Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sejas maskas – sargs vai ilūzija?

Sejas maskas – sargs vai ilūzija?
Sejas maskas daudzās valstīs ir obligātas, tomēr speciālistu domas par to lietderību cīņā ar koronavīrusu ir visai atšķirīgas – kāds uzskata, ka maska vajadzīga tikai slimajiem, citi to sauc par vēl vienu, kaut arī nelielu šķērsli vīrusa ceļā. (Foto: Egons Zīverts)
31.03.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Medicīniskās maskas lietošana profilaktiskos nolūkos rada viltus ilūziju par aizsardzību no inficēšanās, kā rezultātā cilvēki nereti aizmirst par pareizas roku un respiratorās higiēnas ievērošanu,” informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Tikmēr viedokļi par sejas masku lietošanu pasaulē dalās – vieni uzstāj, ka no tām nav nekādas jēgas, citi norāda, ka to neefektivitāte nav zinātniski pierādīta.

Slimajiem maska ir obligāta

SPKC tāpat kā Pasaules Veselības organizācija skaidro, ka veseliem cilvēkiem nav jālieto medicīniskā maska, lai sevi pasargātu no inficēšanās ar Covid-19 infekciju izraisošo koronavīrusu. Maska nepieguļ cieši sejai, kā arī tās filtrācijas pakāpe nav pietiekama. “Medicīniskās maskas lietošana neizslēdz inficēšanās iespēju arī netieša kontakta ceļā, pieskaroties piesārņotām virsmām, vai cieša kontakta gadījumā ar inficētu personu, kad inficēšanās var notikt caur acu gļotādu, kas var būt infekcijas slimības ieejas vārti. Tādēļ svarīgi atcerēties, ka jāizvairās no pieskaršanās acīm, degunam un mutei, jo vīruss no apkārtējām virsmām var nokļūt uz rokām, un persona, pieskaroties ar tām acīm, degunam vai mutei, var sevi inficēt,” lasāms SPKC mājaslapā.

Centrs arī informē, ka masku lietošana mazina vīrusu izplatīšanu tiem cilvēkiem, kuri jau ir slimi un kuriem jāpārvietojas sabiedriskās vietās vai jātiekas ar citiem cilvēkiem, tai skaitā pacientiem ārstniecības iestādēs.

Individuālie aizsardzības līdzekļi, arī respiratori vai aizsargmaskas, ir nepieciešami tiem cilvēkiem, kuri aprūpē ar Covid-19 inficētu personu vai personu, par kuru ir pamatotas aizdomas, ka tā varētu būt inficējusies, jo atrodas ļoti ciešā kontaktā ar inficēto cilvēku.

Nekā slikta nebūs

Liepājas dome pagājušonedēļ informēja, ka tā iegādājusies aptuveni 4500 sejas aizsargmasku no vietējā ražotāja “Tonus Elast”. Maskas izsniegtas Sociālā dienesta darbiniekiem, pašvaldības policistiem, izglītības iestāžu darbiniekiem, un sadarbībā ar vairākām nevalstiskajām organizācijām tās tiks izdalītas arī senioriem.

“Vienmēr esam uzsvēruši, ka tās nav sertificētas medicīniskās maskas un tās nepasargās no Covid-19. Maska var būt palīglīdzeklis citu aizsardzībai, ja cilvēkam ir klepus, bet viņam nepieciešams apmeklēt, piemēram, veikalu. Esam arī nolēmuši, ka valsts iestādēm pašvaldība šīs maskas vairs nepiešķirs. Līdz ar to tām par maskām jāparūpējas pašām,” saka Liepājas domes pārstāve Zita Lazdāne.

Arī pneimonologs Andris Kristons norāda, ka sejas maska galvenokārt būtu jānēsā tiem, kuriem ir kaut kādi saslimšanas simptomi, taču nekā slikta nav tajā, ja šo aizsarglīdzekli izmanto arī citi cilvēki.

“Spriežot pēc starptautiskās pieredzes, kaut kāda jēga lietot maskas tomēr ir – kaut vai nedaudz, bet tās var aizsargāt. Nekāda sliktuma no masku nēsāšanas nav, vienīgi jāatceras, ka maska paredzēta īslaicīgai lietošanai un vienlaikus rūpīgi jāievēro personīgā higiēna,” dakteris norāda.

Vēl viena barjera

Ķīnā, Honkongā, Japānā, Taizemē un Taivānā plaši pieņemts, ka vīrusu pārnesējs var būt jebkurš, pat veseli cilvēki. Tāpēc ikvienam jāaizsargā pārējie, nēsājot masku. Atsevišķās Ķīnas daļās cilvēkus var pat arestēt un sodīt par tās nenēsāšanu, ziņo raidorganizācija “BBC”.

Arī Austrijas valdība pirmdien lēmusi, ka turpmāk visiem austriešiem iepērkoties jānēsā sejas aizsargmaska.

Tikmēr šūnu biologs Sui Huangs savā blogā raksta, ka Covid-19 transmisijas mazināšanai nepieciešams, lai masku nēsātu ikviens. Ieteikumam, ka veseliem cilvēkiem maska nav jālieto, neesot zinātniska pamatojuma. Viņš norāda, ka ASV oficiālā rekomendācija pārstāt pirkt maskas, jo tās nav efektīvas, motivētas ar nepieciešamību šos aizsarglīdzekļus taupīt medicīnas darbiniekiem.

“Ņemot vērā klepus pilienu ballistiku un jaunākos SARS-CoV2 vīrusa (kas izraisa Covid-19) pārnešanas bioloģiju, secinām, ka jebkura fiziska barjera, ko nodrošina pat maiņas maskas, var ievērojami samazināt Covid-19 izplatību,” raksta biologs.

UZZIŅAI

Izmantojot medicīnisko masku, jāatceras, ka tā ir vienreiz lietojama un ka tā jāizmet atkritumu tvertnē, tiklīdz kļuvusi mitra vai pēc divu stundu lietošanas.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz