Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sēnes tagad aug un augs. Pēc labākās sirdsapziņas varam cits citam teikt: “Ej bekot!”

Dižskābaržu mežā zemi sedz biezs palsi brūnu lapu klājums. Vietām lapu segu gandrīz nemanāmi pacēlusi maza, drukna baraviciņa ar cepurīti tieši tādā pašā kritušo dižskābaržu lapu palsajā krāsā. Un pat bērzlapes un mušmires šajā mežā nomaskējušās kā zemessargi – apkārtnes toņos. Ņemam acis rokās, un pēc divām stundām grozi beku pilni!

Sēnes tagad aug un augs. Pēc labākās sirdsapziņas varam cits citam teikt: “Ej bekot!”
Lizetes Brices ģimenē ir lieli sēņotāji. Šīs vasaras pārsteigums – baraviku audzes varenu dižskābaržu pakājē. Daža tukla beka kā tai dziesmā par Pēterīti un Miķelīti: "Nevar, nevar beku kustināt!" (Foto: Līvas Brice)
24.08.2021 06:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Laikam vasaras baraviku vilnis ir beidzies,” skumst mana māsa Ieva, kura pirms dažām dienām šeit lasījusi beciņas kā ābolus zem ābeles, cerējusi, ka tagad būs tāpat. Viņu var uzskatīt par profesionālu bekotāju, grozā liek tikai visizcilākās baravikas un apšubekas. Ziemeļkurzemes mežus pazīst un augustā jau paspējusi bekas ziemai gan sacept, gan sažāvēt, gan samarinēt. Tādām sēnēm kā bērnībā lasītajām bērzlapēm, cūcenēm, vilnīšiem Ieva iet garām. Kam gan tās, ja mežs pilns ar pirmklasīgām baravikām?

Arī Dienvidkurzemes mežos sēnes var atrast – liepājnieks Dzintars Hmieļevskis pirms dažām dienām, tāpat vien pastaigājoties ar spainīti un nazīti, salasījis sēņu mērces tiesu trim dienām. Gandarīts: “Priekš manis tas bija daudz!” Mājās vedis gan baravikas, gan bērzlapes, par pāris šaubīgajām pārliecinājies, pētot sēņu noteicēju.

Sēnes tagad aug un augs – apstiprina mikoloģe, Latvijā jaunākās sēņu grāmatas autore Inita Dāniele.

Laiks ir pietiekami silts un pietiekami mitrs, tāpēc mēs pēc labākās sirdsapziņas droši varam cits citam teikt: “Ej bekot!” Jo vairāk tādēļ, ka nav zināms, ka Latvijā jelkāds būtu noindējies, ēdot tieši bekas, pretstatā sēnēm.

Mežā, mēli piešaujot pie nogrieztas bekas kātiņa, var pārbaudīt, vai beka būs garšīga vai ne, jo dažas ir rūgtas, piemēram, žults beka, vai ļoti retā resnkāta beka. Tieši to Dabas muzeja pētnieki pagājušajā nedēļā uzgāja Rudbāržu mežos, meklējot vēl lielāku retumu – velna beku, par kuru nav drošu ziņu, ka tā Latvijā ir atrodama. Bet velna beka būtu vienīgā mūsu mežos iespējamā indīgā beka. Atšķirt no citām to varētu pēc ārkārtīgi neparastā izskata – gandrīz baltās cepures un sarkanā kāta. I. Dāniele iesaka Latvijas sēņu iepazīšanai izmantot vietni senes.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz