Pirmdiena, 6. aprīlis Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

Siltināšanā svarīgs kārtīgs būvuzraugs

Siltināšanā svarīgs kārtīgs būvuzraugs
Foto: Egons Zīverts
20.05.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Jau desmit gadus Latvijā iespējams atjaunot daudzdzīvokļu ēkas, izmantojot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu. Liepāja šajā ziņā ir viena no aktīvākajām valstī – renovēti 114 nami. Tomēr pieredze ir kardināli atšķirīga. Ēkas Vītolu ielā 6/10 iemītnieki pēc būvdarbiem joprojām priecājas par mazākiem rēķiniem, savukārt viena no pirmajām nosiltinātajām mājām pilsētā, kas atrodas Piltenes ielā 8 un darbus uzsāka vēl pirms ES atbalsta programmas izsludināšanas, nevar lepoties ar savu veiksmes stāstu, jo jau 2008. gadā, drīz pēc atjaunošanas, iedzīvotāji saprata, ka gaidītais rezultāts nav sasniegts.

“Liepājas namu apsaimniekotāja” (LNA) pārvaldītā daudzdzīvokļu māja Vītolu ielā 6/10 ir viena no pirmajām, kura mūsu pilsētā ieguva Eiropas Savienības fondu naudu energoefektivitātes uzlabošanai. “Ēkas renovāciju sākām plānot jau 2010. gadā, bet līdz reāliem būvdarbiem nonācām tikai 2012. gada vasarā. Vispirms dzīvokļu īpašnieku kopsapulcēs bija jāatrod kopīga valoda,” pastāsta mājas vecākā Vita Iesalniece. 

Mājas vecākā uzskata, ka viņiem ļoti paveicies ar būvuzraugu Jāni Burģi, kurš stingri kontrolējis, kā norit būvdarbi, ko veica SIA “Mūrnieks”. “Viņš pievērsa uzmanību katram sīkumam, un, manuprāt, tā arī jābūt. Ja kaut kur bija nepieciešamas kādas korekcijas, tad Jānis uz tām norādīja. Turklāt renovācija notika tikai atbilstošos laikapstākļos – rudenī darbi tika pārtraukti, un tos atkal atsāka pavasarī,” skaidro V. Iesalniece.

“Pagājuši jau vairāk nekā desmit gadi, bet joprojām sirds sāp ne tikai man, bet arī pārējiem ēkas iedzīvotājiem. Neviens pat nevarēja iedomāties, ka mūs šādā veidā piekrāps. No vienas puses, darbinieki jau savu darbu paveica un būvuzraugs uzskatīja, lai viss būtu kārtībā, bet, no otras puses, tā tomēr ir krāpšana, jo mājas kopsapulcēs mums uzņēmuma pārstāvji dievojās, cik viss būs skaisti un jauki, tomēr tā nav,” savukārt pastāsta biedrības “Piltenes 8” valdes priekšsēdētāja un mājas vecākā Valentīna Petruka.

Lielākoties ēku renovācija un energoefektivitātes uzlabošana saistās ar sienu siltināšanu ar stikla vati un putupolistirolu, bet šajā gadījumā tā nebija – toreiz mājinieki vienojās ēku siltināt pēc jaunas metodes, proti, izmantojot īpašu keramisko krāsu (“TSM Ceramic”), kas arī pilda šo funkciju. “Kad ar mājās iedzīvotājiem vienojāmies par to, ka ēku nepieciešams siltināt, mums bija piedāvājumi no vairākiem uzņēmumiem, taču bijām dzirdējuši labas atsauksmes par šo jauno metodi. Turklāt uzņēmums “Epson” ar tā valdes locekli Vasīliju Daškeviču priekšgalā mums izteica labu piedāvājumu. Tolaik 130 000 latu par šādu darbu bija pieņemama cena, ņemot vērā, ka 30 procentus no summas sedza pašvaldība,” teic V. Petruka.

Mājas iemītnieki jau būvdarbu laikā esot manījuši, ka strādnieki darbus veic lielā steigā – tā, lai līdz 2008. gada beigām darbs būtu padarīts. “Sākumā laikapstākļi bija labi, un augustā vienu ēkas pusi nokrāsoja, taču pēc tam darbinieki, nespēdami iekļauties noteiktajos termiņos, darbus sasteidza. Esmu arī dzirdējusi, ka strādnieki krāsu esot atšķaidījuši ar ūdeni. Tāpat netika uzlikts parapets, un ūdens no jumta tecēja pa nokrāsoto sienu,” pauž mājas vecākā, uzsverot, ka pēc būvdarbiem veiktais energoaudits arī neesot iepriecinājis.

Nekvalitatīvā mājas renovācija novedusi pie tā, ka mitruma dēļ uz ēkas ārsienām parādījušies tumši pleķi, bet atsevišķos dzīvokļos pamanīta arī pelējuma sēnīte. “Katrs dzīvokļa saimnieks ar to cīnās pēc saviem ieskatiem, piemēram, tie, kas veikuši remontu, šo problēmu vismaz uz laiku ir atrisinājuši. Lai nerastos sēnīte, regulāri jāvēdina telpas, diemžēl mūsu namā visi to nedara. Par ventilāciju īpaši vajadzētu atcerēties tiem, kam dzīvokļos ir plastikāta logi.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 20.maija numurā.

#kvards-20190520-04#

25 komentāri

2019-05-20 08:34

Smails: ***ar stikla vati? Wow, sen neko tādu nebiju dzirdējis.

2019-05-20 08:46

Juris Baismīgais: Būtu interesanti uzzināt, cik EUR par Siena ielas hruščovenes - tās, kurā Maxima - fasādes siltināšanas "uzraudzību" saņēma nolīgtais "būvuzraugs". Tik savdabīgus siltumizolācijas plākšņu stiprināšanas paņēmienus - "sēnes" pa saskares līnijām - nebija nācies redzēt. Haltūristi - rekordisti!

2019-05-20 10:00

blusa: Kāda jēgā jāsiltina mājas ja tās jau savu mūžu ir nokalpojušas!

2019-05-20 10:08

auers-blusa: Tapetes ar vati vēl ilgi tās mājas atturēs no sabruksanas!

2019-05-20 10:11

Simps: Tās ēkas taču savu mūžu ir nokalpojušas. Konstrukcijas nav mūžīgas. Rīgā un gan jau arī pie mums sāks ēku izvērtēšanu un varbūt cilvēkiem būs jāpamet savi nedrošie mitekļi. Siltinājums nesaturēs ēkas šuves kopā, ja nezināt. Nav prāta darbs iet kredītu jūgā uz 20gadiem, 20gadus šīs briesmīgās, atrumā būvētās ēkas vēl 20 gadus toč neizturēs. Daudzi nesaskaņoti veikuši iekštelpu pārbūvi, kas papildus samazina drošību.Kamēr vēl var kādu kredītu dabūt par sērkokastes dzīvoklīti, izmantojiet to mazumiņu vismaz daļai no piemās iemaksas , lai tiktu pie normāla mitekļa. Un mājas nemaz nav tik dārgas. Protams, labā rajonā, jāmaksā vairāk, tas ir saprotams, bet kādā Karostas nostūrī ,Laumenē vai pie slimnīcas ir budkas pa lēto. Var nojaukt un pamazām sākt būvēt savu pili.

2019-05-20 10:24

Siļķu iela 23: Mūsu mājā par uzraugu gribēja pieteikties mājas "vecākā" un par to papildus gribēja 150 €/mēn un tāmē bija norādītas lielas izmaksu svārstības, neesmu pret mājas renovāciju, bet no tik "vilinoša" piedāvājuma veiksmīgi atteicāmies.

2019-05-20 10:29

T25: Hrusčovkas neko nav nokalpojušas, viņas vel var simts gadus kalpot , īpaši ja nosiltina jo tas papildus aizsargā sienas, bet uz panelenēm gan to nevarētu teikt tām savienojuma mezgli korodē un tad var sākt paneļi atdalīties, bet siltināšana protams nāk par labu jo sa vienojuma vietās mitrums vairs nenāk, bet pirms tam tie metāl savienojuma mezgli būtu jāpstrādā ar pretkorozijas līdzekļiem.

2019-05-20 10:45

brūkošā māja un vate: Tās runas par-māja ir nokalpojusi,savādāk sabruks,jājauc nost....- un kur tad tiem cilvēkiem likties,ja viņiem teiks -ejiet prom-, jaunu dzīvokli iedos arī,lai nav uz ielas jāpaliek?

2019-05-20 10:57

blusa: Simps un T25 ir pilnīga taisnība . Ekonomikas ministrija sāks izvērtēt 464 sērijas mājas ja nemaldos.( Krievijā jau gadiem jauc nost deviņstāvenes un būvē jaunas).Hrusčovkas 74% stāvēs 100 gadus.

2019-05-20 12:05

JEM BEEM: Būvuzraugi ,namu pārvaldnieki u.t.t. tas ir bizness..kukuļi ,iespējas -tā sakot --zagšana likumā>>>
piemērs --Zolitūdes maxima..
Un patiesībā daudzas no mājām ,tā saucamām renovētām joprojām nav pabeigtas pilnībā...ļoti daudzām ir defekti un nepabeigti darbi..kā piemēram ..kāda nepabeigta kāpņu telpa vai kas tamlīdzīgs..taču no ārpuses neredzams brāķis..Kāpēc tas notiek??? Elementāri --to sauc par brīvību ,demokrātiju ,kapitālimsu --dari ko gribi ..ne par ko jāatbild nav.kaut vai puspilsēta sagrūtu--vainīgo nebūtu.Elemtāri ,Vatson!!DDDD

2019-05-20 13:27

Simps: http://www.la.lv/padomju-laika-serijveida-dzivokli-ir-liels-risks-hipotekara-kredita-nemejiem

Izlasiet rakstu. Padomju laika , baismīgā paskata sērkokkastēm ekspluatācijas laiks drīz beigsies. Tam, kas jautā -kur cilvēkiem likties, ja vajadzēs izvākties. Uzdošu pretjautājumu -tu domā, ka tas kādu interesēs? Ieguldīt dzīvokļa remontam un ārsienu uzfrišināšanai naudu ir tīrākais neprāts. Labāk krājiet naudu, ieķīlājiet mitekli, kamēr vēl varat, nemiet kredītu kaut minimālai iemaksai , jo daudz par dzīvokli nedabūsiet jau tagad, un domājiet par mūsdienīgu dzīvesvietu, negaidiet brīdi, kad sāksies haoss.

2019-05-20 16:17

JA: Pilnīgs bardaks! Mums mājai uztaisja projektu pa 4000euro. un tagad varam projektu izmest miskastē jo LNA strādā pilnīgi i....iņi!!! Skaidrs ka viss šis pasākums ir lai kāds nopelnītu un neviss lai kvalitatīvi veiktu māju siltināšanu.

2019-05-20 16:38

SIMPAM: Tavuprāt,kas ir ,,mūsdienīgs miteklis'' vai vēl jocīgāka ,,špickukaste'' par māju, celtu no kārtīgiem ķieģeļiem kādas ir hruščovkas?Hruščovmājas stāvēs ilgi ari dzīvokļi tajās nebūt nav slikti,---cilvēkam pa kabatai ! Nevajag te psihot, ka jādzīvo privātnamelī, nav tādas naudas, lai nameli uzbūvētu, kāpēc visu mūžu jābūt banku vergam ,jo savādāk savu būdu jau nevar uzcelt, man ļoti labi dzīvojas hruščovnamā , tākā pastāvi tik klusu!Haoss ir tavā galvā, nomierinies1

2019-05-20 18:14

Kantainais: Varat celt ""maximas"" --tās dažus gadus un brūk kopā ..šodienas modernisms un kvalitātes kalngals!))))

2019-05-20 18:28

sipolloks: Hruščovkas ir sū.., tāpat kā visas pārējās padomijas laikā būvētās ēkas. Maskavā jau tādas nojauc. Nākošā būs Latvija. Tās bija būvētas kā pagaidu variants uz ~25gadiem, ātri, no zemas kvalitātes materiāliem, pavirši, ar šķībām sienām , plānām starpsienām, lai var dzirdēt kā kaimiņi pērd vai sekso. Pamatu konstrukcijas ir sarūsējušas un jebkura slodzes palielināšana var novest pie ēkas sabrukšanas.Tāpēc jau tie ir lētie dzīvokļi. Katrs savu izvēli izdara pats, kamēr vēl var. Gudri cilvēki necer, ka apšūtā butaforija no ārpuses saturēs pamazām sabrūkošo kastīti.

2019-05-20 19:55

Aurelijs: pimpim simpim , beidz pļū*tīt

2019-05-20 20:47

Vaaa: Manas mājas celtnieki pat nezināja kā izskatās būvuztaugs.
Bet piķi saņem pamatīgu.

2019-05-20 20:58

Simps: You are sick

2019-05-20 23:16

Libau: Lieta tāda, ka ja mājai kaut kas notiks, tā sāks brukt, kredīts kas katram sadalīts pa galviņām būs šā kā tā jāatdod. Un var izveidoties situācija, kad nepietiek, ka tev nebūs kur dzīvot, būs jāmaksā kredīts, un vēl skaties, ka no tevīm vēl nepiedzen naudu par mājas nojaukšanu. Mana māja jau lēnām brūk, apakšējie paneļi ir daudzās plaisās, māja krakšķ un vaid, kad sabruks zin tikai Nostradamus, bet viņš jau miris.

2019-05-20 23:55

To sīpollokam: ..brauc uz Maskavu ,tur kur visu dara kā vajag un neizliec savu žulti par lietām ko nesaproti

2019-05-21 06:01

Mhm: Burgis un labs? Diemzel ar šo buvuzraugu nav velme teikt ko labu. Un ja, diemzel roka roku maza Latvijas celtnieciba ir tipiska, tapec so blakus ir tik daudz..

2019-05-21 09:18

vai zināt: Ka ES naudu iedeva, lai renovāciju apmaksātu 100% apmērā, tikai Latvijā ierēdņi vairāk kā pusi sev iebāza kabatās un iedzīvotājiem uzlika maksāt kredītu

2019-05-21 09:30

z: Mēs to nezinājām, ka visus 100%.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli