Sestdiena, 4. aprīlis Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds

Šoferus cenšas aizsargāt, pasažieriem iesaka apdomāties

Šoferus cenšas aizsargāt, pasažieriem iesaka apdomāties
"Es nezinu, kur viņi dodas, bet darbs gan tas nav," par vecāka gadagājuma cilvēku daudzumu sabiedriskajā transportā brīnās Uldis Zupa. "Liepājas autobusu parks" pašlaik ierīko aizsargsienas šoferiem arī mikroautobusos. (Foto: Egons Zīverts)
25.03.2020 07:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Sabiedriskais transports koronavīrusa izplatīšanās laikā kļuvis par vietu, kur praktiski neiespējami ievērot sociālo distancēšanos. Liepājas pilsētas maršrutos lielajos autobusos un tramvajos vadītājs ir norobežots no pasažieriem. Taču mazas ietilpības autobusos šoferim aizsardzības nav, uz to “Kurzemes Vārdam” norāda lasītāji. “Liepājas autobusu parks” (LAP) pašlaik risina problēmu, norāda uzņēmuma izpilddirektos Māris Ārbergs.

Par velti nevar vest

Aģentūras “Liepājas sabiedriskais transports” direktors Uldis Zupa savā priekšpēdējā darba dienā amatā “Kurzemes Vārdam” saka, ka reģionālajos maršrutos vadītāji atrodas līdzīgā situācijā un viņiem turklāt ir jāpārdod biļetes. “Rūpēties par saviem darbiniekiem un nodrošināt viņus ar aizsardzības līdzekļiem ir darba devēja pienākums. Piemēram, aģentūrā esam norobežojuši kasieri, lai būtu pēc iespējas mazāks kontakts ar cilvēkiem. Maza izmēra autobusos ir tā, kā tur ir, un no aģentūras puses neko nevaram izdarīt,” viņš apgalvo.

Lai norobežotu vadītāju, mikroautobusos ir samazināts sēdvietu skaits priekšējās rindās, kā arī ierīkos aizsargsienas, pastāsta M. Ārbergs. “Virsmas tiek tīrītas arī reisu starplaikos, vadītāji ir nodrošināti ar roku dezinfekcijas līdzekļiem,” viņš saka. Vaicāts par biļešu tirdzniecību reģionālajos reisos, izpilddirektors atbild: “Pašlaik biļetes ir jātirgo, neviens nav devis rīkojumu par velti vest.” Liepājas autoostā biļetes var nopirkt iepriekš, taču citās pieturās šoferim tās ir jāpārdod. “Ir jau procesā,” M. Ārbergs saka par reģionālo maršrutu autobusu šoferu aizsardzību, “viņiem priekšā būs organiskā stikla aizsegs.”

U.Zupa atzīmē, ka pasažieru plūsma pilsētas transportā esot krietni samazinājusies, līdz ar to mazāk cilvēku iet garām arī mikroautobusu vadītājiem. “Mēs aicinām cilvēkus patiešām pārdomāt, vai vajag pārvietoties. Redzam, ka skolēnu un jauniešu plūsma ir daudz mazāka, toties tieši riska grupa – cilvēki gados – joprojām braukā. Vai nepieciešams doties uz tirgu, vai nevar kaut ko nopirkt piemājas veikalā? Manuprāt, viņiem vajadzētu pārdomāt savus pārvietošanās paradumus. Tas nekas, ka daudziem ir bezmaksas biļetes,” viņš saka.

Braukšanas atvieglojumi paliek spēkā

Lai samazinātu pasažieru plūsmu, piemēram, Daugavpilī atcelta bezmaksas braukšana pilsētas transportā. U. Zupa norāda, ka atvieglojumu piešķiršana vai atcelšana neesot aģentūras, bet domes lēmums: “Esam iesnieguši iespējamos risinājumus. To, ko var redzēt Daugavpilī, ko var redzēt Rīgā, arī mēs esam rosinājuši, bet konkrēti negribētu minēt. Negribētos, ka, mazinoties pasažieru skaitam un nepiemērojot atvieglojumus, tiktu samazināti reisi, pēc kuriem pieprasījums būs krities.”

Liepājas pilsētas pašvaldība neplāno atcelt braukšanas maksas atvieglojumus sabiedriskajā transportā, ziņo Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Zita Lazdāne.

Uz jautājumu, vai arī sabiedriskā transporta pieturās nevajadzētu būt paziņojumam, ka pie vadītāja nevar iegādāties braukšanas biļetes, U. Zupa atbild, ka šī informācija maksimāli izskanējusi visos plašsaziņas līdzekļos un ir pieejama autobusos un tramvajos. “Te ir jautājums, cik ilgi šādi būs un vai tādā veidā pieturas nekļūs par afišu stabiem. Jau tagad pieturās ir kartes, izlīmēta informācija par ārkārtējo situāciju. Nezinu, vai tā ir problēma, jo beidzamajā nedēļā neesam saņēmuši nevienu sūdzību,” domā U. Zupa.

Viņš stāsta, ka biļešu kontrole joprojām notiekot: “Publiski paust, vai viņi strādā vairāk vai mazāk, es domāju, nebūtu pareizi. Neatkarīgi no kontrolieru klātesamības par braucienu ir jānorēķinās.” Sabiedriskā transporta kontrolieris nevar ievērot nekādu distancēšanos, tāpēc viņiem dots uzdevums pēc iespējas biežāk mazgāt rokas. “Tiks arī izsniegti dezinfekcijas līdzekļi, kurus mēs uzreiz nekur nevarējām iegādāties, jo to nebija. Ir rīkojums kontrolieriem, ka viņi braukšanas dokumentus neņem rokās, tikai pieprasa uzrādīt un paskatās,” pastāsta aģentūras direktors.

Uzziņai

No 24. marta atcelti vairāki autobusu reisi no Liepājas uz Ventspili, Kuldīgu un Rīgu. Informācija lap.lv, 1188.lv.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli