Svētdiena, 27. septembris Ilgonis, Ādolfs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sigita Geida: Godīga saruna var paglābt no inficēšanās

Sigita Geida: Godīga saruna var paglābt no inficēšanās
Foto: Publicitātes
14.09.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ik dienu veic laikietilpīgu darbu, lai atklātu saslimušo inficēšanās avotus un maksimāli novērstu slimības tālāko izplatību.

Intervija ar SPKC epidemioloģi Sigitu Geidu.

– Kā notiek epidemioloģiskā izmeklēšana?

– Saņemot informāciju no laboratorijas par pozitīvu Covid-19 gadījumu, sazināmies ar inficēto personu un veicam aptauju. Sarunas laikā cenšamies noskaidrot visus iespējamos inficēšanās avotus. Nākamais posms ir ierobežot, lai infekcija neizplatās tālāk. Tas nozīmē, ka mums ir jāapzina visas kontaktpersonas. Pacients telefoniski pastāsta par personām, ar kurām ir kontaktējies, un mūsu uzdevums ir viņus informēt, ka viņi ir bijuši kontaktā ar saslimušo. Šo uzdevumu mēs veicam paši, jo cilvēks var kādu nesazvanīt, būt paviršāks nekā mēs, vai pat negribēt kādam atzīties par savu saslimšanu. Mums pacienti ir teikuši, ka paši savējos apzvanīs, bet mēs tomēr paliekam pie tā, ka tas ir mūsu uzdevums.

– Bet saslimušais jau nevar nosaukt visus cilvēkus, ko ir sastapis, piemēram, veikalā.

– Jā, tā ir. Šeit lieti noder aplikācija “Apturi Covid”. Diemžēl to lieto maz cilvēku, bet aplikācija ir ļoti noderīga, ja vēlies uzzināt, vai esi bijis saskarsmē ar inficētu personu.

Ja saslimušais mums atļaus nosūtīt informāciju par to, ka ir saslimis, viņš savā telefonā ievadīs kodu, ko mēs piešķirsim. Tad pārējiem cilvēkiem, kas ir apmeklējuši tās pašas sabiedriskās vietas, veikalus, telefonā pienāks īsziņa no SPKC par iespējamo saskarsmi ar Covid-19 pacientu. Mēs redzam šo cilvēku telefona numurus, lai varētu sazināties.

– Vai šīs apzinātās personas tiek izolētas?

– Ne vienmēr. Svarīga ir saruna, no kuras izsecinām potenciālos riskus. Tā kā mēs neredzam konkrētas vietas, kurās cilvēks ir bijis, mēs sarunas laikā mēģinām noskaidrot, kur viņš varētu būt kontaktējies ar saslimušo. Vienreiz piedzīvojām interesantu situāciju. Mums parādījās personas telefona numurs, kura, iespējams, saskārusies ar Covid-19 pacientu. Sazinājāmies ar šo personu, un noskaidrojās, ka viņa strādā vienā no analīžu ņemšanas punktiem. Tātad loģiski, ka viņai ir bijusi saskarsme, bet šajos punktos mediķi strādā spectērpos, un, protams, viņai nebija jāievēro karantīna.

– Kāpēc ir tik maz aplikācijas lietotāju?

– Domāju, ka cilvēki ir nobijušies, ka viņus uzreiz izolēs, liks ievērot karantīnu, ja būs kaut kur saskārušies ar saslimušo. Mēs katru gadījumu izvērtējam atsevišķi, nevienam automātiski nav jāievēro divu nedēļu karantīna. Arī tests kontaktpersonai nav jāveic obligāti. Ja cilvēkam parādās kādi simptomi, mēs, protams, to iesakām darīt. Es, piemēram, tādā situācijā gribētu veikt testu, lai būtu droša, ka ar mani viss ir kārtībā jeb pretējā gadījumā – lai šo vīrusu neizplatītu tālāk. Tas ir mūsu visu interesēs.

Turklāt esam dzirdējuši dažādas baumas par to, ka mēs caur aplikāciju redzot kaut kādus datus par cilvēku. Tās ir pilnīgas muļķības! Mēs nekādus datus par cilvēkiem iegūt nevaram, izņemot telefona numuru, lai varētu sazināties, ja rodas nepieciešamība.

– Kādas ir lielākās grūtības izmeklēšanas procesā?

– Lielākās grūtības rada informācijas savākšana. Ne visi visu izstāsta, un tas apgrūtina tālākās darbības. Ja mēs uzreiz nevaram identificēt inficēšanās avotu, tad šis jautājums paliek neatbildēts. Tas nozīmē, ka slimība var izplatīties tālāk. Bet mēs ar saslimušajiem runājam gari un plaši. Mums jau ir uztrenēta sajūta, varam noteikt, kad cilvēks mānās vai kaut ko nepasaka līdz galam, jo uzdodam daudz uzvedinošu jautājumu. Ja sākumā cilvēks ir centies noslēpt informāciju, visticamāk, atbildot uz kādu no nākamajiem jautājumiem, viņš tomēr kļūdīsies, jo mēs iztirzājam ļoti detalizēti. Parasti mums izdodas noskaidrot nepieciešamo informāciju. Jāatzīst gan, ne vienmēr uzreiz. Reiz slimnieks atlidoja no Itālijas, mums sniedza informāciju, ka lidojis viens, bet, tā kā mēs sazināmies ar lidsabiedrībām, uzzinājām, ka viņš mānījās, jo no sava telefona bija piereģistrējis vairākus pasažierus, kas lidoja kopā ar viņu. Ne vienmēr mums izdodas atklāt melus, bet lielākoties tomēr patiesību uzzinām.

Gribētu cilvēkus nomierināt, ka mēs nevienu nesodām, nevienu nerājam, mums informācija ir nepieciešama, lai nepieļautu slimības tālāku izplatību. Tāpēc esam par sadarbību, kas ir mūsu visu interesēs. Tas, ko pacients mums pasaka, var paglābt citus cilvēkus no inficēšanās.

7 komentāri

2020-09-14 08:43

...: Nu baigie izmeklētāji :/

2020-09-14 11:48

jee: aplikacija lai mus kontroletu mes jau brivi nevaram dzivot krievu laikos tik nekontroleja ka sijos laikos visi tik iebaiditi ka susliki savas alas un nelien ara jo pec24 00 staiga korona un visus aped murgs

2020-09-14 13:59

Andris Polozs: Kas viņa tāda ir!Ar kādām tiesībām viņa mani māca dzīvot!Mātes piens aiz lūpām un jau izliekas par dievu zemes virsū!

2020-09-14 18:22

Ostaps: Labāk būtu pastāstijusi ,kā ārstēties.

2020-09-15 09:50

Sprogainitis777: ....vel viena nozombetaa...cik ilgi publika tices visam shim ,,,,Razvodam,,,,tauta iesledziet galvu.....kak to tak.....

2020-09-15 22:03

Neohidro: Kur tadus kretinus atrod,zem varda vel aplikaciju noreklame .Lai labak iet ielas slaucit,nevis gaisu gainja bez ponjas.

2020-09-16 11:40

Atļauju pētnieks: Aplikācija prasa zemāk uzskaitītās atļaujas:
- receive data from Internet
- full network access
- prevent device from sleeping
- view network connections
- pair with Bluetooth devices
- run at startup
Vai cienītā jaunkundze, pirms apgalvot ka nekādi citi dati izņemot telefona numuru netiek apstrādāti, paskaidrot - kāpēc ir vajadzīga tik detalizēta informācija un piekļuves lietotāja tīkla iestatījumiem?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz