Sestdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sāpes sprandā un kakla daļā. Ar pašmasāžu nebūs līdzēts

Kurš gan nav saskāries ar savilktu sprandu vai kakla daļu, kad galvu nevar pagriezt ne pa labi, ne pa kreisi, vien turēt taisni un cerēt, ka asās sāpes drīz pāries. Viens šādās dienās izlīdzas ar pretsāpju tableti, cits iet karstā dušā, bet vēl kāds ķeras pie pašmasāžas rīkiem: adatu paklājiņa, sporta masažiera, jogas ruļļa vai dažāda kalibra bumbiņām. Cik tas ir efektīvi, vaicājam jomas speciālistiem.

Sāpes sprandā un kakla daļā. Ar pašmasāžu nebūs līdzēts
Ilustratīvs (Foto: pixabay.com)
19.08.2023 06:00

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Spēj tik atrast savējo!

Ik pa laikam reklāmisti, lieliski veicot savu darbu, aktīvi izceļ kādu iekārtu vai ierīci, kuru mums noteikti vajadzētu iegādāties, lai mājās būtu.

Nesen uzvaras gājienu veica ”Pranamat ECO” akupresūras paklājiņi. Lai gan līdzīgi un piecas reizes lētāki darinājumi bija iegādājami arī citos interneta veikalos, tie tika saukti par vislabākajiem.

Atsauksmes bija tiešām labas – gulēšana uz tiem atvieglo kā nepatīkamās sajūtas, tā arī palīdz atbrīvoties no stresa, kā rezultātā uzlabojas garastāvoklis.

Ir specializētais spilventiņš sprandam, lielo paklāju var izmantot arī pēdām, un vēlāk kolekcija tika papildināta ar mazākiem paklājiņiem speciāli rokām.

Vēl pēc kāda laika parādījās pašmasāžas ruļļi. Tos no saspiesto putu materiāla gatavo jau izsenis, ruļļi izgudroti 80. gados. Kopš tā laika to popularitāte ir tikai pieaugusi, paplašinājies arī pielietojuma klāsts. Tagad jau ir jaunākās paaudzes ierīces – vibrējošie pašmasāžas ruļļi.

Jāteic, ka rullēšanās ir gana sāpīgs process, tomēr atslābina ļoti labi, arī sāpīgos punktus izmasē pamatīgi, jo izdara spēcīgu spiedienu uz ķermeni.

Šis rites spiediens samazina muskuļu sasprindzinājumu, palielina asinsriti masējamā zonā un var mazināt muskuļu sāpīgumu un diskomfortu, savukārt tas var palīdzēt palielināt kustību amplitūdu un sagatavoties fiziskām aktivitātēm, uzlabot atveseļošanos, ļaut pārmērīgi noslogotiem muskuļiem atpūsties.

Bezvadu masāžas triecienpistole izskatās varen iespaidīgi un tāpat arī palīdz, ja vien lietotājs saprot, ko ar to iesākt.

Zinātāji lēš, ka perkusijas masāžas pistoles izmantošanai esot tālejoša ietekme uz veselību, tā esot nenovērtējama sportistiem un cilvēkiem, kuri cieš no hroniskām muskuļu sāpēm.

Un, protams, klasiskās masāžas bumbiņas, ko lieto pat zīdainīšu pēdiņām.

Pat nezinātājs ar tām nevar sev kaitēt, veicot pašmasēšanu.

Tomēr, ja esat mēģinājis likt bumbiņu pie sienas un spiesties ar muguras sāpīgo punktu uz tās un viegli paapļot, zināt, cik lielas sāpes mazais rīks var sagādāt.

Mierinājums ir tas, ka sāpju paciešana nes atvieglojuma sajūtu vēlāk.

Speciālisti uzsver fiziskas aktivitātes

Lai noskaidrotu, cik droši savilktu muskuļu, spranda vai muguras sāpju gadījumā ir paļauties pašam uz saviem spēkiem, vaicājam speciālistiem.

Masieris Igors Kudrinskis norāda, ka vissvarīgākais būtu saprast, kāda īsti ir vaina. Ja savilkums kādā ķermeņa daļā novedis līdz galvas sāpēm un tirpstošām rokām un atkārtojas, masieris rekomendē doties pie ģimenes ārsta, kurš novērtēs kopējo veselības stāvokli un nosūtīs pie attiecīgā speciālista.

Tāpat varot aiziet arī uz konsultāciju pie rehabilitologa, kas zinās, kā līdzēt.

”Protams, vienkāršākos gadījumos adatu paklājiņi un citi masažieri neko sliktu nenodarīs, bet, veicot pamatīgāku pašmasāžu, cilvēks, kas nepārzina limfas sistēmu, var panākt nevis efektu, bet tieši pretēju organisma reakciju.

Jāzina, kur un kādā virzienā veikt masāžas kustības, lai tiešām panāktu uzlabojumus.

Savilktam sprandam arī smēres īsti nelīdzēs, tās vairāk domātas muskuļiem, kas savilkti, sapūsti. Vislabākais veids, kā rūpēties par savu labsajūtu, viennozīmīgi ir vingrošana,” uzsver I. Kudrinskis.

Līdzīgās domās ir arī cita jomas speciāliste – fizioterapeite Ieva Vasiļjeva. Arī viņa uzsver, ka viss atkarīgs no tā, kāds ir pašmasāžas mērķis un kāda ir konkrētā cilvēka diagnoze, jo esot gadījumi, kad labāk pašiem šādas masāžas neveikt, bet tas jāvērtē individuāli.

”Savilkta spranda gadījumos šie paklājiņi vai bumbiņas neko sliktu neizdarīs, turklāt tie var uzlabot emocionālo pašsajūtu. Mūsdienās mārketinga nolūkos šie rīki tiek ļoti slavināti, solot brīnumainus rezultātus, tomēr jāapzinās, ka ar tiem vien nepietiks.

Ir jāiet regulāri vingrot, vajag izgulēties, pilnvērtīgi ēst, pietiekami lielā daudzumā uzņemt ūdeni, ne tikai paļauties uz vienu paklājiņu vai masažieri.

Esmu novērojusi, ka cilvēki lielākoties saskaras ar sāpošu sprandu, muguras, jostas un kala daļas sāpēm. Pirmais, ko varu ieteikt, ja jūtam savilkumu plecu vai spranda daļā, – izapļot galvu, plecus, viegli pastiept plecu joslas muskuļus. Kaut vai atgulties un mierīgi uz līdzenas virsmas atpūtināt sprandu.

Ja cilvēks nemeklē speciālistu, problēma var tikt ielaista, ir liela atšķirība, vai tā ir ilgtermiņa kaite ar izmaiņām mugurkaula diskos vai vienkārši neliela pārpūle.

Pirmajā gadījumā ir svarīgi vērsties pie speciālistiem, un jo ātrāk, jo labāk, agrīni konstatēta vaina ir ātrāk labojama. Te tomēr ir svarīgi saprast, ka nekad nav jāstrādā tikai ar vienu zonu, bet gan ar visu ķermeni kopumā. Piemēram, ja sāp kakla daļa un mēs vingrinām tikai to, uzlabojumi var neparādīties, jo jāstaipa arī citi, pat kāju, muskuļi.

Ķermenī viss pa ķēdīti ir saistīts.

Personīgi es pašsajūtas uzlabošanai izmantoju pilašu rullīti, ar ko mēdzu izrullēt muskuļus, fascijas. Man tas der ļoti labi,” atklāj I. Vasiļjeva.

UZZIŅAI

Kādi ir biežākie spranda sāpju cēloņi?

Sēdošs darbs un nepareizi iekārtota darba vieta. Par diskomfortu spranda apvidū bieži sūdzas sēdoša darba veicēji, īpaši tad, ja darba vieta nav ergonomiski pielāgota, tādējādi radot papildu slodzi kakla muskuļiem.

Ilgstoši sēžot nepiemērotā pozā, veidojas saspringums, kas izraisa stīvumu un muskuļu sāpes, turklāt šī problēma īpaši aktualizējusies laikā, kad strādājam un mācāmies attālināti.

Ilgstoša viedierīču lietošana. Lūkojoties viedierīces ekrānā, galva ilgstoši ir noliekta lejup, kas rada spiedienu uz kakla daļas skriemeļiem un ilgtermiņā var atstāt negatīvu ietekmi uz mugurkaula veselību.

Tālruni ieteicams turēt vienā līmenī ar acīm vai vismaz novietot tā, lai ekrānā būtu iespējams skatīties ar lejupvērstu skatienu, nevis noliektu galvu.

Līdzīgas problēmas var veicināt arī tādas nodarbes kā ravēšana, adīšana vai lasīšana.

Nesamērīga slodze vienā ķermeņa pusē. Sāpes sprandā var izraisīt arī pārlieku liela slodze vienā ķermeņa pusē, piemēram, nēsājot uz pleca somu.

Lai muskuļu noslogojums būtu vienmērīgs, plecu somas vietā ieteicams dot priekšroku mugursomai.

Monotonas kustības. Ilgstoši saglabājot nemainīgu pozu, piemēram, veicot noteiktu darbu vai braucot ar auto, ķermeņa muskulatūra sasprindzinās un netiek atslābināta līdz brīdim, kad poza mainās.

Nepiemērots matracis un spilvens. Matracim un spilvenam jābūt pielāgotam katra cilvēka iecienītajai gulēšanas pozai un organisma īpatnībām.

Matracis nedrīkst būt pārlieku mīksts, tam jābūt pietiekami stingram un jāpielāgojas mugurai, savukārt spilvenam jābūt tik augstam, lai nodrošinātu brīvu un atslābinošu pozīciju kakla daļai.

Vējš un aukstums. To ietekmē sašaurinās asinsvadi un veidojas muskuļu spazmas. Īpaši piesardzīgiem jābūt tiem, kuri jau iepriekš saskārušies ar spranda sāpēm. Lai izvairītos no slimības saasinājuma, jutīgo vietu nepieciešams īpaši rūpīgi sargāt no aukstuma.

Mainīgos laikapstākļos jāģērbjas tā, lai nevajadzētu staigāt ar sasvīdušu muguru, bet vasarā sasvīstot jāpiesargās uzturēties vējā, kondicionētās telpās, nevajadzētu arī peldēties aukstā ūdenī.

Avots: apotheka.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz