Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Sestdiena, 21. septembris

Vārdadiena: Mariss, Matīss, Modris

SC deputāta kandidāts cietušajam nav atlīdzinājis zaudējumus  (66)

Atslēgvārdi tiesas spriedums | Matvijčuks Ivans

Foto: SC izdevums

Portāls saņēmis vēstuli no kādas lasītājas, kura pauž neizpratni: “Vai vēlēšanās var kandidēt cilvēks, kas ir nosacīti sodīts un vēl līdz šim brīdim nav nosedzis tiesas piespriesto atlīdzību cietušajam?” Sieviete savā vēstulē stāsta, ka kandidāts joprojām neesot norēķinājies par miesas bojājumu nodarīšanu kādam puisim, kurš cietis, vēl būdams nepilngadīgs.

Portāls noskaidroja, minētais kandidāts, kurš nav samaksājis cietušajam sāpju naudu, ir SIA “AnnaBella” komercdarbinieks Ivans Matvijčuks, kurš SC kandidātu sarakstā startē ar 18.numuru.

Sazinoties ar cietušo puisi, portāls uzzināja, ka incidents risinājies septembrī pirms vairākiem gadiem – 410.L istabiņā RTU dienesta viesnīcā Vānes ielā 4. “4.kursa audzēkņi pie 1.kursa studentiem nāca prasīt naudu un alkoholu. Bija nedēļas vidus, kad kādvakar Ivans, kurš toreiz bija pēdējā kursā, ieradās mūsu istabiņā un pieprasīja, lai sagādājam 0,7 litrus degvīna,” atceras puisis, kurš toreiz tikko kā bija uzsācis mācības RTU 1.kursā: “Teicām, ka to nedarīsim, uz ko Ivans savukārt pieteica, ka ieradīsies pēc šņabja svētdien. Viņš jau devās ārā no istabiņas, kad izteicu, lai nedraud. Ivans to, acīmredzot, dzirdēja. Viņš atgriezās istabiņā, pienāca man no mugurpuses un sita.” Un izsitis puisim divus priekšējos zobus.

Cietušais vērsies pie dienesta viesnīcas vadības, izsaukta policija. Likumsargi uz Bāriņu ielu nogādājuši gan cietušo, gan vainīgo. Tur cietušais uzrakstījis iesniegumu par notikušo. Uzsākts kriminālprocess, pēc kā lieta nodota tiesai. Tā kā puisis vēl bijis nepilngadīgs – 16 gadus vecs – viņu pārstāvējis tēvs. Savukārt puisis vairākus mēnešus staigājis pie zobārsta. Cietušais atceras, ka RTU ticis lemts, vai izslēgt I.Matvijčuku no mācību iestādes, taču vairāk konfliktu starp viņiem neesot bijis.

Tiesa notikusi 2009.gada augustā. Vēl pirms tam I.Matvijčuks esot zvanījis gan cietušajam, gan viņa tēvam un aicinājis atsaukt iesniegumu, soloties samaksāt sāpju naudu. Ne cietušais, ne viņa tēvs tam nav piekrituši, tādēļ tiesas sēde notikusi. Tiesnesis ierosinājis pusēm slēgt mierizlīgumu, jo I.Matvijčuks atkārtoti piedāvājis maksāt sāpju naudu.

Kā teikts Liepājas tiesas 2009.gada 4.augusta lēmumā, kriminālprocess krimināllietā I.Matvijčuka apsūdzībā pēc Krimināllikuma 130.panta 1.daļas izbeigts, jo cietušais un apsūdzētais noslēguši izlīgumu. Tas paredzējis, ka I.Matvijčuks apņemas atlīdzināt cietušajam materiālos zaudējumus 270 latu apmērā (par izdevumiem zobārstam) viena mēneša laikā no sprieduma stāšanās spēkā; savukārt kompensāciju par cietušajam nodarīto morālo aizskārumu un fiziskajām ciešanām 2000 latu apmērā I.Matvijčuks apņēmies samaksāt 20 mēnešu laikā, izdarot pirmo maksājumu 100 latu apmērā līdz 2009.gada decembra beigām un turpmāk maksājot katru mēnesi 100 latus.

Lēmums netika pārsūdzēts un 2009.gada 15.augustā stājās spēkā.

“Drīz vien ar tēvu nožēlojām, ka esam piekrituši izlīgumam,” atzīst puisis, piebilstot, ka I.Matvijčuks norunu nav pildījis: “Nemaksāja, pazuda ar galiem.” Tādēļ cietušais kopā ar tēvu atkārtoti vērsies pēc palīdzības tiesā. Iesniegta civilprasība, prasot piedzīt jau minētos 2270 latus.

Liepājas tiesa 2010.gada 11.martā lietu skatījusi bez atbildētāja klātbūtnes – I.Matvijčuks nezināmu iemeslu dēļ uz tiesas sēdi nav bijis ieradies. Kā redzams spriedumā, tiesa konstatēja, ka atbildētājs nav uzsācis veikt maksājumus un uz pieteikuma iesniegšanas dienu viņa parāds bijis 570 latu (materiālie zaudējumi 270 latu apmērā un maksājumu kavējums par trim mēnešiem 300 latu apmērā).

Tiesa apmierināja cietušā prasību. Spriedumā teikts: “Novērtējot lietā gūtos pierādījumus, tiesa uzskata, ka prasība ir pamatota un apmierināma.”

Tiesa pieņēma lēmumu piedzīt no I.Matvijčuka zaudējumu atlīdzībai 270 latus, kā arī  uzlika I.Matvijčukam ik mēnesi cietušajam maksāt 100 latus, sākot ar 2011.gada 1.februāri, līdz kopējā samaksātā morālā kaitējuma summa sasniegs 2000 latus.

Līdztekus tam tiesa nolēma piedzīt cietušā pārstāvim 26 latus ceļa izdevumiem, kā arī 180 latus valsts nodevu un 5,34 latus ar lietas izskatīšanu saistītos izdevumus.

Acīmredzot, I.Matvijčuks ignorēja tiesas spriedumu, jo pusgadu pēc tā stāšanās spēkā cietušais nebija saņēmis ne lata. Nu jau pats būdams pilngadīgs, cietušais, lai saņemtu kompensāciju, vērsies pie Zvērināta tiesu izpildītāja.

Kā rakstīts Zvērināta tiesu izpildītāja rīkojumā, tiesu izpildītājs 2011.gadā vērsies Zemessardzes štābā, kur tobrīd strādājis I.Matvijčuks, ar prasību izdarīt ieturējumus no I.Matvijčuka darba algas 2748,47 latu apmērā (2296 lati – pamatparāds, 452,47 lati – izpildes izdevumi un tiesu izpildītāja amata atlīdzība).

Kā portālam atklāja cietušais, līdz šim viņam ar tiesu izpildītāja starpniecību izdevies saņemt tikai daļu no kompensācijas. Vēl aptuveni puse – 1000 latu – neesot saņemti, kaut tiesas noteiktie 20 mēneši, kuru laikā nauda bija jāpārskaita, jau sen aiz muguras. Kopš tiesas aizritējuši jau vairāk nekā divi gadi, tātad – vairāk nekā 24 mēneši. Sazinoties ar tiesu izpildītāju, cietušais uzzinājis, ka no I.Matvijčuka algas neesot, ko atvilkt.

I.Matvijčuks portālam nenoliedza, ka viņa biogrāfijā ir šāds fakts. Viņš skaidroja, ka ar cietušo noslēgts izlīgums, kas paredz jau cietušā nosauktās summas atmaksu: “Tika sarunāts, ka maksāju katru mēnesi.” I.Matvijčuks piekrīt, ka ar kompensācijas samaksu nav iekļāvies tiesas noliktajā termiņā, taču skaidro: “Sākumā domāju, ka varēšu samaksāt bez kavēšanās, taču tā neizdevās. Tādēļ, kā to paredz likumdošana, katru mēnesi man no darba algas tiek atvilkti 30%.”

Taujāts, cik liela ir kompensācijas līdz šim neatmaksātā daļa, I.Matvijčuks neslēpj, ka tie ir aptuveni 1000 lati. Cik ilgā laikā viņš plāno atmaksāt minēto summu, viņš gan nevarot pateikt: “Precīzu laiku, līdz kuram norēķināšos pilnībā, nevaru nosaukt. Taču tas ir arī manās interesēs. Lielāku summu ieskaitīšu, līdzko radīsies brīvi līdzekļi, bet pagaidām samaksa notiks likuma ietvaros.”

I.Matvijčuks neuzskata, ka notikums pagātnē un pilnībā neapmaksātā kompensācija būtu iemesls, lai nekandidētu vēlēšanās: “Neredzu būtiskus šķēršļus, lai nekandidētu pašvaldību vēlēšanās.” Viņaprāt, no likumiskā aspekta viss ir kārtībā un nav būtisku problēmu arī no ētiskā viedokļa: “Nedomāju, ka manā biogrāfijā būtu kas tāds, lai nekandidētu.”

Problēmas I.Matvijčuka kandidēšanai nesaskatīja arī institūcijas, kas veica deputātu kandidātu sarakstu pārbaudi atbilstībai vēlēšanu likuma prasībām. Visi SC saraksta 18 kandidāti tika atzīti par derīgiem kandidēšanai.

Portāls jau informēja, ka skelets skapī ir vēl kādam SC kandidātam – SC saraksta lokomotīvei Jurijam Hadarovičam, kurš no SC tiek virzīts Liepājas mēra amatam. J.Hadarovičs vairākkārt saukts pie kriminālatbildības. Par cietušā piespiešanu dot nepatiesas liecības Liepājas tiesa 1999.gada 24.martā J.Hadaroviču atzina par vainīgu pēc Latvijas KK 175. panta un sodīja ar brīvības atņemšanu uz sešiem mēnešiem, sodu nosakot nosacīti ar pārbaudes laiku uz vienu gadu.

Savukārt 1996.gada jūnijā Kurzemes Apgabaltiesa skatīja krimināllietu, kurā J Hadarovičs bija apsūdzēts pēc Latvijas KK 143. panta 2. daļas – par izspiešanu grupā. J Hadarovičs bija apsūdzēts par to, ka pēc iepriekšējas norunas grupā un ar vienotu noziedzīgu nodomu centās izspiest naudu no kāda vīrieša. Apgabaltiesa J.Hadarovičam piesprieda reālu cietumsodu uz vienu gadu, kā arī mantas konfiskāciju. Spriedums nestājās spēkā, jo tika pārsūdzēts Augstākajā tiesā. 1996.gada 21.novembrī Augstākā tiesa iepriekšējās instances spriedumu atcēla un J.Hadarovičs tika atbrīvots tiesas zālē.

J. Hadarovičs portālam iepriekš atzina, ka šāda lappuse viņa biogrāfijā bijusi: "Kad man bija aptuveni 20 gadu, man bija nosacīta sodāmība uz pusgadu, taču tā sen ir dzēsta. Un 1996.gadā mani attaisnoja. Šodien, kad sodāmība sen dzēsta, likumīgi nav šķēršļu, lai kandidētu vēlēšanās."

  • Komentāri (66)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sabiedrība

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!