Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Solvita Jazbute: “Nekad nebūtu iedomājusies, ka kļūšu par skolotāju bērniem ar īpašām vajadzībām”

Uz galda ir tasītes, ko pēc izvēles piepildīt ar tēju vai kafiju, siera cepumi un saldi ar biezpienu, zefīriem un ievārījumu pildīti groziņi. Liepājas Līvupes pamatskolas-attīstības centra profesionālās izglītības pedagoģe Solvita Jazbute sagaida ar to, ko pagatavojuši pašas audzēkņi.

Solvita Jazbute: “Nekad nebūtu iedomājusies, ka kļūšu par skolotāju bērniem ar īpašām vajadzībām”
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
11.12.2023 00:10

liepajniekiem.lv

Tiešām gardi! Pavārmākslā jauniešus viņa ievada jau vairāk nekā 10 gadus, bet par speciālās izglītības skolotāju strādā teju 20 gadus.

Par kvalitatīvu darbu ar izglītojamiem ar speciālām vajadzībām S. Jazbute šogad saņēma “Gada skolotājas 2023” titulu.

Kā nonāci Līvupes skoliņā?

– Es uzreiz nesāku kā pedagoģe. Bija piedzimis dēliņš, viņš sāka iet bērnudārzā, un man vajadzēja kaut kur strādāt.

Klaipēdas ielas skoliņā bija brīva audzinātāja palīga vieta, un paziņa, kas tur strādāja, zināja, ka meklēju darbu. Labprāt piedāvājumam piekritu. Es tur jutos labi jau no pirmās dienas.

Ar bērniem ļoti labi sapratos un spēju viņus izprast.

Strādāju kopā ar izcilu pedagoģi Annu Plostnieci. Tieši viņa mani pamudināja iet studēt, un es iestājos Liepājas Universitātē.

Jā, bija laiks, kad paralēli studijām strādāju par skolotāju internātā. Diena bija ļoti gara un intensīva: no rīta jau pusastoņos biju darbā, pa dienu studijas un vakarā desmitos internātā noliku gulēt bērnus.

Pašas dēlam tobrīd bija tikai divi gadi. Liels paldies jāsaka vīram, kurš to visu izturēja. Šķiet, ka tajā brīdī, kad vīrs vairāk sāka iet uz vecāku sapulcēm un es vairs netiku uz bērnudārza svinīgiem pasākumiem,

sev pārmetu, ka pārāk maz laika pavadu kopā ar dēlu. Bet es zināju mērķi, uz ko tiecos.

Apņēmos, ka man tas ir jāizdara, ja es gribu kaut ko vairāk. Es tiešām gribēju būt pedagoģe. Manā ģimenē ir pedagogi, un tas droši vien iekšienē kaut kur bija.

Tu esi līdzautore profesionālās pamatizglītības programmas “Virtuves darbinieks” izveidei Liepājas Līvupes pamatskolā-attīstības centrā.

– Jā, tā ir. Reiz sarunā ar tā brīža skolas direktoru Ati Brikmani minēju, ka man ir ne tikai skolotājas diploms, bet esmu arī kvalificēta pavāre un konditore.

Viņš teica, ka tas jāizmanto. Un kopīgiem spēkiem mēs to izveidojām programmu. Nu jau tai būs vairāk nekā 10 gadu.

Audzēkņu rīcībā ir labiekārtota virtuve, viņi ne tikai darbojas praktiski, bet mācās arī ēdiena gatavošanas teoriju.

Bet kā tu izlēmi mācīties par pavāri-konditori?

– Es mācījos Nīcas vidusskolā, un pēc 9. klases kaut kur taču bija jāmācās. Mamma teica, ka “pliku” vidusskolu ne, ka vajag apgūt profesiju. Un, tā kā man patika gatavot, ieteica iet uz pavāriem. Turklāt draudzene pavilkās līdzi.

Likās arī forši, ka divas profesijas kopā – gan pavārs, gan konditors. Nomācījos trīs gadus, vēl izlīdzinošo vidusskolas kursu, bet savā profesijā neesmu strādājusi nevienu dienu. Pieteicās bērniņš, veidojām ģimeni.

Par to esmu ļoti priecīga, jo tālāk jau man bija pavisam cits skats uz dzīvi, attieksme pret to, ko gribu sasniegt.

Pastāsti par saviem audzēkņiem, ko ikdienā māci.

– Tie ir bērni ar īpašām vajadzībām. Viņi ir vecumā no 16 gadiem un vairāk. Ir arī pilngadīgi jaunieši. Ja grupā ir deviņi audzēkņi, tas jau ir daudz.

Katram ir vajadzīga individuāla pieeja. Es meklēju katrā to, ar ko viņš ir īpašs, lai varu viņu paslavēt un motivēt.

Daudzi nav ieinteresēti šeit būt, mācās, jo ir jāmācās. Bet man ir svarīgi viņos radīt motivāciju, lai viņi ir ieinteresēti šeit pie manis no rīta nākt, ienākt klasē, sasveicināties, aprunāties. Gribu ticēt, ka man tas izdodas.

Puisis, kurš ir liels drašķis, septembrī izteica frāzi, ka ir priecīgs atkal būt skolā.

To dzirdot, man palika tik silti. Tas ir nozīmīgs rādītājs.

Es cenšos, lai bērni pie manis justos gaidīti, lai nāk uz skolu ar prieku un zina, ja kaut kas noticis, tad var droši pie manis pienākt un izrunāties. Vienmēr viņus uzklausīšu, un ne tikai par to, kas saistīts ar skolu, bet arī notikumiem ārpus tās.

Šie jaunieši ir patiesi. Ja tu viņiem nepatiksi, to neslēps, var pateikt arī acīs. Bet tad ir jāpajautā, kādēļ tā ir. Nepatika varbūt vienkārši tādēļ, ka liki izpildīt kādu darbu. To viegli atrisināt, pēc tam viss ir kārtībā.

Kāds ir tavs darbs?

– Es mācu profesionālus mācību priekšmetus, kas ir saistīti ar ēdiena gatavošanu, tehnoloģiskos pamatus, kā pasniegt ēdienu, kā pagatavot. Tie vairāk ir ēdieni, ko jaunieši var pagatavot mājās.

Viņi iemācās izcept pankūkas, izvārīt makaronus ar sieru un ļoti daudzus citus ēdienus, kas viņiem noderēs patstāvīgajā dzīvē.

Mācu viņiem, kā no vienkāršām izejvielām var ko pagatavot, kā arī pilnveidot savu ēdienkarti. Arī to, kā pasniegt ēdienu, kā pareizi izmantot galda piederumus.

Kad degustējam viņu pašu pagatavoto, vienmēr ir uzklāts galdauts un tiek izmantoti atbilstoši galda piederumi. Skolēni mācās izgaršot garšas.

Ja klasē esam deviņi, tad katrs gatavo savu porciju, un tad degustējam, kā nu katram ir sanācis. Tā viņi iemācās garšas nianses, dažkārt atzīstot, ka otram ēdiens tomēr izdevies gardāks nekā pašam.

Ko jaunieši dara pēc skolas absolvēšanas?

– Citi turpina mācības tālāk par pavāriem. Ir skolēni, kas atrod darbu ēdināšanas uzņēmumos. Mēs sekojam līdzi tam, ko pēc skolas audzēkņi dara.

Jāteic, ka viņiem nav problēmu atrast darbu, ja vien pašiem ir vēlēšanās un motivācija.

Arī, meklējot prakses iespējas, nekad neesmu saskārusies ar situāciju, ka kāds no Liepājas ēdināšanas uzņēmumiem nenāktu mums pretī. Tiešām nevaru pateikt nevienu sliktu vārdu. Visur, kur esam bijuši, jutām atsaucību.

Vai kādā restorānā vai kafejnīcā gadījies sastapt savu audzēkni?

– Viņi jau vairāk strādā virtuvē. Bet es satieku, piemēram, lielveikalā “Rimi” gastronomijas nodaļā. Vienmēr aprunājamies, nekautrējas mani uzrunāt: “Labdien, skolotāj! Kā jums iet?”

Redzu, ka viņi priecājas mani redzēt, no viņiem staro labestība, ir patīkami.

Sanāk, ka skolotāja profesija izkristalizējusies dzīves laikā?

– Ja pajautātu manai mammai, tad viņa teiktu: “Es zināju jau sen, ka viņa varētu būt skolotāja.” Kad nonācu līdz 9. klasei, domāju, – kas nu es par skolotāju!

Lai gan bērnībā iztēlojos, ka esmu skolotāja, ar sarkanu pildspalvu laboju burtnīcas, iekārtoju žurnālus ar izdomātiem skolēnu vārdiem, tur atzīmēju viņu atzīmes…

To, ka kļūšu par skolotāju bērniem ar īpašām vajadzībām, nekad nebūtu iedomājusies.

Man patika un joprojām patīk gatavot ēst, kaut ko izdomāt, eksperimentēt. Taču tas skolotājs manī iekšā mita, tikai bija nolikts kādā tālākā plauktiņā.

Tava mamma ir skolotāja?

– Bija, kaut kad ļoti sen, jaunībā. Mēs esam liela ģimene. Un mūsu ģimenē ir tā, – ja pats neesi skolotājs, tad esi apprecējis skolotāju. Esam pieci pedagogi.

Ģimenes saiešanās vienmēr sākotnēji vienojamies, ka par skolu nerunāsim. Bet paiet pirmā stunda, un līdz tam nonākam. Paši smejamies, ka mums ir mazās metodiskās sanāksmes.

Katrs strādājam pilnīgi citā pedagoģiskajā jomā.

Kur lielā saime pulcējas?

– Parasti pie mammas Bernātos. Galds ir jāklāj vismaz 25 personām, bet tas ir tik skaisti! Visi zina, ja ģimenē ir svētki, attaisnojuma, lai tur nebūtu, nav. Laiks ir jāieplāno un tur jābūt.

Mums patīk svinēt svētkus.

Kā ir uzaugt kuplā ģimenē?

– Mēs mammai esam pieci bērni. Esmu pēc skaita trešā, man ir divi vecāki brāļi, tad esmu es, tad man ir jaunākais brālis un māsa.

Lai nopelnītu brīvpusdienas, cēlāmies vasarās agri no rīta. Izvairoties no karstās svelmes, uz lauka bijām jau piecos rītā.

Ap pusdienlaiku braucām mājās. Vecākiem bija saimniecība, kurā jāstrādā. Vēl atceros trauku kalnus, kas man bija jāmazgā, jo esam liela ģimene…

Protams, es melotu, ja teiktu, ka viss bija forši, kritām arī cits citam uz nerviem. (Smejas.) Bet tagad esam cits citam balsts un stiprais plecs. Aiz manis ir liela komanda.

Bērnībā nebija viegli, bet nu katrs esam izauguši, katrs aizgājis savā jomā. Mēs ikdienā neesam tālu cits no cita, grozāmies tepat – Nīca, Bernāti, Grobiņa.

Ierasti, ka kuplās ģimenēs kāds ir devies uz ārzemēm, bet jums neviens.

– Bija laiks, kad vecākais brālis bija prom, tad vidējais un jaunākais brālis arī, bet visi vienmēr atgriezās atpakaļ mājās.

Mēs laikam nevaram izturēt būšanu prom no mājām, no ģimenēm. Tādēļ mēs visi esam šeit. Arī mūsu  bērni ir šeit.

Bērnību aizvadīji Bernātos, tad Liepājā, nu esi Grobiņas pusē.

– Jā, agrāk dzīvojām dzīvoklī Liepājā, bet tikām pie savas mājas. Ar vīru sen bijām plānojuši, ka gribam kaut ko savu. Nu dzīvojam savā sapņu mājā. Paši uzcēlām, precīzāk, – vīrs ar dēlu. Četru gadu laikā tikām pie mājas. Uz to mērķtiecīgi gājām.

Mums ar vīru nekas dzīvē nav iedots tāpat. Ko esam sasnieguši, tas bijis pašu spēkiem.

Pat tējkarote virtuves skapītī ir mūsu pašu nopelnīta.

Mērķi arvien mums ir lieli, un ir tik labi, ka otrs cilvēks domā tieši tāpat.

Mana ģimene un manas mājas mani piepilda. Es cenšos uz mājām darbu nenest, lai gan pieļauju, ka dažkārt sanāk.

Jazbutu ģimene: Vents (no kreisās), Vitauts, Solvita un Vendija. Foto tapis pašu uzbūvētajā mājā, par ko sapņots vairāku gadu garumā. Foto: no privātā arhīva

Lai gūtu jaunas emocijas, man patīk doties tuvākos un tālākos ceļojumos. Gribas redzēt citas pasaules zemes un gūt daudz skaistu iespaidu.

Vēl patvērums ir mans dārzs. Šogad  izauga burkāni pat kilograma lielumā!

Kad teici dārzs, iedomājos puķes!

– Nē, nē, man mājās ir tikai daži puķu podi. Siltumnīca vispār ir mana pasaule! Kad sākas pavasaris, parādās saule, siltums, man ir jāiet laukā,  jāparušinās.

Vēl man ļoti patīk doties pastaigās. Pie mājas ir mežs, kur varu iziet pastaigā ar suņiem vai ziemā uzkāpt uz slēpēm un doties baudīt klusumu un mieru.

Ejot nekad neklausos mūziku un nerunāju pa telefonu, man patīk ieklausīties dabā.

Ar sevi gan man jārunā. Savā prātā uzdodu sev jautājumus, pati uz tiem atbildu, un neviens man nerunā pretī. (Smejas.)

Kā tu juties, saņemot “Gada skolotājas” balvu?

– Es liekuļotu, ja teiktu, ka tas man neko nenozīmē. Tas bija ļoti patīkami un nozīmīgi, īpaši šogad, jo jutu spēku izsīkumu, tieši šogad uzsākot mācību gadu. Un tad tiec nominēts… saņem balvu…, tad jau atkal mainās domas un redzējums. Šķiet, jūtu, ka esmu īstajā vietā.

Kāds ir labs skolotājs?

– Kas spēj bērnā ieraudzīt viņa īpašo “odziņu”. Ieraudzīt viņa unikalitāti. Arī šajos bērnos tas ir. Es tiešām vienmēr to meklēju un atrodu iemeslu, lai audzēkni paslavētu un motivētu.

Vai vienmēr izdodas?

– Ar kādu tas izdodas ātrāk, ar kādu lēnāk, bet vienmēr atrodu, jo katrā taču no mums ir tā sava “odziņa”.

Kuri mācību priekšmeti tev pašai patika, kad biji skolniece?

– Sports un mājturība. Rokdarbi gan man nepadodas. Man mājās ir viena adata un tā pati līka. (Smejas.) Man vienkārši nesanāk.

Kad vīrs mani precēja, viņam teicu:

“Tu zini, ka tava sieva ne šūs, ne adīs, ne tamborēs. Bet tev ir ļoti laba sievasmāte.”

Mājturībā man patika tieši ēdiena gatavošana. Droši vien man patika arī tas, ka gan sports, gan mājturība bija tādas brīvākas stundas. Tajās varēja justies brīvāk. Arī savās stundās to novēroju.

Kad praktiski darbojamies, izmantoju to brīdi, lai bērnus iepazītu. Tieši šajā laikā var vairāk uzzināt par viņu ikdienas gaitām, emocijām un sajūtām.

Vai ir skolotāji, kas atstājuši paliekošas pēdas tavā sirdī un līdz ar to arī dzīvē?

– Nīcas vidusskolas skolotāja, nu jau aizsaulē aizgājusī Aija Dravniece. Kā skolniecei man viņa likās ļoti stingra, bet tagad kā pieaugušais viņas pedagoga devumu redzu pavisam citādāk.

Katru rītu sākoties stundai, A. Dravniece spēlēja akordeonu un visai klasei bija jāpieceļas un jāsasveicinās ar dziesmu.

Kāda ir tava diena?

– Stundas sākas pulksten 8.30, bet es ceļos agri, jau ap sešiem. Trīs reizes nedēļā man ir ziemas pelde piemājas dīķī.

Tā ir mana meditācija, manas minūtes, ko izbaudu, kad dzirdu savu elpu un sirdspukstus.

Esmu vēl jauniņā, tikai otrais gads. Kad mana draudzene un māsa to uzsāka, teicu, ka nemūžam. Es sūtīju viņām pretī bildes no spa. (Smejas.) Bet, tuvojoties četrdesmit gadu slieksnim, laikam manī notika klikšķis.

Ziemā vīram gan ir jāiesaistās manā rituālā, jo jāizcērt ledus āliņģim, bet bērni gan par to nav priecīgi, jo viņiem tiek apgrūtināti hokeja mači uz ledus.

Man patīk to darīt no rīta, pirms darba, bet dažkārt ūdenī ieeju arī vakarā, lai atbrīvotos no dienas laikā uzkrātām emocijām un saspringuma.

Vizītkarte

Solvita Jazbute

  • Dzimusi 1983. gada 6. februārī.
  • Mācījusies Nīcas vidusskolā, Liepājas 48. arodvidusskolā apguvusi pavāra-konditora profesiju.
  • Liepājas Valsts tehnikumā iegūta ēdināšanas pakalpojumu speciālista kvalifikācija.
  • Liepājas Universitātē iegūts profesionālais bakalaura grāds izglītībā un speciālās izglītības skolotāja bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem profesionālā kvalifikācija.
  • Strādā Liepājas Līvupes pamatskolā-attīstības centrā par profesionālās izglītības skolotāju.
  • Balvas “Gada skolotāja 2023” ieguvēja.
  • Sieva Vitautam, mamma Ventam (20 gadi) un Vendijai (13 gadi).
  • Vaļasprieks – ceļošana, garas pastaigas, darbošanās dārzā, ziemas peldes.
  • Patīk gatavot pamatēdienus, salātus, uzkodas, nepatīk cept kūkas.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz