Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Siekalu tests – alternatīva īpašiem gadījumiem

Netālu kaimiņos, Kuldīgā, kur pēkšņi ar Covid-19 saslimuši desmitiem pilsētnieku, kas strādā vienā uzņēmumā, no pirmdienas ikvienam piedāvā brīvprātīgi veikt siekalu testu, lai noskaidrotu, vai nav notikusi inficēšanās ar jauno vīrusu. Tas ir pilotprojekts, un līdzīgā veidā citu pilsētu iedzīvotājus testēt nav paredzēts, tas varētu notikt tikai kaut kad nākotnē.

Siekalu tests – alternatīva īpašiem gadījumiem
Foto: pixabay.com
30.09.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Latvijas Covid-19 laboratoriju koordinators, SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca” (RAKUS) laboratorijas galvenais speciālists Sergejs Ņikišins prognozē, ka siekalu testus citviet Latvijā varētu izmantot, ja būs nepieciešams palielināt testēšanas aptveri.

“Nevaram prognozēt konkrētu šī testa pielietošanas grafiku citās pilsētās, jo tā ir jauna skrīninga metode, turklāt arī Pasaules Veselības organizācija iesaka ierasto testēšanas veidu kā detalizētāku. Par siekalu testu izmantošanu turpmākajās situācijās lems Slimību profilakses un kontroles centrs,” paskaidro RAKUS pārstāve Ilga Namniece.

“Rezultātu saņemšana pēc šīs metodes ir tikpat laikietilpīga, nav ātrāku atbilžu,” piebilst S. Ņikišins.

Siekalas vienkārši ir alternatīvs testējamais materiāls (paraugs), kuru var izmantot īpašos gadījumos, kad klasiskā iztriepes parauga savākšana var būt problemātiska. Šādai iecerei atbalstu devis arī Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

I. Namniece pastāsta, ka siekalu nodošana pārbaudei nebūs pastāvīga testēšanas metode. Šo testa veidu, visticamāk, pielietošot kolektīvām pārbaudēm, tai skaitā izglītības iestādēs, pansionātos. Šajos gadījumos siekalas varētu būt piemērots paraugs, jo savākšanas metode ir mazāk invazīva. “Siekalu testa priekšrocība ir tā vienkāršums, ērtums un tas, ka tests vispār neizraisa sāpes.

Šī ir jauna metode, mēs testa paraugus iepērkam Vācijā,” turpina I. Namniece. Viņa uzsver, ka siekalu paraugi sniedz atbildi tikai par koronavīrusa esamību vai neesamību organismā, bet jau ierastā metode uzrāda arī citus infekcijas vīrusus.

“Ja cilvēks atnāk uz Covid-19 pārbaudi, ja viņam ir, piemēram, iesnas, klepus, paaugstināta temperatūra, veicot klasisku testu, var noskaidrot, ka tas nav Covid-19, bet gan gripa.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz