Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sals piespiež meklēt pajumti. Liepājas nakts patversmē jūtams cilvēku pieplūdums

Sals piespiež meklēt pajumti. Liepājas nakts patversmē jūtams cilvēku pieplūdums
Foto: Egons Zīverts
26.11.2019 07:12

"Kurzemes Vārds"

Termometra stabiņam noslīdot vairākas iedaļas zem nulles atzīmes, aizvien lielāks skaits cilvēku sāk uzturēties Nakts patversmē. Ja vasaras laikā zemākā līmeņa patversmē regulāri mitinājušies nedaudz vairāk kā desmit cilvēku, tad pēdējā laikā tajā uzturoties krietni vairāk ļaužu, laikrakstam atklāja Nakts patversmes vadītājs Dāvis Grietēns.

“Lielāks cilvēku pieplūdums patversmē jūtams jau kopš oktobra, ir pat bijis, ka visas 25 pieejamās vietas zemākajā līmenī aizņemtas. Tiesa, pagaidām gan vēl vietu trūkuma dēļ nav nācies kādu no zemākā līmeņa pārcelt parastajā patversmē, kur jau ir citi noteikumi, proti, cilvēki tur nedrīkst nākt reibumā un viņiem ir pienākumi – vispirms jau jācenšas nostāties uz savām kājām, meklējot darbu,” pastāsta D. Grietēns.

Pašlaik vēl patversme nestrādājot diennakts režīmā, taču, tiklīdz radīšoties tāda nepieciešamība, tā būs pieejama jebkurā laikā. “Lai saglabātu kontroli, paliks nosacījums, ka cilvēkiem patversmē vakarā jāierodas līdz pulksten 22.

Uz ielas nevienu neatstāsim, taču nevaram arī pieļaut, ka ļaudis nāks pārnakšņot dažādos laikos, piemēram, ik pa desmit minūtēm pēc noteiktā laika.”

Tāpat D. Grietēns atzina, ka kopumā patversme spējot uzņemt vismaz 170 cilvēkus, taču pēdējos gados nekad tik daudz neesot bijis.

“Nav jau bijušas kārtīgas ziemas, ja būtu pamatīgs sals vismaz trīs nedēļas pēc kārtas, aina būtu pavisam cita. Pašlaik vietu skaits ir pietiekams – šobrīd zemākajā līmenī uzturas ap 20 cilvēku, bet kopā patversmē – ap simts. Šodien, piemēram, ēdiens pasūtīts 81 personai, tie ir tie, kas ikdienā uzturas patversmē un cenšas kaut ko savā dzīvē mainīt. Zemākajā līmenī mītošie netiek baroti un dienas laikā patversmē neuzturas,” sacīja D. Grietēns, piebilstot, ka viņiem par uzturēšanos patversmē arī neesot jāmaksā.

Pārējiem, kuri divreiz dienā tiek pabaroti un nodrošināti ar svaigu gultas veļu, maksa ir visai simboliska un tā esot atkarīga no tā, vai cilvēks strādā vai ne. Ja persona ir nodarbināta, tad īres maksa par dienu ir viens procents no ienākumiem, bet, ja ne – 71 cents.

“Ir, protams, cilvēki, kas arī šo summu nevar samaksāt, taču vairumā gadījumu tomēr, nokārtojot trūcīgā statusu, šo problēmu izdodas atrisināt,” teica D. Grietēns, piebilstot, ka

patversmē esot cilvēki ar vēlmi strādāt, kursos apgūst jaunas zināšanas, taču reizēm darba devēji tik un tā pagriežot viņiem muguru.

Vēl D. Grietēns uzsvēra, ka, iestājoties aukstākam laikam, daudzi cilvēki, kas vasarā mitinājušies zemākā līmeņa patversmē, tieši ziemā cenšoties mainīt savus kaitīgos paradumus. “To nevar attiecināt uz visiem, taču tas tiek darīts tāpēc, lai ziemas aukstumā pa dienu patversme nebūtu jāpamet.”

Lai arī Liepājā nav atskurbtuves, Nakts patversme dzērumā kritušos un uz ielām gulošos neuzņem. “Ir atsevišķi izņēmumi, taču pārsvarā to nedarām, jo mums nav nepieciešamā personāla – mediķis, sanitārs un arī policists uz vietas. Šādi cilvēki nereti ir agresīvi, un viņiem ir vajadzīga arī cita veida palīdzība, ko mēs nevaram piedāvāt. Mēs neveicam atskurbtuves pakalpojumus.”

Tāpat patversmes vadītājs atzina, ka videi esot jābūt tādai, lai cilvēks varētu mainīties. “Uz šejieni atvesti guļoši, reibumā esoši cilvēki noteikti neveicinās apkārtējo motivāciju.”

Kopš aprīlī stājās spēkā likums “Par policiju” un cilvēkus bezpalīdzīgā stāvoklī vairs nevar nogādāt Pašvaldības policijas pagaidu turēšanas telpās, daļa pļēguru nonāk Liepājas Reģionālajā slimnīcā.

“Ja pirmajos mēnešos pēc likuma grozījumiem tiešām uzņemšanas nodaļa normāliem pacientiem bija jādala ar dzērājiem, tad tagad situācija ir uzlabojusies – šeit atved vai paši atnāk tādi cilvēki, kuriem patiesi nepieciešama mediķu palīdzība, nevis tikai vēlme izgulēt dzērumu,” atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas virsārste Inese Flaksa.

Līdzīgi laikrakstam izteicās arī narkoloģe Linda Brūdere: “Dzērāju skaits, kurus atved policija vai kuri paši atnāk, nav liels, tomēr problēma paliek, proti, daļa no viņiem ir bezkaunīgi un slimnīcā ierodas regulāri. Trīs reizes dienā paēd, izguļ dzērumu un aiziet. Protams, slimnīcas pakalpojumu neviens no šī kontingenta cilvēkiem neapmaksā. Dažam labam jau rēķins varētu būt ap tūkstoti eiro.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz