Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Latvijas iedzīvotāja portrets jeb valsts pamatā esošās vērtības

Latvijas valsts pastāvēšanas 105. gadskārta ir reize, kad daudz domājam par tām vērtībām, kas ir šīs valsts pamatā, kad aizdomājamies arī par to, kādi esam mēs paši, tie, kas veidojam šo valsti.

Latvijas iedzīvotāja portrets jeb valsts pamatā esošās vērtības
"Silenieku" mājās valsts svētku priekšvakarā pulcējas četras paaudzes. Ciešākajā lokā viņu ir pavisam 15 – desmit pieaugušo un pieci bērni. No kreisās – Imants Rače,  Maija Upmale, Dzintra Rače, Mārtiņš un Daiga Upmaļi. Klēpjos – Maijas dvīņumeitas Alise un Paula. Viņu tētis Ģirts fotografēšanās brīdī atradās lauksaimniecības izstādē ārzemēs.  (Foto: Dainis Ģelzis)
"Silenieku" mājās valsts svētku priekšvakarā pulcējas četras paaudzes. Ciešākajā lokā viņu ir pavisam 15 – desmit pieaugušo un pieci bērni. No kreisās – Imants Rače,  Maija Upmale, Dzintra Rače, Mārtiņš un Daiga Upmaļi. Klēpjos – Maijas dvīņumeitas Alise un Paula. Viņu tētis Ģirts fotografēšanās brīdī atradās lauksaimniecības izstādē ārzemēs.  (Foto: Dainis Ģelzis)
17.11.2023 05:00

liepajniekiem.lv

Kad redakcijā apspriedām, kādas ir mūsu “nacionālās īpatnības”, nonācām pie četriem vaļiem, uz kuriem, mūsuprāt, balstās Latvijas iedzīvotāja portrets: “latviskā dzīvesziņa un darba tikums”, “lepnums un spīts”, “tradīcijas un radošums” un “kašķīgums, kūtrums un noslēgtība”.

Vai tā šķiet arī citiem, vaicājām liepājniekiem un novada ļaudīm.

Latviskā dzīvesziņa un darba tikums

Kopš uzceltas “Silenieku” mājas Medzes pagastā, tajās vienmēr mitušas kopā vairākas paaudzes. Latviešiem raksturīgais darba tikums un dzīvesziņa šajā sētā ir ikdienas solī.

Darbi visiem kopīgi, tāpat – pavards un svētki. Bērni skatījušies, ko dara pieaugušie, un, paši izauguši, to ierāda savām atvasēm. Tāda kamolā tīšanās.

“Silenieku” vecā saimniece Dzintra sameklēja senas fotogrāfijas, ko varētu nodēvēt par māju pasi.

“Mans tētis dzimis šajā velēnu būdiņā, apsistā ar dēļiem, un tur arī dzīvojis,”

iesākās stāsts par Kārli Ūtrupu.

“Viņam 12 gadu vecumā nomirs tētis, un, kad bija 16, pats piebūvēja būdiņai klāt otru daļu. Tāds ir mūsu māju sākums. Apkārt bija tikai alkšņi; no kā viņi dzīvoja, tas jau mani bērnībā neinteresēja.”

Kad Kārlim bija 18, viņš sāka būvēt to māju, kas ir tagadējie “Silenieki”. Vispirms uzcēla stalli, tam galā bija istabiņa un virtuvīte, un maizes ceptuve. Tur mitinājās, kamēr pabeidza lielo māju.

Kārlis apprecēja Annu, un viņiem piedzima trīs bērni.

Dzintra dzimtajās mājās dzīvojusi vienmēr. Brālis un māsa aizgāja uz Liepāju, bet viņa palika strādāt laukos. Apprecējās ar Imantu Rači, un abi izaudzināja Mārtiņu.

Kad dēls izskolojās un apprecējās, tad nevis aizgāja pasaulē, bet, vectēva celtajā lielajā šķūnī nosvinējis kāzas, Daigu atveda uz “Sileniekiem”. Tā mājās ienāca vedekla. Tas bija tad, kad Latvija atguva neatkarību.

Viss notika vienā laikā – sāka kopt savu zemi, nodibināja zemnieku saimniecību un izveidoja slaucamo govju ganāmpulku, dzima pirmie mazbērni. Daigai un Mārtiņam izauguši trīs – meitas Agnese un Linda, dēls Ģirts.

Jau labus gadus katram sava ģimene, pa visiem dzimtu papildinājuši ar pieciem mazmazbērniem. Meitas dzīvo Rīgā, bet Ģirts ģimenes ligzdu ievija savas mammas mājā Grobiņā un sievu Maiju aizveda uz turieni.

Daiga palaikam brauc uz Rīgu apmīļot un pieskatīt trīs mazbērnus, savukārt rīdziniekus aicina talkā, kad lielāki darbi saimniecībā.

“Mājās jāstrādā bijis vienmēr,”

teica Dzintra.

Savā laikā pietika spēka gan darbam kolhozā, gan pie saviem lopiem un dārzā. Sakņu dobes vēl nekas, bet svarīgi bija uzturēt skaistu mājas apkārtni. To apstādīja un iekopa jau pašos pirmsākumos Kārlis un Anna, savulaik izveidodami daiļdārzu.

Jaunā saimniece Daiga pārņēmusi košumaugu un puķu aprūpēšanu. Līdzīgi kā agrāk pakāpeniski no vīramātes pleciem nocēla rūpes par govju  slaukšanu.

Bez darba gan nekad nav sēdējusi, jau no pirmajām dienām vedeklas ziņā bija gatavot saimei ēst.

Savukārt vīrieši vienmēr – pa āru. Apstrādāja tīrumus, kūla labību, veda graudu ražu, vāca sienu… Nu vairs lopus netur, un saimniecība jau labu laiku jaunā saimnieka Ģirta pārziņā.

Protams, ka tētis Mārtiņš arī strādā, ar padomu blakus ir Imants.

Māju sirds ir Dzintra, joprojām ar gaišu skatienu uz dzīvi un humoru. Var saprast, kāpēc Daiga tur iesakņojusies un katram ģimenes cilvēkam apkārtnē iestāda koku.

Latvijas simtgadē “Sileniekos” iedēstīja ozolu. Lai visiem garš mūžs!

Spīts un lepnums

Liepājas Futbola skolas vadītājs Oskars Kļava valsts svētkus lielākoties svin ģimenes lokā.

Ja Lāčplēša dienā neiztikt bez lāpu gājiena, tad 18. novembrī galdā noteikti jāliek kūka Latvijas valsts karoga krāsās, atzīst sportists.

Tā kā visa Oskara profesionālā dzīve aizritējusi plecu pie pleca ar censoņiem, jautājam – kādas īpašības latviešiem izpaužas spēles laukumā.

Divas no tām ir spīts un lepnums, lai gan tautieši visā Latvijā neesot vienādi,

vieniem spīts ir lielāks, citiem piezemētāks, tomēr Kurzemes, Vidzemes un Zemgales pusē O. Kļava spītniekus pamanījis gan.

Sporta laukumā labi redzama visa emociju gamma, pats Oskars atzīst, ka tieši tur izrāda vairāk emociju nekā ikdienas dzīvē. Spīts noteikti ir viena no tām, jo kalpo par degvielu mērķu sasniegšanai.

“Man pašam ir bijis – ja sporta laukumā zaudēju divcīņu, tad zinu, ka nākamo vinnēšu, lai vai kas, un tas ir kā dzinulis, motivē nepadoties. Ja nevaru iesist golu, darīšu visu, lai nākamreiz to iesistu.

Ja netieku sastāvā, spītīgi nāku uz treniņiem. Varbūt trenerim nepatīku, varbūt konkurents ir stiprāks, es tāpat esmu klāt un gaidu savu iespēju, nekas, ka tas var prasīt mēnešus vai gadus.

Spīts man liek trenēties, nākt uz treniņiem un darīt visu, lai trenerim nebūtu iemesla izmest mani no komandas. Atceros 15–16 gadu vecumu.

Ārā sals, sniegs, vējš, man brīvlaiks, bet es eju uz treniņiem.

Iekšējā vēlme kaut ko sasniegt bija milzīga. Tajā laikā mēs visi tādi bijām: Jurģis Kalns, Ingus Lukovičs, Mareks Zuntners, Intars Kirhners, Raimonds Grants.

Arī, kad tiku virslīgā, es nespēlēju, bet vēlme tikt laukumā bija liela, tāpēc jebkurā gadījumā treniņam gatavojos kā galvenajam dienas notikumam. Šo iespēju sagaidīju, par spīti tam, ka treneris un citi teica, ka man nesanāks. Tā bija kārtīga spītīguma pārbaude.

Lai arī spīts sportā ir ļoti laba iezīme, tomēr to jāprot lietot apzināti. Piemēram, laukumā tā nāk par labu, bet, ja es skatos no trenera vai vecāka perspektīvas, – tur spīts neder, jo galvenā loma ir elastībai dažādās situācijās. Spītība visās situācijās gan var ievest auzās,” smejoties atzīst Oskars.

Viņaprāt, visvairāk latviešos trūkst radošuma.

“Vēsturiski mēs bijām vairāk pakalpiņi, un tas nāk mums līdzi joprojām, esam pat pārāk paklausīgi. Tāpat esam noslēgti un nekomunikabli, jo grūti atvērties tikko sastaptiem cilvēkiem. Reiz, runājot ar izlases treneriem, tā arī jautājām – nu, kāds tev liekas latvietis?

Viņiem mūsu noslēgtība bija lielākais pārsteigums, latviešu uzticība ir jāizcīna.

Lai gan tas ir loģiski, gan vēsturiski, gan ģeogrāfiski skatoties.”

O. Kļava gan novērojis, ka latvietis laika gaitā mainās, tie sportisti, kas dzimuši pēc 2005. gada, esot pavisam citādāki – daudz atvērtāki, ne tik disciplinēti un ļoti radoši.

“Runājot par lepnumu, jāsaka, ka ar saviem panākumiem gan mēs lepojamies knapinoties, kā jau introverti. Dažkārt šķiet, ka mēs vispār vairāk akcentējam slikto nekā labo. Ārzemēs atkal ir otra galējība, slikto viņi ignorē un runā tikai par labo.

Mūsu lepošanās ar saviem panākumiem ir ļoti ieturēta. Ja laukumā vēl šī emocija ir, tad tribīnēs un uz ielas tas tiek noslēpts.

Sirdī mēs lepnumu jūtam, bet ārā nevaram dabūt. To es gribētu mainīt kā sevī, tā citos latviešos.”

Liela nozīme sportistu ikdienā ir atbalstītāju, līdzjutēju emocijām, atzinībai un tam, vai ar viņiem lepojas, tomēr futbolists atzīst, ka līdzjutēju apmānīt nevar.

“Ja viņš redzēs, ka tu darīji visu laukumā, bet tomēr zaudēji, varbūt priecīgs nebūs, bet paldies pateiks un roku paspiedīs, tomēr, ja redzēs, ka spēlētājs palaidis iespējas garām slinkuma un neizdarības dēļ, sekos kritika. Sportistam jebkurā gadījumā jābūt gatavam, ka kritiku nāksies dzirdēt biežāk nekā slavēšanu.”

Tradīcijas un radošums

Inese Muižniece, “Austras biedrības” Liepājas nodaļas vadītāja:

– Šovasar Rendā rīkoju festivālu “Trubadūrs”, kurā gan par palīgu, gan dalībnieku Austrasbērnu pulkā pieteicās jauns puisis Karloss. Dzimis Francijā un dzīvo Parīzē, taču vasaras vislabprātāk pavada, neticēsiet, bet Aizputē pie vecmāmiņas.

No mammas puses radi ir latvieši. Mācās spēlēt ģitāru, māk runāt, dziedāt latviešu valodā. Parīzē dejo latviešu tautas deju kolektīvā.

Tātad latviskais kods ir spēcīgs. To tik viegli nevar izdzēst.

Dabiska vajadzība – just piederību. Tas, šķiet, ir gēnos ierakstīts.

Puisis savu radošumu un piederību latviešiem grib izpaust un īstenot, nevis slēpt. Viņš ir par latviešu kultūru. Šķietami vairāk nekā tie, kuri šeit dzīvo ikdienā. Var sākt meklēt atbildes uz jautājumu – kādēļ tā?

Sekošana tradīcijām rada piederības sajūtu. Mūsos katrā mīt vēlēšanās būt piederīgiem – just māju sajūtu. Latviešu tautasdziesmas ir mūsu kods, dvēseles mājas. Un to mēs arī izjūtam, kad dzirdam vai paši dziedam.

Būt piederīgiem latviešu kultūrai gan nenozīmē tikai dziedāt tautasdziesmas.

Kas ir kultūra? Tā ir mūsu valoda, vide, kurā dzīvojam, un viss, kas to veido. Sekošana tradīcijai ir arī upeņu audzēšana un lasīšana, zaptes vārīšana un upeņu karstā dzēriena lietošana saaukstēšanās gadījumā.

Kultūra ir atmiņas, kā es bērnībā braucu uz laukiem, kā audzējām kartupeļus, burkānus, kāpostus. Aizbraucot citur, mums pietrūkst biezpiena. Kāpēc? Var jau teikt – ieradums. Tradīcijas savā ziņā ir tautas kolektīvais ieradums, bet man gribas domāt, ka tas ir kas vairāk.

Prieks, ka mums ir “Dziesmu un deju svētku likums” un ka mums ir Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas sadarbojas ar vairāk nekā pustūkstoti visā Latvijā esošiem kultūras centriem. Uzdevums – saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu, tanī skaitā Dziesmu un deju svētku tradīciju. Arī tautas lietišķo mākslu, folkloru u.c.

Šovasar bija sajūta, ka vai visa Latvija atrodas dziesmusvētkos.

Ja ne paši dzied, dejo, piedalās, tad noteikti seko līdzi notiekošajam. Viss liecina, ka Dziesmu svētkus var vērtēt kā augstāko punktu, kas apliecina latviešu cieņu savām tradīcijām un radošumam.

Lai kustība turpinātos un tradīcija dzīvotu, par to rūpējas mūsu valsts un pašvaldības, maksājot algas tautas mākslas kultūras centru administrācijām, speciālistiem, amatiermākslas kolektīvu vadītājiem, sedzot telpu, transporta, reklāmas un citus izdevumus.

Zinu, ka Somijā ir pavisam cita sistēma jeb attieksme no valsts puses. Tautas mākslas uzturēšana tur ir nevalstisko organizāciju ziņā, dalībnieki maksā dalības maksas. Cilvēki praktiski paši to uztur vai neuztur.

Domāju, ka mums krietni vairāk jānovērtē mūsu izveidotā sistēma: Dziesmu svētku likums, LNKC un kultūras centru darbība, kas ikvienam nodrošina iespēju radoši izpausties un apgūt latviešu tradīcijas. To nevajadzētu uztvert kā pašsaprotamu, visur tā nav.

Mums, mazai tautai, tā ir vitāli svarīga lieta – ieguldīt savas kultūras attīstībā, tradīcijās un piederības sajūtas veicināšanā.

Ja mēs pazaudēsim, neuzturēsim savu kultūru, mēs pārstāsim eksistēt. Tieši tik vienkārši.

Runājot par dziesminiekiem, arī viņi ir daļa no tautas radošuma un dziedāšanas tradīcijas tālāk nesējiem, nepārprotami pelnījuši būt nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.

Tā ir tīra kultūra – dziesminieki rada savas dziesmas, pateicoties vēlmei pašizpausties, nevis komerciālos nolūkos. Tā ir radoša vēlme dziedāt par sev svarīgo. Tīrs, skaidrs radošums.

Gadiem esot līdzās Austrai Pumpurei, rīkojot koncertus un festivālus, esmu pārliecinājusies, ka Latvija ir dziesminiekiem bagāta zeme.

Viņu daudz vairāk, nekā spējam apjaust, jo, kā jau minēju, viņiem visbiežāk nav vēlmes pēc popularitātes, viņi dzied sev un saviem tuvajiem. Principā tāpat kā teicējas folklorā. Izcelt viņus saulītē – tas jau ir mūsu, to, kas aktīvi strādā kultūras nozarē, uzdevums.

Ņemot vērā dziesminieku aktivitāti Latvijā, droši varu apgalvot, ka esam radoša tauta. Tas, protams, vērojams, ne tikai mūzikā, bet arī dzejā un citās mākslas formās. Par to esmu laimīga. Jo tā mēs turpināmies.

Kašķīgums, kūtrums un noslēgtība

Nav skaidrs, kas īsti ir autors apzīmējumam “maza, kašķīga tauta pie Baltijas jūras”, bet tieši tāds uzskats par latviešiem savulaik bijissvešzemēs dzīvojošajiem.

Mums esot raksturīga arī noslēgtība, un vēl latvieši izslavēti ar savu kūtrumu. Taču advokāts, sabiedriski aktīvais liepājnieks Edgars Golts šādam vērtējumam it nemaz nepiekrīt.

Juridiski strīdus Latvijā nerisinot vairāk kā citās valstīs, drīzāk tas notiekot mazāk. Arī sadzīvē nebūt neesam tendēti uz ķīviņiem. Ne velti mēdz teikt, ka tirgus ir sabiedrības spogulis.

“Vai tad mums tirgū strīdas tā, kā tas notiek, piemēram, Austrumu vai Dienvideiropas valstīs?”

viņš pamato.

Jā, sociālajos tīklos gan reizēm kašķi iet uz velna paraušanu, taču jāsaprot, ka ķīviņā iesaistās “vien simts cilvēki no miljona,” pauž E. Golts, norādot, ka tā drīzāk vērtējama kā atšķirīgu viedokļu sadursme. 

“Kašķīgi cilvēki ir katrā nācijā. Drīzāk esam mazāk ķildīgi nekā viena otra dienvidu tauta. Mēs ķīvējamies sīkmanīgā veidā – par maznozīmīgām lietām, bet uz lieliem kašķiem neesam tendēti. Tas zināmā mērā arī ir izdzīvošanas jautājums –

mazas tautas nevar atļauties iesaistīties nopietnos konfliktos.

Krievs, amerikānis, ķīnietis var atļauties savā starpā kašķēties. Ja viņiem miljons cilvēku aizietu bojā, nācija no tā īpaši neciestu. Mums karš ar Lietuvu nozīmētu abām nācijām beigas.

Tas, ka reizēm mums patīk paķildoties ar kaimiņiem, nav tikai mūsu tautai unikāla raksturīpašība. Armēņi kašķējas ar azerbaidžāņiem, spāņi ķīvējas ar itāļiem un frančiem, igauņi apsmej somus, somi zobojas par zviedriem utt. Tā ir normāla parādība, un šajā ziņā mēs neizceļamies.”

E. Golts arī neuzskata, ka esam noslēgti. Esam viensētnieki – tas tiesa, taču mīlam draudzēties.

“Latvieši ir sabiedriski, drīzāk uz āru nekā iekšu vērsti,”

viņš teic, kā argumentus minot mūsu bagātīgo kultūras dzīvi – teātris, Dziesmu un deju svētki, opera utt. Vai to var dabūt gatavu introverti?

Kopumā vērtējot, esam toleranti. Ja bijušais premjers paziņo, ka lidot ar privātām lidmašīnām ir labi, tauta īpaši nešūmējas. Ne kūtruma dēļ, vienkārši mēs pieņemam, ka tā ir, vērtē advokāts.

“Un tad paraugāmies uz citām sfērām, piemēram, sportā esam pirmajās rindās. Nu nav tā, ka esam baigi kūtri! Šodien esam atvērti tādiem jautājumiem, par ko kādreiz vispār nerunāja. Cilvēki, piemēram, vairs nekautrējas runāt par dzimumnoziegumiem.

Lielā mērā esam tikuši vaļā no padomju laika vienveida domāšanas. Jaunā paaudze savos uzskatos ir pilnībā brīva. Savukārt tas, ka neiesaistāmies lielos protestos un nedauzām skatlogus, vien apliecina, ka esam izglītota, kulturāla un inteliģenta tauta,” vērtē liepājnieks. 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz