Svētdiena, 27. septembris Ilgonis, Ādolfs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sadarbības memorands – garantijas atbalstam?

Sadarbības memorands – garantijas atbalstam?
06.09.2006 12:16

0

Atslēgvārdi

Pirms dažām nedēļām Pilsētas domē notika nevalsts organizāciju sanāksme, kurā diskutēja par turpmāko darbību Liepājā. Tika izvirzīta ideja, ka mūsu pilsētā veidojama nevalsts organizāciju asociācija. Taču galu galā, diskusijā aktīvi  iesaistoties Pilsētas domes pārstāvjiem, nolēma tādu neveidot. Tagad no Rīgas, no pasākuma, kura gaitā tika parakstīts sadarbības memorands starp nevalsts organizācijām un Ministru kabinetu, atgriezies biedrības “Liepājas nevalstisko organizāciju atbalsta centrs” valdes un Sabiedrisko mediju biedrības valdes priekšsēdētājs Verners Bokums. Mūsu saruna – par iespaidiem Rīgā, pieņemšanu pie Ministru prezidenta Aigara Kalvīša un pārdomām, kā vajadzētu veidot NVO darbu Liepājā.

Vai bija kādi vērojumi, kas ļautu sacīt, ka esat gandarīts?
– Jā. Tagad esmu pārliecināts, ka aktīvā sabiedrības daļa, kas apvienojusies sabiedriskās organizācijās, biedrībās, pateicoties šim memorandam, var aktīvi piedalīties valsts lēmumu pieņemšanā. Gan iesniedzot savus priekšlikumus, gan izvērtējot valdības pieņemtos lēmumus. To pilnībā apliecināja premjera atbildes uz mūsu jautājumiem un dziļā ieinteresētība NVO darbā.
Bet vai to maz spēj mūsu sabiedriskās organizācijas?
– Par to jādomā. Sabiedriskajām organizācijās ir jāstrādā cilvēkiem, kuri ir profesionāļi. Iepriecina, ka par to domā arī Eiropas Savienībā. No nākamā gada pavasara būs Eiropas Savienības un Latvijas valsts finansējums projektiem, lai apmācītu profesionālus darbiniekus darbam sabiedriskajās organizācijās. Tas vajadzīgs, lai viņi varētu profesionāli izstrādāt sabiedrisko organizāciju dokumentus, lai viņiem būtu pietiekami daudz zināšanu, lai varētu piedalīties valdības sēdēs, spētu līdzdarboties valdības komitejās un komisijās.
Vai jau ir zināms, cik organizācijām šādas darba vietas izveidos?
– Vēl ne. Zināms tikai, ka valsts finansēs piecus NVO centrus, kā arī apmaksās konsultācijas par juridiskiem un grāmatvedības jautājumiem. Par tiem tiek izstrādāti un izdoti arī metodiskie materiāli.
Vai šāds centrs būs arī Liepājā?
– Nē, Kurzemes centrs būs Saldū. Tas tāpēc, lai aktivizētu lauku NVO. Ar finansēšanu konkrēti nodarbojas Īpašo uzdevumu ministrija sabiedrības integrācijas lietās. Tur ir ieviesta mazo grantu piešķiršanas programma līdz 5000 latiem lauku organizācijām.
Memoranda gatavošanas gaitā tika runāts par 1 procentu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, ko varētu novirzīt NVO. Vai tas paliek spēkā?
– Pieņemšanā pie premjera tika apliecināts, ka Nevalsts organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padome plāno, ka NVO būs iespēja saņemt valsts avansu 10 procentu apjomā no to projektu īstenošanas, kas paredzēti ES struktūrfondu līdzekļu apguvei. Projekts, ka 1 procents no iedzīvotāju ienākuma nodokļa tiks novirzīts NVO, gan attiecas tikai uz sabiedriskā labuma organizācijām. Tikai ļoti liela uzmanība tām būs jāpievērš grāmatvedības lietām, finanšu kārtībai organizācijās jābūt perfektai. Lai varētu vairāk atbalstīt NVO, tiek arī izstrādāta sistēma, kā atvieglot nodokļu slogu tām privātpersonām, kuras atbalsta sabiedriskā labuma organizācijas vai kuri tajās strādā, ziedodami savu laiku un līdzekļus. Finanšu ministrijā izveidota speciāla darba grupa, lai pētītu citu valstu pieredzi šajā jomā un izstrādātu savu sistēmu.
Kā? Finanšu ministrija strādā NVO labā?
– Ne tikai tā. Pieņemšanā pie premjera mums izdalīja visu ministriju rakstiskus pārskatus par to, ko katra veikusi, lai uzlabotu sadarbību ar NVO. Tur bija ļoti konkrēti skaitļi un fakti. Kā jau teicu, memorands tiek uztverts ļoti nopietni. Ne velti tiek runāts par valsts pārvaldes funkciju deleģēšanu sabiedriskā labuma organizācijām. Un šim valsts funkcijām sekos līdzi arī valsts finansējums.
Tik viegli gan, šķiet, jums neiet Liepājā ar ieceri veidot NVO jeb sabiedrisko radio… 
– Arī sabiedriskā radiostacija, ko gribam izveidot Liepājā, varētu būt šāda sabiedriskā labuma organizācija. Tas būtu pirmais gadījums, kad ārpus Rīgas izpilda sabiedrības, konkrēti – Liepājas sabiedrības pasūtījumu. Visas organizācijas, kas tagad apvienojušas biedrībā “Liepājas NVO atbalsta centrs” varētu izstrādāt programmu, ar ko šādai radiostacijai vajadzētu nodarboties. Vienīgi vecais “Radio un televīzijas likums” neparedz pilnīgi nekomerciāla sabiedriskā pakalpojumu medija darbību. Konkursu frekvences iegūšanai var izsludināt tikai komerciālai apraidei. Bet sabiedriskā radio uzdevums būtu aizpildīt to robu, ko komercradio nedara. To izteicu arī memoranda padomes sarunā ar Ministru prezidentu. Viņš manu viedokli uzklausīja ļoti nopietni. Eiropas Savienībā pašlaik ir populāri tā saucamie kopienu mediji, kas domāti sabiedriskajām organizācijām, etniskajām grupām utt. Izrādās, jaunajā “Radio un televīzijas likumprojektā” tādi sabiedriskie mediji tiks akceptēti. Tikai viens – nevar zināt, kad šo likumu pieņems. Apspriest sāka jau 2003.gadā.
Ko darīsit tālāk?
– Iesniegsim memoranda padomei situācijas aprakstu, kā tā mums lūdza. Lūgsim, lai ātrāk likvidē pretrunas likumdošanā.
Kur ņemsit aparatūru?
– Studijas iekārta mums ir jau no tiem laikiem, kad Sabiedrisko mediju biedrība sāka raidīt no teātra Mazās zāles, kad sadarbojāmies ar radio “Brīvā Eiropa” un “Amerikas balss”. Aparatūra ir nepārtraukti uzlabota. Tā kā nav kur to likt, tā stāv pie manis mājās. Ar šo aparatūru ar satelītiem kādreiz veikta translācija no Aglonas, no pasaules čempionāta hokejā no Zviedrijas, arī Eiropas čempionāta basketbolā. Ja raida uz vietas, varētu skanēt līdz Grobiņai. Vajag tikai pašu raidītāju un antenu. Noslēgt līgumu par apkalpošanu varētu ar Latvijas Radio un televīzijas centru.
Ko jūs gribētu raidīt?
– Programmas varētu veidot pašas NVO. Piemēram, nacionālās kultūras biedrības. Mēs varētu translēt Pilsētas domes sēdes, pilsētas sarīkojumus, kas notiek teātrī vai Latviešu biedrības namā. Tā ir joma, ko komercsabiedrības nevar atļauties vai par to prasa lielu naudu.
Bet tādam sabiedriskam radio arī vajadzēs kādu naudu: operatoram, vadītājam, vēl kādam tehniskam darbiniekam.
– Katrai NVO ir projekti, kur daļa naudas atvēlēta pašreklāmai. Ja to visu saliktu kopā, iznāktu arī nauda priekš radio. Mēs varētu arī izplatīt vajadzīgo informāciju par to, ko dara Pilsētas domes institūcijas. Pa radio varētu raidīt arī seminārus, apmācības, var translēt gan tiešraidē, gan sagatavot speciālus raidījumus. Mums nav jācīnās par minūtēm. Mēs varētu stundu ēterā diskutēt par lietām, kas interesē sabiedrību, piemēram, par siltuma skaitītāju uzstādīšanu. Cilvēki, kas nevar būt klāt, visu varētu klausīties mājās. Piemēram, vai nebūtu skaisti, ja liepājniekiem translētu ērģeļmūzikas festivālu, “Metalurga” futbola spēli, jebko, kas interesē sabiedrību.
Kā jūs par to pārliecināsit sabiedrību un Pilsētas domi?
– Valsts kancelejas direktore Gunta Veismane izteica tādu interesantu salīdzinājumu: sabiedrība ir teikuma priekšmets, bet valdība ir izteicējs. Tā tam būtu jābūt arī pašvaldībās. Viņa arī  mums izsniedza NVO rokasgrāmatu, ko Ministru kabinets veidojis sadarbībā ar Lielbritānijas Padomi, – “Līdzdalības iespējas valsts pārvaldē”. Tā ir brīnišķīga grāmata un der jebkura līmeņa sabiedriskajām organizācijām. Sevišķi laba tā ir tad, ja jāiet pie ierēdņiem. Atšķir vajadzīgo lappusi un parādi: mums ir šādas tiesības, bet jums – šādi pienākumi. To izmantošu un iesaku izmantot arī citām sabiedriskajām organizācijām.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz