Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sāpes, izmisums, pazemojums. Īpašo bērnu pieaugšana – vecāku lielākās bažas

Lielākoties jautājumi tiek risināti vien brīžos, kad kāds par tiem uzdrošinās runāt skaļi. Šoreiz savu sāpi neslēpj “mūžīgo bērnu” vecāki, kuri akcentē vairākas problēmas: tostarp sarežģīto aizbildnības noteikšanu pēc 18 gadu sasniegšanas, pabalstu apmērus un asistentu trūkumu.

Sāpes, izmisums, pazemojums. Īpašo bērnu pieaugšana – vecāku lielākās bažas
“Saspiediet kulaku stipri, stipri, tad jūs sapratīsiet, kā es dzīvoju ilgus gadus, kad Annai bija pat 100 un 200 lēkmes, kad viņa krita, sita galvu, sakoda mēli, salauza roku, vēlāk atradām zāles, kas palīdzēja. Nu varam iziet pastaigās,” par ikdienu stāsta Annas mamma Tatjana. (Foto: Egons Zīverts)
“Saspiediet kulaku stipri, stipri, tad jūs sapratīsiet, kā es dzīvoju ilgus gadus, kad Annai bija pat 100 un 200 lēkmes, kad viņa krita, sita galvu, sakoda mēli, salauza roku, vēlāk atradām zāles, kas palīdzēja. Nu varam iziet pastaigās,” par ikdienu stāsta Annas mamma Tatjana. (Foto: Egons Zīverts)
15.09.2023 06:02

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Lai noskaidrotu, kāda ir situācija Liepājas un Kurzemes pusē, uz sarunu aicinām biedrības “Dižvanagi” pārstāvjus un vairākus īpašo bērnu vecākus. “Dzīvojam, kā mākam. Mums nekad neviens nav prasījis, kā labāk gribētu mēs,” saka mammas, kuras aprūpē savus bērnus.

Pilngadība nes līdzi raizes

Kristiāns Emīls augusta beigās nosvinēja savu 18. dzimšanas dienu. Kopš dzimšanas puisis slimo ar bērnu cerebrālo trieku, viņam ir smagi kustību traucējumi un smaga garīga atpalicība. Nerunā, neko pats nevar izdarīt. Ir pilnīgi kopjams.

”Tagad, kad esam nosvinējuši 18. dzimšanas dienu, sākās īsts murgs, ja runājam par birokrātiju valsts iestādēs. Nokārtojām invaliditāti, tagad gaidām tiesu, kas būs vien oktobra nogalē, kad noteiks viņa rīcībspējas ierobežojumus. Tas šķiet tik absurdi!

Es esmu viņa rokas, kājas, acis – viss.

Neskatoties uz to, tiesā man jāpierāda viņa rīcībnespēja, lai varētu viņa vietā saņemt kādu naudiņu,” saka Emīla mamma Ilona.

Kopš 18 gadu sasniegšanas pabalstu par dēlu Ilona nesaņem, tomēr pie ārstiem dēls jāved, viss nepieciešamais jāpērk. ”Pēc tiesas atkal jāvēršas bāriņtiesā un tur atkal jāgaida, kamēr viss tiek izskatīts, pārbaudīts, kas atkal prasa laiku. Pabalsts mums tajā laikā nepienākas, jo tas ir starpposms. Bet kā lai cilvēki izdzīvo, ja arī šo pusgadu vai vairāk vajadzības bērnam ir tieši tādas pašas kā visu laiku?

Strādāt es nevaru iet, un valsts arī man naudiņu nemaksā.

Bērnam teikt – pagaidi, paēdīsi pēc pusgada? Un, ja kaut kas notiek ar veselību, slimnīcā tātad viņam pašam būtu par sevi jāuzņemas rūpes, jo viņš ir pilngadīgs un es vēl neesmu atzīta par viņa aizbildni.

18 gadus es to visu darīju, tas taču ir mans bērns un no malas nevienu tas neinteresēja, bet tagad man jāskrien visiem pierādīt, ka bez manis viņš nespēj pats tikt galā ar visām ikdienas lietām, lai gan ārsti jau ir rakstījuši to, ka tas, ar ko Emīls slimo, ir neatgriezeniski. Labāk šajā gadījumā kļūt nevar, tikai sliktāk,” Ilona ir aizskarta.

”Tagad man vēl jāiet cīnīties ar valsti un tad jāļauj, lai bāriņtiesa nāk un vērtē, kā mēs dzīvojam, par visu jāatskaitās, lai gan līdz šim nevienam neinteresēja, kur Emīls ir un kā viņš dzīvo vai izdzīvo.

Vecākam tas ir ļoti pazemojoši.

Visu laiku viņš ir bijis pie manis, kāpēc lai tagad kaut kas mainītos? Likumdošana šajā jomā ir jāmaina. Būtībā pēc 18 gadiem daudz kas tiek nogriezts kā ar nazi – paliatīvās aprūpes bērniem līdz 18 gadiem pienācās fizioterapija trīs reizes nedēļā, tagad tikai vienu reizi nedēļā, atbalsts pamperu iegādei tiek samazinātas uz pusi, it kā tos vajadzētu mazāk, un daudz kas cits.

Nav saprotama tā doma – kāpēc tā? Godīgi sakot, ar visiem šiem kreņķiem, es vairs nesaprotu, kas man ir jādara, kas nav,” atzīstas Ilona.

Brīvā režīma cietums

Par to, ka dzīve ar aprūpējamu bērnu nav viegla, nestrīdas neviens. Ilona stāsta, kā gājis līdz šim. Ne ar ļaunu, bet mamma to sauc par brīvā režīma cietumu. Mazliet ārā varot iziet, tomēr piesaiste ir nepārtraukta. Atelpas brīži – reti.

Liela nozīme esot komandai, kas aiz tevis stāv. Ilonai palīdz arī mamma, brīžos, kad Ilona pati Emīlu pabaro (jo citiem ne vienmēr tas izdodas), mamma uz stundiņu vai divām puiku var pieskatīt.

Reiz ar vīru un jaunāko dēlu, kuram ir 8 gadi, esot izbraukuši pat ceļojumā. Tagad gan Emīla veselības stāvoklis pasliktinājies un atstāt vairs negribas, arī vīrs ilgstoši baidās sievu palaist prom. Barošana jāorganizē ik pa trīs četrām stundām.

”Ja bērns ir mazāks, ir vieglāk kaut kur izbraukt, tomēr, kad paliek lielāks, ķermenis deformējas, slimības saasinās un katrs process paliek grūtāks. Ejam ārā ar ratiņiem,

cilvēkos viņam patīk, tomēr vairs ilgstoši nevar nosēdēt, ik pa laikam vajag atgulties, un tas ir sarežģīti āra vidē,”

stāsta mamma.

Savulaik Ilona domājusi par iespēju iet strādāt, tomēr, izvērtējot visus par un pret, sapratusi, ja ņemtu aprūpētāju, tad alga tik un tā aizietu aprūpētājas vai asistentes atalgojumam, tāpēc nekādas izdevības tur neesot. Arī zinošu un profesionālu pieskatītāju atrast ir teju neiespējami.

Pagaidām gan puisis vēl ejot skoliņā, tajā laikā Ilona cenšas izdarīt steidzamo, tomēr atlicis vairs tikai viens gads, ko skoloties, kā būs tālāk, sieviete neņemas spriest.

”Jā, valsts ik pa laikam atmet kādu naudiņu, tomēr, vērtīgāk būtu, ja tiktu veidoti kādi papildu dienas centri, kas vecākam ļautu atjēgties no skrējiena, nedaudz atelpoties. Vai palīdzētu aprūpēt mājās, tādā gadījumā es kā vecāks varētu iet strādāt, maksāt nodokļus, pilnvērtīgi dzīvot.

Finanšu jautājums ir svarīgs – te zāles, te pamperi. Mēs ar vīru tiekam galā, tomēr tik daudzas mammas palikušas šajā vienas un iztiek tikai ar pabalstiem.”

Ievietot savu bērnu aprūpes centrā Ilona neesot spējusi, lai gan ārsti mudinājuši to darīt un joprojām iesaka kā variantu. Ja paliekot grūtāk, lai darot tā.

Te Ilonas balss aizlūst.

”Nezinu, kā kam tādam varētu tikt pāri, lai arī Emīls nevar runāt, mēs komunicējam, te viņš smaida, te dusmojas, kā es varu viņu atdot kaut kur prom?

Kaut kādā līmenī emocijas un saprašana mūsu starpā ir, nav tā, ka viņš guļ gultā un skatās griestos.”

Pēdējais skolas gads

Liepājnieces Anna un Aļika pilngadību vēl nav sasniegušas, meitenēm ir 14 un 16 gadi. Tomēr viņu mammas jau tagad ir šausmās par to, kas viņas sagaida turpmāk.

Līdz šim meitenes mācās Līvupes speciālajā pamatskolā, tomēr arī viņām atlicis pēdējais gads. ”Negribu domāt, kas tālāk notiks, kā tikt ar to galā,” atzīstas Annas mamma Tatjana.

Anna ir priecīga meitene, tiekamies Jūrmalas parkā, viņa labprāt iedod roku, kamēr pastaigājamies, tā ir arī vieglāk koncentrēties uz ceļu, jo ik pa laikam meitenes uzmanību novērš baznīcas zvani vai pēkšņa vēlme doties uz ceļa braucamo daļu.

Viņas diagnoze ir bērnības absansu (absence) epilepsija (piknolepsija).

”Viss sākās ļoti dīvaini, divarpus gados viņa stāvēja uz ielas un pēkšņi atmuguriski nogāzās, taisni kā stabs. Nesapratu, kas notiek. Parādījās runas problēmas, tomēr nekādas diagnozes mums nebija, es īsti neizpratu situāciju. Audzināju viņu viena, jo tēvs no mums aizgāja laikā, kad biju stāvoklī, pie speciālistiem viena īsti izvadāt nevarēju, tomēr pati viņu dabūju uz kājām.

Asarām acīs masēju meitu, darīju visu, ko mācēju, un mēs to paveicām, tagad Anna var staigāt un var pat pabraukt ar skrejriteni.

Vēlāk tomēr, apzinoties situācijas nopietnību, devos pie neiroloģes Sarmītes Madres, kurai radās aizdomas, ka tā varētu būt epilepsija. Veicot visus izmeklējumus Rīgā, diagnoze tika apstiprināta. Esmu ļoti pateicīga sociālajiem darbiniekiem, kuri tajā laikā bija man līdzās.

Domāju, man piekritīs citi vecāki, ka visgrūtākais ir pieņemt to, ka tavam bērnam tiek konstatēta invaliditāte. Ja tajā brīdī nav nekāda atbalsta, vecāks pilnībā noslēdzas un ieraujas sevī. Arī es sākumā tā darīju, slēpos no visa un veltīju pilnīgi visu sevi bērnam.

Tā kā biju vienīgais apgādnieks, lai izdzīvotu, piestrādāju par auklīti, jo tas bija vienīgais, ko varēju darīt, esot ar bērnu,” stāsta Tatjana.

Pēc laika Tatjana iepazinusies ar savu tagadējo vīru, kas bijis milzīgs atbalsts visā, tad dzīve guvusi gaišākas krāsas un ģimenē ienākuši vēl divi bērniņi, tāpat Tatjana uzņēmusies rūpes par saviem trim brāļiem, kas bija nonākuši bērnu namā, kā arī pieņēmusi ģimenē abas savas krustmeitas, kuru mamma nomirusi.

Runājot par atbalstu no malas, sieviete ļoti novērtē, ka tikusi iekļauta programmā ”Kurzeme visiem”, arī Sociālajam dienestam ir pateicīga par sadarbošanos un piedāvātajām nodarbībām.

”Katru dienu nodarbības tiek rīkotas kā man, tā Annai, te varam saņemt arī morālu atbalstu. Gadā Annai atvēlēti 300 eiro, par kuriem varam saņemt vajadzīgās speciālistu konsultācijas, šis gads bija pirmais, kad arī vecākiem tika piedāvāta rehabilitācija, var apmeklēt psihologu, bet jāsaka godīgi – man reti pietiek visam laika.”

Lai gūtu papildu ienākumus, Tatjana nokārtojusi dokumentus, lai kļūtu par savas meitas asistenti. Tā kā ģimenes vienīgais strādājošais apgādnieks ir vīrs, sieviete nesmādē nekādas iespējas piepelnīties, kā, piemēram, piestrādā pie draudzenes Jekaterinas kā viņas meitas Aļikas aukle.

Mūsu vajadzības neredz

Aļikai ir 14, viņas stāvoklis ir kritiskāks – diagnosticēts autisms smagākajā pakāpē, meitene īpaši neļaujas apmācībām, nemīl atrasties sabiedrībā, tas viņu satrauc, sākas panika, bērns kļūst skaļš, tādējādi pievērš apkārtējo uzmanību.

Jekaterina atradusi iespēju strādāt ārpus mājām, kad meitene ir skolā vai viņu pieskata Tatjana. Tomēr, kad vecākus vērtējis psihologs un sastādījis atzinumus, sievietei konstatēts fakts, ka viņa atrodas uz izdegšanas robežas.

”Tā dzīvo daudzi no mums, tā vienkārši ir,” viņa saka.

”Vislielāko neskaidrību man rada fakts, ka man pašai savam bērnam jākārto aizgādniecība. Jātērē laiks, finanses, jātiesājas. Kāpēc? Tas taču ir mans bērns, par kuru esmu rūpējusies no pirmās dienas. Tagad, kad meitenes jau ir lielākas, dažreiz prasa uzrādīt viņu e-pastu. Nu, par kādu e-pastu mēs varam te runāt? Vai arī – pasē nepieciešams paraksts. Mūsu bērni nevar parakstīties,” apjukusi ir Jekaterina.

”Liepājā ir tik daudz brīvu un pamestu telpu – stāv tukšas veco skolu telpas, slimnīcas telpas tepat Jūrmalas parkā – te varētu uztaisīt vairākus dienas centrus, ja saprastu situācijas nopietnību, kurā mēs dzīvojam, variantu mums vienkārši nav. Būtu jāizglīto personāls, jāmeklē komanda, ja kāds to uzskatītu par svarīgu jautājumu.

Vasarā nekādu nometņu bērniem ar invaliditāti nav. Ja man jāiziet kaut vai uz veikalu vai es aizkavējos darbā, ņemu aukli, jo meita palikt mājās viena nevar. Aukle man izmaksā 25 eiro dienā, un tas nav no tiem vieglākajiem darbiem.

Mēs nejūtamies sadzirdēti, mūsu vajadzības neredz, pašvaldībai arī par to nav intereses.

Ja viņi nodzīvotu vienu dienu mūsu ādā, varbūt aizdomātos. Šādu bērnu ir tik daudz, bet visā Kurzemē ir viens šāds centrs ”Dižvanagi”. Ko lai iesāk vecāki? Kā jums šķiet?” vaicā Aļikas mamma.

Skaudrie vecāku stāsti birst viens pēc otra. Tosmarē kāda vientuļā mamma ilgus gadus kopj savu gulošo bērnu, ārpus dzīvokļa īsti iziet nesanāk. Lai spētu izdzīvot, piepelnīties, radusi iespēju mazgāt savas mājas kāpņu telpu, jo tā var būt tik tuvu bērnam, cik iespējams.

Kāda cita meitenīte ar invaliditāti dzīvo ar mammu un vecāko brāli. Kamēr mamma pieskata meiteni, vienīgais pelnītājs ģimenē ir vecākais dēls. It kā ar to visu nebūtu gana, meitenei atklāts vēzis.

Līvupes speciālajā pamatskolā, kur iet Anna un Aļika, katrs pirmais septembris kopā saved jaunus vecākus, kuri apmulsuši pieņem to, no kā visvairāk baidījušies.

Ļoti grūti saprast, ka mūsu bērns nekad nemācīsies parastā skolā. Viņš vienmēr būs īpašais bērns. Vismaz es ļoti ilgi negribēju tam noticēt,”

atzīst Jekaterina.

Abas mammas atzīst, ka viss, ko var darīt, ir strādāt ar sevi, kontrolēt sajūtas, mēģināt savilkt galus un dot labāko saviem bērniem. ”Protams, ka mēs gribam dzīvot, smaidīt, priecāties. Mēs esam bērnu spēks. Kurš cits par viņiem parūpēsies, ja ne mēs?” uz atvadām retoriski vaicā mammas.

“Mūžīgajiem bērniem” visbiežāk ir tikai mamma

Stāsta biedrības ”Dižvanagi” sociālās darbinieces Evita Ruicēna un Ieva Alfuse.

Kāpēc tāds satraukums par pilngadību?

E. Ruicēna: Pirmkārt, tā varētu būt nezināšana un informācijas trūkums, kas noved pie finansiālām grūtībām. Mēs kā paliatīvās aprūpes biedrība sekojam līdzi savu klientu vecumam. Tuvojoties 18 gadu slieksnim, informējam par gaidāmajām izmaiņām, tāpat palīdzam ar speciālistu pieejamību, kuru atzinumi nepieciešami tiesas procesam, sasniedzot pilngadību.

Liels mīnuss, ka šie dokumenti netiek izskatīti uzreiz, tas prasa aptuveni divus līdz sešus mēnešus, līdz lēmums tiek pieņemts. Tātad šo laiku ģimenes paliek bez papildu ienākumiem, bez pabalsta.

Protams, var teikt – jūs to zinājāt laikus, ar to bija jārēķinās, tomēr daudzām ģimenēm tādu ietaupījumu nav.

Jā, pēc lēmuma pieņemšanas viņi šo naudiņu saņems pilnā apmērā, arī par šo gaidīšanas laiku pabalsti tiek rēķināti, tomēr izdzīvošanas jautājums līdz tam ir ļoti sarežģīts.

Tomēr ir liela daļa tādu ģimeņu, kurām šādas informācijas nav. Viņi domā, ka arī pēc 18 gadiem viss turpināsies automātiski. Informācijas trūkums ir būtiska problēma.

I. Alfuse: Ja vadāmies tīri pēc likumdošanas, sanāk – tiklīdz tu esi pilngadīgs, tu pats par sevi vari atbildēt, kamēr nav pieņemts tiesas lēmums.

Būsim godīgi, paliatīvajā aprūpē ir daudz klientu, kuri dažkārt pat nevar tikt līdz mūsu durvīm, jo katrs solis maksā naudu, viņi nevar gaidīt pusgadu bez pabalstiem.

Bieži vien problēma ir arī ar speciālistu atzinumu, termiņiem. Gadās, ka 17 gados iziets psihologs vai neirologs, kārtojot tālāko dokumentāciju, vairs neder, ir jāiet pēc jauna atzinuma.

Dokumentācija esot ārkārtīgi sarežģīta?

E. Ruicēna: Lai noformētu dokumentus tiesai, tiem ir jābūt juridiski pareizi sastādītiem. Būsim godīgi, visi vecāki nav tik juridiski izglītoti, lai pašu spēkiem sastādītu šādus pieteikumus. Ja kāda nianse ir neprecīza, dokumentu var atmest atpakaļ un tas atkal ir jālabo, kas prasa laiku.

Bāriņtiesa iesaka vērsties pie notāra, tomēr tas ir maksas pakalpojums. Centāmies jautājumu risināt caur Sociālo dienestu, jautājot, vai jurists nevar iedot kādas iestrādes, lai vecāki var iedot savus dokumentus un tad bez maksas sastādīt pieteikumu tiesai, diemžēl tas nebija iespējams.

Viss, ko varējām līdzēt, – sastādīt notāru sarakstu, kas ar to nodarbojas. Daži vecāki konsultējas savā starpā, citi lūdz profesionāļu palīdzību. Šis būtu jautājums, kur valstij būtu jānāk pretī.

Kāds ir finansiālais atbalsts šīm ģimenēm?

E. Ruicēna: ”Mūžīgajiem bērniem” visbiežāk ir tikai viens vecāks, tā ir mamma. Protams, ir arī varianti, kuros ir vecmāmiņas, gādīgi tēvi, kas ļoti iesaistās un cenšas, tomēr ir visādi.

Te arī uzskatāmi parādās finanšu jautājums – ja mamma sevi visu ir veltījusi bērnu aprūpei, viņa dzīvo tikai no pabalstiem. 313,43 eiro ir īpašās kopšanas pabalsts, ģimenes pabalsts par bērnu invalīdu ir 106,72 eiro, kopā 420,15 eiro.

Nav noslēpums, ka asistenti arī lielākoties ir ģimenes locekļi, ja viņi sakārto formalitātes.

Protams, ģimenes labprāt izvēlētos asistentus no malas, lai varētu gūt kaut nedaudz atelpas, tomēr asistentu nav. Tas ir nenormāli atbildīgs darbs, turklāt maz apmaksāts, tie ir aptuveni 260 eiro.

Te nu mēs nonākam pie tā – kā tu vari dot iespēju tai mammai atpūsties, ja viņa nepārtraukti pilda gan mammas, gan asistenta pienākumus?

Joprojām trūkst asistentu?

E. Ruicēna: – Tā ir ļoti liela problēma. Tie, kam noveicies un asistentu ir dabūjuši, turas pie viņa visām četrām un piemaksā no savas kabatas.

Lai gan šim darbam var pieteikties no 15 gadu vecuma, nevajag nekādu īpašu izglītību, tomēr jāsaprot, ka šajā sfērā ir tik daudz nianšu, kuras jāzina. Tāpat ir jābūt fiziski spēcīgam, jo bērni ir jācilā, jāmazgā, jāprot ar viņiem apieties.

15 gadīgs jaunietis vai sirmgalvis to fiziski nespēj izdarīt. Uzskatu, ka būtu jābūt kādai apmācību sistēmai un sarakstam ar šiem asistentiem.

I. Alfuse: Rīgas 1. Medicīnas koledža agrāk veica šādas apmācības, tomēr cilvēki, kas to izmācījās, realitātē nestrādā.

E. Ruicēna: Ar īpaši smagiem bērniem ir vajadzīgas zināšanas, ar labo gribu pieskatīt vien nepietiek. Šie bērni mēdz būt agresīvi, var kost, sist. Viņi ir jāpazīst, jebkurš nevar pieteikties būt par asistentu, ir jābūt pašam ļoti noturīgam.

Jūsu pārziņā ir viss Kurzemes reģions?

I. Alfuse: Jā, un ir milzīga atšķirība starp Liepāju un reģionu.

Jāsaka, kā ir, jau aiz ”enkura” sākas problēmas.

Grobiņa mums liekas tik tuvu, tomēr situācija ir kritiska – tur bērniem nav nekā. Šobrīd mums ir vidēji 148 bērni paliatīvajā aprūpē, bet tas ir mainīgi. Svarīgi saprast – to bērnu ir daudz, daudz vairāk.

E. Ruicēna: Novados nav speciālistu. Piemēram, cilvēkam Kalētos piešķir finansējumu nodarbībām, bet viņam nav iespējas braukāt uz Liepāju, vienkārši nav tādu finanšu.

Viena terapija dienā piešķirta ”Dižvanagos”, otra slimnīcā, un jābrauc katru dienu. Cilvēki finansiāli to nespēj izdarīt, turklāt tas bērns atbraucot jau ir pilnīgi pārguris un nespēj vairs iesaistīties nodarbībā.

No savas puses gan varam runāt par biedrību ”Dižvanagi” un mūsu bērniem, tomēr ir tik daudz bērnu, ko mēs nepazīstam, kas nezina par mums vai nevar nokļūt uz šejieni.

Būtu svarīgi, lai ģimenes ārsti mūs informē, tiklīdz pie viņiem šāds bērns tiek atvests, bieži vien viņi to atstāj bez ievērības.

Paveras tāds skumjš skats.

E. Ruicēna: Ja salīdzinām, kā bija pirms 12 gadiem un kā ir tagad, ir krietni labāka situācija, ir izveidojušās dažādas sadarbības. Mūsdienu bērniem pieejami tādi palīglīdzekļi, par kuriem agrāk pat sapņot nevarējām, – barošanas zondes un viss pārējais.

Ja katrs no mums iesaistītos – speciālisti, ģimenes ārsti, sabiedrība –, mēs varētu izdarīt vairāk.

Lai arī tumšo plankumu šajā jomā vēl ir daudz, biedrības pārstāvji, kuri ikdienā strādā paliatīvajā aprūpē, atzīst, ka pēdējo 12 gadu laikā notikušas lielas pārmaiņas uz labo pusi. Kā, piemēram, papildinātas iekārtas, kuras atvieglo īpašo bērnu ikdienu. Attēlā – barošanas zonde. Foto: no biedrības ”Dižvanagi” arhīva

Daudzus biedē šis termins – ”paliatīvā”. Tas nenozīmē, ka viss ir slikti, tas vienkārši nozīmē to, ka mēs varam uzlabot dzīves kvalitāti, apzinoties, ka pavisam vesels bērns tomēr nebūs.

Protams, ka vēl būtu jāuzlabo medicīnas pieejamība, medicīniskā rehabilitācija, nepieciešams lielāks atbalsts nodarbinātībai, subsidētajām darba vietām, jo ir cilvēki, kas var strādāt, tāpat vajadzīga sociālā uzņēmējdarbība, vides pieejamība.

Būtu nepieciešams arī izveidot kādu informatīvu bukletu, kas skaidrotu, kā un kad rīkoties. Sabiedriskā transporta pieejamība, interešu izglītība – tas viss vēl ir vajadzīgs.

Es domāju tā: Kurām sociāli neaizsargātajām grupām jāpalīdz vairāk?

Dina Rudzīte – strādā un mācās:

– Grūti izcelt kādu vienu. Kā lai tiešām zina, ka tieši tam pensionāram, invalīdam vai daudzbērnu ģimenei šobrīd ļoti grūti? Grūti to no malas izmērīt. Valsts palīdz. Ja vajag, tad ziedo arī līdzcilvēki. Ja lielāko palīdzības daļu uzņemsies ziedotāji, tad valsts, iespējams, sapratīs, ka var dot mazāk no savas puses.

Zaiga Ļauduma-Ļaudupa – studente:

Manuprāt, jāizceļ daudzbērnu ģimenes, jo tās ir Latvijas nākotne. Mūsdienās daudzi izvēlas neradīt bērnus finansiālu apsvērumu dēļ. Jo valstī lielāka populācija, jo vairāk nodokļu maksātāju un visi dzīvo labāk. Var vairāk palīdzēt sociāli neaizsargātajām grupām.

Senda Treimane – skolotāja:

– Bērniem, kas pilnībā vai daļēji palikuši bez vecākiem. Šiem bērniem bieži vien grūti iejusties klasē, sabiedrībā, sarunāties. Tiem, kas nelabvēlīgās situācijās, vispirms jāpalīdz valstij, bet ļoti daudz kas atkarīgs no līdzcilvēku atbalsta un labās sirds.

Jana Praskurņa – mamma:

– Nepilnām ģimenēm un arī studentiem, kuri uzsāk savu dzīvi. Situācijas jau ļoti dažādas. Protams, ir labi, ja valsts atbalsta daudzbērnu ģimenes, bet svarīgi, lai paši pieaugušie – kā sievietes, tā vīrieši – apzinātos atbildību un rūpētos par saviem bērniem. Ja cilvēki jūtas droši un materiāli nodrošināti, viņi nebrauks prom no savas valsts.

Anžela Dolmatova – patversmes vadītāja:

– Ģimenēm, nepilnajām ģimenēm, invalīdiem. Palīdzību sniedz valsts, bet arī sabiedrībai jābūt atsaucīgai un jāpalīdz kritiskās situācijās. Tikai jābūt informācijai, tieši kam vajag atbalstu. Ļoti bieži pat nezinām, neapzināmies, ar kādām grūtībām, smagām situācijām cilvēki ikdienā sastopas un mēģina izdzīvot. Nevajag kautrēties prasīt palīdzību.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz