vai, varbūt, atrodas "komandējumā"?
Medmāsām stāvoklis šķiet bezcerīgs - ja reiz pati ministre atļaujas nokārtot komandējumu uz ASV (absolūti bez kādas jēgas nodokļu maksātājiem vai nozarei), par pāris naktīm izviņķelējoties pa karalienes tipa viesnīcas numuriņu liekot nodokļu maksātājiem samaksāt pāri par 2000 eiro ... Viss brauciens orientējoši izmaksāja tikpat, cik 5 medicīnas māsu mēneša atalgojums!!! Un tā ir tikai viena Viņķele un tikai viens viņas brauciens!!!

2019-11-07 12:36

Inara Timbare: kāds sakars mediķiem ar reformu?-lai tie rīko savi streiku! un, vispār nepasprotu, kā var būt pa maz 3000? un vēl prasit.!...,jo-ir taču tādi trūcigie, kam pensija ir 100. -un, kur ir ārstu zvērests, ja var skriet uz Rīgu piketēt, atstājot grūtnieces nodaļā!?

2019-11-07 12:37

Parazīts: Neiet runa par Ārstu lielām algam, bet jāpadomā par pārējo medicīnas personālu,par māsiņām ĀMP , kas pat 1/4 no algas nesaņem, bet viss grūtais rehabilitācijas darbs gulstas uz viņiem.

2019-11-07 12:45

ome: Es savā naivumā biju iedomājusies ka visa tauta ir PAR,lai atbalstītu mediķus un medicīnu,bet palasot komentārus sapratu,ka te komentē absolūti veseli cilvēki,kam nekāda sakara ar slimošanu nekad nav bijusi,un galvenais-mūžam būs veseli.Man rados arī ir mediķi,bet tālāk par Grobiņu ceļojumā nav aizbraukuši par savu aldziņu.Kaitina tās dziedāšanas pie valdes mājas,kā tādi āksti!Un tā vienmēr,taisa tur koncertu,kur vajadzētu sulīgi lamāties!

2019-11-07 12:52

Sergejs: Man kauns par ārstu nekorekto rīcību,tā nav tā daļa sabiedrības kam būtu nepieciešama papildus algu pielikumi.Ir arī citas profesijas pārstāvji piemēram autobusu vadītāji,vai šie darbinieki būtu sliktāki u.t.t.

2019-11-07 12:56

blakts: Melnā darba darītāji nekad nesaņems lielas algas. Mācoties par māsiņu vismaz to vajadzētu censties sajēgt.
Kviekšana pie Saeimas draud ar nodokļu palielināšanu, vai vēl kādu papildus nodokļa uzlikšanu tautai!
Īsumā sakot šie ārsteļi ir naudas vergi, kuriem vienmēr pa maz. Interesanti būtu palasīt to nejēgu uzvārdus, kuri no Liep'jas devušies uz to cirku!

2019-11-07 13:09

kautkas: arsti,slauceji,par 600 nodideju 2 deinas lai tiktu uz galda ,stradinos

2019-11-07 13:27

fakts: Varu iedomāties, kāda pacilātība 14 Baltinavas novada pārstāvjiem šodien Rīgā, pēc padarītā "darba" un cik jauks būs mājupceļš.Tā ir latvijas traģēdija, uz 1036 Baltinavas novada iedzīvotājiem (2017.g.csp) čupa ar pārvadītājiem un vietnieciņiem u.c. pie siles. Un tā ir daudzos mazajos novados. Tikai kardināla reforma var glābt, protams jāņem vērā iedzīvotāju vēlmes.

2019-11-07 13:30

dakterīšiem: Varbūt pietiks melot TAUTAI par mazajām algām, ? Pieskaitiek klāt " mazajai aldziņai" konvertīti, zāļu ražotāju naudīņu, un "pabalstiņu" no žaļu ražotājiem, ceļojumiem jums un jūsu ģim locekliem!

2019-11-07 13:34

Liepājniece: Nabadziņi-braukā lepnos vāģos un pērk savrupmājas.

2019-11-07 14:10

Leons: Tiem, kam šķiet, ka mediķi dzīvo pārāk labi un dara pārāk maz aicinu pašiem apgūt šo profesiju. Mediķa izglītību mūsu valstī var iegūt bez maksas. Visas iespējas arī pašiem nonākt uz šī zaļā zara.

2019-11-07 14:58

to Liepājniece: Bet ārstiem tā arī jādzīvo - viņi ir sabiedrības elite!

2019-11-07 14:59

Xx: Ārstiem jau nu patiešām būtu kauns prasīt algas pielikumu,saņem algu slimnīcā,plus vēl pāris vietās privātprakses.Ko tad lai saka sanitāri kuri saņem algā ap 500 un iznes lielāko smagumu uz saviem pleciem.Kurus gan pacienti gan piederīgie var atļauties izlamāt,apsaukāt,bet tev ir stulbi jāsmaida ja negribi izlidot no darba.Tie kas gudri runā ka sanitāri neko nedara,atnāciet,lūdzu,un nostrādājiet kaut vienu diennakti,nodaļā kurā ir ap 30 pacientu un lielākā daļa ir guloši un barojami.LAIPNI GAIDĪTI

2019-11-07 15:07

Otto ,vnk Otto: Un ko tie tūdali tur dara piketējot??Koncertu taisa deputātiem par prieku /? kretīni!!! ir jābūt totāliem pamuļķiem ,lai piketējos ,prasot dziedātu aij jai jā trallalllā ..

2019-11-07 15:16

caps: Vai tiešām domajiet,ka ārstam jāsaņem drusciņ vairāk ka Maxima kasierei ? Jau tā jaunie aizbrauc dēļ tā ka alga Zviedrijā ,Norvēģijā un t.t.ir daudzkārt lielākas. Pie kā Jūs iesiet vel pēc 5 gadiem ,kad lielā daļa ģimenes ārsti Liepājā būs aizgājuši pensijā. Ārstēsiet sevi paši caur Googli ? Visā pasaulē ārsti ir labi apmaksata profesija-tā tas bijis arī Latvijas laikā,bet šo kartību,ka visiem jābūt vienādi nabagiem ir PSRS mantojums.

2019-11-07 15:33

Seziņš: to caps - Kaut ko neesi sajaucis??? Iet runa par ārstiem, nevis t.s. ģimenes ārstiem, kas darbojas kā dispečeri un saņem 2x lielāku algu nekā piem. ķirurgi. Kuram tad lielāka atbildība??? "kirurgam vai izbijušam terapeitiņam??? Sen jau vajadzēja likvidēt šo t.s. ģimenes ārstu praksi, atjaunot terapeita šatu par noteiktu algu un ietaupītos milzu nauda...

2019-11-07 16:05

caps: Es neko neesmu sajaucis !!! Bez tā dispečera neviens iztikt nevar...Ja jau tā ir tik laba vieta tad pajautā cik jaunie ārsti -rezidenti grib un iet mācities par terapeitiem-ģimenes ārstiem ? Par ķirurgiem gribētāju netrūkst....kad tik ir gatavs kāds ņemt rezidentūrā....Atbildība vienāda ir visiem kas strādā...……!!!!!!!!!!!!!

2019-11-07 16:19

44: manuprāt tas ir haoss

2019-11-07 17:00

rakaris:): malači medicīnas darbinieki , vienreiz ir jāsāk kustināt šo sapuvušo purva zaņķi , ir jāsāk streikot arī pārējo profesiju pārstāvjiem , cik var aplaupīt tautu !!!!

2019-11-07 17:44

Andronkols: A kur palika tie pirmsvēlēšanu solītāji, kas solīja, ka izfiltrēs uzpūsto aparātu? Va ta ar 7 iestādēm, kas saistītas ar vides aizsardzību un reģionu attīstību- nav tā ka pa daudz??? Ar izglītību un līdzīgām sfērām" "nodarbojas" 8 iestādes!!! Re kur nauda budžetā!!!! Un visi šitie "pārstrādājušies" sēž man un jums uz kakla!!! Vells lai pa stenderi- samaziniet tak šito liekēžu varzu!!!

2019-11-07 18:41

Jāzeps Poškus: Interesanti būtu,kas vairāk cietīs; VAI VIENU DIENU BEZ MEDIĶA ,vai MEDIĶIEM ,VIENA DIENA BEZ PACIENTA.

2019-11-07 18:48

labais: Viens vienīgs suteņu bars!!!

2019-11-07 19:12

caps: Jāzep, mediķis vienu dienu bez Tevis noteikti varēs iztikt,bet Tev tā viena diena BEZ mediķa gan var smagi beigties..Tā kā domā pirms ko tādu raksti !!!!!!!!!

2019-11-07 19:37

Izbrina: Ko tas Suitu vecenes tur akstijas? Mediki rikoja streiku, cinas par savu darba novertejumu, bet sita dziedasana izskatijas ka mediki skatas cirku...

2019-11-07 21:13

ha ha: Fui ārstiem bļāvējiem, kā nav kauns ! Nav redzēts ārsts-nabaggs, jo katrs pacients ar nopietnām krikām pateicas ārstam kā vien māk,jo tā ir bijis un diez vai kas mainīsies!

2019-11-07 21:20

blusa: ķēmi!

2019-11-07 22:36

To Leons: Ārst būs uz ,,zaļa zara ,,tad ,kad pārējie ar būs uz,, zaļa zara,,- to nu vajadzētu saprast ! Uz nodokļu maksātāja rēķina gribi dzīvot,bet pārējie ,lai mirst! Un mirst ar ,jo nav medicīna pieejama,tad kāpēc nodokļu maksātājiem tādus vajag,ja vienalga dakteri aploksni pieprasa!

2019-11-07 22:36

Āksti: Putinstānas rosgvarģeici ar stekiem šiem aplokšņu ņēmējiem ātri ierādītu viņu pareizās vietas! Tūkstoši algās viņiem par maz!

2019-11-07 22:45

To capam: Uztaisi privāt praksi ,kā vienīgo ienākumu avotu un gadu bez pacientiem padzīvo!

2019-11-08 06:10

strādnieks.: Jāstreiko VISIEM un VIENLAICĪGI !!!
Šoferiem, metinātājiem, sētniekiem, pārdevējām, celtniekiem, skolotājiem, policistiem, ārstiem, šuvējām un citām profesijām. Latvijas algas ir piecreiz mazākas, kā normālās valstīs un IR NOŽĒLOJAMAS !! NEPIECIEŠAMS VISPĀRĒJS STREIKS !!!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz