Svētdiena, 29. marts Agija, Aldonis

Slimības lapas mēdz būt dažādas

Slimības lapas mēdz būt dažādas
Foto: liepajniekiem.lv
19.10.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Darbiniekam ir slimības lapa. Darba devējs šai laikā sociālajos tīklos ierauga fotogrāfijas, kurās sasirgušais draugu pulciņā priecājas restorānā, turklāt ārpus Latvijas. Vai priekšniekam ir tiesības, tā sacīt, pieņemt mērus? Zvērināta advokāte Irēna Kibelko norāda, ka darba devējam pirms iespējamā viltus slimnieka sodīšanas jāvēršas Veselības inspekcijā.

Šo jautājumu negribētu saistīt ar datu aizsardzību, uzsver advokāte: “Cilvēks pats ir publiskojis savus datus, informācija ir plaši pieejama jebkuram, arī darba devējam. Es varētu pamācīt darba devēju, kur viņam būtu jāvēršas.”

Ja darbiniekam ir izsniegta darbnespējas lapa, darba devējam Veselības inspekcijā jānoskaidro, kāds ārstēšanās režīms viņam ticis noteikts. Vai cilvēks var brīvi pārvietoties, vai varbūt viņš var ierobežoti veikt savus pienākumus, vai arī viņam ir mājas režīms.

Darbinieka diagnozi darba devējs nedrīkst vaicāt, un šādu informāciju viņam neizsniegs, to zināt nevienam nav tiesību.

Vadoties pēc Veselības inspekcijas sniegtās informācijas, darba devējs slimotājam var pieprasīt paskaidrojumus. Priekšniekam ir tiesības zināt, vai darba nespējas lapa ir izdota pamatoti vai nepamatoti, ņemot vērā cilvēka sniegto publiski pieejamo informāciju.

“Tāpat jebkuram cilvēkam ir tiesības publiskot vai nepubliskot ziņas par to, ko ēd un kur guļ,” saka juriste.

Viņa nevarot vispārīgi apgalvot, vai darba devējam ir tiesības sodīt darbinieku: “Ir jāizvērtē Veselības inspekcijas sniegtā atbilde un darbinieka paskaidrojums. Ja Veselības inspekcija uzraksta, ka cilvēks ir pārkāpis režīmu, tad, protams, viņam ir nepamatoti izdota slimības lapa, un inspekcija attiecīgi reaģē pret ārstu. Ja izrādās, ka darbinieks ir nepamatoti neieradies darbā un patiesībā bijis vesels, bet saņēmis slimības lapu, darba devējam ir visas tiesības uz to reaģēt.”

Ko darīt, ja cilvēks, kam darbnespējas lapa izdota izdegšanas sindroma dēļ, satiekas teātrī ar savu priekšnieku, kas nosodoši sāk izvaicāt par šādu, viņaprāt, visatļautību? Režīmu slimniekam nosaka ārsts, atgādina I. Kibelko.

“Varbūt viņam ir jāiet svaigā gaisā, varbūt viņš var iziet uz publiskiem pasākumiem. Iespējams, cilvēkam ir jāiet uz procedūrām. Ja es sēžu istabā, kāpēc es nevarētu sēdēt arī teātrī?”

I. Kibelko atzīmē, ka priekšnieks nedrīkstētu interesēties par nepubliskotu informāciju. “Taču ļaudīm jau patīk paplātīties. Ja ir publiska informācija, es pati šādus gadījumus izmantoju lietās. Cilvēks man ir iesniedzis pamatojumu par neierašanos tiesā, ka esot komandējumā. Tai pašā laikā viņš ielicis feisbukā, ka atpūšas Turcijā. Tātad jautājums ir skaidrs – pie ūdeņiem ar glāzi rokā, kas tas par komandējumu?! Tā bija neattaisnota neierašanās uz tiesas sēdi,” pastāsta advokāte.

20 komentāri

2019-10-19 08:07

Izdegusi: Skatīties uz darbaspējīgo cilvēku mirstibu visticamāk slimības lapas cilvēki ņem par maz, ielaiž slimības un nomirst pirms laika. Speciālistu nepieejamiba, medikamentu dārdzība par to būtu jārunā, nevis par slimības lapām.

2019-10-19 09:49

Arī izdegusī: Tieši tā. Ārsti nemaz nedod to slimības lapu - rokas un kājas taču kust, močī tik iekšā antidepresantus, kas nekādā jēgā nepalīdz un ej uz darbu. Ja sāc iebilst, ka ir vājums, nespēks un raibs gar acīm, tad pasaka "nu saņemies taču"....

2019-10-19 11:03

Edza niknais: Ka tad, ir kas lapu neņem ja ir tik slimi kā acis aizpampušas un pat kaula lūzumi. Nav izdevīgi, jo nemaksā 100% no izpeļņas un ir izdevumi kas par ārstēšanu pašam jāsedz. Plus ir ģimenes ārsti kas ir stulbāki par pacientu. Aiziet ar saaukstēšanos, bet nosūta uz 18 analīzēm Itka būtu triperis. Nu debili tie daudzie ārsti. Vairāk neeju pie ārsta, pats tieku galā ar klepu, sastiepumiem un lūzumiem. Dabas medecina viss efektīvākā, nekā tas farmācijas monopols.

2019-10-19 11:38

alexlibava: Vispār medecinas rakstā "medicīnas"

2019-10-19 12:36

SaulesZaķis: Ar triperi kā reiz uz 18 analīzēm nesūta, ja kas:)) Bet domu, protams,sapratu. Viss pareizi, kā Edža niknais raksta.Plus man ir viens jautājiens- a vot kā slimības lapas dabū visi tie "slimnieki", kuriem ir jāsaslimst tāpēc, ka dotajā brīdī tas ir izdevīgi (iemesli ir dažādi,arī juridiski utt.)? Vai šie dakterīši nebaidās no soda?

2019-10-19 13:57

trubadurs: Ļoti ceru, ka valsts vienreiz sapratīs un piegriezīs skābekli ar tām B lapām. Besī ārā jau, ka jāstrādā visādu duriku vietā tikai tāpēc, ka atsēž lapas laiku. Un tādi gadījumi ir 60%. Ticiet man, tie kas it kā slimi, ārstēšanās procedūras 2 nedēļu vietā iet mēnesi. Es tā kā cirvis strādāju par to pašu algu 2x vairāk. Cits vēl pamanās slimības lapas laikā ķiharā uz ārzemēm aizlaist...

2019-10-19 13:58

trubadurs: Pienākuši tādi laiki, ka tie, kas neslimo, ir zaudētāji

2019-10-19 14:04

Vidmants: Iesakiet, kā var “saslimt”?? Jau 8 gadus nēesmu tādu haļavu izbaudījis, kad guļ mājās un nauda kontā krīt par ne par ko. Turklāt daži indivīdi to izmanto pat iesnu gadījumā un reizes 3 gadā. Ehh, kā varētu vienreiz tiem simulantiem iedot ierīt.

2019-10-19 16:48

Vidmantam: Aizej uz onkoloģijas nodaļu un pajautā kā cilvēki saslimst? Jauni un ne tik jauni! Aizej un noskaidro, par halavu un naudas riposanu kontā!!!

2019-10-19 18:47

AK TU ŽĒ: Nevis slimības lapas, bet SLIMOTĀJI ir dažādi. Ir un āmen.

2019-10-19 18:52

esszz: Lapas ņemu tikai tad, kad bērns slimo, jo nav atbalsta grupas (omes, radi utt.). Ar vislielāko prieku šīs B lapas neņemtu, jo nekāda prieka par slimu bēnu man nav. Nenovēlu nevienam šāda tipa "haļavu", kā vispār tā var runāt. Pirmo A lapu jau apmaksā darba devējs, valsts B lapas nemaz tik naski uz pieaugušajiem nedod. Nu tie, kas ņem B lapas uz it kā slimiem bērniem vnk spļauj kāpostos, ka nesanāk vēlāk bēdīgi

2019-10-19 19:30

Par simulantiem: Lielāko daļu B lapinieki vnk simulē. Vajadzētu nedaudz tos speciālistus pa purināt par tik vieglprātīgu lapu došanu vai likt viņiem pašiem viņas garināt nevis sūtīt pie ģimenes ārsta kurš izpilda tik speciālistu norātes, teiksim viena pretsāpju tablete 2 x dienā un lapu pagarināt 4 nedēļas. Un tas saucamais slimnieks tās zāles jau nemaz neizpērk. E-veselībai tas ir viens no plusiem, jo tādā veidā var izsekot vai zāles pērk vai nē. Daudzi tā sauktie slimnieki to nezin un muld pa 9mēmiem cik slikti, bet lietas labā jau neko nav reāli darījuši. Man ir kauns ka liepājā ir tādi speciālisti pie kuriem var aiziet lai tik pagarinātu lapu nevis reāli palīdz cilvēkiem. Un visi tie saucamie invalīdi, fuj. Kaut kādām bomzim priekš pudeles iedod grupu un kopšanu lai būtu kas to pudeli atnest, bet reāli cilvēkam kas nav spējīgs pilnvērtīgi strādāt nedabū neko. Kauns par mūsu valsti. Var redzēt kas tai svarīgāks.

2019-10-19 19:54

to 19:30: ja nav izpirktas zāles, tad nav ko lapu pagarināt. Lai uz pieņemšanu paņem līdzi izrakstītās zāles! Punkts un āmen!

2019-10-19 20:58

Paldies: Tad, kad pašiem vidmantiem piemetīsies kāds audzējs, tad viņi varbūt atcerēsies, cik vientiesīgi kādreiz bļāva komentāros...

2019-10-19 22:17

Xx: Visi nav haļavčiki.Tie kas nav saskārušies ar nopietnām veselības problēmām to nesaprot.Esmu gājusi cauri gatavai ellei staigājot pie speciālistiem un procedūrām un beigās uz operācijām.Labprāt strādātu savu iemīļoto darbu,bet diemžēl nevaru.Un tikai tāpēc,ka slimība ir ielaista jo laicīgi nedevos pie ārsta,jo bija jāstrādā un kā tas būs ka ņemšu slimības lapu un tagad nav ne darba,ne veselības

2019-10-19 23:53

Xx: Visi nav haļavčiki.Tie kas nav saskārušies ar nopietnām veselības problēmām to nesaprot.Esmu gājusi cauri gatavai ellei staigājot pie speciālistiem un procedūrām un beigās uz operācijām.Labprāt strādātu savu iemīļoto darbu,bet diemžēl nevaru.Un tikai tāpēc,ka slimība ir ielaista jo laicīgi nedevos pie ārsta,jo bija jāstrādā un kā tas būs ka ņemšu slimības lapu un tagad nav ne darba,ne veselības

2019-10-20 11:26

optimiste: Ņemot slimības lapu; 1.Esi slims,..sāp...2.Nesaņemi 100% atalgojumu. 3.Izdevumi par zalām. 4.Stavēšana garās rindās pie specialistiem. Un ,tad vēl jādzird pārmetumi no ģimenes ārsta ,cik ilgi ,tad sēdēsim uz tās slimības lapas.Gribas teikt,vai.tad tas man vispār ir izdevīgi,gan fiziski,gan materiali,gan morāli .Lai ātrak pacients atveseļotos,varbūt vispirms veikt analīžu testus,izmeklējumus...un,tad eksperementetu ar zaļu devām. Tad iespējams atrak tiktu atveseļošanas un slimības lapas netiktu pagarinātas..

2019-10-20 12:44

Piekrītu optimistei: Pilnīgi pareizi! Krīti no kājām,ģim.ārsts izmēra spiedienu-nenormāli augsts. Zāles-lai nosistu to lejā,10-it dienas lapa. VISS. Bet tāds spiediens-no kā?! Varbūt tomēr jāpārbauda kaut kas?..Tādi mums tie ģimenes dakteri.

2019-10-20 15:27

Es...: Ir jaskatas arii darba specifika, varbut ir lauzts kreisas rokas raditaj pirksts, ja paskatas uz visu to tad veselaks par veselu tik pirkstins. Bet ir darbi kuru nevar darit del taa ka pirksti nav veseli. Bet uz teatri tak var iet, arii atpusties var utt. Un varbut kafs stradaa divos darbos kaut uz puslodzi, vienu var darit otru del pirksat nevar. Bet jasez majas abos farbos!

2019-10-20 21:58

Komandējums: Vai juriste strādā 24 stundas diennaktī?Tekstā bij minēts ka cilvēks ievietojis foto no Turcijas.Viss sakrīt.Komandējums Turcijā.Pēc darba mājās dodoties izdzēra glāzi auksta kohteiļa jūras krastā.Kas Tur aizliegts.Turcijā nav alkohola liegums ārpus darba laika.Juristi nelieto nemaz alkoholu ārpus darba laika?Jāparakņājas viņas feisbukā.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli