Svētdiena, 12. jūlijs Indriķis, Ints, Namejs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Siltāka ziema, lielāks ietaupījums par apkuri

Siltāka ziema, lielāks ietaupījums par apkuri
Tarifs par siltumenerģijas patēriņu palicis nemainīgs kopš 2015. gada, un, kā saka SIA "Liepājas enerģija" valdes loceklis Andris Štāls, tad pagaidām izmaiņas neesot plānotas. (Foto: Egons Zīverts)
28.01.2020 07:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Atsaucoties uz interneta portāla liepajniekiem.lv aptauju “Facebook” kontā, kurā iedzīvotāji balsoja, ka šajā apkures sezonā par siltumu maksā vairāk, “Kurzemes Vārds” skaidroja, vai tiešām tā ir, jo gaisa temperatūra līdz šim ir bijusi ievērojami augstāka nekā pērn. Runājām gan ar iedzīvotājiem un namu apsainiekotājiem, gan ar SIA “Liepājas enerģija” pārstāvi.

Kāds maksā vairāk

Portāla aptaujā piedalījās salīdzinoši neliels skaits cilvēku – 150, no kuriem 64 procenti apgalvoja, ka par apkuri maksā vairāk. Arī pilsētas ielās uzdevām cilvēkiem šo jautājumu, un daļa teica, ka siltuma rēķini par novembri un decembri bijuši nedaudz lielāki vai līdzīgi, neskatoties uz to, ka gaisa temperatūra ir augstāka nekā pērn. Piemēram, Alfrēds, kas dzīvo “Laumas” rajonā piecstāvu mājā, sacīja, ka ēkā ir vertikālā apkures sistēma un kopējs skaitītājs gan ūdenim, gan apkurei un pēdējo divu mēnešu rēķini par siltumu esot gandrīz identiski 2018. gadā saņemtajiem. “Kā tas var būt, ja šogad ziema ir siltāka nekā pērn,” savu sašutumu pauda Alfrēds. Cilvēku viedokļi gan dalījās, proti, tiem, kam mājas ir siltinātas un pašiem ir iespējams regulēt temperatūru mājoklī, rēķini esot mazāki. Piemēram, Vītolu ielā četrstāvu mājā dzīvojošai Inesei par decembrī patērēto siltumenerģiju bijis jāmaksā 23 eiro. “Domāju, ka iespēja pašam regulēt temperatūru dzīvoklī, ir liels pluss. Pagriežu tik, cik man vajag. Šajā ziemā atsevišķās dienās pat apkuri atslēdzu, tāpat ir silti,” teica Inese.  

Celmu ielas 7. mājas vecākā Elita Kareiva laikrakstam pastāstīja, ka ēkā ir vertikālā apkure un siltuma patēriņš tiek rēķināts par dzīvokļa kvadrātmetriem. “Salīdzināju gan šī, gan pagājušā gada rēķinus novembra un decembra mēnešos. Šogad jāmaksā mazāk, taču, neskatoties uz silto laiku, ietaupījums nav liels, pērn samaksāju 60,63 eiro, šogad – 56 eiro. Manuprāt, rēķinam vajadzētu būt mazākam, jo ziema ir krietni siltāka, turklāt mēs kopā ar mājas iedzīvotājiem katru nedēļu sekojam līdzi gaisa temperatūrai, un, ja ārā ir palicis siltāks vai, tieši pretēji, vēsāks, tad aicinām “Liepājas namu apsaimniekotāja” siltumtehniķi, lai viņš noregulē apkures sistēmu atbilstoši mūsu vēlmēm.

SIA “Namu serviss APSE” pārstāve Dace Ādolfa uz laikraksta jautājumu, vai uzņēmumā ir vērsušies klienti ar jautājumiem par apkures rēķinu iespējamo pieaugumu, atbildēja: “Daži cilvēki ir jautājuši, kāpēc par siltumu ir jāmaksā vairāk vai tikpat, ja āra gaisa temperatūra ir augstāka. Tomēr man jāsaka, ka rēķini par apkuri, piemēram, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri, ir mazāki. To pašu varu teikt par 2017. gadu. Iespējams, tas ir psiholoģiskais aspekts, proti, ja nav ziemas, tad kāpēc jāmaksā.” Par to, ka par siltumenerģijas patēriņu iedzīvotāji šogad nemaksā vairāk, ir pārliecināta arī SIA “Liepājas namu apsaimniekotājs” pārstāve Ieva Puka: “Iespējams, atsevišķiem mūsu klientiem rēķini par apkuri nav kļuvuši ievērojami mazāki, taču lielāki arī ne.”

“Cilvēkiem īsa atmiņa”

2019.gada decembrī āra gaisa temperatūra bijusi par 3,5 grādiem augstāka nekā gadu iepriekš, tāpēc par 16 procentiem ir samazinājies kopējais siltumenerģijas patēriņš pilsētā. Kopumā decembrī pilsētā patērētas 29 333 megavatstundas (MWh) siltumenerģijas. 2018. gada decembrī vidējā ārgaisa temperatūra bija +1,2 grādi, bet 2019. gada decembrī tā bija +4,7 grādi, informē siltumapgādes uzņēmums “Liepājas enerģija”.

“Visām ēkām maksu par apkuri un karstā ūdens uzsildīšanu veido siltumenerģijas tarifs, kas visiem liepājniekiem ir vienāds – 54,95 EUR/MWh (bez PVN), taču siltumenerģijas patēriņš katrā ēkā ir ļoti atšķirīgs.

Liepājā ikmēneša siltumenerģijas patēriņš, atbilstoši katrā ēkā uzstādītajam siltuma skaitītājam, tiek aprēķināts visai ēkai kopā – uzņēmuma “Liepājas enerģija” darbinieki no ēkā uzstādīta skaitītāja automātiski nolasa rādītājus par patērēto siltumenerģijas daudzumu, sareizina šo lielumu ar siltumenerģijas tarifu un nosūta ikmēneša rēķinu namu apsaimniekotājam vai ēkas pārvaldniekam.

Atbilstoši katras konkrētās ēkas pieņemtajai aprēķina metodikai, siltummezgla apsaimniekotāja pārziņā ir tālākais izmaksu sadalījums starp dzīvokļiem,” pastāstīja “Liepājas enerģijas” valdes loceklis Andris Štāls.  

Patērētās siltumenerģijas apjomu ietekmē vairāki apstākļi – ārgaisa temperatūra, mitrums un vējš, ēkas tehniskais stāvoklis (koka, mūra māja, veca, jauna māja, jumta, sienu, pagraba, logu un durvju materiāls un stāvoklis, veiktie ēkas siltināšanas vai citi energoefektivitātes pasākumi), ēkas apkures sistēmas stāvoklis (nolietota vai jauna apkures sistēma, vertikālā vai horizontālā apkures sistēma, individuālie temperatūras regulatori u.c.), kā arī ēkas individuālais siltummezgls (atkarīgais vai neatkarīgais siltummezgls, regulāra un profesionāla apkope, pareiza ieregulēšana) un iedzīvotāju individuālie paradumi (izvēlētā gaisa temperatūra dzīvoklī un koplietošanas telpās, izvēlētā karstā ūdens temperatūra un patēriņš, telpu vēdināšanas paradumi u.c.).

“Pēc fizikas likuma viens grāds pēc Celsija skalas izmaina siltumenerģijas patēriņu par pieciem procentiem. Ja āra gaisa temperatūra šajā apkures sezonā decembrī bijusi par 3,5 grādiem augstāka, tad tā arī rodas 16 procentu kopējais siltumenerģijas patēriņa samazinājums pilsētā,” sacīja A. Štāls, piebilstot, ka ir ēkas, kurās bijis arī pieaugums, taču tur jāņem vērā iepriekšminētie faktori, kas to ietekmē.

“Cilvēkiem mēdz būt īsa atmiņa, proti, viņiem liekas, ka ārā ir silts. Tātad apkurei jābūt ļoti lētai. Patiesībā ir tikai par 3,5 grādiem vairāk nekā pērn. Nevaru īsti pateikt, kāpēc cilvēkiem šķiet, ka maksā vairāk, jo lielākajā daļā gadījumu tā vienkārši nav. Par to var pārliecināties mūsu interneta mājaslapā, kur publicējam visiem pieejamus datus par siltumenerģijas patēriņu mūsu klientu adresēs,” turpināja A. Štāls. “Uzņēmumam siltākas ziemas nav nekas labs. Tās mazina ieņēmumus, bet izmaksas jau mums diži nesamazinās, proti, cilvēki tāpat strādā un ir citi ierastie izdevumi. Vienīgais, uz ko ietaupām, ir kurināmais. Tādēļ, lai zudumus kompensētu, cenšamies piesaistīt jaunus klientus,” sacīja A. Štāls.

SIA “Liepājas enerģija” valdes loceklis atgādināja arī, ka jebkuras jaunas apkures sistēmas uzstādīšana mājas iedzīvotājiem ļaus ietaupīt. “Laika gaitā vecās apkures sistēmas ir izjauktas. Daudzviet nama iedzīvotāji mainījuši radiatorus, un kāds sev noteikti uzlicis lielākus, nekā tie bijuši pirms tam. Inženieri mājas ir projektējuši tā, lai karstā ūdens cirkulācija būtu precīza un cilvēkiem katrā dzīvoklī būtu vienlīdz silts. Savulaik Liepājā daudzās mājās parādnieku dzīvokļos noņēma radiatorus, tas nebija pareizi – arī tā tika izjaukta apkures sistēma, jo pēc tam citi uzlika lielākus vai mazākus radiatorus.”

Tiem, kuri paši var regulēt gaisa temperatūru dzīvoklī, arī siltākās dienās neesot ieteicams noslēgt radiatorus pavisam. “Ja ēka ir atdzisusi, būs vajadzīgs lielāks siltuma daudzums, lai to atkal uzsildītu. Tā ka ne vienmēr uz tā rēķina izdosies ietaupīt.”

Uzziņai

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra statistika par gaisa temperatūru Liepājā

2018.gads

 • janvāris – -0,9;
 • novembris – +4,3;
 • decembris – +0,8.

2019.gads

 • janvāris – +4,9 (pirmās desmit dienas);
 • novembris – +5,3;
 • decembris – +4,5.

Aptauja no portāla liepajniekiem.lv “Facebook” konta

10 komentāri

2020-01-28 08:51

Liepājnieks: Bet..kāpēc tas neatspoguļojas apkures rēķinā?

2020-01-28 09:10

Maxima: Meli , meli , rēķini ir tādi paši kā pagājušogad sala mēnešos !!!!

2020-01-28 09:33

Bobis: Vai tur -25 vai + 5 Reikini ir vienādi . Japelna tak kaut ka ir

2020-01-28 10:57

opa: renovētajās mājās pa 5 -10 eiras Va ta daudz?

2020-01-28 11:20

Maxima: Ja būs šādas siltas ziemas , tad renovētās mājās ieviesīs abonentmaksu , un maksās tikpat cik nerevonētās .

2020-01-28 11:36

va: Andersena pasaku teicēji.

2020-01-28 11:59

Sarma: Rēķini patiešām ir augstāki

2020-01-28 11:59

siltumiņš: Enerģijai plāns tak ir jāpilda-ārā auksts vai silts!

2020-01-28 12:50

VIKTORIJA: NEREDZU STARPĪBU,NEPŪT PĪLĪTES.

2020-01-28 14:34

Ome: Tas nav cilvecin pilites.Tas 5 vai 10 eiro vairak vienam otram kam maza pensija ka man 113 eiras tas ir daudz .

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz