Svētdiena, 6. decembris Niklāvs, Niks, Nikolajs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Samazina pieļaujamo cilvēku skaitu privātos un publiskos pasākumos; plašāk būs jālieto sejas maskas

Turpinoties straujam saslimstības ar Covid-19 pieaugumam, tiks samazināts pieļaujamais cilvēku skaits privātos un publiskos pasākumos, kā arī būs plašāk jālieto sejas maskas, piektdien lēma valdība.

Samazina pieļaujamo cilvēku skaitu privātos un publiskos pasākumos; plašāk būs jālieto sejas maskas
Foto: pixabay.com
23.10.2020 16:51

LETA

Atslēgvārdi

Privātos pasākumos pulcēšanās skaitu iekštelpās samazinās no 30 līdz desmit cilvēkiem, bet ārtelpās – no 300 līdz 100.

Veselības ministrijā (VM) skaidro, ka lielā mērā Covid-19 izplatība notiek mājsaimniecībās, līdz ar to nepieciešams ierobežot privāto pasākumu norisi, lai novērstu Covid-19 izplatību no mājsaimniecības uz mājsaimniecību. Šīs izmaiņas stāsies spēkā no sestdienas, 24.oktobra, savukārt pārējie ierobežojumi, par kuriem šodien lēma valdība, stāsies spēkā pirmdien – 26.oktobrī.

Tā kā Covid-19 izplatība notiek arī iekštelpās, proti, publisko pasākumu vai saimniecisko pakalpojumu sniegšanās vietās, no pirmdienas tiks samazināts cilvēku skaits, kas var pulcēties iekštelpās no 500 cilvēkiem uz 300 cilvēkiem.

Tāpat tiks paplašināta sejas masku lietošana sabiedriskās vietās, paredzot, ka tās lieto ne tikai vietās, kur netiek ierobežots cilvēku skaits, bet visās sabiedriskās vietās, tajā skaitā arī tur, kur cilvēki atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās.

Maskas būs jālieto gan saimniecisku, gan publisku pakalpojumu sniegšanas vietās.

Publiskie pakalpojumi tiek sniegti valsts un pašvaldības institūciju funkciju un uzdevumu veikšanai vai privātpersonu dažādu veidu pakalpojumu sniegšanai personām, tajā skaitā sociālās palīdzības, sociālo pakalpojumu vai veselības aprūpes jomā. Tas nozīmē, ka sejas maskas būs jālieto, gan saņemot pakalpojumus pašvaldību iestādes, gan valsts iestādēs.

Tiek paredzēts, ka sejas maskas varēs nelietot vietās, kur to lietošana nav iespējama, piemēram peldbaseinos, akvaparkos, pirtīs un tamlīdzīgās vietās, kā arī skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanas vietās, kur tiek veiktas procedūras sejai.

Tā kā tiek prognozēts, ka līdz 6.novembrim netiks panākts pietiekams rezultāts, lai novērstu nekontrolētu Covid-19 izplatību sabiedrībā, šobrīd pienākumam lietot sejas maskas sabiedriskās vietās netiek noteikts terminēts laiks. Pienākumu lietot mutes un deguna aizsegus varēs pārtraukt, kad tiks novērsta nekontrolēta Covid-19 izplatība sabiedrībā, skaidroja VM.

Vienlaikus tiks mainīts otrdienas valdības lēmums, nosakot, ka tiem, kas ir pārslimojuši Covid-19, sejas aizsargmaskas tomēr būs jāvalkā.

Sejas aizsargmaskas būs jālieto arī publiskos pasākumos – muzejos, bibliotēkās, kultūras centros, izstāžu zālēs, brīvdabas estrādēs, reliģisko darbību veikšanas vietās, teātros, koncertzālēs, kinoteātros, kongresu un konferenču centros un ar minētajām vietām saistītajās ārtelpās, ja pasākuma laikā apmeklētāji atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās. Arī fiksētās sēdvietās esošām personām būs jālieto mutes un deguna aizsegs, ja vien uz tām neattiecas izņēmumi.

Tāpat tiks ierobežota bērnu izklaides pasākumu norise, aizliedzot tādus pakalpojumus lielveikalos, slidotavās, bērnu rotaļu laukumos, kā arī citās saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietās, piemēram, akvaparkos vai batutu parkos. Minētie ierobežojumi attiecas uz bērniem speciāli paredzētu izklaides pasākumu organizēšanu, bet nevis uz tādu pakalpojumu sniegšanu, kas paredzēta gan pieaugušajiem, gan bērniem, proti, ir atļauta tādu vietu kā akvaparku darbība.

Lai precīzāk noteiktu ierobežojumus, kas attiecināmi uz reliģiskās darbības īstenošanas vietām, valdība šodien lēma uz baznīcām attiecināt noteikumus par pieļaujamo telpu piepildījumu un platību uz vienu cilvēku.

Veselības ministrija (VM) skaidroja, ka patlaban noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai minētie noteikumi nesatur nevienu normu, kas tieši noteiktu prasības, kas ir jāievēro, apmeklējot tādu publisku vietu kā reliģiskās darbības veikšanas vieta – baznīca, dievnams u.c., kas ministrijas ieskatā rada zināmu apjukumu un neizpratni.

Līdz ar to ir svarīgi noregulēt tās prasības, kas ir attiecināmas uz reliģiskās darbības veikšanas vietām, lai nepārprotami nostiprinātu to, ka arī reliģiskās darbības veikšanas vietas ir publiskās vietas, uz kurām ir attiecināmi visi noteikumi par sociālo distancēšanos, bet kurām netiek noteikts konkrēts cilvēku skaita ierobežojums, jo šajās vietās var būt aktīva cilvēku plūsma. Attiecīgi rosināts noteikt, ka šajā gadījumā telpās ir jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri uz cilvēku, lai nodrošinātu iespēju cilvēkiem ievērot divu metru distanci.

Papildu minētajam, līdzīgi kā kultūrvietās, arī uz reliģiskās darbības veikšanas vietām (baznīcām) būtu attiecināms nosacījums par to, ka cilvēku piepildījums nedrīkst pārsniegt 50%, lai novērstu cilvēku drūzmēšanās riskus, piemēram, pie ieejām.

Savukārt saskaņā ar Satversmes 99.pantā nostiprināto cilvēka pamattiesību apjomu, kas sevī ietver reliģijas brīvības tiesības, kā arī apzinoties, reliģisko organizāciju darbības specifiku, dievkalpojums, ko garīgais un kalpojošais personāls notur savu pienākumu ietvaros, bet nepulcina uz to draudzi, nav uzskatāms par pasākumu šo noteikumu izpratnē. Noteikumi jau tagad paredz, ka garīgajam un kalpojošajam personālam, noturot dievkalpojumu savu pienākumu ietvaros, mutes un deguna aizsegs nav obligāti jālieto, tādēļ, ka viņi ir pielīdzināmi darba kolektīvam, kas pilda savus darba pienākumus.

Par pasākumu (turklāt privātu) uzskata tādas organizētas darbības kā laulību ceremonijas, bēres, kristības, uz kuriem attiecas visi noteikumos paredzētie nosacījumi, tai skaitā cilvēku skaita ierobežojumi un iespēja pasākumā atrasties bez mutes un deguna aizsega, norāda VM. Tāpat arī jebkādas darbības reliģiskās darbības veikšanas vietās, kuras nav publiski pieejamas, ir uzskatāmas par privātajiem pasākumiem.

Tādējādi noteikumi papildināti ar regulējumu, skaidri nosakot prasības reliģiskās darbības veikšanas vietām, kas ir publiskas un brīvi pieejamas apmeklētājiem.

Turklāt, kā uzsver VM, vērā ņemams ir tas, ka 50% piepildījums tiek noteikts, lai ierobežotu cilvēku skaitu, kas pulcējas vienā vietā, ņemot vērā ne tikai telpu platību, bet vietas infrastruktūru kopumā – ieejas, izejas, tualetes un tamlīdzīgi. Savukārt trīs kvadrātmetri ir minimālā platība telpai, kurā cilvēki vienlaicīgi uzturas, lai garantētu iespēju cilvēkiem ievērot divu metru distanci. Līdz ar to arī reliģiskās darbības vietās ir jāievēro abi nosacījumi, skaidro ministrijā.

Lai nodrošinātu sabiedrības un apmeklētāju informēšanu, reliģiskās organizācijām jānodrošina publiski pieejama informācija par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties reliģiskās darbības veikšanas vietā.

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, valdība šodien lēma, ka no pirmdienas, 26.oktobra, studiju procesam augstskolās jānotiek daļēji attālināti.

Tā kā pēdējā laikā reģistrētie saslimšanas gadījumi ir saistīti arī ar augstskolu studentiem, grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai paredz mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Noteikts, ka mācību process augstskolās daļēji notiks attālināti. Daļēji attālināts studiju process nozīmē, ka lekcijas notiek attālināti, bet praktiskās nodarbības, kas ir svarīgas, lai studenti apgūtu praktiskās iemaņas varētu notikt klātienē, ievērojot stingrus piesardzības pasākumus.

Līdz šim augstskolas tika aicinātas studiju procesu iespēju robežās noteikt attālinātu.

Kā ziņots, jau 17.oktobrī tika ieviesta virkne ierobežojumu, tomēr piektdien Veselības ministrijas sagatavoto noteikumu grozījumu anotācijā tika norādīts, ka ieviestie ierobežojumi nav devuši gaidīto efektu un slimības izplatība turpina strauji pieaugt.

26 komentāri

2020-10-23 17:04

Karostnik: un ka tad ar skolam? tur kovids laikam nav

2020-10-23 17:17

buratīno: karoč , viss bez izmaiņām , čikinieties , kā pašiem patīk !!!

2020-10-23 17:45

labs: ko tu buratīno gribēji?

2020-10-23 18:56

...: Protams,ka nav devuši rezultātu...
Izdomājiet vēl ,ko stulbāku, tad noteiti būs rezultāts...
Piemēram visiem cilvēkiem ejot uz veikalu jāvelk rozā apakšbikses....

2020-10-23 18:56

...: Uz galvu vēlams....

2020-10-23 18:58

...: No 500 uz 300 cilvēkiem ...
No 30 uz 10 cilvēkiem....
Nu mēs esam drošībā........

2020-10-23 19:26

Grieta: Ierobežojumi jāliek tur, kur ir daudz slimo, nevis visur! Ņirgāties par cilvēkiem ir labi, tas jau sāk līdzināties sadismam! Cilvēkam maskas gruzkaste jāmeklē, jo ar 120 eur pensiju nopirkt nesanāk! Esam Eiropas lielākie nabagi un visvairāk ar pašnāvībām! Vnk super!

2020-10-23 20:16

To GrietaSASS: Maskai nauda nav, bet internetam sanāk. Dīvaini...

2020-10-23 20:32

Pans: Stulbāku veselības ministru, Kura pinās savos izteikumus Latvija vēl nav piedzīvojusi !

2020-10-23 20:33

labs: Maska nav jāliek baseinā!!!!!!!! Paldies!

2020-10-23 20:37

Super: Ēdot ar var nevilkt

2020-10-23 20:38

Nezinu: A uz poda sēźot vajag?

2020-10-23 21:18

Grieta: Es nerunāju par sevi, bet par līdzcilvēkiem!!

2020-10-23 21:22

Skolnieciņš: Būsim apzinīgi un nevazāsimies pa dievkalpojumiem. Labāk paliksim mājās. Iedzersim liepziedu tēju ar medu. Uzēdīsim rupjmaizi ar aveņu ievārījumu. Uzkodīsim pa svaigai dzērvenei. Smelsimies dzīvības spēku no Dabas Mātes! Iedegsim zaļu svecīti vakarā uz palodzes un lūgsim Dabas Māti! Mums latviešiem ir savi Dievi, nevajag lūgt bībeles viltus dievu, apdraudot sevi un citus. Kovid-19 laikā nedrīkst vazāties pa baznīcām. Ar mīļumu, Skolnieciņš no svētbirzs #veselība #LatvjuDievi #DabasMāte #Svētakmens #Svētupe #Svētbirzs #Kroņvīruss

2020-10-23 21:49

Adelīna: Šausmas, ar kādiem murgiem nodarbojas valdība un parlaments...Dzīve mums ir viena, un pulkstenis neapturami tikšķ...

2020-10-23 22:15

Malvis: Ko var muldēt, pirmkārt, tad kad beidzot valdība katru dienu pensionāriem izdalīs tās sejas maskas, tad arī lietošu. Otrkārt, sakārtojiet lai visur, tai skaitā arī pilsētas sabiedriskajā transportā, pirms maskas uzlikšanas un noņemšanas, būtu iespēja dezinficēt rokas. Tie kas to nesaprot un neapjēdz, šai visai ceremonijai ir nulles vērtība, jo ar netīrām rokām, mēs paši sev šos vīrusus pielaižam.

2020-10-23 22:20

IROK: Johaidi...brinos cik tomer tupi ir musu tautieši..Valstī pilnīgi sūdi notiek,rej par kakavirusu,bet gaismiņas iet skatites 10000....ok!

2020-10-24 01:15

marchelo marchelo.: Ahujet visi nomīza pirms nedēļas nogalē nekas paziņoja par 7 Liepājā un visiem pārējiem dirsā, apkārt un uz ielām līķi, jāskatās uz idiotiem masku ballē 🤮🤮🤮

2020-10-24 08:04

Robežas nav slēgtas: Robežas vaļadaudzi latvieši caur dunikas mežu brauc uz skodu vai klaipēdas akropoli iepirkties šmotas. Un klaipēda ir viena no tām pilsētām kur saslimušu ir ļoti daudz. Tad ko var brīnīties leiši ar atved uz latviju infekciju

2020-10-24 08:42

Pans: Robežu slēdzēju sekta pamodās !

2020-10-24 12:07

Mudzis: Visu vasaru leiši dzīvoja pie mums un mēs pie viņiem... Nekas, nu jau uz analīzēm tikai ar ģā nosūtījumu, tad jau redzēsim...

2020-10-24 15:28

precizais: Sunītim aŗī nopirku masku, nu skries vesels.

2020-10-25 09:33

Redīs: Jā,bet izpildes termiņš līdz šim nav saņemta informācija par savu naudu un laiku atpakaļ pie saraksta augšgalā ir gaidīta dienas laikā no ražotāja mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu par Jūsu pasūtījumu savācējs lielam augstumam ir avansa iemaksa procentos un ielīmējiet pārlūka adreses maiņu no ārzemēm

2020-10-25 19:36

Xxx: Redi -parastiem normāliem cilvēkiem nekādi neizdevās saprast Tavu rakstīto ,dziļi atvainojamies.Uzraksti saviem vārdiem.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz