Ceturtdiena, 22. oktobris Irīda, Īrisa, Airisa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sakņu un piederības svētki

Sakņu un piederības svētki
21.05.2007 18:58

0

Latviešu biedrības nama zāle. Uz skatuves ikona ar svētajiem Kirilu un Mefodiju. Pie tās deg svecīte. Uzrunu saka pareizticīgo Svētā Aleksandra Ņevska katedrāles priesteris tēvs Aleksejs. Aicina godināt šo abu mūku piemiņu, kas likuši pamatus slāvu rakstībai un kultūrai, glabāt vienotību slāvu tautu vidū, vienoties mīlestībā pret Dievu, jo tas ir pamats, kas vieno arī cilvēkus ar vienām – slāvu saknēm. Tā sestdien sākās Slāvu kultūras un rakstniecības svētki, kas veltīti slāvu rakstības tēviem, brāļiem svētajiem Kirilam un Mefodijam. Svētkus mūsu pilsētā jau otro gadu organizē Liepājas ukraiņu biedrība “Rodīna”.

1994.gada 9.martā Ukrainas Ministru padome nolēmusi 24.maiju izsludināt par Slāvu rakstniecības un kultūras svētkiem. Kopš tā laika Anatolija Vaseiko dzimtenē šajā dienā godina abus svētos, kuri 863.gadā no grieķu valodas slāviski pārtulkoja daļu Svēto Rakstu, un līdz ar to slāvu zemēs ienāca arī pareizticība.

Sarīkojuma gaitā skanēja ne tikai krievu un ukraiņu, bet arī baltkrievu, čehu, poļu valoda. Liepājas baltkrievu biedrības “Mara” pārstāve Valentīna Gribovska runāja par savas tautas dzejnieku Jankas Kupalas un Jakuba Kolasa pienesumu un nozīmi baltkrievu kultūrā. Latvijas un Čehijas sadarbības biedrības pārstāve Stefānija Zagorska savukārt uzsvēra, ka apustuļi Kirils un Mefodijs ir arī čehu tautas svētie, 5.jūlijā viņu godināšanai iedibināti čehu nacionālie svētki. Vieta, kur abi mūki dzīvojuši, ir svētvieta, ko ik gadu apmeklē desmitiem tūkstoši svētceļnieku. Viņa arī lasīja palielu epizodi par Morāvijas karaļa un svētā Mefodija sadursmi, pēc kuras svētais tika izraidīts no Morāvijas. Interesanti bija arī viņas demonstrētie semantiskie un fonemātiskie čehu un krievu valodas vārdu salīdzinājumi. Poļu savienības Liepājas nodaļas priekšsēdētājs Zenons Garkulis-Gurēvičs runāja par senslāvu apdzīvotajām teritorijām, kur tika lietotas slāvu valodas. Krievu kultūras biedrības “Posoloņ” pārstāve Olga Kriļa iedziļinājās Kirila un Mefodija veidotā alfabēta īpatnībās, pastāstīja par pirmajām slāvu ābecēm un ielūkojās iemeslos, kāpēc starp atsevišķām slāvu tautām radās robežšķirtne. Bet Ukraiņu biedrības “Rodīna” priekšsēdētājs Anatolijs Vaseiko atgādināja, ka senslāvu valoda bija trešā pasaules valoda, kurā tika pārtulkota Bībele.

Dalībniekus apsveica Ukrainas Goda konsulāta Ventspilī konsula palīgs Jurijs Oļeņiks un Krievijas Ģenerālkonsulāta Liepājā konsuls – padomnieks Aleksandrs Jerohins. Bet Ukraiņu biedrību apvienības pārstāvis Viktors Stefanovičs, kurš gan atcerējās ukraiņu literārās valodas pamatlicēju Tarasu Sevčenko un tās pilnveidotāju Ivanu Franko, gan aicināja neaizmirst, ka slāviem, kas dzīvo latviešu zemē, ir vajadzīga arī latviešu valoda, ka tā šajā zemē ir kopējā valoda visiem cilvēkiem, neatkarīgi no tautības.

Šo svētku iniciators mūsu pilsētā ir Anatolijs Vaseiko, kurš ir biedrības “Rodīna” priekšsēdētājs. Kas viņu uz to mudinājis? Viņa atbilde: “Savas tautas sakņu izjūta.” Dzimis Ukrainā, dienējis Liepājā, pēc tam palicis te strādāt 426.celtniecības pārvaldē, pabeidzis politehnikumu, kļuvis par iecirkņa priekšnieku, kādu laiku strādājis Kaļiņingradas apgabalā, kopš 1996.gada strādā “Liepājas metalurga” šķirņu dzelzs velmētavā. Lai būtu vairāk kopā ar tautiešiem, iestājies ukraiņu biedrībā “Svetanka”. Taču pēc kāda laika sapratis, ka tas, ar ko tā nodarbojas, šeit dzīvojošiem ukraiņiem ir par maz. Tur bijuši kultūras un izklaides sarīkojumi, integrācijas pasākumi, taču tie bija paredzēti tikai pieaugušajiem. Tāpēc 2005.gada 14.martā tika reģistrēta vēl vien Liepājas ukraiņu organizācija – biedrība “Rodīna”.

“Mans viedoklis bija, ka mazākumtautību biedrībām,” paskaidro Anatolijs Vaseiko, “vairāk uzmanības jāpievērš bērniem, ka viņiem jāmāca senču valoda, ukraiņu tautas tradīcijas. Liepājā dzīvoja daudz jaunu ģimeņu ar ukraiņu saknēm, kas te bija ieradušās padomju laikā, tām bija bērni, kuri attālinājās no savas tautas, jo skolās mācījās krievu valodā.”

Sapulcinājis ap sevi domu biedrus, gājis aprunāties ar 7.vidusskolas direktori Inesi Fersteri, kuru pazinis kopš laikiem, kad paša bērni mācījušies 12.vidusskolā, kur viņa savulaik strādāja un kur Anatolijs Vaseiko bija vecāku padomes loceklis. Lūdzis telpas biedrībai. Inese Ferstere viņu atbalstījusi. No sākuma jaunās biedrības biedri pulcējušies klasēs. Kad vēlāk atbrīvojusies militārās mācības klase, tur iekārtota pastāvīga biedrības “Rodīna” mītne. Tur 2005.gadā atklāja arī ukraiņu centru “Beregina” (no vārda sargāt), kam jāsargā tās kultūras tradīcijas un parašas, kas no dzimtenes atvestas līdzi. 2005.gada 1.septembrī atklāja arī svētdienas skolu. Pedagogu algām līdzekļus piešķīrusi Liepājas Skolu pārvalde. Tiesa, tajā nav tik liela pieplūduma, kā bija cerēts. Anatolijs Vaseiko domā, tas tāpēc, ka šodienas jauniešiem pārāk daudz citu jauku piedāvājumu – dejas, angļu valoda, sports. Pats galvenais – ja pašos vecākos zudusi savas tautas sakņu izjūta, tad bērnus uz sestdienas skolu īsti nemudina. Biedrībai ir arī bērnu mākslinieciskās jaunrades pulciņš “Ļileja”, kur bērni deklamē ukraiņu dzeju, dzied, muzicē.

Ļoti augstu Anatolijs Vaseiko vērtē palīdzību, ko sniedz Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāts. Ar tā atbalstu iegādāts dators, mūzikas instrumenti, tautas tērpi bērnu ansamblim. Šā gada martā biedrība saņēmusi arī dāsnu sūtījumu no Ukrainas Ārlietu ministrijas – grāmatas, nozīmītes ar valsts simboliku, karogu. Biedrību atbalsta arī Liepājā dzīvojošo ukraiņu ģimenes – kāda tai uzdāvinājusi klavieres, cita magnetofonu, videomagnetofonu. Dāsns ir bijis uzņēmējs Valērijs Kovaļs, kam arī saknes meklējamas Ukrainā, arī Ivans un Svetlana Meļņičenko.

Kā Liepājā un Latvijā jūtas pats Anatolijs Vaseiko? “Labi, komfortabli,” viņš saka, “te bērni dzimuši, skolu beiguši. Pats pēc dienesta pabeidzu tehnikumu. Meita Marjana pabeidza Latvijas Universitāti, studēja ārzemju valodas, dēls Maksims studē Transporta un sakaru institūtā Rīgā. Te sieva mirusi, apglabāta. Ukrainā vairs neatgriezīšos. Vecāki miruši. Ciems, kurā dzimu, pamiris, cilvēki to tikpat kā pametuši. Protams, sekoju notikumiem Ukrainā. Jūtu līdzi tur esošajai politiskajai krīzei. Sāp, ka tautieši tās dēļ cieš.”

Latvijas pilsonis gan Anatolijs Vaseiko nav. Apvainojies par politiskās situācijas pavērsieniem. Naturalizēties nevēlas, uzskata, ka pilsonību nopelnījis, 1990.gadā balsodams par Latvijas izstāšanos no PSRS. Ikdienā dvēseli veldzē savā biedrībā, lai arī saka, ka tas ir gana smags darbs – turēt kopā tik dažādus cilvēkus, modināt viņos nepieciešamību kopt piederību savai tautai.

Līvija Leine,
“Kurzemes Vārds”

Mazie “Ļilejas” dalībnieki, kas dziedāja uz Latviešu biedrības nama skatuves, Liepājā jūtas labi.

Tēvs Aleksejs atgādināja, ka slāvu tautas ir pateicīgas svētajiem Kirilam un Mefodijam.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz