Trešdiena, 12. augusts Klāra, Vizma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Savus noslēpumus atklāj vēsturiskais Karostas ūdenstornis

Savus noslēpumus atklāj vēsturiskais Karostas ūdenstornis
20.10.2018 07:12

liepajniekiem.lv

Mūspusē ir ievērojams skaits industriālā mantojuma objektu, kuri ikdienā interesentiem nav pieejami. Viens no objektiem, kura durvis liepājniekiem un pilsētas viesiem ikdienā līdz šim nebija plaši vaļā, ir fascinējošā sarkano ķieģeļu ēka Karostā – Karostas ūdenstornis.

Industriālais mantojums ir tā kultūras vērtību daļa, kas atspoguļo ražošanas un transporta attīstības vēsturi. Šo mantojumu Latvijā veido galvenokārt vēsturiskās rūpnīcas, ražošanas ierīces un izstrādājumi, kā arī bākas, sūkņu stacijas un ūdenstorņi, dzirnavas, spēkstacijas, ceļi, tilti, dzelzceļi u.c.

Karostas ūdenstornis noteikti ir ne vien nozīmīgs industriālā mantojuma objekts, bet arī ar vēsturisku nozīmi.

Karostas ūdenstornis Liepājā ir bijušās Krievijas cara Aleksandra III Liepājas cietokšņa Jūras pilsētas ‘Moрской город’ (Jūras pilsēta) vēsturiskās ainavas sastāvdaļa, stāsta gide Sarmīte Anevica.

Ar militāristu zieģeli

Precīzs ūdenstorņa celtniecības laiks diemžēl nav zināms. Rakstītajos avotos tiek minēts laiks no 1903.līdz 1905.gadam.

Arī projekta autors nav zināms. Viena no versijām vēsta, ka projekta autors varētu būt Sanktpēterburgas arhitekts Stefans Gaļenzovskis, kurš projektējis arī Virsnieku saieta namu. Taču netiek izslēgta iespēja, ka Karostas ūdenstorņa projekta autors varētu būt arī slavenais arhitekts Pauls Makss Berči. Par to liek domāt sarkanie ķieģeļi, kas izmantoti ūdenstorņa celtniecībā.

Ūdenstornis tika celts kā Karostas apbūves kompleksa tehniska rakstura celtne, un tā galvenā funkcija bija apgādāt un nodrošināt Karostas teritoriju, kas tolaik bija atsevišķa pilsētiņa, ar dzeramo ūdeni. Jo iepriekš Karostā ūdens tika ņemts no akām.

S.Anevica uzsver, ka Karostas ūdenstornis, kā jau stratēģiski svarīga būve, pie dažādām varām bijis militāristu pārraudzībā. Proti, līdz 1920.gadam ūdenstornis piederēja Krievijas Kara ministrijai, bet no 1925.gada līdz 1940.gadam Latvijas Republikas Kara ministrijai. Pēc Otrā pasaules kara torni pārņēma PSRS Aizsardzības ministrija.

Ūdenstorņa darbību nodrošināja tvaika spēka iekārta ar diviem ogļu katliem, no kuriem viens tika turēts rezervē. Transmisija darbināja četrus sūkņus, no kuriem divi bija rezervē. Četri dziļurbumi nodrošināja ūdens piekļuvi sūkņiem, kas to uzsūknēja torņa piektajā stāvā esošajā rezervuārā.

Padomju armijai aizejot, ūdenstornis tika nodots SIA ”Liepājas ūdens” pārraudzībā. Kopš 1989.gada torni kā ūdenstorni vairs neizmanto. Taču tam, lai saglabātu vēsturisko būvi, 2003.gadā nomainīts jumts un logi.

Milzu muca 30 metru augstumā

S.Anevica stāsta: ”Runā, ka torņa augstums ir 37 metri, bet patiesībā tornis ir aptuveni 30 metru augsts.” Tajā ir pieci stāvi. Pirmajā stāvā atrodas jaudīgie sūkņi un ir dubulta grīda, lai vajadzības gadījumā sūkņu motorus varētu ar speciāliem krāniem izcelt un remontēt vai nomainīt. Bet piektajā – 2,60 metru augsts ūdens rezervuārs, kura ietilpība ir 820 kubikmetri. Pie pamatiem torņa sienas ir 1 metru biezas, bet augšējā stāvā vien 38 centimetrus biezas: ”Tas tornim, kas atgādina šaha figūru, piešķir nepieciešamo formu un stabilitāti, lai noturētu ietilpīgo rezervuāru.” Šim mērķim kalpo arī izbīdījumi stūros.

Tiesa, ekskursantiem tornis apskatāms tikai līdz trešajam stāvam. S.Anevica atzina, ka augstāk apmeklētāji netiek laisti drošības apsvērumu dēļ – ceturtajā stāvā radušās plaisas starpstāvu pārsegumā, bet piektajā stāvā – sienās.

Taču, ko redzēt, ūdenstorņa teritorijā ir jau uzreiz, pa vārtiem ieejot. Teritorijā attālāk no Ģenerāļa Baloža ielas ir trīs ar zāli un kokiem apauguši pauguri. Zem tiem slēpjas milzu ūdens rezervuāri, no kuriem ar sūkņiem ūdens tika uzpumpēts torņa spicē.

Ieejot tornī, pārņem nerealitātes sajūta, jo viss ir autentisks. No flīzētajām grīdām pirmajā stāvā, durvīm un to rokturiem līdz sūkņiem, mēraparātiem, elektrības slēdžiem, lampām utt.

Pa kniedētām metāla kāpnēm var uzkāpt 30 metru augstajā tornī – līdz pašai tā spicei, kur atrodas rezervuārs, kas ar ūdeni savulaik nodrošināja visu Karostu. Tiesa, nu jau savu mūžu nokalpojis un stipri sarūsējis. Tāpat laika zobs nav bijis žēlīgs pret pašu vēsturisko ēku – plaisas sienās un starpstāvu pārsegumos.

Visticamāk, ka skats, kas pavērtos no torņa augstumiem, liktu aizrauties elpai, diemžēl to baudīt nav iespējams, jo logiem stiklu vietā ir stikla bloki, kas ļauj cauri plūst tikai gaismai.

Taču par to, apsekojot vēsturisko būvi, nav laika skumt, jo ir jāaplūko daudz citu interesantu lietu. Proti, Karostas ūdenstornī apskatāma ekspozīcija, kas stāsta par Karostas ūdenstorņa un Karostas ūdensapgādes vēsturi.

Ūdenstornī var apskatīt arī fotogrāfiju izstādi par tēmu “Karostas industriālais mantojums”, kas tapušas Karostas glābšanas biedrības rīkoto radošo foto nometņu ”Karosta – foto osta” laikā (2010.-2018.) un fotogrāfa Ivara Salmaņa virtuālo foto izstādi ”Kurzemes industriālais mantojums”.

Trešajā stāvā skatāma arī unikāla ar ūdensapgādi saistīta ekspozīcija – pavisam seni un ne tik seni krāni un ūdens skaitītāji, aku vāki u.c. Jā, pat seni strādnieku zābaki un ūdensapgādes koka caurules, kuras iekšējais diametrs ir vien 15 cm, fragments. Un, protams, dažādi no padomju laikiem saglabājušies saukļi un uzraksti.

Cels sveci ārā no pūra

”Interesanti, ka ūdenstornim bijusi liela loma Latvijas brīvības cīņās 1919.gadā,” uzsver Karostas glābšanas biedrības valdes locekle Monta Krafte: ”No torņa koriģēta Liepājas aizstāvēšana.”

Tāpēc, ņemot vērā, ka eksperiments izdevās un industriālā mantojuma apskates dienās oktobra vidū interese bija milzīga un apmeklētāju pūļi plaši, ir iecere vēsturisko Karostas ūdenstorni darīt interesentiem pieejamāku. ”Mēģināsim turpināt,” tā M.Krafte.

Taujāta par vīzijām un nākotnes iecerēm, viņa pastāsta: ”Jau tagad mums ir vienošanās ar SIA ”Liepājas ūdens”, ka varam vest grupas ekskursijā. Pagaidām to nereklamējām, gribējām iesākt ar šo pasākumu. Tagad sāksim to aktīvi piedāvāt. 

Mēģināsim nākotnē sakārtot arī tā, lai vismaz atsevišķās dienās tornis būtu atvērts un tur dežūrē gids. Lai katrs var nākt, kad grib. Tikai tad droši vien par kādu simbolisku samaksu.”

Un piebilst: ”Tā kā tornis ir arī Brīvības cīņu objekts, iekļausim to Brīvības cīņu maršrutā un novembrī aicināsim ekskursijās.”

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz