Sestdiena, 4. jūlijs Sandis, Uldis, Ulvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Siltums Berči projektētā mājā

Siltums Berči projektētā mājā
Foto: Egons Zīverts
24.06.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Peldu ielā 44 dzīvojošie cilvēki savā ziņā ir izredzēti – viņi dzīvo savulaik Liepājā slavenā pilsētas galvenā arhitekta M. P. Berči projektētā namā. Protams, šāda māja prasa rūpīgu uzturēšanu, jo tā ir valsts nozīmes kultūrvēsturisks piemineklis. Taču iedzīvotāji sasparojās, lai namā ierīkotu centralizēto apkuri, un aizvadījuši pirmo sezonu.

“Līdz tam mēs, līdzīgi kā daudzviet citās senās apbūves namos, kurinājām ar malku,” stāsta šīs mājas kontaktpersona Ģirts Eisters, neslēpjot, ka šāda apkure strādājošiem cilvēkiem vairs nav atzīstama par mūsdienīgu.

Viņš pats šai namā dzīvo sesto gadu. Savulaik, kad tā iemītnieki vairākkārt mainījušies, iegādājies dzīvokli ar nolūku, lai pats būtu noteicējs par izmaksām, kas saistītas ar apkuri.

“Senāk, kad plašajos dzīvokļos bija saimnieciskais personāls, kas rūpējās par kurināšanu un visu pārējo, tas bija pieņemami, taču mūsdienās, kad cilvēki ir darbā, ar malkas apkuri uzturēt komfortablu gaisa temperatūru mājoklī nav iespējams,” viņš skaidro. “Pārnāc mājās pēc darba, un tur auksts. Kamēr iekurini un iesilst, vakars jau klāt.”

Jādomā par mūsdienīgāku apkures veidu! Līdzīgi sprieda arī vairums citu šī nama iedzīvotāju. “Izskatījām divus variantus. Pirmais – gāzes apkuri,” turpina Ģirts. Tomēr ierīkošanas izmaksu dēļ no šī risinājuma atteikušies. Otrs variants – centralizētā apkure. Kad bija jau uzsāktas konstruktīvas sarunas ar siltumapgādes uzņēmumu “Liepājas enerģija”, saņemts piedāvājums, ka siltumtrasi līdz mājas ieejai uzņēmums izbūvēs no saviem līdzekļiem. Izsverot sistēmu uzturēšanas un enerģijas izmaksas “par” un “pret” ilgtermiņā, iedzīvotāji nosliecās par labu “Liepājas enerģijas” pakalpojumam.

“”Liepājas enerģijas” piedāvājums izbūvēt siltumtrasi līdz mājai bija viens no izšķirošajiem punktiem, lai turpinātu sarunas,” atzīst Ģirts, minot, ka šīs izmaksas mājas iemītniekiem būtu vairākos tūkstošos eiro. Tālāk sekoja iedzīvotāju sapulces ar visām iesaistītajām pusēm: piedalījās šī nama apsaimniekotāja “Liepājas namu apsaimniekotājs” speciālisti, projektētāju pārstāvji, “Liepājas enerģijas” speciālisti un citi. Sapulcēs izrunāja visus interesējošos jautājumus gan par tehniskajiem risinājumiem, gan darbu un materiālu izmaksām un citas nianses. Šīs kopīgās sapulces Ģirts uzskata par vienu no svarīgākajiem posmiem, lai ķertos pie kāda projekta.

“Liepājas namu apsaimniekotājs” speciālisti izstrādāja projektu, un būvnieki ķērās pie darba. Kad siltumtrases izbūve līdz mājai bija pabeigta, sākās otrs posms – iekšējo siltumtīklu izbūve koplietošanas telpās. To izdevās izvietot nevis centrālajā kāpņu telpā, bet tā saucamajā ķēķa pusē, kuru Berči savulaik projektējis kā saimniecības ieeju. Līdz ar to nav estētiski sabojāta plašā kāpņu telpa. Šie darbi, ieskaitot izvēlēto siltummezgla veidu, iemītniekiem izmaksāja gandrīz desmit tūkstošus eiro. Šo naudu ņēma no mājas uzkrājuma. “Mums ir tā laime, ka mājā nav parādnieku, tāpēc veidojas uzkrājums,” piebilst Ģirts.

Trešais posms bija apkures sistēmas ierīkošana katrā dzīvoklī. Tas palika uz katra dzīvokļa saimnieka pleciem. Ģirts neslēpj: šie darbi izmaksāja ap diviem tūkstošiem eiro. Dzīvokļi šai mājā lieli – no 80 kvadrātmetriem līdz pat 170. Taču vienlaikus cilvēkiem palika iespēja arī izmantot krāsns apkuri. Tā viens no dzīvokļa saimniekiem, kurš savā miteklī uzturas reti, pirmajā gadā neizbūvēja apkures sistēmu. Taču tas netraucē citiem kaimiņiem izmantot centralizēto siltumu – tā piegāde regulējama katrā dzīvoklī. To, ka katrā dzīvoklī ir individuāli regulējama siltuma piegāde un siltuma skaitītājs, Ģirts sauc par vienu no ieguvumiem. “Gribi – sildies ar centralizēto siltumu, negribi – turpini kurināt krāsni vai kamīnu,” viņš saka.

Ir arī vēl daudz citu ieguvumu. Galvenais no tiem – komforts, ko dod vienmērīga siltuma padeve, kas vienlaikus ir regulējama tā, lai telpās, kur uzturas cilvēki, būtu siltāks, bet tajās, kas mazāk apdzīvotas, gaisa temperatūra zemāka. Otrs – ugunsdrošība. “Lai arī regulāri un cītīgi tīrām skursteņus, jārēķinās, ka mājai ir vairāk nekā simts gadu,” Ģirts norāda. Trešais – neatkarība no krāsns kurināšanas. Un tā vēl varētu uzskaitīt virkni ieguvumu.

Vienlaikus viņš arī neslēpj, ka centralizētā apkure izmaksā dārgāk, nekā kurināšana ar malku. Gan piebilstot: šī bija tikai pirmā apkures sezona, kad cilvēki mācījās regulēt siltuma padevi. Tā kā daudz kas vēl var mainīties. “Katram pašam ir jāsaprot, kā atrast sev labāko variantu,” saka Ģirts.

Līdz ar centralizētās apkures pievienošanu mājai ir sakārtota arī plašā arka, kas ved uz iekšpagalmu un pats pagalms. Ideja ķerties pie šiem darbiem bija jau iepriekš, taču īstenota tagad, kad segumu virs siltumtrases sakārtoja uzņēmums “Liepājas enerģija”, bet pagalma daļu ar bruģi atkal izklāja no mājas uzkrājuma naudas. Tagad nelielajā iekšpagalmā iestādītas tūjas un košumkrūms, novietots neliels galdiņš un krēsli, radot atmosfēru ar nedaudz francisku pieskārienu. “Te mēs, kaimiņi svinam arī svētkus,” Ģirts atklāj. Piemēram, Baltā galdauta svētkus un Ziemassvēkus, kad ir eglīte un kopīgs cienasts. Un, kad vajag, kaimiņi rīko sakopšanas talkas.

Vērienīgākais darbs, ko šīs mājas iemītnieki plāno nākotnē, ir jumta seguma nomaiņa. Ja apkures sistēmas ierīkošanai nama pieminekļa statuss nekādus šķēršļus nelika – projekta īstenošanas gaitā nemainīja ne ēkas plānojumu, ne vizuālo izskatu –, tad uz jumta nomaiņu gan noteikumi ir stingri. Tagadējā šīfera vietā, kas uzklāts pirms aptuveni sešdesmit gadiem, atļauts likt dakstiņus, kā tas bijis nama pirmsākumā. Iedzīvotāji, izmantojot Liepājas domes atbalsta programmu kultūrvēsturisko ēku sakārtošanai, izstrādāja jumta seguma maiņas projektu, pieaicinot arhitekti Ilzi Mekšu, kas izstrādāja arī Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas rekonstrukcijas projektu.

Taču tālāk, kā Ģirts saka, viss atduras pret naudu. Var, protams, ik gadu piedalīties konkursā, lai atkal pretendētu uz līdzfinansējumu no pašvaldības. Tā ir iespēja gadā saņemt līdz 20 tūkstošiem eiro. Taču naudu piešķir tikai tad, kad darbs pabeigts. Turklāt, rēķinot tagadējās cenās, visa jumta seguma nomaiņa varētu izmaksāt vairāk nekā 100 tūkstošus eiro. Tas nozīmē, ka bez kredīta neiztikt. “Bet tam mēs pagaidām vēl neesam gatavi! ” Ģirts ir pavisam atklāts. Taču šī doma nav atmesta, tikai jādomā par pieņemamāko risinājumu.

Foto galerija

10 komentāri

2019-06-24 09:26

Jā, kā tad...: sapinoties ar "Liepājas enerģiju" tu tiešām kļūsti noteicējs par izmaksām, kas saistītas ar apkuri. Sapņo vien :)))

2019-06-24 11:54

To: Jā, kā tad...: Jā, bet iesaki ilgtermiņa alternatīvu, ņemot vērā papīru un apkalpošanas izmaksas.

2019-06-24 13:31

alnis: Par ko ir rakstelis ?

2019-06-24 15:54

Kashelis: Ņemot vērā tos minētos kvadrātmetrus, tur vidējam liepājniekam nekāda lētā dzīve tāpat nesanāk. Intervētais vēl priecājās, ka nav ne viena parādnieka - jā, ta ka tā tipa cilvēki varētu jel kad atļauties tur nopirkt dzīvokli. :)

2019-06-24 16:03

Ciska: Ja parādnieki nebija, tad tagad bùs :) par siltumu. Bet izskatăs pēc reklāmraksta. Neko citu tur nevar salasīt... ar varu pāriet uz Liepājas siltumu piespiest nevar, tagad rakstìs rakstus ar slēpto reklāmu

2019-06-24 16:52

Liepajnieks LM fans: Manšķiet, gāzes katls katrā dzīvokli ir pat izdevigāk, vrb arī nē! Vismaz ja pats seko lidzi gāzes cenām un nodo laicīgi rādijumus. 35€/ Katru mēnesi 58kv/m cauru gadu. Dargi jeb lēti nezinu. Vismaz nav kā ar LNA kurina nepārtraukti, logus jāgaisa vaļā + vēl reiķini kosmoss

2019-06-24 18:50

nekauņi: Kur problēma? Lai samet naudu un taisa ko grib! Kāpēc jāprasa pašvaldības nauda? Kāpēc mums, iedzīvotājiem, būtu jāmaksā par kaut kāda prihvātīpašuma labiekārtošanu? Lai paši tiek galā! nav ko parazitēt pa mūsu kabatām!
Bet ēka gan nesmuka. Izskatās pēc kapličas. Un vieta vēl slikta. Smird sēta un var elpot autogāzes no ielas. Tumši un drūmi dzīvokļi. Tāpēc jau īpašnieki mainās.

2019-06-24 22:39

Temīda: Par ko raksts? Kas autors? Viss Kurzemes Vārds? Jautājums par plastikāta logiem, valsts nozīmes kultūrvēsturiskā piemineklī paliek atklāts? Ņemot vērā ka šajā namā dzīvo arī Silakaktiņa kungs!

2019-06-24 22:39

Jonas: Jā, vieta vissliktākā visā Liepājā. Kā tur vispār var dzīvot?

2019-06-26 04:18

Temiidai: kur tu redzi plastikaata logus dziivokljos? koka raamjos stiklpaketes saliktas.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz